گیاهان دارویی و ادویه ها

گیاه جینسینگ

جینسینگ

گیاه جینسینگ بومی جنوب شرق آسیا بوده و گونه­ ای از آن نیز بومی قاره­ آمریکاست. از قرن نهم میلادی ، این گیاه در اروپا شناخته شده و ترکیبات مختلف دارویی آن را می­توان از مراکز فروش گیاهان دارویی تهیه کرد.

ریشه ­های گیاه جینسینگ دارای طبع گرم است و ترکیباتی نظیر گلوکوزیدی استروئیدی به نام پاناکیلون ، یک ساپونین به نام پاناکسوزید یا پاناکسین ، روغن فرار به نام پاناسین ، مقدار زیادی ویتامین D ، سرشار از ویتامین­های A و B6 و فلز روی را دارد. حاوی ترکیبات استیلنی و استرول­ها و سرانجام حاوی یک گلوکوزید به نام جینسینگ است.

چتق ، جینسینگ Panax L از خانوده ­: عشقه araliaceae

جدول عناصر تشکیل دهنده گیاه جینسینگ

غلظت­ها ( خاکستر mg/g)عنصر
0.406سدیم
4.4704پتاسیم
850.0کلسیم
6020منیزیم
920.0روی
30.00مس
910.09نیکل
1100منگنز
50.01آهن

خواص درمانی گیاه جینسینگ:

از جینسینگ بیش از 5000 سال است که در چین استفاده طبی می­شود. جینسینگ چینی یا کره ­ای نادرترین و گران­ترین گیاه دارویی بوده که یک تقویت کننده و تجدید کننده­ انرژی به ویژه در طحال و ریه است. در پژوهش­های جدید وجود ترکیبات استروئیدی مشابه هورمون­های جنسی انسان در آن گزارش شده است.

این گیاه موجب تقویت عمومی بدن و قوای جنسی شده خستگی را کاهش داده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می­کند. در ضمن جینسینگ کاهنده­ قند خون بوده و کلسترول خون را نیز پایین می­آورد. سازمان بهداشت جهانی (W.H.O) مصرف ترکیبات دارویی این گیاه را برای افزایش کارایی فیزیکی و روانی انسان توصیه می­کند.

برای مطالعه مقاله معرفی گیاه سودانگراس کلیک کنید.

گیاه جینسینگ

گیاه جینسینگ

توصیه ­ها و تجویزها درباره مصرف گیاه جینسینگ:

  • دمکرده گیاه جینسیگ : به عنوان یک تقویت کننده­ عمومی بدن 3 الی 10 گرم ریشه جینسینگ را در داخل نیم لیتر آب جوش ریخته  و به مدت 15 دقیقه دم کرده و بنوشید.
  • تنتور گیاه جینسینگ : از تنتور ریشه­ جینسینگ در درمان اسهال ناشی از ضعف دستگاه گوارشی استفاده می­شود و در درمان آسم و سرفه­ های مزمن باید همراه با گردو و زنجبیل مصرف شود.
  • پودر گیاه جینسینگ : ریشه­ ها را به شکل پودر درآورده و در کپسول­های 500 میلی گرمی سه کپسول در روز به عنوان تقویت کننده و نیز درمان ضعف عمومی بدن مصرف می­شود.
  • احتیاز در مصرف جینسینگ : در دوران بارداری یا در صورت بالا بودن فشار خون از مصرف مقدار زیاد و یا به مدت طولانی پرهیز کنید. از مصرف همزمان ترکیبات دارویی جینسینگ همراه با سایر محرک­ها نظیر چای ،قهوه و نوشابه ­های گازدار خودداری کنید.

برای خرید گیاهان دارویی می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.