گیاهان دارویی و ادویه ها

گیاه انجبار (هفت بند اروپایی)

معرفی گیاه انجبار (هفت بند اروپایی)

عمده پراکنش گیاه انجبار در نواحی غربی ایران به ویژه آذربایجان بوده و در اکثر مراتع و دامنه ­ها پرورش می­ یابد.

گیاه انجبار دارای طبع سرد است و ترکیباتی نظیر آمیدون, مواد آلومینوئیدی, اکسالات کلسیم, املاح معدنی, انواع ویتامین­ها, قندها, مقدار زیادی تانن و مقدار کمی اسید گالیک آزاد در آن موجود است.

ایلان اوتو, چایان اوتو polygonum bistorta L از خانواده­ : هفت بندان polygonaceae

خواص درمانی گیاه انجبار (هفت بند اروپایی) :

ریزوم انجبار به علت دارا بودن تانن فراوان اثر قابض قوی داشته التیام دهنده­ ناراحتی­ها و مقوی معده است. برای رفع ترشحات مخاطی, درمان اسهال, التهاب مجاری ادراری و رفع ترشحات زنانگی کاربرد دارد. برای بند آوردن خونریزی داخلی  و خارجی کاربرد داشته , انزال زود رس را درمان و از سقط جنین جلوگیری می­کند.

عمده­ ترین خاصیت درمانی ریزوم انجبار را می­توان تقویت کننده­ بافت­ها و مخاط­ها دانست. جوشانده­ ریزوم انجبار به شکل غرغره در درمان ناراحتی­های داخلی دهان و دندان, درمان گلو درد, درمان ناراحتی­های دستگاه تناسلی بانوان و درمان خراش­های سطحی به شکل کمپرس استفاده می­شود.

برای مطالعه مقاله گیاه اکیناسه (سرخارگل) چیست کلیک کنید .

گیاه انجبار (هفت بند اروپایی)

گیاه انجبار (هفت بند اروپایی)

توصیه ­ها و تجویزها درباره گیاه انجبار (هفت بند اروپایی):

تنتور ریزوم انجبار : برای تهیه­ تنتور مقدار 50 گرم ریزوم انجبار را در داخل یک لیتر الکل سفید ریخته و پس از یک هفته محلول فوق را از صافی رد کرده و روزانه دو بار به مقدار یک قاشق چایخوری و یا 5 میلی لیتر مصرف کنید.

جوشانده انجبار : مقدار 30 الی 50 گرم ریزوم خشک شده­ انجبار را در داخل یک لیتر آب ریخته و به مدت 10 الی 15 دقیقه جوشانده و به مقدار 4 فنجان در روز بین وعده­ های غذایی مصرف کنید.

کمپرس انجبار : از کمپرس جوشانده­ ریزوم­های انجبار می­توان برای درمان خراش­های سطحی استفاده کرد.

گرد انجبار : گرد حاصل از ریزوم انجبار را می­توان برای درمان ناراحتی­ها و تقویت معده قبل از غذا به اندازه­ 2 الی 10 گرم در روز به شکل قرص و یا گرد مصرف کرد.

احتیاط در مصرف انجبار : در دوران بارداری تحت نظر پزشک متخصص مصرف کنید.

در طب سنتی آذربایجان ” ترکه داوا” برگ­های تازه­ این گیاه را پس از کوبیدن به شکل ضماد بر روی زخم­های عفونی خارجی قرار می­دهند. از آن برای درمان زخم­ها و خراش­های سطحی نیز استفاده می­شود.

برای مطالعه مقاله اهمیت گیاهان داروئی در طب سنتی ترکه داوا کلیک کنید .

در حدیث است که مفضل به خدمت حضرت صادق، علیه السلام، شکایت کرد از تنگی نفس و گفت : انک راهی که می­روم نفسم تنگ می­گیرد و می­نشینم فرمود : که قدری از انجدان رومی با همان مقدار از نبات سفوف کن و یک روز یا دو روز بخور. آن شخص گفت : که یک مرتبه خوردم و بر طرف شد. ( مفاتیح الجنان)

برای خرید گیاهان دارویی مرغوب می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری اینترنتی با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.