گیاهان دارویی و ادویه ها

توضیحاتی درباره گیاه رازک

معرفی گیاه رازک

گیاه رازک در نواحی گسترده ­ای از مناطق معتدل نیمه شمالی پراکنش داشته و از زمان­های گذشته برای استفاده در صنعت آب جو سازی کاشته می­شود.

گیاه رازک دارای طبع سرد است و ترکیباتی نظیر روغن فرار ، اسید والریانیک ، ترکیب نیتروژنی ، املاح معدنی ، انواع ویتامین­ها ، تانن­ها ، یک ماده تلخ و فلاونوییدها را دارد.

شربتچی اوتو Humulus lupulus L   از خانواده­ : شاهدانگان Cannabaceae

 

جدول عناصر تشکیل دهنده گیاه رازک

غلظت­ها ( خاکستر mg/g) عنصر
60.00 مس
500.00 روی
105 * 7.40 آهن
610.00 منگنز
105*  52.00 منیزیم
0.75 *12.40 نیکل
0.10 کادمیوم
3.20 کبالت
13.80 سرب
2.00 نقره
5.60 مولبیدن
N.D قلع
21.20 کروم

(N.D یافت نشد)

 

خواص درمانی گیاه رازک :

رازک دارای خواص آرامبخش کاهنده میل جنسی ، درمان انزال زودرس ، مقوی سیستم اعصاب ، محرک گوارش و ادرار آور است. گل آذین رازک که همان گل­های گیاه بوده به شکل مخروطی می­باشد دارای کاربرد طبی بوده و برای درمان بی خوابی از گل­ آذین­ه ای تازه استفاده می­شود. در گذشته مخروط­های تازه را تا زمانی که خشک شود در داخل بالش قرار می­دادن تا بی خوابی فرد بهبود یابد و این عمل را تکرار می­کردند.

عصاره­ رازک دافع مزاج صفراوی و دموی بوده و به همین دلیل نوشابه ­هایی با عصاره­ رازک را برای حفظ سلامت افراد گرم مزاج تجویز می­کردند. رازک به دلیل این که مقدار زیادی استروژن دارد موجب کاهش میل جنسی در مردان می­شود.

برای مطالعه مقاله فرآوری گیاهان داروئی کلیک کنید .

 

گیاه رازک

گیاه رازک

 

توصیه ­ها و تجویزها درباره مصرف گیاه رازک :

  • دمکرده گیاه رازک : برای رفع بی خوابی مقدار 10 گرم رازک را در داخل یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت 5 دقیقه درب لیوان را بپوشانید تا دم بکشد. سپس قبل از خواب میل کنید برای تهیه­ دمکرده از بخش­های خشک شده نیز می­توان استفاده کرد.
  • تنتور گیاه رازک : از تنتور تهیه شده از رازک به مقدار 2 میلی لیتر سه بار در روز به عنوان آرامبخش ، برای تنش­های عصبی و اضطراب ، همراه با سایر داروهای گوارشی نظیر گل ختمی ، بارهنگ ، بابونه و نعناع در سندرم روده تحریک شونده مصرف کنید. برای درمان اختلالات گوارشی عصبی مقدار 1.5 میلی لیتر از تنتور را روی یک حبه قند ریخته و مصرف کنید.
  • کمپرس گیاه رازک : پارچه خیس شده در دمکرده یا تنتور رقیق شده­ رازک را برای درمان زخم­های واریسی ، بثورات پوستی و سایر زخم­ها استفاده کنید.
  • کپسول گیاه رازک : از پودر رازک به شکل کپسول می­توان به عنوان دارویی محرک اشتها ، به مقدار دو عدد قبل از غذا استفاده کرد. مصرف مداوم آن بیش از چند روز توصیه نمی­شود.
  • احتیاط در مصرف گیاه رازک : رازک روی مراکز عالی عصبی اثر تضعیف کننده دارد و نباید در افسردگی مصرف شود. تماس عصاره گیاه تازه با پوست ممکن است موجب اگزمای پوستی شود.

به عنوان مخدر ایجاد کننده­ خواب عمیق و مسکن شناخته شده است.

 

برای خرید بذر  و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *