گیاهان دارویی و ادویه ها

بسته بندی مواد گیاهی دارویی و معطر

بسته بندی مواد گیاهی دارویی و معطر

یکی از عوامل مهم در حفظ مواد مؤثر، بهداشت و بازارپسندی گیاهان دارویی، چگونگی بسته ­بندی آن­هاست. اندازه، استحکام، جنس مواد، زیبایی و هزینه از جنبه­ های مورد توجه در صنعت بسته ­بندی است. انتخاب جعبه ­های چوبی، مقوایی، فلزی، گونی­های نخی و کنفی، ظرف­­های شیشه ­ای و پلی اتیلنی، هر کدام مزایا و معایبی دارند. در ظرف­های شیشه­ ای و پلی اتیلنی شفاف، نور به راحتی عبور می کند.

در ظرف­های پلی اتیلنی مواد معطر و اسانس­ها جذب ظرف شده و تبادلات اکسیژن و دی اکسید کربن انجام می­شود. در بسته­ های مقوایی ضمن انجام تبادلات رطوبتی، استحکام کافی وجود ندارد. گیاهانی که رطوبت و بو را جذب می کنند، باید در جعبه ­های فلزی گالوانیزه و یا جعبه ­های دو جداره نفوذناپذیر بسته­ بندی شوند.

اسانس­ها باید در ظرف­های پر، دربسته و دور از نور نگهداری شوند. هم­چنین زردچوبه در معرض نور رنگ خود را از دست می­دهد. با توجه به تأثیر مواد تانن­دار و مواد اسیدی بر فلزات، بهتر است این گونه مواد در ظرف­های شیشه ­ای و یا پلی اتیلنی نگهداری شوند. گیاهان خشک و سبک وزن را می­توان در کارتون­های مقوایی بسته ­بندی کرد. در صورت حساسیت مواد خام گیاهی به جذب رطوبت، در جعبه­ های فلزی می­توان مواد رطوبت­ گیر نیز اضافه کرد.

برای حمل و نقل مواد خام دارویی سبک وزن، دانا، مانند گل­ بابونه از کارتن مقوایی یا جعبه استفاده می­شود. داروهایی که در اثر جذب رطوبت مستعد فاسدشدن هستند (مانند ارکو و گل انگشتانه)، بهتر است در بشکه ­های غیرقابل نفوذ در برابر رطوبت نگهداری شوند. برگ و ریشه گیاهان دارویی (شیرین ­بیان) در گونی­های کنفی ۵۰ کیلویی بسته ­بندی می­شوند.

صمغ­ها، رزین­ها و عصاره ­ها را در بشکه یا جعبه حمل می­کنند. به طور مثال، دانه ­های وانیل را در جعبه ­هایی که با قلع لحیم شده ­اند، بسته ­بندی می­کنند، یا دارچین صادراتی چین در ظرف­های پوشش­دار، و اسانس رز بلغارستان به طور معمول در ظرف­های سربی عرضه می­شوند. بسته ­بندی انواع گیاهان دارویی صبر زرد در ظرف­های فلزی به حجم 55 گالن انجام می­شود.

برای حمل مواد دارویی به مسافت­های طولانی، وزن این بسته ­ها هر کدام بین 120-45  کیلوگرم انتخاب می­شود. برگ سنای صادراتی از هندوستان در بسته ­هایی به وزن ۱8۰ کیلوگرم و دائوره صادراتی آرژانتین در بسته ­های ۳۱۵ کیلوگرمی حمل و نقل می­شوند. بسته­ بندی باید دارای برچسب مشخصات، شامل نوع جنس، وزن و حجم، تاریخ بسته­ بندی، تاریخ انقضا، شرایط نگهداری، توصیه­ های ایمنی، نام گیاه، نوع و مقدار مواد مؤثر، نام و آدرس و شماره ثبت شرکت تولیدکننده را داشته باشد.

نگهداری گیاه داروئی در شیشه

نگهداری گیاه داروئی در شیشه

بهداشت تولید گیاهان دارویی و معطر

یکی از جنبه ­های مهم تولید گیاهان دارویی، آلودگی محصولات با بقایای آفت­کش­ها، میکروارگانیزم­ها، آفلاتوکسین­ها و فلزات سنگین (به ویژه سرب و کادمیم) است، که همواره باید مورد توجه و پژوهش قرار گیرد. احتمال آلوده ­شدن مواد دارویی با منشأ طبیعی به انواع میکروب­ها (به ویژه باکتری­ها) وجود دارد.

این آلودگی­ها ثانویه بوده، یا ناشی از فلور خود گیاه است. بنابراین رعایت بهداشت در کلیه مراحل تولید، فرآوری و نگهداری ضروری است. متأسفانه نکته اخیر کم­تر در عطاری­های سنتی رعایت می­شود، در حالی که در کشورهای پیشرفته برای تعداد مجاز مخمر، کیک، باکتری­های “کلی فرم” و باکتری­های هوازی، حدود استانداردی تعیین شده است.

برای خرید گیاهان دارویی می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری اینترنتی با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *