گیاهان دارویی و ادویه ها

رازیانه چیست

معرفی گیاه رازیانه

منشاء رازیانه ناحیه­ مدیترانه بوده و به صورت وحشی در مناطقی از ایران نظیر آذربایجان و نواحی غربی کشور می­روید. امروزه در اکثر مناطق دنیا به شکل زراعی کاشته می­شود.

گیاه رازیانه دارای طبع گرم است و ترکیباتی نظیر اسانس ، اسیدهای چربی ، فلاونوییدها نظیر روتین ، انواع ویتامین­ها و املاح معدنی را دارد. اسانس رازیانه حاوی استراگول و آنتول است.

رازیانا foeniculum vulgare miller از خانواده­­ : جعفری یا چتریان apiaceae

جدول عناصر تشکیل دهنده گیاه رازیانه:

غلظت­ها ( خاکستر mg/g)عنصر
0.4پتاسیم
0.1کلسیم
0.05فسفر
0.0025آهن

خواص درمانی گیاه رازیانه:

رومیان رازیانه را برای تقویت بینایی استفاده می­کردند و رازیانه را گیاهی لاغر کننده می­پنداشتند. در قرون وسطی ، بذر آن را برای رفع سر و صدای شکم در مراسم رسمی می­جویدند. در طب سنتی ایران خوردن رازیانه را با آب افزاینده­ شیر دانسته ­اند.

رازیانه ضد التهاب ، ضد نفخ ، خلط آور ، ادرار آور و افزاینده شیر است. بذر رازیانه آرامبخش دستگاه گوارش ، و محرک تولید شیر در دوران شیردهی ، مقوی کلیه و طحال بوده است و در فصل پاییز می­توان بذر آن را جمع آوری کرد. اسانس رازیانه که از تقطیر دانه­ ها به دست می­ آید را عمدتا برای ناراحتی­های گوارشی و نیز به عنوان خلط آور ملایم برای ناراحتی­های تنفسی مصرف می­کنند. از ریشه­ رازیانه برای درمان ناراحتی­های مجاری ادراری استفاده می­شود.

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر رازیانه ایرانی کلیک کنید.

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر رازیانه فلورانس کلیک کنید.

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر میکروگرین رازیانه کلیک کنید.

گیاه رازیانه

گیاه رازیانه

توصیه­ ها و تجویزها درباره مصرف رازیانه:

  • دمکرده رازیانه : برای تهیه­ دمکرده از بذر رازیانه استفاده می­شود ، از دمکرده­ آن می­توان برای درمان­ ناراحتی­های گوارشی پس از هر وعده­ غذایی و افزایش تولید شیر در مادران شیرده استفاده کرد.
  • جوشانده رازیانه : برای تهیه جوشانده از ریشه رازیانه استفاده می­شود که برای درمان ناراحتی­های ادراری نظیر سنگ مثانه و همچنین ازدیاد اسید اوریک ادرار مفید است.
  • تنتور رازیانه : تنتور دانه­ های رازیانه برای درمان مشکلات گوارشی روزانه به مقدار 2 الی 5 میلی لیتر استفاده می­شود. برای درمان ناراحتی­های لثه ، دندان و همچنین گلو درد می­توان از تنتور رقیق شده رازیانه استفاده کرد.
  • روغن ماساژ رازیانه : برای تهیه­ روغن ماساژ می­توان از ترکیب 25 قطره روغن آویشن ، اکالیپتوس و رازیانه را در داخل 25 میلی لیتر روغن بادام ریخته و در ناراحتی­های تنفسی روی قفسه سینه همراه با ماساژ استفاده کرد.
  • احتیاط در مصرف رازیانه : رازیانه یک محرک انقباض رحم است و در دوران بارداری از مصرف بیش از حد آن باید خودداری کرد ، البته کاربرد مقدار اندک در آشپزی بی ضرر است.

مصرف رازیانه در مردان موجب ایجاد سرد مزاجی شده و مصرف طولانی مدت آن با دوزهای بالا برای مردان توصیه نمی­شود.

برای خرید رازیانه از این لینک استفاده نمایید.

برای خرید گیاهان دارویی می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *