گیاهان دارویی و ادویه ها

خواص درمانی گیاه خرزهره و طریقه مصرف ان

معرفی گیاه خرزهره

زاکومو زککو nerium L از خانواده­ : آپوسیناسه یا تیره خرزهره apocynaceae

گیاه خرزهره بومی مناطق مدیترانه بوده و به شکل گسترده ­ای کاشته می­شود ، در ایران نیز در برخی مناطق به عنوان گیاهی زینتی در داخل پارک­ها و فضاهای سبز کاشته می­شود.

گیاه خرزهره دارای طبع گرم است و ترکیباتی نظیر املاح معدنی ، اسانس روغنی ، تانن­ها ، ساپونین ، تری ترپن­ها پنتاسیکلیک ، فلاونوئیدهای نرین و روتین ، گلیکوزید پرگنان ، آگلیکون­هایی نظیر دیجیتوکسیجنین ، جیتوکسیجنین ، اولئاندریجنین ، نریاجنین ، اولئاجنین و اوزاریجین را دارد.

 

جدول عناصر تشکیل دهنده گیاه خرزهره

غلظت­ها ( خاکستر mg/g) عنصر
0.167 مس
0.145 روی
0.05 آهن
0.209 منگنز
66.000 منیزیم
0.077 کروم
0.013 نیکل
N.D کادمیوم
0.007 کبالت
0.017 سرب
0.001 نقره
0.011 مولبیدن
0.0001 قلع

(N.D یافت نشد)

 

خواص درمانی گیاه خرزهره :

برگ­های خرزهره به طور سنتی در دوزهای کم برای درمان ناراحتی­های سیستم خون رسانی و قلب استفاده می­شود. این اثر به دلیل وجود ترکیب اولئاندرین در آن بوده و تاثیر مثبت این ترکیب در تقویت قلب و افزایش قدرت انقباض ماهیچه ­های قلب به اثبات رسیده است.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی گیاه یولاف (جودوسر) کلیک کنید.

 

گیاه خرزهره

گیاه خرزهره

 

توصیه ­ها و تجویزها درباره مصرف گیاه خرزهره :

  • دمکرده گیاه خرزهره : دمکرده­ برگ­های خر زهره در دوزهای بسیار پائین نظیر 1 گرم در 12 لیوان آب جوش برای درمان نارسایی قلبی و تقویت عملکرد قلب موثر است. برای کاربرد خوراکی با پزشک معالج مشورت شود.
  • افشره­ گیاه خرزهره : افشره­ برگ­های خرزهره که از طریق فشردن برگ­های تازه به دست می آید به شکل موضعی موجب درمان جوش صورت و دانه­ های پوستی می­شود.
  • احتیاط در مصرف گیاه خرزهره : همه­ قسمت­های این گیاه بسیار سمی بوده و در صورت مصرف زیاد آن به شکل خوراکی موجب مرگ می­شود به خصوص در کودکانی که با شاخ و برگ آن بازی کرده باشند. در آمریکا مرگ خانواده ­ای در اثر استفاده از شاخه ­های خر زهره به عنوان سیخ کباب و کودکان در اثر خوردن برگ­های آن گزارش شده است.

 

برای خرید بذر  و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *