باغبانی

فوت و فن کاشت یونجه

کاشت یونجه

کاشت یونجه بسیار راحت است.یونجه (با نام علمی Medicago sativa) مهمترین علوفه در جهان است.

در زبان عربی، یونجه به معنی “پدر همه غذاها” است.

به دلیل سازگاری و کاربرد چندگانه، در بیش از 70 کشور کشت می­شود. از کاشت یونجه می­توان برای چرای اسب­ها، گوسفند، بزها، خوک­ها، مرغ­ها و گاوهای شیری استفاده کرد.

همچنین، می­توان آن را به صورت سیلو، کود سبز یا محصول پوششی مورد استفاده قرار داد.

انسان نیز می­تواند یونجه را مورد استفاده قرار دهد (جوانه­ ها نه بذر ­ها). یونجه حاوی مقادیر بسیار زیادی از ویتامین­های ضروری مانند K، E، D، B، A و غنی از مواد معدنی است.کاشت یونجه بسیار سود آور است.

خواص دارویی کاشت یونجه

پیشنهاد شده که یونجه دارای خواص دارویی بسیاری برای انسان بوده و به انسان در برابر آرتروز، عفونت­های دستگاه ادراری، نارسایی کلیه، مثانه و پروستات کمک می­کند. همچنین، برای کاهش کلسترول به عنوان مکمل غذایی استفاده می­شود.

یونجه می­تواند به عنوان قرص یا کپسول مصرف شود. FDA توصیه کرده که کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید از جوانه­های خام یونجه استفاده کنند. بسیاری از مردم قرص یونجه و کپسول را به عنوان مکمل غذایی مصرف می­کنند.

برخی از محققان معتقدند که یونجه مهمترین محصول جهان است، اما یونجه تولید شده همانند گندم و جو به طور مستقیم توسط انسان مصرف نمی­شود.

اگر کاشت یونجه وجود نداشته باشد، صنعت گوشت و لبنیات متفاوت خواهد بود و به احتمال زیاد کمتر خواهد شد.

گیاه یونجه، گیاه چند ساله با برگ­های سه برگچه­ای و با گل آبی تا بنفش است. این گیاه متعلق به تیره Fabaceae (تیره نخود و لوبیا) است. یونجه مهمترین علوفه در جهان است. گیاه یونجه منبع طبیعی نیتروژن است، زیرا میزبان باکتری­های همزیست خاکی در گره­های ریشه می­باشد که نیتروژن هوا را به خاک منتقل می­کند. بنابراین، نتیروژن برای سایر گیاهان نیز در دسترس است.

گیاه یونجه سازگاری بالایی با شرایط آب و هوایی مختلف دارد. یونجه تحمل بالایی را نسبت به خشکی نشان می­دهد. این امر می­تواند به دلیل سیستم ریشه آن باشد که تا عمق 30-15 فوت (4.5 تا 5 متر) نفوذ کرده و مواد غذایی و آب مورد نیاز خود را بدست می­آورد. میانگین طول ریشه 5-4 فوت (1.5-1.2 متر) است. قسمت بالای گیاه نسبت به سیستم ریشه کوتاه­تر است. ارتفاع گیاه از 2 تا 4 فوت (60 تا 120 سانتیمتر) است. گیاه یونجه در خاک­های دارای زهکشی خوب رشد مناسبی دارد، زیرا خاک­های مرطوب باعث توسعه بیماری­های مختلف می­شوند.

کاشت یونجه

چرخه زندگی یونجه

در چند کلمه، یونجه می­تواند در پاییز یا بهار کاشته شود. فرض کنید بذرها را در فصل بهار سال اول بکاریم. اگر همه چیز به درستی پیش رود، 65-60 روز دیگر اولین برداشت صورت خواهد گرفت. 45-35 روز بعد، ما می­توانیم برداشت دوم را انجام دهیم و به طور کلی هر 45-35 روز می­توانیم یونجه را تا اواخر پاییز سال 1 (پایان ماه اکتبر – نوامبر) برداشت کنیم. در این زمان، گیاه خود را برای زمستان آماده می­کند. به طور معمول، برداشت آن تا بهار بعدی متوقف می­شود (سال دوم). اگر ما از گیاه مراقبت کنیم، در طول دوره بهار و اواخر پاییز سال دوم نیز می­توانیم هر 45-35 روز یکبار نیز برداشت کنیم. همین امر در مورد سال­های 3 و 4 نیز صادق است. اکثر کشاورزان پس از سال چهارم کشت یونجه متوقف می­کنند، زیرا عملکرد آن به طور قابل توجهی کاهش می­یابد (ممکن است هر سال 15 درصد کاهش یابد). با این حال، در مواردی گزارش شده که در آن گیاهان یونجه پس از 7-6 سال یا حتی بیشتر نیز به تولید محصول خود ادامه می­دهند. بیشتر کشاورزان در اواخر سال چهارم محصول را حذف کرده و غلات را کشت می­کنند.

کاشت یونجه

بیش از 200 نوع یونجه شناخته شده وجود دارد، اما تنها 8-6 مورد از آن در سطح تجاری استفاده می­شود. به طور کلی، گونه­ های مختلف یونجه در مناطق مختلف رشد می­کنند. ما بایستی مشخص کنیم که کدام نوع در منطقه ما بیشتر مورد استفاده قرار می­گیرد. اگرچه گیاه یونجه سازگاری بالایی نسبت به شرایط مختلف آب و هوایی دارد، اما قبل از تصمیم­گیری بایستی بررسی کنیم که کدام مورد تنوع خوبی در منطقه ما دارد.

آماده­ سازی کشت یونجه در طول تابستان سال قبل انجام می­شود. اکثر کشاورزان از طریق تست pH خاک در نزدیک 5/6 فعالیت خود را آغاز می­کنند. بسیاری از کشاورزان مقدار 4-3 تن در هکتار آهک را به خاک اضافه می­کنند. اعتقاد بر این است که آهک باعث افزایش فعالیت باکتری ریزوبیوم شده و سیستم تهویه خاک را بهبود می­بخشد. همچنین، برخی از کشاورزان 3-2 تن در هکتار کود اضافه کرده و قبل از کشت شخم عمیق می­زنند (به یاد داشته باشید که 1 تن = 1000 کیلوگرم = 2200 Ibs و 1 هکتار = 47/2 جریب = 10000 متر مربع است). قبل از اعمال هر نوع کود یا روش­های خاک­ورزی، بایستی از خاک آزمایش انجام شود. به طورکلی، هنگام رشد یونجه، آخرین خاک­ورزی روز قبل از کاشت صورت می­گیرد.

اگرچه یونجه گیاهی سازگار بوده و سال­ها محصول خوبی را تولید می­کند، اما می­تواند به شدت تحت تاثیر علف­های هرز قرار گیرد. علف­های هرز با گیاه یونجه بر سر آب و مواد مغذی رقابت می­کنند و باعث می­شوند که گیاهان نازک و ناکارآمد باشند. ما ممکن است مجبور شویم اطلاعاتی را از کشاورزان محلی و یا متخصصان کشاورزی در مورد علف­های هرز جمع­آوری کنیم. سپس با بایستی بر اساس چارچوب قانون محلی و پیشنهاد متخصصان، سیاستی را در قبال علف­های هرز برنامه­ریزی کنیم. برخی مواد شیمیایی به طور گسترده در برخی از کشورها استفاده شده و در برخی کشورهای دیگر به شدت ممنوع هستند.

کاشت یونجه

نحوه کشت بذر یونجه ، مقدار کشت بذر یونجه و تعداد گیاهان در هر هکتار

بذر یونجه را می­توان در پاییز یا بهار کشت کرد. رایج­ترین آن کشت در بهار است. به طور متوسط، حدود (40-20 کیلوگرم) در هکتار بذر خام یا 36-17 Ibs در هر هکتار کشت می­شود (به یاد داشته باشید که 1 تن = 1000 کیلوگرم = 2200 Ibs و 1 هکتار = 247 جریب = 10000 متر مربع است). در ایالات متحده، در سطح گسترده، بذرهای یونجه از طریق ماشین­های کاشت با کیفیت بالا استفاده می­کنند. در این مورد، آن­ها از 15 Ibs بذر در هکتار استفاده می­کنند. هنگام استفاده از این ماشین­ها، اضافه کردن بیش از 15 Ibs بذر در هکتار تعداد کل گیاهان بالغ سالم را افزایش داده و به همین ترتیب عملکرد کل را افزایش می­دهد.

اگر بذرهای خریداری شده خام نباشند، بایستی از تامین کننده خود مقدار دقیق بذر در هر هکتار را بپرسید، زیرا ممکن است به طور قابل توجهی متفاوت باشد. اطمینان حاصل کنید که بذر ها دارای کیفیت بالا بوده و عاری از علف هرز هستند، زیرا در غیر این صورت گیاهان شما به علت رقابت با علف­های هرز ضعیف می­شوند.

بذر یونجه به صورت ردیفی با استفاده از دستگاه­های کاشت که به تراکتور متصل می­شوند، کشت می­گردند. عمق کاشت حدود 4/1 اینچ (6/0 سانتیمتر) است. فاصله بین ردیف معمولا 8 اینچ (20 سانتیمتر) یا کمتر است. حدود یک هفته پس از کاشت، اولین جوانه ­ها را مشاهده خواهید کرد. حدود دو هفته پس از کاشت، می­تواند حداقل 28 گیاه جدید را در هر فوت مربع مشاهده کنید. اگر تعداد گیاهچه در هر فوت مربع 8-10 عدد باشد، ممکن است مجبور شوید که زمین را شخم زده و مجددا کشت کنید. بسیاری از کشاورزان کود فسفر را نیز به دستگاه کاشت یونجه اضافه می­کنند، زیرا هر گونه کمبود فسفر از رشد ریشه یوجه جلوگیری می­کند. به طور کلی، با رشد محصول تعداد گیاهچه­های یونجه در هر هکتار کاهش می­یابد. در طول سال اول، به طور معمول 25 گیاه در هر فوت مربع یا 269 گیاه در هر متر مربع وجود خواهد داشت. با این حال، در پایان سال سوم، به طور معمول 10 گیاه در فوت مربع یا 107 گیاه در هر متر مربع وجود خواهد داشت.

کاشت یونجه

کوددهی یونجه

یونجه به دلیل ارتباط همزیستی با باکتری­های ریزوبیوم نیتروژن مورد نیاز خود را تامین می­کند. میانگین تثبیت سالانه نیتروژن در هر هکتار یونجه حدود 1100 Ibs (500 کیلوگرم) است (به یاد داشته باشید که 1 تن = 1000 کیلوگرم = 2200 Ibs و 1 هکتار = 247 جریب = 10000 متر مربع). در نتیجه، در اکثر موارد کمبود نیترات وجود نخواهد داشت. با این حال، گیاهان یونجه معمولا از کمبود فسفر رنج می­برند. شایع­ترین علامت کمبود فسفر، ریشه­های کم توسعه یافته و برگ­های سبز – آبی است. بسیاری از کشاورزان در طول کاشت فسفر را به زمین اضافه می­کنند، در حالی که دیگران ترجیح می­دهند که 350 Ibs (160 کیلوگرم) P2O5 را در هر هکتار اضافه نمایند که اغلب در پایان زمستان (ژانویه – فوریه) است. بسیاری از کشاورزان نیز قبل از کاشت و بعد از هر 3-2 برداشت در سال­های دو و سوم کود را به خاک اضافه می­کنند.

با این حال، این موارد تنها برخی از الگوهای رایج هستند که نباید بدون انجام تحقیق صورت گیرند. هر مزرعه متفاوت بوده و نیازهای مختلفی را دارد. بهتر است که هر سال یکبار خاک آزمایش شود و پس از مشورت با متخصصان اقدامات لازم صورت گیرد.

شما می­توانید این مقاله را با روش­های مختلف کوددهی یونجه کامل کنید.

کاشت یونجه

بذر یونجه همدانی

یونجه همدانی مناسب برای رشد و نمو در مناطق سردسیر است. ارتفاع آن بیش از سایر ارقام سردسیری و نیمه گرمسیری است. یونجه همدانی نسبت به یونجه رنجر برای کشت در مناطق سرد سیر مزایای بیشتری دارد . یونجه همدانی رشد نسبی داشته و سالیانه بیش از 5-4 چین بیشتر تولید نمی نماید .

یونجه همدانی دارای ساقه های بلند خشبی با شاخ و برگ نسبتاً کم و ارتفاع ساقه آن به 90 تا 100 سانتی متر می رسد. برگ های آن کوچک، نازک و باریک تر از سایر یونجه هاست.  یونجه همدانی به آب نیاز فراوانی دارد . هر 10-8 روز بایستی آبیاری شود . حداکثر عملکرد این رقم در زمان ظاهر شدن حدود گل ها است .این رقم در ارتفاعات زیاد بخوبی رشد می کند. رنگ گل یونجه همدانی به رنگ بنفش می باشد.

اقلیم مناسب یونجه همدانی:  سرد سیری

ارتفاع یونجه همدانی: 90-100 سانتی متر

تعداد چین یونجه همدانی: 3-5

اندازه برگ ها یونجه همدانی: متوسط

تراکم ساقه و برگ یونجه همدانی: متراکم

برای خرید بذر یونجه همدانی کلیک کنید.

بذر یونجه نیک شهری

یونجه نیک شهری از بهترین یونجه های مناطق گرمسیری ایران است که علاوه بردارا بودن پتانسیل تولید بالا به لخاط قابلیت چین برداری زیاد با متوسط 18 چین در سال ، مقاومت زیادی نسبت به گرما داشته واز نظر درصد برگ نسبت به ساقه و درصد پروتئین نیز از محصولات برتر است

یونجه نیک شهری تا دمای حدود 50 درجه سانتی گراد را بخوبی تحمل می کند ولی در سرمای 50- سانتی گراد از بین می رود. یونجه نیک شهری نیاز آبی و غذایی بالایی دارد و در شرایط خوب زراعی تا 20 تن علوفه خشک نیز می توان تولید کرد.

اقلیم مناسب یونجه نیک شهری: گرم و مرطوب

ارتفاع یونجه نیک شهری: 100-120سانتی متر

تعداد چین یونجه نیک شهری: 10-12چین

اندازه برگ های یونجه نیک شهری: درشت و پهن

تراکم ساقه و برگ یونجه نیک شهری: متراکم

برای خرید بذر یونجه نیک شهری کلیک کنید.

بذر یونجه مائوپا

یونجه مائوپا از یونجه های کشور آمریکا نشات میگیرد. یونجه مائوپا از تلاقی بین یونجه های آمریکایی و آفریقایی به وجود آمده است و در حقیقت از یونجه ای به نام آفریکن African حاصل شده است. مناسب برای کشت در مناطق گرم و خشک است ارتفاع ساقه های آن به 70 سانتی متر میرسد یونجه مائوپا در برابر گرما و خشکی بسیار مقاوم است. تعداد برگ های آن نسبتاً زیاد و پر محصول است. ولی در برابر سرما حساس و ضعیف است. یونجه مائوپا برای مناطق گرم کشور مناسب است. منشأ آن آمریکاست.یونجه مائوپا  محصولی 7 چین است. اندازه برگ های آن درشت و پهن است.

اقلیم مناسب یونجه مائوپا: گرم و خشک

ارتفاع یونجه مائوپا:60-70 سانتی متر

تعداد چین یونجه مائوپا: 7-6 چین

اندازه برگ های یونجه مائوپا: درشت و پهن

تراکم ساقه و برگ یونجه مائوپا: متراکم

برای خرید بذر یونجه مائوپا کلیک کنید.

بذر یونجه قره یونجه

قره یونجه بیشتر در استان های آذربایجان غربی و شرقی میروید. در برابر سرما متحمل است و برای کشت به صورت یونجه یکساله و حتی دیم در مناطق سرد، مناسب است. گونه های مختلفی از قره یونجه وجود دارد که می توان به اردوباد، بافتان و خواجه اشاره کرد. قره یونجه در برابر شوری و سرما مقاومت بسیار بالایی دارد. ارتفاع ساقه های آن در حدود 75 سانتی متر  است و حدود 10 الی 11 گره درطول ساقه اصلی وجود دارد. شکل برگچه ها از نوع قلب وارونه یا اObaordate بوده و پیچش غلاف های این رقم از نوع چپ گرد است.

اقلیم مناسب قره یونجه: سردسیری و دیم

ارتفاع یونجه قره یونجه: 70-80 سانتی متر

تعداد چین قره یونجه: 5-6

اندازه برگ ها قره یونجه: متوسط – کوچک

تراکم ساقه و برگ قره یونجه: متراکم

برای خرید بذر یونجه قره یونجه کلیک کنید.

بذر یونجه رنجر

یونجه رنجر یکی از بهترین بذرهای دنیا شناخته شده است و مرکز اصلی آن کشور آمریکا است.  از ویژگی های این یونجه میتوان به رشد سریع ،پایه بلند و 7 چین بودن آن اشاره کرد.یونجه رنجر بیشتر از 10 سال در زمین عمر میکند ودر مزارع آبی و دیمی قابل کشت است. یونجه رنجر  در مقابل سرما مقاومت زیادی از خود نشان می دهد. و بسیار شبیه به یونجه همدانی است. ارتفاع یونجه رنجر از همدانی نیز کمتر می باشد.

شرایط آب و هوایی یونجه رنجر: معتدل – سرد سیر

ارتفاع یونجه رنجر: 70-80 سانتی متر

تعداد چین یونجه رنجر: 5-7

اندازه برگ های یونجه رنجر: متوسط

تراکم ساقه و برگ یونجه رنجر: متراکم

برای خرید بذر یونجه رنجر کلیک کنید.

یونجه رنجر

یونجه رنجر

بذر یونجه بمی

یونجه بمی از جمله گیاهان علوفه ای است که می تواند در شرایط کمبود اب ، علوفه ای با کیفیت بالا توولید کند. یونجه بمی  برای کاشت در مناطق گرمسیری مناسب است.یونجه بمی در برابر گرما و خشکی بیشتر از یونجه یزدی مقاومت نشان میدهد. دانه های یونجه بمی از یونجه یزدی بزرگتر است بلندای متوسطی درحدود 65-60 سانتی متر  داشته و برگ های به نسبت بزرگی دارد. این رقم نیز سالیانه می تواند تا بیش از 10 چین تولید کند. این رقم نیز مانند رقم یزدی به یونجه هفت چین معروف است
اقلیم مناسب یونجه بمی: گرمسیری

ارتفاع یونجه بمی: 60-65 سانتی متر

تعداد چین یونجه بمی: 10-8

اندازه برگ ها یونجه بمی: بزرگ

تراکم ساقه و برگ یونجه بمی: متراکم

برای خرید بذر یونجه بمی کلیک کنید.

بذر یونجه بغدادی

یونجه بغدادی برای اولین بار از کشور عراق وارد ایران شد. یونجه بغدادی مخصوص مناطق گرمسیری است و در نواحی جنوبی ایران وبه ویژه در استان خوزستان کشت می شود . در شرایط گرمای سوزان بدون رکود در سرتاسر سال رشد می کند . یونجه بغدادی ارتفاع بلندی داشته که بیش از 1 متر نیز می رسد بطور متوسط سالیانه 10 چین تولید می نمایند .

ازدیگر ویژگی های بارز این یونجه، مقاومت بالای آن در برابر شوری و نیاز آبی بیسار ان است. برگ های آن بزرگ بوده و پوشیده از کرک و نیاز آبی آن بالاست

اقلیم مناسب یونجه بغدادی: گرمسیری با رطوبت بالا

ارتفاع یونجه بغدادی: 90-100 سانتی متر

تعداد چین یونجه بغدادی: 10-12 چین

اندازه برگ ها یونجه بغدادی: درشت و پهن

تراکم ساقه و برگ یونجه بغدادی: متراکم

برای خرید بذر یونجه بغدادی کلیک کنید.

یونجه اصفهانی

یونجه اصفهانی

بذر یونجه اصفهانی (رهنانی)

ونجه اصفهانی مخصوص مناطق معتدل و نیمه معتدل است و در استان اصفهان بالاترین درصد کشت را به خود اختصاص داده است. ارتفاع ساقه های آن به 70 سانتی متر میرسد.یونجه اصفهانی محصولی 7 چین است.اندازه برگ های آن متوسط است
اقلیم مناسب یونجه اصفهانی: معتدل

ارتفاع یونجه اصفهانی: 60-70 سانتی متر

تعداد چین یونجه اصفهانی: 6-7

اندازه برگ های یونجه اصفهانی: متوسط

تراکم ساقه و برگ یونجه اصفهانی: متراکم

برای خرید بذر یونجه اصفهانی (رهنانی) کلیک کنید.

کاشت یونجه

چگونگی آبیاری یونجه

اگرچه یونجه گیاه متحمل به خشکی است اما برای تولید بالا به مدت 4 سال به رطوبت نیاز دارد. بطورکلی، رطوب خاک نباید کمتر از 50 درصد باشد. در طول دوره تولید، کشاورزان خاک را از طریق باران­های مصنوعی، محورهای مرکزی، خطی و غوطه ­وری کنترل شده، آبیاری می­کنند. بطورکلی، 10-3 روز قبل از برداشت آبیاری متوقف می­شود. یونجه یک گیاه ریشه ­دار عمیق است. از این رو، می­تواند دوره­ های بین آبیاری­ها طولانی باشد. با این حال، بیشتر گیاهان یونجه پس از 45 روز خشکی در تابستان از بین می­روند. اگرچه هیچ یک از سیستم­های آبیاری نمی­توانند یکنواختی مطلق را تضمین کنند، اما باید در نظر گرفت که عرضه بیش از حد آب در یک بخش از زمین ممکن است پتانسیل بیماری را افزایش داده و موجب زهکشی در زیر سطح ریشه شود.

برای مطالعه مقاله آبیاری یونجه کلیک کنید.

یافته­ ها نشان می­دهد که آبیاری گیاهان یونجه به آب­های شور و یا آب­های با کیفیت پایین باعث کاهش تولید می­شود. با این حال، اگر شما قصد آبیاری گیاهان خود توسط این منابع را دارید، باید با متخصصان محلی خود مشورت کنید.

کاشت یونجه

برداشت یونجه معمولا قبل از گلدهی اتفاق می­افتد. بسیاری از کشاورزان با تجربه ادعا می­کنند که این امکان وجود دارد هرگز شکوفه­ های یونجه از طریق خاک­ ورزی حذف نشود. بهترین زمان برای برداشت یونجه صبح است. اگر بخواهیم بذرها را جمع­ آوری کنیم، بهترین دوره ماه­ های ژوئن و جولای سال سوم است. در این مورد، ما هرروز برداشت نمی­کنیم. ما اجازه می­دهیم که شکوفه های گل ظاهر شده و بذر تولید کنند. البته، در این مورد، ما به فعالیت گرده ­افشان­ها (زنبور عسل) نیاز داریم.

برای برداشت یونجه ماشین­ آلات مختلفی وجود دارد. به عنوان یک قاعده کلی، ماشین برداشت بایستی یونجه را از ارتفاع حداقل برش دهد. شایع­ترین تکنیک برداشت یونجه این است که توسط دستگاه گیاه را برش داده و آن­ها را در زمین خشک کنید. در این مورد، باران غیر منتظره گیاه را خرد کرده و کیفیت تولید را کاهش می­دهد. پس از آن، با استفاده از ماشین دیگر دو ردیف برداشت به یک ردیف تبدیل می­شود. پس از اطمینان از خشک شدن گیاه، با استفاده از تراکتور گیاهان خشک شده در بسته­ های  100 تا 2800 Ibs بسته­ بندی می­شوند (50 تا 1300 کیلوگرم).

میانگین عملکرد کل 35-20 تن در هکتار (یا 14-8 تن در جریب) در سال می­باشد (توزیع شده در 6-5 چین). بالاترین عملکرد می­­تواند بیش از 40 تن در هکتار یا 16 تن در جریب در سال باشد.

کاشت یونجه

اکثر کشاورزان پس از سال چهارم کشت آن را متوقف می­کنند، زیرا عملکرد به طور قابل توجهی کاهش می­یابد (ممکن است هر سال 15 درصد کاهش یابد). همانطور که در بسیاری از گیاهان رخ می­دهد، یونجه نیز تحت تاثیر پدیده خودسمیت قرار می­گیرد. این بدان معنی است که گیاهان یونجه تولید سموم می­کنند که از رشد آن ممانعت می­کند. در نتیجه، پس از برداشت یونجه در سال چهام، بیشتر کشاورزان با شخم عمیق آن را از بین برده و گندم، ذرت یا جو کشت می­کنند. پس از برداشت گندم، ذرت یا جو کشت شده و دانه یونجه دوباره به مدت 4 سال کشت می­کنند. این تناوب کشت برای یونجه و گندم/جو/ذرت مناسب است. از سوی دیگر، غلات سبب کاهش علف ­های هرز شده و زمینه را برای کشت یونجه فراهم می­کنند. مطالعات نشان می­دهد که کشت ذرت پس از یونجه باعث افزایش 10 درصدی تولید آن می­شود.

کاشت یونجه

نام علمی یونجه چیست؟

Medicago sativa

آیا مردم می­توانند یونجه را بخورند؟

بله انسان می­تواند یونجه را بخورد که منبع عالی از ویتامین­ها، پروتئین­ها، مواد معدنی و غیره است. اگر شما به کشورهای آسیایی خاص سفر کرده باشید، احتمالا یونجه­ ها را در سالاد، ساندویچ­ها، سوپ­ها و دیگر غذاها خورده­اید. با این حال، بر خلاف سایر حبوبات (عدس و غیره)، انسان­ها برای خوردن بذرهای آب پز شده یونجه ایمن نیستند. FDA توصیه کرده که کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف باید از جوانه­ های خام یونجه استفاده کنند. بسیاری از مردم از قرص یونجه و کپسول­های آن به عنوان مکمل غذایی استفاده می­کنند.

آیا برای مصرف انسان می­توان یونجه را در گلدان و در خانه رشد داد و چقدر طول می­کشد؟

بله شما می­توانید، اما شما باید بذری را انتخاب کنید که با هیچ ماده شیمایی تیمار نشده باشد. شما باید به فروشنده بگویید به بذر ارگانیک برای تولید جهت مصرف انسان نیاز دارید. به طور متوسط، حدود 5 روز پس از کشت جوانه­ ها به خوبی رشد می­کنند.

چه مدت طول می­کشد تا یونجه در مزرعه رشد کند؟

حدود 12-8 روز پس از کاشت، اولین جوانه­ ها را خواهید دید. شما می­توانید اولین چین را در حدود 65-60 روز پس از کاشت برداشت کنید.

آیا می­توان جو یا گندم را همراه با یونجه کشت کرد؟

بله شما می­توانید، اما مدیریت (کاشت، آبیاری، برداشت و غیره) آن بسیار پیچیده است. البته، کشت مخلوط عملکرد بیشتری را برای کشاورزان فراهم می­کند.

آیا شما سئوالی در مورد یونجه دارید؟

لطفا سئوالات خود را در نظرات زیر مطرح کنید. ما در اسرع وقت پاسخ خواهیم داد.

کاشت یونجه

برای خواندن مقاله عرق یونجه چیست کلیک کنید

برای خواندن مقاله علوفه هیدروپونیک چیست؟ کلیک کنید.

برای خواندن مقاله تولید علوفه به روش هیدروپونیک کلیک کنید.

برای خواندن مقاله تولید یونجه برای اسب کلیک کنید.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

99 دیدگاه درباره مقاله “فوت و فن کاشت یونجه

 1. Avatar مسعود گفت:

  سلام ایا کاشت ردیفی یونجه با استفاده از نوار تیپ امکان پذیر است
  یا روی جوی و پشته چطور
  چون در زمین اب فراوان دارم اما برای ابیاری بارانی فشار لازم را ندارد و برق کشی ان خیلی هزینه بر است لطفا راهنمایی کنید

  1. Avatar آرش گفت:

   سلام بهترین روش برای آبیاری یونجه آبیاری بارانی است.اگه برق ندارید یه موتوردیزل 22اسب چانفا بگیر با یه پمپ دوطبق درمیان 14000000تومان

 2. Avatar sattar گفت:

  در هر هکتار چند کیلو بذر بغدادی باید کاشت

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   مقدار بذر لازم برای یونجه در هر هکتار 60 کیلوگرم به صورت دستی و 40 کیلو گرم به صورت ماشینی است

 3. Avatar طالب گفت:

  سلام
  رودخانه و چشمه کنار زمین کشاورزی من هست میشه راهنمایی کنید ک چه موتوری بگیرم که اب رو از چشمه انتقال بدم که ابیاری بارانی انجام بدم
  برق ندارم و میخام موتور بگیرم ک اب رو برای ابیاری بارانی جواب بده
  ممنون میشم راهنمای نمایید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای اینکه چه پمپی شما بگیرید نیاز به کارشناسی تخصصی داره که چه ارتفاعی اب باید بالا برود و چه متراژی روی زمین کشیده میشود و از تخصص ما خارج است.

 4. Avatar مسعود گفت:

  سلام زمین من تقریبا مخلوط شن با خاک است الان باغ انار است که دیگر جواب نمیدهد بنظرشما میتوان برای کاشت یونجه اختصاص یابد وضع آب من مناسب است. ۲۴ ساعت در هر ۶روز آب قنات دارم حدود ۲ لیتر در ثانیه استخری هم به مساحت ۱۰۰۰ متر با عنق ۲ متر دارم برق و حتی سیستم آب قطره ای تحت فشار هم دارم. لطفا راهنمایی کنید.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   آب شما برای آبیاری کافی است اما زمین باید تقویت شود حتما در زمستان کود دامی به زمین اضافه شود

 5. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام ادمین جان میخاستم بپرسم برداشت یونجه به چه صورت هست و چند چین در سال میشه انجام داد. و اینکه اگر بخام مثلا 2 هکتار زمین کرایه کنم واسه کاشت یونجه به نظر شما به صرفه هست؟ اخه میخام یک واحد دامپروری بزنم 50 راس گوسفند. به نظر شما میتونم با کاشت دو هکتار میتونم خودم تغذیه دام خودم رو تامین کنم. ممنون میشم جواب بدین

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برداشت یونجه با توجه به نوع بذر و اقلیم شما چندین بار در سال انجام میشود
   به صورت کلی کاشت یونجه به صرفه است
   بله می توانید با استفاده از یونجه خودتون دامداری خود را تغذیه کنید و مقدارش کافی است.

 6. Avatar علی گفت:

  با سلام بنده میخوام در یک زمین نیم یا یک هکتاری یونجه کشت کنم به روش ردیفی به چند ساعت آب نیاز هست و چه مقدار درآمد دارد ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما به 4 ساعت آب 6 اینچ احتیاج دارید

 7. Avatar Aliaref گفت:

  با سلام بنده میخوام در یک زمین نیم یا یک هکتاری یونجه کشت کنم به روش ردیفی به چند ساعت آب نیاز هست و چه مقدار درآمد دارد ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در مورد در آمد اطلاعی نداریم ولی شما به 4 ساعت آب 6 اینچ نیاز دارید

 8. Avatar علیرضا گفت:

  سلام برای کشت یونجه در بندرعباس از چه بذری باید استفاده کنیم و من یه زمین حدود ده هکتاری دارم که جنس خاکش از نوع خاک رس و آب 24 ساعته داره
  ولی بدلیل عدم وجود برق نمیتونم آبیاری بارانی کنم
  با این تفاسیر میصرفه که تو این زمین یونجه کشت کنم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   مشکلی نداره به جای آبیاری بارانی آبیاری غرقابی کنید

   1. Avatar علیرضا گفت:

    باید از چه بذری برای آب و هوای گرم بندر عباس استفاده کنیم و ایا خاک رس برای کاشت یونجه جواب میده؟

  2. Avatar حسن گفت:

   میتوانید از بذر یونجه همدان استفاده کنید

 9. Avatar Jalal گفت:

  سلام من میخواهم در آذربایجانغربی(سردشت) حدود 8هکتار یونجه بکارم چه بذری خوب جواب میده واین بذر رو از کجا تهیه کنم که بذر خوبی باشد چون بعضی از بذرها خوب وبدشو باهم قاطی میکنند

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما با توجه به سردسیر بودن منطقه میتوانید از بذر رنجر استفاده نمایید از طریق همین سایت می توانید خرید کنید

 10. Avatar حسن ابهری گفت:

  با سلام خدمت کارشناسان محترم
  من میخواستم در خراسان رضوی (شهرستان کلات نادری)یونجه بکارم؟1:اینکه زمان مناسب کاشت چه موقع است؟
  2:اینکه از چه بذری برای کاشت استفاده کنم تا بازخورد بهتری داشته باشه؟
  ممنون از راهنماییتون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما با توجه به اقلیم خود می توانید کشت پاییزه و بهاره یونجه داشته باشید (با توجه به سردسیر بودن اقلیم شما کشت بهاره بهتر است انتهای اسفند ماه)
   شما با توجه به سردسیر بودن منطقه میتوانید از بذر های همدانی و رنجر و مائو پا استفاده بفرمایید.

 11. Avatar عیسی خوشوقت گفت:

  سلام
  آیا کشت یونجه برای مناطق گرم و خشک
  که تابستانش بالای پنجاه درجه است جواب می دهد؟
  مقدار برداشتی که فرمودید منظور یونجه خشک است یا تر؟؟
  قیمت تقریبی هرتن یونجه چقدر است؟
  ممنون پاسخ دهید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   با انتخاب رقم مناسب کشت یونجه در اکثر اقلیم ها قابل انجام است مقدار برداشت یونجه بستگی به نوع یونجه و مراقبت و نگهداری دارد متاسفانه قیمت یونجه خوراک را ندارم

 12. Avatar مبین محمدی گفت:

  سلام خدمت مدیر محترم
  من میخواستم در خرم آباد لرستان یونجه بکارم از چه بذری باید استفاده کنم که بازدهی خوبی داشته باشه و برداشت زیاد متشکرم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   با توجه به اقلیم منطقه که سردسیر است اگر آب شیرین در اختیار دارید بذر همدانی و رنجر ایده ال هستند

 13. Avatar حامد خسروی گفت:

  با سلام
  من در استان کرمانشاه شهرستان سنقروکلیایی ۴هکتار زمین کشاورزی به روش بارانی دارم
  برای کاشت یونجه از کدام بذر استفاده کنم و هر بار آبیاری به صورت بارانی چند ساعت آبیاری کنم
  ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای کاشت یونجه باید بگویید اقلیم شما سردسیر است و یا گرمسیر

 14. Avatar یاسرمیرزایی گفت:

  سلام میخواهم درشهر گرگان استان گلستان اول ابان ماه یونجه بکارم ایا موقع مناسبی است با توجه به منطقه ما

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   آگر اقلیم شما سردسیر است بهتر است اخر اسفندماه یونجه بکارید

 15. Avatar حمید ویسی گفت:

  سلام مهندس جان کاشت یونجه دیمی تو لرستان امکان پذیره؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بله کاشت یونجه دیمی در لرستان امکان پذیر است

 16. Avatar مجتبی طهماسبی گفت:

  با سلام.خواستم بدونم بهترین زمان کاشت یونج در منطقه نیمه گرمسیری و بهترین نوع بذر که میتونم استفاده کنم و همچنین هر چند روز یکبار آب دهی میخواد.ممنون اگه راهنمایی کنید.تشکر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بهترین زمان کاشت یونجه در مناطق نیمه گرمسیری اسفندماه و بهترین بذر یونجه بمی و یا نیک شهری و مدت زمان آبیاری بین 7 تا 10 روز یکبار

 17. Avatar Amyar گفت:

  سلام ما در اخر شهریور یونجه کاشتیم . منطقه ما گرمسیری است . ابتدا یونجه از خاک درامد ولی بعد دو هفته سر یونجه ها خورده شده. علتش چیه؟ ایا میشه روی همون قبلی دوباره بذر بپاشیم؟ در میاد؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا عکس ازیونجه ها بیاندازید و به شماره 09358504040 بفرستید تا بتوانید درست تر راهنمایی کنیم

 18. Avatar علی دمیرچی گفت:

  سلام.ببخشین من در منطقه جعفرآباد دشت مغان استان اردبیل زندگی می کنم‌تابستون ها هواگرم هستش و بهارشم معتدل .من ۵ هکتار زمین آبی دارم میخاستم بدونم از چه نوع بذری باید استفاده کنم؟؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای مناطق سردسیر ما پیشنهادمون بذر رنجر است

 19. Avatar منصور گفت:

  سلام ادمین عزیز در مناطق سردسیر اگر در اسفند ماه یونجه بکاریم امکان یخ زدگی بذر یونجه ویا جوانه ها وجود دارد واگر جوانه سرمازدگی داشته باشد امکان رشد دوباره را دارد و یا نه؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   متاسفانه اگر سرما زدگی داشته باشد بذر یونجه دیگر رشد نمیکند

 20. Avatar علی دمیرچی گفت:

  سلام.ببخشین کودهای یونجه را چه زمانی باید به گیاه بدهیم؟ اگر زمان کاشت مان بهار باشد در شخمی که در پاییز برای آماده سازی می زنیم می توان کودرا داد؟

 21. Avatar علی دمیرچی گفت:

  سلام.ببخشین برای جعفر آباد دشت مغان استان اردبیل از چه نوع بذر یونجه ای برای کاشت استفاده می شود؟

 22. Avatar علی دمیرچی گفت:

  ببخشین در بالا چند کود را نوشته همراه با شخم بدهیم.می توانیم کود ها را مخلوط کرده وبدهیم؟یا هر کدام را منظورتان در شخم پاییز و شخم بهار(در صورت لزوم) و دیسک هستش؟

 23. Avatar حسین گفت:

  سلام.به نظرشما برای منطقه گرمسیر مثل لارستان استان فارس، یونجه نیک شهری بهترهست یا بمی.کدام دربرابر آب شورمقاومت بیشتری داره

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما به علت شوری اب باد از بذر یونجه بغدادی استفاده کنید

 24. Avatar علی گفت:

  با سلام.ایا یونجه نیکشهری برای منطقه مابین پلدختر و خرم اباد با اب و هوای معتدل ،تابستان حدود 40 درجه ،زمستان حدود منفی 20 درجه و بقیه فصلهای سال تقریبا مثبت 15 تا 20 درجه متغیر ،مناسب است ،البته سرمای منفی بیست درجه احتمالا یک یا دو بار در سال اتفاق میافتد و زمستان بیشتر دمای بین صفر تا ده درجه را دارا است.با این شرایط بهترین رقم پیشنهادی شما با توجه به میزان برداشت محصول چیست؟.با تشکر.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نه متاسفانه برای این آب و هوا بذر یونجه نیکشهری مناسب نیست و ما به شما بذر رنجر را پیشنهاد میکنیم که مقاومتش در زمستان خیلی بیشتر از نیکشهری است.

 25. Avatar محمد گفت:

  سلام دوست عزیز ممنونم از تمام راهنمایها.آیا میتوان در زمینی که شور زار هستش یونجه کاشت کرد و از چه بزری؟یا اینکه خاک مرغوب رو به ارتفاع 120 روی شور زار بریزیم میتوان کاشت کرد یا اینکه زیر خاک مرغوب رو بایه لایه از نایلون بپوشانیم تا اینکه خاک با زمین اصلی در تماس نباشد آیا یونجه در چنین شرایطی رشد میکند . و بازدهی دارد زمین مورد نظر 12 هکتار هستش. و چه مقدار آب لازم هستش انبار آبی با طول 24 در 12 با عمق 6 متر جوابگو هستش برای چند روز.انبار آب کاملا عایق بندی شده و در زیر زمین هست و همیشه آب خنک هستش.ممنون میشم اگه بتونید راهنمای کنید .

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به هیچ عنوان لازم نیست کار عجیبی برای آب شور انجام دهید
   از بذر یونجه بغدادی استفاده بفرمایید مشکل شما با شوری آب حل میشود

 26. Avatar shahani گفت:

  سلام مهندس جان .من تو ساوه به همدان میخوام کشت شروع کنم اب یاری بارانی دارم .
  ۱. از چه ماهی باتره شروع کنم اسفند یا فروردین ؟
  ۲. با توجه به این اب و هوا چه بذری مناسبه و چقدر در هر هکتار ؟
  ۳. برای۲۰ تا ۳۰ هکتار زمین با اب یاری بارانی چه مقدار اب نیازه؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   1 فروردین با توجه به سردی هوا در همدان
   2 یونجه همدانی و یا یونجه رنجر

 27. Avatar بهراد گفت:

  سلام دوست عزیز. ما در منطقه ای بین شهرستان لار و شهرستان جهرم در استان فارس هستیم . اب و هوا گرم و خشک هست.حداکثرمطلق دما 44 درجه در تیر ماه و حداقل دما 1 درجه در دی ماه است.شوری آب 3000 تا 3500 می باشد.میزان آب 6 اینچ . تلمبه برقی هست .
  برای گیاه یونجه چه #نوع بذری مناسب هست؟؟ چه مقدار بذر در هکتار لازم است و قیمت هرکیلوگرم از ان چقدر است؟؟ چه #ماهی برای کاشت این بذر مناسبتر است؟؟ چه #نوع سیستم ابیاری استفاده کنیم باتوجه به شوری آب و نوع گیاه؟؟
  #کود گوسفند یا کود گاو کدام بهتر است؟؟ باتوجه به ضعیف بودن زمین به علت کشت پیاپی گندم و پنبه به طوری که گندم در هر هکتار 3.5 تا 4 تن برداشت میشود به نظر شما به #چه مقدار کودحیوانی درهرهکتار نیاز است؟؟البته که حتما ازمایش خاک لازمه ولی حدودی هم بتونید بگید ممنون میشم.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بذر مورد استفاده یونجه بغدادی است
   مقدار مورد نیاز بذر به صورت دستی 60 کیلو در هکتار و به صورت ماشینی 40 کیلو در هکتار است
   شخصا کود گاوی پوسیده را ترجیح میدهم
   سیستم آبیاری بارانی برای یونجه خیلی خوب است
   مقدار کود رابطه بسیار مستقیم با آزمایش خاک دارد.

   1. Avatar بهراد گفت:

    خیلی ممنون از وقتی که میگذارید. باتوجه به منطقه امون و نوع بذرمون و.. چه ماهی باید کشت کنیم؟؟؟

 28. Avatar زینلی گفت:

  سلام. بذر مناسب برای آب و هوای تهران(خانلق،حسن آباد)کدومه؟
  برای کشت بهاره چه زمانی مناسبه و زمان کود دهی زمین چه وقتی باید باشه، تنها کود حیوانی جوابگو هست؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   کشت بهاره و کود دهی قبل از کاشت و فقط کود حیوانی کم است و مجدد به کود دهی نیاز دارد
   رقم همدانی میتواند برای تهران جوابگو باشد.

 29. Avatar ایوب گفت:

  سلام یونجه با اب شورم جواب میده؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بذر بغدادی در آب شور هم جواب مبدهد

 30. Avatar علی گفت:

  سلام .برا منطقه سعادت شهر استان فارس چه بذری خوبه ؟
  به نظرتان همدانی بکارم ؟.چند کیلو برا کاشت لازم دارم ؟
  آیا آخر اسفند بکارم خوبه .اخه همه می گن یونجه پاییز اینجا خوب می شه ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   من به اقلیم منطقه شما آشنایی ندارم
   برای همین برای بذر همدانی هم نمی توانم نظر بدهم
   اگر دستی یونجه میکارید برای هر هکتار 60 کیلو بذر لازم است و اگر ماشینی میکارید 40 کیلو بذر لازم دارید.

 31. Avatar ارش گفت:

  سلام .هر 40روز هر هکتار چند تن یونجه خشک میدهد و سوال بعدی دوستانی که سر زمین پمپ دیزل دارند شب ها برای جلوگیری از دزدی چه کاری باید انجام بدن ،چطور امکانش هست پمپ دیزل که نیاز به سرد شدن دارد در اتاقک کنار زمین گذاشت؟ با توجه به هزینه نگهبان ایا این کار برای 2یا3هکتار سود دارد؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در مورد قسمت اول باید بگویم بستگی به بذر یونجه استفاده شده و اقلیم و آبیاری و استفاده از نوع کود و هزاران موارد دیگر دارد که نمی توان عدد دقیقی را اعلام کرد
   قسمت دوم رو میگذارم دوستانی که اطلاع دارند پاسخ دهند

 32. Avatar مژده گفت:

  سلام.برای کاشت یونجه در شهر قم اب هوای گرم و خشک بهتره کدوم بذر رو استفاده کنم؟
  میتونم از بذر نیک شهری استفاده کنم تا برداشت بیشتری داشته باشم؟
  یونجه بهاره برای من مناسبتره یا پاییزه؟
  و نیازی به کاشت جو قبل یونجه در زمین هست؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   از بذر یونجه نیکشهری هم می توانید استفاده کنید برای شهر قم
   به شخصه یونجه بهاره را ترجیح میدهم
   نیازی به کاشت جو نیست اگر زمین کود دهی شود

 33. Avatar بهراد گفت:

  سلام. برای اب و هوای گرم و خشک لارستان فارس چه ماهی باید کشت کنیم؟

 34. Avatar بابک گفت:

  ممنون میشم کسی راهنمای کنه منطقه ما بسیار سرد سیره می‌خوام اوایل اردیبهشت ماه بکاریم سرمای بهاری خراب نمیکنه منطقمون خیر آباد استان زنجان

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر از بذر یونجه مخصوص مناطق سردسیر استفاده کنید مشکل پیش نمی آید

 35. Avatar سعید گفت:

  سلام برای منطقه بیجار استان کردستان چه بذری استفاده کنم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به علت سردسیر بودن منطقه کردستان ما پیشنهاد بذر یونجه همدانی و یا یونجه رنجر را میدهیم

 36. Avatar مهدی گفت:

  سلام مهندس یک توضیح کامل راجب نیازی آبی و کودهی یونجه می خوام

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای آبیاری دو تا مقاله در سایت موجود است
   یکی روش‌های مختلف آبیاری یونجه و دیگری آبیاری یونجه

 37. Avatar مهدی گفت:

  سلام مهندس هر خط بارانی چند،ساعت باید آبدهی کنه

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بستگی به دمای منطقه و خاک و عوامل بسیاری دارد

 38. Avatar مهدی گفت:

  آیا برای کشت بهاره یونجه باید به آن اضافه شود

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر تنک شده بود بله می توانید استفاده کنید

 39. Avatar جم گفت:

  سلام
  من اگر ,3تن بذر عراقی بخوام شما چند ماهع میتونید, بهم بدید ؟؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای تهیه بذر یونجه بغدادی با شماره همراه 09358504040 تماس بگیرید.

 40. Avatar علی گفت:

  سلام مقدار تقریبی برداشت یونجه از یک هکتار چقدر است
  و برای یک هکتار چقدر آب لازم است
  کردستان آب و هوای سرد سیر

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   مقدار برداشت بستگی به خیلی عوامل دارد از بذر آبیاری اقلیم و ….. بین 3 تا 5 تن متغیر است

 41. Avatar رسول گفت:

  سلام‌ببخشیددراوآخر‌فروردین‌یااوآیل‌اردیبهشت‌ میشه‌یونجه‌کاشت؟ ودرشهرکرمانشاه‌برای‌‌کاشت‌‌
  یونجه‌ازچه‌بذری‌استفاده‌‌کنم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بهتر است در اوایل فروردین کاشته شود و برای منطقه کرمانشاه بذر یونجه بغدادی مناسب است.

 42. Avatar سعیده میری گفت:

  سلام وقت بخیر
  در منطقه شهر ری تهران از چه نوع بذر یونجه ایی میشه استفاده کرد؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بذر یونچه رنجر می تواند مناسب شهر ری باشد.

 43. Avatar حمید گفت:

  سلام من ی زمین ۵۰۰۰ هزار متری دارم با قنات پراز آب دنبال ی کارشناس یا ی شریک با تجربه که بتونم یونجه بکارم

 44. Avatar رضا گفت:

  سلام خدمت ادمین عزیز.من در اخرای شهریور سال 98در استان اردبیل یونجه کاشتم.اولین بام بود و زیاد در مورد یونجه اطلاعات نداشتم.الان یکبار ابیاری کردم.ولی خیلی کم پشت هستش اگه میشه لطفا راهنمایی کنید.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما باید یونجه را از نظر ابیاری و کود دهی کمک کنید که برای اسن کار توضیه میکنم این دو مقاله را مطالعه بفرمایید
   بهترین کود برای یونجه
   و مقاله آبیاری یونجه
   این دو مقاله به شما کمک بسیاری میکند

 45. Avatar حسام گفت:

  بنده با کشاورزی هیچ آشنایی ندارم اما برای پرورش گاو شیری ک میخوام واردش شم نیاز دارم تا یونجه رو با اجاره زمین و کاشت تامین کنم
  سوال من اینه ک در هر سال با یکبار بذر پاشی چند بار یونجه برداشت میشه ؟
  محصول نهایی در هر هکتار به چند تن در هر دوره براشت میرسه ؟
  استان تهران – منطقه مد نظر برای کشت حوالی ورامین و شهرری
  سپاسگزارم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   هر هکتار یونجه باید بین 3 تا 4 تن علوفه بدهد
   اگر همه چیز درست انجام بشود دو تا سه سال نیاز به بذر پاشی ندارید

 46. Avatar محمد سياحي گفت:

  با سلام و دعای خیر
  بنده در شهرستان رامهرمز استان خوزستان زمینی به مساحت یک و نیم هکتار که تا بحال فقط گندم کاشت شده یونجه بکارم البته بر زمین یه کانال خاکی آبرسان رد میشه اختلاف ارتفاع زمین با سطح آب حدوداً ٢/۵ متر هستش سؤال اول هنگام تسطیح و شخم نیاز به زدن آهک هست یا خیر و سؤال دوم مقدار بذر مصرفی چقدر باید باشد با تشکر از جنابعالی

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   مقدار بذر مصرفی 60 کیلو در هکتار و نیاز به آهک نمی باشد ولی میتوانید از کود پوسیده دامی استفاده کنید

 47. Avatar محمدی گفت:

  سلام بهترین زمان کاشت بذر یونجه وبهترین نوع بذر در شهرستان خرامه چه زمانی است از نظر آب وهوا تابستان تا 40 متناوب کم وزیاد می شه و زمستان خیلی سرد بشه 1-ممنون از راهنمایتون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما باید از بذر های مناطقگرمسیری استفاده کنید که پیشنهاد ما بذر یونجه بمی و یا بذر یونجه نیکشهری است

 48. Avatar میلاد گفت:

  مهندس درود ما باغ زیتون داریم و از آب چاه استفاده میکنییم اما چون درخت تاحالا به ما سودی نداده میخوام یونجه بهش اضاف کنم.و باتوجه به گرمسیر بودن منطقه میخواستم ببینم مقدار آب مورد نیاز یک هکتار یونجه چن لیتر حدودا…و زمان آبیاری هر روز هست یا هفتگی ممنون از همکاری شما

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   زمان آبیاری هر 5 روز یکبار باشد نتیجه خوب حاصل میشود و اینکه مقدار آب بستگی به طریقه آبیاری و استفاده از چه روش آبیاری است .

 49. Avatar شهرام گفت:

  سلام تشکر از وقتی که صرف میکنید 5 هکتار در تهران میخوام ببرم زیر کشت یونجه چه بذری معرفی مبکنید اگر ابیاری بارانی نباشه غربالی باشه مشکلی است در هر هکتار چند تن کود بریزم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای تهران بذر رنجر و یا همدانی می توانید استفاده کنید
   در هر هکتار بین 20 تا 30 تن کود پوسیده دامی می توانید استفاده کنید

 50. Avatar محسن ترشیزی گفت:

  از یونجه سال چندم میتوان بذر گرفت چند ماه باید ار کی تا چند ماه باید آبیاری کرد

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   یونجه ای که برای تولید بذر کشت می‌شود دو منظوره می‌باشد، بدین ترتیب که پس از برداشت بذور تا اواخر بهار سال بعد می‌توان از علوفه آن استفاده نمود. البته قبل از کشت گیاه باید تصمیم‌گیری شود که مزرعه برای تولید علوفه است و یا برای بذر‌گیری. اگر گیاه یونجه برای بذر گیری است، لازم نیست فشرده کاشته شود.

 51. Avatar شهاب خلفزاده گفت:

  برای چهار اسب که از گشنگی دارن تلف میشن در خوزستان یونجه تازه میخوام کسی هست کمک کنه ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *