گیاهان دارویی و ادویه ها

خواص درمانی گیاه خرزهره و طریقه مصرف ان

معرفی گیاه خرزهره

زاکومو زککو nerium L از خانواده­ : آپوسیناسه یا تیره خرزهره apocynaceae

گیاه خرزهره بومی مناطق مدیترانه بوده و به شکل گسترده ­ای کاشته می­شود ، در ایران نیز در برخی مناطق به عنوان گیاهی زینتی در داخل پارک­ها و فضاهای سبز کاشته می­شود.

گیاه خرزهره دارای طبع گرم است و ترکیباتی نظیر املاح معدنی ، اسانس روغنی ، تانن­ها ، ساپونین ، تری ترپن­ها پنتاسیکلیک ، فلاونوئیدهای نرین و روتین ، گلیکوزید پرگنان ، آگلیکون­هایی نظیر دیجیتوکسیجنین ، جیتوکسیجنین ، اولئاندریجنین ، نریاجنین ، اولئاجنین و اوزاریجین را دارد.

جدول عناصر تشکیل دهنده گیاه خرزهره

غلظت­ها ( خاکستر mg/g)عنصر
0.167مس
0.145روی
0.05آهن
0.209منگنز
66.000منیزیم
0.077کروم
0.013نیکل
N.Dکادمیوم
0.007کبالت
0.017سرب
0.001نقره
0.011مولبیدن
0.0001قلع

(N.D یافت نشد)

خواص درمانی گیاه خرزهره:

برگ­های خرزهره به طور سنتی در دوزهای کم برای درمان ناراحتی­های سیستم خون رسانی و قلب استفاده می­شود. این اثر به دلیل وجود ترکیب اولئاندرین در آن بوده و تاثیر مثبت این ترکیب در تقویت قلب و افزایش قدرت انقباض ماهیچه ­های قلب به اثبات رسیده است.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی گیاه یولاف (جودوسر) کلیک کنید.

گیاه خرزهره

گیاه خرزهره

توصیه ­ها و تجویزها درباره مصرف گیاه خرزهره:

  • دمکرده گیاه خرزهره : دمکرده­ برگ­های خر زهره در دوزهای بسیار پائین نظیر 1 گرم در 12 لیوان آب جوش برای درمان نارسایی قلبی و تقویت عملکرد قلب موثر است. برای کاربرد خوراکی با پزشک معالج مشورت شود.
  • افشره­ گیاه خرزهره : افشره­ برگ­های خرزهره که از طریق فشردن برگ­های تازه به دست می آید به شکل موضعی موجب درمان جوش صورت و دانه­ های پوستی می­شود.
  • احتیاط در مصرف گیاه خرزهره : همه­ قسمت­های این گیاه بسیار سمی بوده و در صورت مصرف زیاد آن به شکل خوراکی موجب مرگ می­شود به خصوص در کودکانی که با شاخ و برگ آن بازی کرده باشند. در آمریکا مرگ خانواده ­ای در اثر استفاده از شاخه ­های خر زهره به عنوان سیخ کباب و کودکان در اثر خوردن برگ­های آن گزارش شده است.

برای خرید گیاهان دارویی می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.