گیاهان دارویی و ادویه ها

خواص درمانی کاهوی وحشی (گاو چاق­کن)

خواص درمانی کاهوی وحشی

در اکثر مناطق کشور پراکنش داشته و بیشتر در مزارع آبی همچون چغندر قند، مراتع، زمین­های بایر و گاهاً زمین­های دیم اطراف شهرها به چشم می‌خورد.

دارای طبع گرم و ترکیبات شیمیایی پروتئینی، چربی، لاتکس، لاکتوکاروم که نوعی ماده مخدر است. موم، رزین، اسید اگزالیک، اسید مالیک و اسید سوکسینیک، آرسنیک، انواع ویتامین‌ها و املاح معدنی است.

بالاغ اوتی (Lactuca scariola)

از خانواده : کاسنیان یا مرکبان Asteraceae

خواص درمانی کاهوی وحشی:

آرام­بخش اعصاب، خواب­ آور، ضد درد و ضد قولنج بوده، کاهوی وحشی دارویی ارزشمند برای درمان بی خوابی، تحریکات عصبی و ناراحتی­های عصبی (خصوصا در کودکان) و معالجه برای سایر مشکلات سیستم عصبی به شمار می‌آید. همچنین کاهوی وحشی دارویی ضد اسپاسم و قولنج بوده و از برگ­های آن می‌توان برای درمان بیماری سیاه‌سرفه، سرفه­ های خشک دردناک عمومی استفاده کرد. کاهوی وحشی تسکین دهده قولنج و دردهای شکم، روده­ها، رحم و دردهای ناشی از پریود در بانوان و دردهای عضلانی حاصل از روماتیسم را به آسانی می­تواند تسکین دهد و می­توان از آن جهت تربیت نیروی جنسی استفاده کرد.

لاکتوکاروم موجود در این گیاه خواب­ آور و مسکن است. از لاکتوکاروم به عنوان داروی خواب­ آور و مسکن و نیز در چشم پزشکی برای گشاد کردن مردمک چشم استفاده می‌شود، شیره حاصل از گیاه کاهوی وحشی حاوی ماده‌ای به نام تریداس است که مسکن و ضددرد است.

برای مطالعه مقاله با انواع کاهو آشنا شویم کلیک کنید.

کاهوی وحشی

کاهوی وحشی

توصیه های و تجویز درباره مصرف کاهوی وحشی:

در ادامه مقاله روش مصرف کاهو را به سه روش براتون توضیح می دهیم.

دمکرده کاهوی وحشی:

قسمت­های مورد استفاده این گیاه برگ­های آن می­باشد و برای درست کردن دمکرده برگ­های کاهوی وحشی به اندازه یک الی دو قاشق برگ خشک‌ شده کاهوی وحشی را به همراه یک لیوان آب جوش به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه دم‌کرده و سه نوبت در روز میل کنید.

تنتور کاهوی وحشی:

تنتور کاهوی وحشی را به میزان 1 الی 2 میلی­گرم روزانه سه نوبت مورد استفاده قرار دهید.

برای مطالعه مقاله رشد کاهو هیدروپونیک کلیک کنید .

داروی ترکیبی کاهوی وحشی:

از ترکیب برگ­های کاهوی وحشی به همراه دم گیلاس برای درمان سرفه­ های دردناک استفاده می­شود، جهت درمان بی خوابی برگ­های خشک این گیاه را به همراه سنبل الطیب و گل­های گیاه زلف پیر مصرف می‌کنند.

هیچگاه گیاهی را بدون آگاهی از خواص آن مورد استفاده قرار ندهید، برخی گیاهان دارای واکنش‌های خاص دارویی هستند، لطفاً قبل از مصرف گیاهان دارویی با پزشک متخصص مشاوره انجام دهید.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.