گیاهان دارویی و ادویه ها

روش های تکثیر گیاهان دارویی

روش های تکثیر گیاهان دارویی

داروهای گیاهی در گذشته اخیر به دلیل فواید طولانی مدت بدون ایجاد عوارض جانبی رواج یافته اند. گیاهان دارویی و معطر منابع اصلی این داروها هستند که کیفیت آنها تا حد زیادی به مواد فعال موجود در آنها بستگی دارد. امروزه تعداد زیادی از گونه ها به دلیل شیوه های مدیریت غیر علمی، بهره برداری بیش از حد، برداشت مخرب، مجموعه ضعیف بذر، زنده ماندن پایین بذر، بروز آفات و بیماری ها و غیره در آستانه انقراض قرار دارند.

که برای آن استانداردسازی روش‌شناسی انتشار از اهمیت بالایی برخوردار است. تکثیر این گونه ها به صورت کلونی از طریق قلمه ها می تواند کشت آنها را اقتصادی کند، زیرا گیاهانی را که دارای سطوح بهینه مواد فعال هستند، درست می کند. ریشه زایی قلمه های ساقه یک مرحله مهم در تکثیر گیاه است و تنوع زیادی در توانایی ریشه زایی گونه های مختلف وجود دارد. حتی اگر به نظر می رسد که تکثیر از طریق قلمه ساده ترین روش در بین همه روش ها باشد، موفقیت آن به تعدادی از عوامل بستگی دارد.

تکثیر گیاهان دارویی:

دو نوع تکثیر وجود دارد: جنسی و غیرجنسی.

تولید مثل جنسی ترکیب گرده و تخم است که از ژن های دو والدین برای ایجاد یک فرد جدید و سوم استخراج می شود. تکثیر جنسی شامل قسمت های گل یک گیاه است. تکثیر غیرجنسی شامل گرفتن بخشی از یکی از گیاهان والدین و باززایی آن به گیاه جدید است. گیاه جدید به دست آمده از نظر ژنتیکی با والد خود یکسان است. تکثیر غیرجنسی شامل قسمت های رویشی گیاه است: ساقه، ریشه یا برگ.

مزایای تکثیر جنسی این است که ممکن است ارزانتر و سریعتر از روشهای دیگر باشد. این ممکن است تنها راه برای به دست آوردن انواع جدید و قدرت هیبریدی باشد. در گونه های خاص، این تنها روش مناسب برای تکثیر است. و راهی برای جلوگیری از انتقال برخی بیماری ها می باشد. تکثیر غیرجنسی مزایایی نیز دارد. ممکن است در برخی از گونه‌ها آسان‌تر و سریع‌تر باشد. شاید این تنها راه برای ماندگاری برخی ارقام باشد. و ویژگی های جوانی گونه های خاصی را دور می زند.

تکثیر گیاهان دارویی

تکثیر گیاهان دارویی

تکثیر جنسی

تکثیر جنسی شامل پیوند گرده (نر) با تخم (ماده) برای تولید یک دانه است. دانه از سه قسمت تشکیل شده است: پوشش بیرونی دانه که از دانه محافظت می کند. آندوسپرم که یک ذخیره غذایی است. و جنین که خود گیاه جوان است. زمانی که بذر بالغ شد و در محیطی مساعد قرار گرفت، جوانه می زند (رشد فعال را آغاز می کند). در بخش بعدی جوانه زنی بذر و پیوند بذر مورد بحث قرار خواهد گرفت.

قلمه ها

بسیاری از انواع گیاهان، اعم از چوبی و علفی، اغلب با قلمه تکثیر می شوند. قلمه بخشی از گیاه رویشی است که از گیاه مادر جدا می شود تا خود را بازسازی کند و در نتیجه یک گیاه کاملاً جدید را تشکیل دهد.

قلمه ها را در یک محیط ریشه زا مانند ماسه درشت، ورمیکولیت، خاک، آب یا مخلوطی از ذغال سنگ نارس و پرلیت قرار دهید. مهم است که محیط ریشه زایی صحیح را انتخاب کنید تا در کمترین زمان ریشه زایی بهینه داشته باشید. به طور کلی، محیط ریشه دهی باید استریل، دارای باروری کم، زهکشی کافی برای تامین اکسیژن و حفظ رطوبت کافی برای جلوگیری از تنش آبی باشد. قبل از قرار دادن قلمه، محیط را مرطوب کنید و زمانی که قلمه ها در حال ریشه زدن هستند و شاخه های جدید تشکیل می دهند، آن را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید.

قلمه های ساقه و برگ را در نور روشن و غیر مستقیم قرار دهید. قلمه های ریشه را می توان در تاریکی نگه داشت تا زمانی که شاخه های جدید ظاهر شوند.

قلمه ساقه

گونه های گیاهی متعددی از طریق قلمه های ساقه تکثیر می شوند. برخی از آنها را می توان در هر زمانی از سال مصرف کرد، اما قلمه های ساقه بسیاری از گیاهان چوبی را باید در پاییز یا در فصل خواب برداشت.

قلمه های نوک

یک تکه 4 تا 8 سانتی متری از ساقه را از جمله جوانه انتهایی جدا کنید. برش را درست زیر یک گره ایجاد کنید. برگ های پایینی را که می توانند سطح متوسط ​​را لمس کرده یا زیر آن قرار دارند بردارید. در صورت تمایل ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید. به آرامی به انتهای قلمه ضربه بزنید تا هورمون اضافی خارج شود. برش را به اندازه کافی در داخل رسانه قرار دهید تا بتواند خود را حفظ کند. حداقل یک گره باید زیر سطح باشد.

زن جوان در حال برش گیاهان دارویی

زن جوان در حال برش گیاهان دارویی

قلمه های میانی

برش اول را درست بالای یک گره و برش دوم را درست بالای یک گره 4 تا 8 سانتی متر پایین ساقه بزنید. برش را مانند برش نوک آماده کرده و وارد کنید. حتما سمت راست را به سمت بالا قرار دهید. جوانه های محوری همیشه بالای برگ ها هستند.

قلمه های نیشکر

ساقه های عصایی مانند را به بخش هایی شامل یک یا دو چشم یا گره برش دهید. گرد و غبار با قارچ کش یا زغال فعال به پایان می رسد. اجازه دهید چند ساعت خشک شود. به صورت افقی دراز بکشید و تقریباً نیمی از برش را زیر سطح رسانه قرار دهید، چشم رو به بالا. قلمه‌های نیشکر معمولاً زمانی که ریشه‌ها و شاخه‌های جدید ظاهر می‌شوند در گلدان قرار می‌گیرند، اما شاخه‌های جدید دراسنا و کروتون اغلب قطع می‌شوند و دوباره در ماسه ریشه می‌زنند. تصویری که برش عصا را نشان می دهد

چشم تک

چشم به گره اشاره دارد. این برای گیاهان با برگ های متناوب زمانی که فضا یا مواد ذخیره محدود است استفاده می شود. ساقه را حدود 2 سانتی متر از بالا و 2 سانتی متر زیر یک گره ببرید. برش را به صورت افقی یا عمودی در محیط قرار دهید.

دو چشمی

برای گیاهان با برگهای مخالف زمانی که فضا یا مواد ذخیره محدود است استفاده می شود. ساقه را حدود 20 سانتی تراز بالا و 20 سانتی متر زیر همان گره ببرید. برش را به صورت عمودی در محیط قرار دهید و گره فقط سطح را لمس کند. تصویری که برش دو چشمی را نشان می دهد.

گلدان چوبی سفید با گیاهان دارویی

گلدان چوبی سفید با گیاهان دارویی

برش پاشنه

در این روش از مواد استوک با ساقه های چوبی به طور موثر استفاده می شود. یک برش به شکل سپر تقریباً در نیمه چوب در اطراف یک برگ و جوانه محوری ایجاد کنید. سپر را به صورت افقی در محیط قرار دهید.

قلمه برگ

قلمه برگ تقریباً به طور انحصاری برای چند گیاه داخلی استفاده می شود. برگ‌های اکثر گیاهان یا چند ریشه تولید می‌کنند اما هیچ گیاهی تولید نمی‌کنند یا فقط پوسیده می‌شوند.

برگ کامل با دمبرگ

برگ و تا 3 سانتی متر از دمبرگ را جدا کنید. انتهای پایینی دمبرگ را داخل محیط قرار دهید. یک یا چند گیاه جدید در پایه دمبرگ تشکیل می شود. برگ ممکن است از گیاهان جدید جدا شود، زمانی که آنها ریشه های خود را داشته باشند و دمبرگ دوباره مورد استفاده قرار گیرد.

برگ کامل بدون دمبرگ

برای گیاهان با برگهای بدون دمبرگ استفاده می شود. برش را به صورت عمودی در محیط قرار دهید. یک گیاه جدید از جوانه زیر بغل تشکیل می شود. زمانی که گیاه جدید ریشه های خاص خود را داشته باشد، ممکن است برگ آن برداشته شود.

رگه شکافی

یک برگ را از بوته جدا کنید. رگبرگهای آن را روی سطح پایین برگ شکاف دهید. برش را، سمت پایین به سمت پایین، روی سطح متوسط ​​قرار دهید. در هر برش گیاهان جدید تشکیل می شوند. اگر برگ تمایل به خم شدن دارد، آن را با پوشاندن حاشیه ها با محیط ریشه زا در جای خود نگه دارید.

زن جوان در حال نگهداری گیاهان دارویی در دست

زن جوان در حال نگهداری گیاهان دارویی در دست

برش های برگ:

این روش اغلب در مورد گیاه مار و بگونیاهای ریشه دار فیبری استفاده می شود. برگ های بگونیا را با حداقل یک رگبرگ برش دهید. برگ ها را صاف روی محیط قرار دهید. یک گیاه جدید در رگ به وجود می آید. برگ های گیاه مار را به قسمت های 4 سانتی متری ببرید. برش پایینی را به طور پیوسته مایل و برش بالایی را صاف کنید تا بتوانید تشخیص دهید کدام قسمت بالایی است.

برش را به صورت عمودی وارد کنید. ریشه ها به زودی تشکیل می شوند و در نهایت یک گیاه جدید در پایه قلمه ظاهر می شود. این قلمه ها و سایر قلمه های آبدار اگر بیش از حد مرطوب نگه داشته شوند پوسیده می شوند.

قلمه های ریشه

قلمه های ریشه معمولاً از گیاهان 2 تا 3 ساله در طول فصل خواب آنها زمانی که مقدار زیادی کربوهیدرات دارند گرفته می شود. قلمه های ریشه برخی از گونه ها شاخه های جدیدی تولید می کنند که سپس سیستم ریشه خود را تشکیل می دهند، در حالی که قلمه های ریشه سایر گیاهان قبل از تولید شاخه های جدید، سیستم ریشه را توسعه می دهند.

گیاهان با ریشه های بزرگ:

یک برش مستقیم از بالای سر ایجاد کنید. یک برش اریب 4 تا 8 سانتی متر زیر برش اول ایجاد کنید. قلمه را حدود 3 هفته در خاک اره مرطوب، پیت ماس ​​یا ماسه در دمای 4 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. از انبار خارج کنید. قلمه را به صورت عمودی با قسمت بالایی تقریباً در سطح سطح محیط ریشه زایی قرار دهید. این روش اغلب در فضای باز استفاده می شود.

گیاهان با ریشه های کوچک:

قسمت های 1 تا 2 اینچی از ریشه ها را بردارید. قلمه ها را به صورت افقی حدود 12 اینچ زیر سطح متوسط ​​قرار دهید. این روش معمولاً در داخل خانه یا در هاتبرد استفاده می شود.

گیاهان دارویی متفاوت در سبد

گیاهان دارویی متفاوت در سبد

لایه بندی

ساقه هایی که هنوز به گیاهان والد خود متصل هستند ممکن است در جایی که با محیط ریشه زایی تماس می گیرند، ریشه تشکیل دهند. با جدا شدن از گیاه مادر، ساقه ریشه دار به گیاه جدیدی تبدیل می شود. این روش تکثیر رویشی که لایه‌بندی نامیده می‌شود، درصد موفقیت بالایی را افزایش می‌دهد، زیرا از تنش آبی و کمبود کربوهیدرات‌هایی که قلمه‌ها را آزار می‌دهند، جلوگیری می‌کند.

برخی از گیاهان به طور طبیعی خود را لایه لایه می کنند، اما گاهی اوقات تکثیر گیاهان به این فرآیند کمک می کنند. لایه بندی با زخم شدن یک طرف ساقه یا با خم شدن بسیار شدید آن افزایش می یابد. محیط ریشه زایی باید همیشه هوادهی و تامین رطوبت ثابت را فراهم کند.

روش‌های تکثیر زیر را می‌توان انواع لایه‌بندی در نظر گرفت، زیرا گیاهان جدید قبل از جدا شدن از گیاهان اصلی خود شکل می‌گیرند:

نکته لایه بندی

سوراخی به عمق 6 تا 8 سانتی متر حفر کنید. نوک ساقه را وارد کنید و روی آن را با خاک بپوشانید. نوک ابتدا به سمت پایین رشد می کند، سپس به شدت خم می شود و به سمت بالا رشد می کند. ریشه ها در خمیدگی شکل می گیرند و نوک خمیده به گیاه جدیدی تبدیل می شود. لایه نوک را جدا کرده و در اوایل بهار یا اواخر پاییز بکارید.

لایه بندی مرکب:

این روش برای گیاهان با ساقه های انعطاف پذیر جواب می دهد. ساقه را مانند لایه بندی ساده به محیط ریشه خم کنید، اما به طور متناوب بخش های ساقه را بپوشانید و در معرض دید قرار دهید. قسمت پایینی قسمت های ساقه را زخم کنید تا پوشانده شود.

لایه بندی تپه (مدفوع):

در فصل خواب گیاه را به ارتفاع 1 اینچ از سطح زمین برش دهید. در بهار روی شاخه های در حال ظهور خاک بپاشید تا ریشه زایی آنها افزایش یابد.

لایه‌بندی هوا:

از لایه‌بندی هوا برای تکثیر برخی از گیاهان سرپوشیده با ساقه‌های ضخیم یا جوان‌سازی آن‌ها در صورت ساق‌دار شدن استفاده می‌شود. ساقه را درست زیر یک گره شکاف دهید. شکاف را با خلال دندان باز کنید. اطراف زخم را با خزه اسفاگنوم آسیاب نشده مرطوب احاطه کنید. دور خزه اسفاگنوم پلاستیک یا فویل بپیچید و در جای خود ببندید. هنگامی که ریشه ها در خزه ها نفوذ کردند، گیاه را از زیر توپ ریشه جدا کنید.

لایه بندی ساده:

ساقه را به زمین خم کنید. قسمتی از آن را با خاک بپوشانید و 6 تا 12 اینچ آخر را باز بگذارید. نوک را به حالت عمودی خم کنید و در جای خود قرار دهید. خم شدن شدید اغلب باعث ریشه زایی می شود، اما زخمی شدن قسمت پایین شاخه یا شل شدن پوست با چرخاندن ساقه ممکن است کمک کند.

گیاهان دارویی تازه با پس زمینه چوبی

گیاهان دارویی تازه با پس زمینه چوبی

بخش

گیاهانی که بیش از یک تاج ریشه دارند را می توان تقسیم کرد و تاج ها را جداگانه کاشت. اگر ساقه ها به هم متصل نیستند، به آرامی گیاهان را از هم جدا کنید. اگر تاج ها توسط ساقه های افقی به هم متصل شده اند، ساقه ها و ریشه ها را با یک چاقوی تیز ببرید تا آسیب به حداقل برسد. قسمت های برخی از گیاهان در فضای باز باید قبل از کاشت مجدد با قارچ کش گردگیری شوند.

جدایش، جدایی

جداسازی اصطلاحی است که به شکلی از تکثیر اطلاق می شود که بوسیله آن گیاهانی که پیاز یا بنه تولید می کنند، تکثیر می شوند. این توده های لامپ را هر 3 تا 5 سال یکبار برای بزرگ ترین شکوفه ها و افزایش جمعیت پیاز جدا کنید. پس از پژمرده شدن برگ ها، توده را حفر کنید.

پیازها را به آرامی از هم جدا کرده و بلافاصله دوباره آنها را بکارید تا ریشه‌هایشان شروع به رشد کند. پیازهای کوچک و جدید ممکن است ۲ یا ۳ سال گل ندهند، اما پیازهای بزرگ باید در سال اول شکوفا شوند.

پس از پژمرده شدن برگ ها، بنه ها را بیرون بیاورید و به مدت 2 یا 3 هفته در نور غیر مستقیم خشک کنید. کورمل ها را بردارید و سپس به آرامی بنه جدید را از بنه قدیمی جدا کنید. تمام بنه های جدید را با قارچ کش پاک کنید و تا زمان کاشت در جای خنک نگهداری کنید.

جوانه زدن

جوانه زدن یا پیوند جوانه عبارت است از پیوند یک جوانه و یک قطعه کوچک از پوست پیوندک با یک پایه. مخصوصاً زمانی مفید است که مواد پیوندک محدود باشد. همچنین سریعتر است و پیوند قوی تری نسبت به پیوند ایجاد می کند.

جوانه زدن تکه ای:

گیاهان با پوست ضخیم باید جوانه های تکه ای باشند. این کار در حالی انجام می شود که گیاهان به طور فعال در حال رشد هستند، بنابراین پوست آنها به راحتی می لغزد. یک تکه مستطیلی از پوست را از پایه جدا کنید. این زخم را با یک غنچه و یک تکه پوست مناسب از پیوندک بپوشانید. اگر پوست پایه ضخیم‌تر از پوست پیوندک است، آن را جدا کنید تا به پوست نازک‌تر برسد تا زمانی که پیوند بسته می‌شود، تکه در جای خود محکم نگه داشته شود.

جوانه زدن تراشه:

این روش جوانه زدن را می توان در مواقعی که پوست درخت لیز نمی خورد استفاده کرد. با زاویه 45 درجه از 1/4 چوب به سمت پایین به پایه برش دهید. برش دوم را از برش اول به سمت بالا بزنید، حدود یک اینچ. یک جوانه و تراشه پوست و چوب را از پیوندک جدا کنید که به شکلی باشد که با زخم پایه متناسب شود. تراشه جوانه را روی استاک قرار دهید و اتحادیه را بپیچید.

گیاهان دارویی درمانی

گیاهان دارویی درمانی

T-budding:

این روش رایج ترین روش جوانه زدن است. هنگامی که پوست در حال لیز خوردن است، یک برش عمودی (همان محور استوک ریشه) از طریق پوست پایه ایجاد کنید، از هر گونه جوانه زدن روی پایه جلوگیری کنید. در بالای برش عمودی (به شکل T) یک برش افقی ایجاد کنید و با چرخاندن چاقو در محل تقاطع پوست آن را شل کنید. یک تکه سپر شکل از پیوندک، شامل یک جوانه، پوست و بخش نازکی از چوب را بردارید. سپر را به زیر پوست شل شده فشار دهید. پیوند را بپیچید و جوانه را در معرض دید بگذارید.

مراقبت از جوانه ها

جوانه را در ماه اوت در انبار قرار دهید. جوانه را مجبور کنید در بهار بعد با بریدن پایه از 3 تا 4 اینچ بالای جوانه رشد کند. شاخساره جدید ممکن است برای جلوگیری از آسیب ناشی از باد به قسمت خرد حاصل بسته شود. پس از اینکه ساقه یک اتحاد قوی با استاک ایجاد کرد، قسمت خرد را نزدیک به ناحیه جوانه زده جدا کنید.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *