گیاهان دارویی و ادویه ها

خیار آب پران چیست

معرفی خیار آب پران

خیار آب پران در نواحی مدیترانه ، آناطولی ، آذربایجان ، شمال قفقاز ، روسیه و شمال و شمال غربی ایران مناطق دشت مغان ، شبستر و خلخال پراکنش دارد.

خیار آب پران دارای طبغ گرم است و ترکیباتی نظیر تانن­ها ، الاترین ، الاتراز ، اسیدهای لینولئیک ، استئاریک ، پالمتیک ، قندها ، نشاسته ، املاح معدنی ، رزین و انواع ویتامین­ها را دارد.

پارتدما ، پارت پارت ، ترمز ، عثمات قارپوزی ، ایلان قارپوزی ، ایت خیاری ، یثر قولانجی Ecballium elaterium L از خانواده : کدوئیان Cucurbitaceae

 

خواص درمانی خیار آب پران :

خیار آب پران دارای اثرهای قوی مسهل ، ضد یبوست ، ضد چافی ، سقط آور ، صفرا آور و ضد یرقان است. به شکل سنتی در آذربایجان استفاده­ درمانی دارد و برای درمان عفونت­های سینوزیت و در برخی موارد برای درمان بیماری­های پوستی استفاده می­شود. این گیاه به دلیل سقط آور بودن در پزشکی قانونی مورد بحث است.

برای مطالعه مقاله نحوه پرورش خیار چنبر(آموزش گام به گام تصویری) کلیک کنید .

 

خیار آب پران

خیار آب پران

 

توصیه ­ها و تجویزها درباره خیار آب پران :

  • تنتور خیار آب پران : تنتور تهیه شده از گل­های این گیاه به مقدار 5 قطره همراه با برخی داروهای مسکن و حاوی موسیلاژ نظیر  دمکره­ تخم بارهنگ و برای درمان یبوست و به عنوان داروی ضد چاقی استفاده می­ شود.
  • جوشانده خیار آب پران : میوه­ خیار آب پران را در داخل روغن آفتابگردان به مدت 5 دقیقه جوشانده و پس از سرد شدن روغن آن را به شکل موضعی در درمان بواسیر استفاده کنید. این روش درمانی مختص منطقه­ آذربایجان بوده و در هیچ منبعی به آن اشاره نشده است.
  • افشره­ میوه خیار آب پران : افشره­ حاصل از میوه­ های خیار آب پران را به میزان خیلی کم 1 قطره با یک قاشق چای خوری آب رقیق کرده و برای پاکسازی عفونت­های سینوزینی در داخل بینی بچکانید. این روش درمانی مختص منطقه­ آذربایجان بوده و در هیچ منبعی به آن اشاره نشده است.
  • مرهم خیار آب پران : مرهم تهیه شده از شاخ و برگ خیار آب پران را می­توان به شکل مرهم برای درمان بیماری­های پوستی استفاده کرد این روش درمانی مختص منطقه آذربایجان بوده و در هیچ منبعی به آن اشاره نشده است.
  • احتیاط در مصرف خیار آب پران : مصرف خوراکی این گیاه به دلیل عوارضی زیاد نظیر خونریزی معده و روده توصیه نمی­شود. این گیاه سقط آور و به شدت مسهل بوده ، بنابر این مصرف آن در دوران بارداری اصلا توصیه نمی­شود. مصرف بیش از اندازه­ آن موجب ایجاد مسمومیت شدید و مرگ می­شود. بر اساس گزارشی مصرف 50 گرم از ترکیبات میوه که برای سقط استفاده شده بود منجر به مرگ مصرف کننده شد.

در طب سنتی آذربایجان ” ترکه داوا” آب حاصل از میوه­ های خیار آب پران را برای پاکسازی عفونت­های سینوزیت استفاده می­کنند ، برای این منظور مقدار یک قطره از آب میوه را در داخل سوراخ بینی می­چکاند ، پس از این عمل بیمار سر خود را بالا می­گیرد ، 30 دقیقه پس از مصرف آثار آن به شکل فوری همراه با آبریزش شدید و دفع عفونت­های داخلی از طریق بینی مشخص می­شود. مصرف بیش از حد در برخی موارد موجب ایجاد حساسیت و التهاب گلو می­شود. شاخ و برگ و میوه­ های کوبیده شده­ گیاه را در صورت التهاب و بیماری­های پوستی نظیر عفونت قارچی کچلی استفاده می­کنند. میوه­ خیار آب پران را در داخل روغن آفتابگردان جوشانده و پس از سرد شدن روغن حاصل را به شکل موضعی برای درمان بواسیر استفاده کنید.

برای مطالعه مقاله اهمیت گیاهان داروئی در طب سنتی ترکه داوا کلیک کنید .

 

برای خرید بذر  و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *