گیاهان دارویی و ادویه ها

گیاه ژینکو (شجر المعبد)

معرفی گیاه ژینکو (شجر المعبد)

گیاه ژینکو (شجر المعبد) عمدتا در معبدهای شرق دور وجود داشته و به همین دلیل به نام شجر المعبد نیز شهرت یافته است. این گیاه در مناطق جنوب کشور و جزاری خلیج فارس رویش دارد و به عنوان یکی از جاذبه ­های اکوتوریستی این مناطق به شمار می­آید. این گیاه در قرن هجدهم, به عنوان گیاهی تزئینی وارد اروپا شد.

گیاه ژینکو دارای طبع معتدل است و ترکیباتی نظیر املاح معدنی ، گلیکوزیدهای فلاوون ، ژینکولید ، بیو فلاوون­ها ، سیتوسترول ، لاکتون­ها ، آنتوسیانین ، اسیدهای چرب و انواع ویتامین­ها را دارد.

بئین آغاجی ، آبیده آغاجی Ginkgo biloba L از خانواده­ : ژینکوها Ginkgoaceae

خواص درمانی گیاه ژینکو (شجر المعبد):

از برگ­های ژینکو برای درمان بیماری­های گردش خون استفاده می­شود ، مصرف داروهای تهیه شده از این برگ­ها در بهبود جریان خون به مغز اثر ویژه­ ای دارد و پژوهش­های صورت گرفته نشان داده است که ژینکولید در درمان بی نظمی شدید قلب به اندازه­ داروهای شیمیایی نوین موثر است. علاوه بر موارد فوق از برگ­های ژینکو می­توان برای درمان بواسیر ، واریس و زخم­های ساق پا استفاده کرد.

بذرهای گیاه ژینکو به طور سنتی در درمان ناراحتی­های تنفسی نظیر آسم و سرفه­ های شدید همراه با خلط استفاده می­شود. برای درمان ناراحتی­ سیستم ادراری نظیر بی اختیاری ادرار نیز مفید است.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی گیاه نسترن کلیک کنید .

گیاه ژینکو (شجر المعبد)

گیاه ژینکو (شجر المعبد)

توصیه­ ها و تجویزها درباره مصرف گیاه ژینکو (شجر المعبد):

  • دمکرده گیاه ژینکو (شجر المعبد) : برای تهیه­ دمکرده باید از برگ­های خشک شده ژینکو استفاده کرد ، برای این منظور مقدار 50 گرم برگ را با 500 میلی لیتر آب جوش ترکیب کرده و به مدت چند دقیقه دمکرده و برای درمان تصلب شراین و واریس روزانه 3 فنجان مصرف کنید. می­توان از دمکرده­ ژینکو برای شستشوی زخم­های واریسی و بواسیر استفاده کرد. دمکرده­ دانه ­های ژینکو نیز برای درمان­ بیماری­های تنفسی نظیر آسم و سرفه ­های مزمن یا سرفه­ های شدید مفید است.
  • تنتور گیاه ژینکو (شجر المعبد) : از تنتور تهیه شده از برگ­های ژینکو همراه با سایر داروهای تقویت کننده­ قلب و سیستم گردش خون نظیر گل­های پرتقال به مقدار 2 الی 3 میلی لیتر در روز استفاده کنید.
  • افشره گیاه ژینکو (شجر المعبد) : می­توان با کوبیدن برگ­های تازه افشره به دست آورد ، اما به شکل تجاری نیز در بازار برای درمان تصلب شراین مغزی در افراد مسن و بیماری­های عروق خونی محیطی در بازار وجود دارد.
  • احتیاط در مصرف گیاه ژینکو (شجر المعبد) : تماس با میوه ­های تازه این گیاه موجب ایجاد حساسیت­های پوستی می­شود. دانه­ ها را به مقدار تجویز شده که معمولا 3 الی 4 عدد است مصرف کنید ، زیاده روی در مصرف موجب بیماری­های پوستی و سردرد می­شود.

برای خرید انواع گیاهان دارویی می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *