گیاهان دارویی و ادویه ها

گیاه اکیناسه (سرخارگل) چیست

معرفی گیاه اکیناسه (سرخارگل)

اکیناسه بومی شرق آمریکای شمالی بوده و از آن جا به سایر مناطق پراکنده شده و در ایران عمدتا به عنوان گیاه زینتی و دارویی کاشته می­شود.

دارای طبع سرد است و ترکیباتی نظیر اسانس٬ گلیکوزیذها٬ آمیدها٬ پلی استیلن­ها٬ آنتی بیوتیک٬ ترکیبات آلکالوئیدی٬ کافنیک و فورلیک اسید٬ گلیکو پروتئین و اینولین را دارد.

گول تیکان Echinacea purpurea (L.) moench از خانواده­ : کاسنیان asteraceae

جدول عناصر تشکیل دهنده  اکیناسه (سرخارگل)

غلظت­ها ( خاکستر mg/g.)عنصر
0179مس
0.231روی
6.820آهن
1.544منگنز
65.000منیزیم
0.035کروم
0.036نیکل
N.Dکادمیوم
0.008کبالت
0.350سرب
0.008نقره
0.097مولیبدن
0.0001قلع

(N.D یافت نشد)

خواص درمانی گیاه اکیناسه (سرخارگل) :

اکیناسه به عنوان داروی منتخب سازمان بهداشت جهانی است که برای آن اثر ضد سرماخوردگی و درمان عفونت­های دستگاه تنفسی و مجاری ادراری مطرح شده است. بومیان آمریکا این گیاه را برای درمان مارگزیدگی, تب و التیام زخم­های مزمن استفاده می­کنند. مهاجرین به زودی به ارزش دارویی آن پی بردند و در درمان بیماری­هایی نظیر سرماخوردگی از آن استفاده می­شود. اکیناسه در بین پزشکان آمریکایی قرن نوزدهم, دارای شهرت و مقبولیت زیادی بوده است و در 50 سال گذشته, به دلیل خواص ضد ویروسی, قارچی و باکتریایی خود شهرت جهانی داشته و حتی در درمان ایدز نیز از آن استفاده شده است.

عمده­ استفاده­ دارویی اکیناسه مربوط به ریشه­ این گیاه است و گل­های آن کاربرد کمتری دارند. ریشه­ ها تقریبا در درمان هر نوع عفونت و التهاب استفاده می­شوند. در درمان عفونت­های کلیوی فوق العاده موثر است و همچنین در درمان سرماخوردگی و آبریزش بینی استفاده می­شود. ریشه­ های اکیناسه را باید در زمان گلدهی جمع آوری و خشک کرد.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی فلفل قرمز کلیک کنید .

گیاه اکیناسه (سرخارگل)

گیاه اکیناسه (سرخارگل)

توصیه­ ها و تجویز درباره مصرف اکیناسه (سرخارگل) :

دمکرده اکیناسه (سرخارگل) : برای تهیه­ دمکرده از ریشه­ های خشک شده­ی این گیاه استفاده می­شود. در عفونت­های حاد هر یک تا دو ساعت 10 میلی لیتر مصرف شود.

تنتور اکیناسه (سرخارگل) : برای درمان آنفلوانزا ، لرز و عفونت­های ادراری در چند روز اول بروز علایم حاد هر دو الی سه ساعت به میزان 3 تا 5 میلی لیتر مصرف کنید.

جوشانده اکیناسه (سرخارگل) : از جوشانده­ ریشه­ این گیاه برای شستشوی زخمها استفاده می­شود و نیز برای درمان درد گلو درد می­توانید آن را غرغره کنید. برای غرغره می­توان از محلول رقیق شده­ تنتور نیز استفاده کنید.

پودر ریشه اکیناسه (سرخارگل) : ریشه­ های خشک شده را می­توانید پودر کرده و برای درمان ناراحتی­های پوستی نظیر اگزمای ترشح دار روی محل عارضه بپاشید. برای درمان عفونت­های حاد نظیر آنفلوانزا ، سرماخوردگی و عفونت­های کلیوی می­توان پودر ریشه­ اکیناسه را روزانه در سه وعده به میزان 200 میلی گرم به شکل کپسول استفاده کنید.

احتیاط در مصرف اکیناسه (سرخارگل) : مصرف بیش از حد ترکیبات اکیناسه ممکن است موجب ایجاد حالت تهوع و سرگیجه شود.

برای خرید انواع گیاهان دارویی می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *