گیاهان دارویی و ادویه ها

گیاه اکیناسه (سرخارگل) چیست

معرفی گیاه اکیناسه (سرخارگل)

اکیناسه بومی شرق آمریکای شمالی بوده و از آن جا به سایر مناطق پراکنده شده و در ایران عمدتا به عنوان گیاه زینتی و دارویی کاشته می­شود.

دارای طبع سرد است و ترکیباتی نظیر اسانس٬ گلیکوزیذها٬ آمیدها٬ پلی استیلن­ها٬ آنتی بیوتیک٬ ترکیبات آلکالوئیدی٬ کافنیک و فورلیک اسید٬ گلیکو پروتئین و اینولین را دارد.

گول تیکان Echinacea purpurea (L.) moench از خانواده­ : کاسنیان asteraceae

جدول عناصر تشکیل دهنده  اکیناسه (سرخارگل)

غلظت­ها ( خاکستر mg/g.)عنصر
0179مس
0.231روی
6.820آهن
1.544منگنز
65.000منیزیم
0.035کروم
0.036نیکل
N.Dکادمیوم
0.008کبالت
0.350سرب
0.008نقره
0.097مولیبدن
0.0001قلع

(N.D یافت نشد)

خواص درمانی گیاه اکیناسه (سرخارگل) :

اکیناسه به عنوان داروی منتخب سازمان بهداشت جهانی است که برای آن اثر ضد سرماخوردگی و درمان عفونت­های دستگاه تنفسی و مجاری ادراری مطرح شده است. بومیان آمریکا این گیاه را برای درمان مارگزیدگی, تب و التیام زخم­های مزمن استفاده می­کنند. مهاجرین به زودی به ارزش دارویی آن پی بردند و در درمان بیماری­هایی نظیر سرماخوردگی از آن استفاده می­شود. اکیناسه در بین پزشکان آمریکایی قرن نوزدهم, دارای شهرت و مقبولیت زیادی بوده است و در 50 سال گذشته, به دلیل خواص ضد ویروسی, قارچی و باکتریایی خود شهرت جهانی داشته و حتی در درمان ایدز نیز از آن استفاده شده است.

عمده­ استفاده­ دارویی اکیناسه مربوط به ریشه­ این گیاه است و گل­های آن کاربرد کمتری دارند. ریشه­ ها تقریبا در درمان هر نوع عفونت و التهاب استفاده می­شوند. در درمان عفونت­های کلیوی فوق العاده موثر است و همچنین در درمان سرماخوردگی و آبریزش بینی استفاده می­شود. ریشه­ های اکیناسه را باید در زمان گلدهی جمع آوری و خشک کرد.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی فلفل قرمز کلیک کنید .

گیاه اکیناسه (سرخارگل)

گیاه اکیناسه (سرخارگل)

توصیه­ ها و تجویز درباره مصرف اکیناسه (سرخارگل) :

دمکرده اکیناسه (سرخارگل) : برای تهیه­ دمکرده از ریشه­ های خشک شده­ی این گیاه استفاده می­شود. در عفونت­های حاد هر یک تا دو ساعت 10 میلی لیتر مصرف شود.

تنتور اکیناسه (سرخارگل) : برای درمان آنفلوانزا ، لرز و عفونت­های ادراری در چند روز اول بروز علایم حاد هر دو الی سه ساعت به میزان 3 تا 5 میلی لیتر مصرف کنید.

جوشانده اکیناسه (سرخارگل) : از جوشانده­ ریشه­ این گیاه برای شستشوی زخمها استفاده می­شود و نیز برای درمان درد گلو درد می­توانید آن را غرغره کنید. برای غرغره می­توان از محلول رقیق شده­ تنتور نیز استفاده کنید.

پودر ریشه اکیناسه (سرخارگل) : ریشه­ های خشک شده را می­توانید پودر کرده و برای درمان ناراحتی­های پوستی نظیر اگزمای ترشح دار روی محل عارضه بپاشید. برای درمان عفونت­های حاد نظیر آنفلوانزا ، سرماخوردگی و عفونت­های کلیوی می­توان پودر ریشه­ اکیناسه را روزانه در سه وعده به میزان 200 میلی گرم به شکل کپسول استفاده کنید.

احتیاط در مصرف اکیناسه (سرخارگل) : مصرف بیش از حد ترکیبات اکیناسه ممکن است موجب ایجاد حالت تهوع و سرگیجه شود.

برای خرید انواع گیاهان دارویی می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.