گیاهان دارویی و ادویه ها

گیاه پوپلمه اروپایی (سانیکولا)

معرفی گیاه پوپلمه اروپایی (سانیکولا)

گیاه پوپلمه اروپایی (سانیکولا) عمدتا در مناطق جنگلی با آب و هوای مرطوب به چشم می­خورد. می­توان آن را در مناطق جنگلی شمار کشور و منطقه­ حفاظت شده­ ارسباران پیدا کرد.

گیاه پوپلمه اروپایی (سانیکولا) دارای طبع گرم است و ترکیبات شیمیایی مانند تانن ، سلولز ، انواع ویتامین­ها ، املاح معدنی ، اسانس­های روغنی و موسیلاژ و لعاب را دارد.

چوپلمه ، خان دوزویی sanicula europaea L از خانواده­ : چتریان Apiaceae

جدول عناصر تشکیل دهنده گیاه پوپلمه اروپایی (سانیکولا):

غلظت­ها ( خاکستر mg/g)عنصر
60.00مس
450.00روی
105* 7.40آهن
610.00منگنز
105* 52.00منیزیم
0.75  12نیکل
0.20کادمیوم
3.20کبالت
13.80سرب
2.00نقره
5.65مولبیدن
22.20کروم

خواص درمانی گیاه پوپلمه اروپایی (سانیکولا):

از این گیاه برای درمان ناراحتی ­های هاضمه نظیر قولنج ، نفخ ، ورم معده و روده و زخم­های داخلی به شکل دمکرده استفاده می­کنند. دمکرده­ چوپلمه خونریزی داخلی را متوقف کرده و خلط آور بوده و در درمان التهاب سیستم ادراری و ناراحتی­های کلیوی موثر است. همچنین از جوشانده­ آن به شکل غرغره برای درمان زخم­های داخل دهان و به شکل کمپرس برای درمان زخم­هایی که دیر خوب می­شوند مفید است و از جوشانده­ آن می­توان برای شستشوی دهان و بینی ، اولسرها و ناراحتی­های پوستی استفاده کرد. از پودر شاخ و برگ خشک شده­ چوپلمه به شکل قرص می­توان در درمان زخم­ معده استفاده کرد. امروزه این گیاه خیلی کم استفاده می­شود و مواردی که در آن موجود است هنوز در حال مطالعه است.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی گیاه نسترن کلیک کنید.

گیاه پوپلمه اروپایی (سانیکولا)

گیاه پوپلمه اروپایی (سانیکولا)

توصیه ­ها و تجویز درباره مصرف گیاه پوپلمه اروپایی (سانیکولا) :

  • دمکره­ گیاه پوپلمه اروپایی (سانیکولا) : برای تهیه­ دمکرده مقدار 5 الی 10 گرم از شاخ و برگ و گل­های خشک شده­ گیاه را در داخل یک لیوان آب جوش ریخته و 5 دقیقه دمکرده و روزانه 3 فنجان از آن را مصرف کنید.
  • جوشانده گیاه پوپلمه اروپایی (سانیکولا) : برای تهیه­ جوشانده­ گیاه چوپلمه مقدار 30 گرم شاخ و برگ خشک شده­ گیاه را در داخل یک لیتر آب ریخته و تا زمانی که مقدار آن به نصف کاهش یابد می­جوشانیم از این جوشانده می­توان برای شستشوی زخم­ها و به شکل کمپرس استفاده کرد.
  • پودر گیاه پوپلمه اروپایی (سانیکولا) : برای تهیه­ پودر ابتدا باید شاخ و برگ گیاه را در محیط سایه دار که دارای جریان کافی هوا باشد خشک کرد سپس با استفاده از آسیاب­های خانگی و یا هاون شاخ و برگ کوبیده را به شکل پودر درآورد و به صورت مخلوط با آب همراه با غذا و یا به شکل کپسول مصرف کرد. میزان مصرف روزانه برای افراد بالغ 2 الی 3 کپسوب و یا 600 میلی گرم پودر در روز است.
  • احتیاط در مصرف گیاه پوپلمه اروپایی (سانیکولا) : در دوران بارداری از مصرف فرآورده ­های گیاه خودداری کنید زیرا حاوی مقدار کمی آلکالوئید سمی است.

در طب سنتی آذربایجات ” ترکه داوا” از این گیاه برای درمان ناراحتی­های دستگاه گوارشی نظیر ناراحتی­های معده ، ورم روده ، قولنج ، درمان وروم مثانه و سیستم ادراری استفاده می­کنند. برگ­های کوبیده­ ده چوپلمه را به شکل ضماد برای بند آوردن خونریزی­های خارجی استفاده می­کنند. امروزه در منطقه­ محدودی از آذربایجان (منطقه­ ارسباران) به قابلیت دارویی این گیاه توجه دارند.

برای مطالعه مقاله اهمیت گیاهان داروئی در طب سنتی ترکه داوا کلیک کنید .

برای خرید گیاهان دارویی می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.