گیاهان دارویی و ادویه ها

خاک مناسب پرورش گیاهان داروئی

خاک مناسب پرورش گیاهان داروئی

یکی از مهم ترین مواردی که در کاشت گیاهان، جدا از آبیاری، تغذیه و نور خورشید باید به آن توجه کرد، خاک است. خاک موتور هر باغ یا ظرفی است و نحوه رشد گیاهان شما را کنترل می کند. خاک بخشی از اکوسیستم کلی است و بنابراین، درک، تغذیه و حفظ خاک شما برای سلامت گیاهان شما بسیار مهم است.

بیشتر گیاهان در خاک معمولی باغ با خوشحالی رشد می کنند، تا زمانی که زهکشی خوبی داشته باشد. با این حال، برخی از گیاهان بومی مدیترانه هستند و خاک شن دار و دارای زهکشی خوب را ترجیح می دهند. زهکشی خوب بسیار مهم است زیرا ریشه گیاهان بومی مدیترانه ای احتمالاً در خاک مرطوب پوسیده می شود. اگر خاک باغچه شما سنگین است، این گیاهان را در ظروف یا تخت های مرتفعی شبیه به هربتوم جکا بکارید

از آنجایی که خاک موتور باغ شما است، مهم است که قبل از شروع کاشت از وضعیت آن و نحوه حفظ شرایط خوب خاک مطلع شوید. رشد خوب گیاه نه تنها به میزان تغذیه خاک بستگی دارد، بلکه به ساختار خاک نیز بستگی دارد. این شامل اندازه ذرات تشکیل دهنده خاک و همچنین pH (اسیدیتی یا قلیایی بودن) خاک است. این جنبه ها بر نوع گیاهانی که می توانید رشد دهید و نحوه مدیریت خاک خود تأثیر می گذارد.

pH خاک یک عامل حیاتی در توانایی گیاه برای به دست آوردن انواع غذاهای گیاهی و مواد شیمیایی ضروری از طریق سیستم ریشه آن است. خاک می تواند از پیت اسیدی (pH 3.5) خزه اسفاگنوم تا لوم ریز قلیایی (pH 8.5) متفاوت باشد. اکثر گیاهان محدوده ای بین 6.5 تا 7.5 pH را تحمل می کنند که نسبتاً خنثی است.

به عنوان مثال، یک خاک قلیایی می تواند گیاهانی با رشد زرد با برگ های زرد تولید کند. این به این دلیل است که مواد معدنی، به ویژه آهن، در خاک محبوس شده اند. در pH خنثی 7، بیشتر مواد شیمیایی ضروری و غذاهای گیاهی در دسترس گیاه قرار می گیرند و گیاهان سالم تولید می کنند.

جوانه ای که در خاک عالی رشد کرده و دستی که از آن مراقبت می کند

جوانه ای که در خاک عالی رشد کرده و دستی که از آن مراقبت می کند

خاک رس

خاکهای رسی سنگین، دارای مواد مغذی بالا، در زمستان مرطوب و سرد و در تابستان به صورت خشک پخته می شوند. این خاک از ذرات ریز تشکیل شده است که وقتی خیس می شوند به هم می چسبند و خاک را سنگین می کنند و برای ریشه ها سخت می شود و در تابستان وقتی خشک می شود سنگ را سخت می کند.

خاک های رسی به دلیل جذب مویرگی فضاهای ریز بین ذرات متعدد رس حاوی نسبت بالایی از آب هستند. خاک های رسی در صورت پایمال شدن در حالت مرطوب به راحتی فشرده می شوند. حتی می‌تواند سرشار از مواد مغذی گیاهی باشد، زیرا مواد مغذی را به مواد معدنی خاک رس نگه می‌دارد، با کار در قالب برگ یا کمپوست بسیار پوسیده بهبود می‌یابد.

این ساختار را بهبود می بخشد و به گیاهان جوان اجازه می دهد تا راحت تر استقرار پیدا کنند. اگرچه کار با خاک های رسی دشوار است، اما در طول زمان و با مدیریت صحیح، می تواند بسیار مفید باشد.

خاک گچ

خاک های گچی عمدتاً از کربنات کلسیم تشکیل شده اند و بنابراین بسیار قلیایی هستند. این خاک معمولاً سبک با توده های سنگ چخماق یا گچ، زهکشی خوب و اغلب کم عمق است. افزایش محتوای مواد مغذی با افزودن بارهای کمپوست امکان پذیر است، اما کاهش pH در محدوده قابل تحمل تر برای گیاهان دشوار است. همچنین تنظیم خاک برای کمک به حفظ رطوبت آن دشوار است. بنابراین، ممکن است کاشت گیاهان در یک بستر مرتفع آسان تر باشد.

پونه کوهی چیده شده در دست

پونه کوهی چیده شده در دست

خاک لوم

لوم خاک رویای باغبانان است و مخلوطی از خاک رس، ماسه و سیلت است که از افراط و تفریط هر نوع اجتناب می کند و حاصلخیز، زهکشی شده و به راحتی کار می شود. انواع مختلفی از لوم بسته به محتوای خاک رس یا ماسه وجود دارد. بسته به ترکیب غالب و ویژگی های کشت آنها می توانند رسی- لومی یا شنی – لومی باشند.

خاک لومی شنی بهترین خاک برای پرورش وسیع ترین طیف گیاهان است، زیرا در زمستان به ندرت غرقابی است، در تابستان خشک است و به طور طبیعی دارای مواد مغذی بالایی است.

شن

خاک های شنی سبک، خشک، گرم، کم مواد مغذی و اغلب اسیدی هستند. این خاک هنگام دستکاری احساس خشن و شنی می کند و به راحتی قابل کشت و کار است. این خاک ها دارای زهکشی بسیار آزاد هستند، به این معنی که مواد مغذی به سرعت شسته شده و به سرعت خشک می شوند.

برای کمک به حفظ رطوبت و منبع اضافی مواد مغذی، خاک های شنی باید در زمستان با کپک برگ و کود دامی پوسیده تغذیه شوند. یک مزیت این است که آنها سریعتر از خاکهای رسی در بهار گرم می شوند، بنابراین می توان کاشت و کاشت را زودتر شروع کرد.

انواع دیگری از خاک که ممکن است با آنها روبرو شوید خاک های سیلتی و خاک های پیت هستند. خاکهای سیلت عمدتاً از ذرات با اندازه متوسط ​​تشکیل شده و حاصلخیز، سبک اما رطوبت گیر هستند و به راحتی متراکم می شوند. خاک های پیت دارای مواد آلی بسیار بالایی هستند، معمولاً بسیار حاصلخیز بوده و رطوبت زیادی را در خود نگه می دارند. آنها به ندرت در باغ ها یافت می شوند.

بهترین راه برای تشخیص نوع خاک شما این است که آن را لمس کنید و آن را در دستان خود بغلتانید: خاک رسی نگهدارنده رطوبت است و در نتیجه خاصیت لکه دار شدن دارد، در هنگام خیس شدن چسبنده است، می توان آن را به شکل دستکاری کرد با مالش با انگشت به سطحی براق تبدیل شود. خاک گچ سرشار از کربنات کلسیم است و وقتی در شیشه سرکه قرار می گیرد کف می کند. خاک شنی دارای عنصر شنی است، از میان انگشتان شما می ریزد و کلوخه نمی شود. اگر ماسه درشت نباشد و شاید ماسه لومی باشد بهتر به هم می چسبد.

دخترو پسر کوچک در حال آماده سازی خاک برای گیاهان

دخترو پسر کوچک در حال آماده سازی خاک برای گیاهان

PH خاک خود را بدانید

به منظور تعیین PH خاک خود، می توانید یک کیت آزمایش خاک را از هر مرکز باغ خوب خریداری کنید. اکثر کیت های آزمایش خاک آماتور بسیار ساده هستند و به جای مقیاس عددی به رنگ متکی هستند. خاکهای اسیدی محلول را زرد، خنثی آن را سبز و قلیایی به سبز تیره تبدیل می کنند

خاکهای رسی

این خاک ها غنی از مواد مغذی و بسیار حاصلخیز هستند اما ممکن است از مشکلات زهکشی رنج ببرند و ممکن است برای گیاهانی که به شرایط زهکشی آزاد نیاز دارند مناسب نباشند. اگر بتوان آنها را با افزودن ماده آلی که خاک رس را به خرده های جداگانه تجزیه می کند، شکسته شد. این امر همچنین باعث می‌شود که آب و مواد مغذی نگهداری شده در خاک رس راحت‌تر در دسترس ریشه‌های گیاه و همچنین خاک گرم‌تر، کارآمدتر و کمتر مستعد متراکم شدن باشد.

خاک های گچی

این خاک ها بسیار قلیایی هستند، بنابراین گیاهان اریکسی که به شرایط خاک اسیدی نیاز دارند، پشتیبانی نمی کنند. اسیدی کردن این خاکها اگر نگوییم غیرممکن بسیار دشوار است و بنابراین بهتر است گیاهانی را انتخاب کنید که در شرایط قلیایی رشد کنند یا از بسترهای مرتفع یا ظروف استفاده شده باشند.

گیاهان دارویی تازه بر روی پس زمینه چوبی

گیاهان دارویی تازه بر روی پس زمینه چوبی

خاک های لومی

این خاک‌ها تعادل «عالی» همه انواع ذرات خاک هستند، اما با وجود اینکه خاک‌های بسیار خوبی هستند، تغذیه منظم با مواد آلی بسیار مهم است، به خصوص اگر هر سال این خاک‌ها را حفر یا کشت می‌کنید.

خاک های شنی

این خاکهای سبک معمولاً از نظر مواد مغذی کم و دارای زهکش آزاد هستند. بنابراین نیاز به آبیاری زیاد دارند. شما می توانید ظرفیت آب و مواد مغذی خاک خود را با افزودن مقدار زیادی مواد آلی برای چسباندن شن های شل به خرده های بارورتر بهبود بخشید.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *