گیاهان دارویی و ادویه ها

انبارکردن گیاهان دارویی و معطر

انبارکردن گیاهان دارویی و معطر

حفظ و نگهداری صحیح مواد گیاهی، یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار بر خواص درمانی آن­هاست. بسته­ های فشرده مواد گیاهی مقدار کمی رطوبت از محیط جذب می­ کنند. داروها در هر مکانی که نگهداری می­شوند چه در خانه یا انبار و چه در داروخانه باید در محیط تاریک، خشک، در دمای کمتر از 18 درجه سانتی گراد و در ظرف­های دربسته نگهداری شوند تا از آلودگی، فساد، و تغییر در کیفیت آن­ها جلوگیری شود.

قابلیت دارویی مواد مؤثر بر اثر نگهداری نامناسب و طولانی مدت، کاهش تدریجی می­ یابد و با گذشت زمان خراب می­شوند (به طور متوسط داروها نباید بیش از دو سال نگهداری شوند). به طور کلی، مواد خام گیاهان دارویی و معطر را به شرط آن­که به طور کامل خشک­ شده باشند، می­توان برای مدت کوتاه (با رطوبت 14-۱۰٪) و یا بلند (با رطوبت کم­تر از ۸٪) انبار کرد.

برگ­ها و ریشه ­های دارویی که به خوبی بسته ­بندی نشوند، ممکن است حدود ۳۰-۱۰ درصد رطوبت جذب کنند. رطوبت زیاد هم افزایش وزن خالص ماده دارویی و هم کم­ شدن درصد ترکیبات موجود در ماده دارویی و فعال­ شدن آنزیم­ها و رشد قارچ­های بیماری­ زا را در پی دارد. برای مثال، اگر که رطوبت برگ گیاه گل انگشتانه به ۸ درصد یا بیش­تر برسد، گلیکوزیدهای موجود در آن فاسد می­شوند.

استاندارد خشک کردن گیاهان دارویی:

در قوانین دارویی بریتانیا (B.P.C) برای کلیه داروهای خام یک استاندارد و حداقل مقدار رطوبت، تعیین شده است. کاهش درصد وزنی تعیین ­شده به عنوان کاهش قانونی مجاز شناخته شده است. درمورد گل انگشتانه این حد مجاز ۸٪ است، زیرا آنزیم­های فعال کاتابولیک­ کننده زیادی در این گیاه یافت می­شود.

در چنین مواردی، نگهداری مواد گیاهی دارویی با عوامل خشک ­کننده چون “سیلیکا ژل” یا کلرور کلسیم، توصیه می­شود. در گیاهان دارویی آلکالوئیددار، نگهداری طولانی مدت موجب کاهش ارزش دارویی آن­ها خواهد شد.

برای مطالعه مقاله زمان جمع آوری و برداشت گیاهان دارویی کلیک کنید.

انبارکردن گیاهان دارویی

انبارکردن گیاهان دارویی

انبار کردن گیاهان داوئی:

به طور کلی، مواد خام گیاهی دارویی را به شرط آن که به طور کامل خشک شده باشند، می­توان برای مدتی کوتاه یا بلند (با رطوبت کم­تر از ۸ درصد) انبار کرد. در مواد گیاهی، با وجود ظاهر خشک آن­ها، در درون ساقه ­ها و رگبرگ­ها هنوز مقداری رطوبت باقی خواهد ماند که در صورت عدم دقت در انبارکردن، مواد فاسد خواهند شد. گل­ها، برگ­ها، میوه ­ها، بذرها، غده ­ها، ریشه­ ها و غیره که به طور کامل خشک نشوند، در مدت کوتاهی فاسد می­شوند.

نور غیرمستقیم بر مواد رنگی داروها و مواد مؤثر آن­ها تاثیر می­گذارد و سبب تغییر رنگ ظاهری آن­ها و تا اندازه ­ای فساد مواد مؤثر می­شود. نور پلاریزه و نور انعکاس یافته (که تاحدودی خواص نور پلاریزه را دارد)، نیز تغییراتی در مواد دارویی ایجاد کرده و فساد آن­ها را تسریع می­کند. هم­چنین، اکسیژن هوا و آنزیم­ها (اکسیدازها)، سبب اکسیده ­شدن مواد مؤثر در داروها می­شوند، از این رو لازم است که انبارهای مواد دارویی خنک و تاریک باشند و عمل تهویه با هوای خشک در آن­ها به خوبی انجام گیرد.

محافظت مواد گیاهی دارویی در مقابل حشرات گوناگون از تیره بال پولک­داران، قاب بالانو دو بالان اغلب دوران لاروی خود را روی گیاهان دارویی می­گذرانند و جلوگیری از فساد آن­ها را نباید از نظر دور داشت. بنابراین، انبارهای مواد گیاهی دارویی باید نسبت به ورود حشرات و گرما نفوذناپذیر بوده و ضدحریق (فولادی، بتونی یا آجری) باشند. انواع مواد خام معطر و گیاهان بودار و بدون بو را باید به طور جداگانه قرار داد. مواد آلکالوئیددار مانند تاتوره، مامیران، بنگ­دانه و سایر گیاهان سمی باید جدا از سایر مواد خام گیاهی بسته ­بندی و انبار شوند.

برای خرید گیاهان دارویی مرغوب می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *