گیاهان دارویی و ادویه ها

گیاه انجدان رومی

معرفی گیاه انجدان رومی

منشاء انجدان رومی نواحی مدیترانه بوده و از زمان های قدیم کاشته می شده. امروزه در اروپا و آمریکای شمالی نیز بومی سازی شده و فرآورده های تجاری حاصل از این گیاه عمدتا از مواد خام گونه های زراعی تهیه می شود.

گیاه انجدان رومی دارای طبع سرد است و ترکیباتی نظیر اسانس های روغنی ، اکلیل فتالیدها ، بوتیل فتالید ، لاکتون ، لیگوستیکوم ، داننولید ، آنژئولید ، سسکوئی ترپنوئیدهای آلفا پینن ، بنا پینن ، نپتا سیکلوهگزا دی ان ، میرسن ، کومارین های برگاپتن ، پسورالین و آمبلیفرون ، پلی استیلن ها ، اسید فرولیک ، کافئیک ، آنجلیم و ایزووالریک را دارد.
سلام اوتو ، قورد باغری levisticum officinale از خانواده : جعفری یا چتریان apiaceas

 

جدول عناصر تشکیل دهنده انجدان رومی

غلظت­ها ( خاکستر mg/g) عنصر
0.030 سدیم
0.060 منیزیم
0.015 آلومینیوم
0.190 پتاسیم
0.500 کلسیم
0.003 کروم
0.002 منگنز
0.008 آهن
0.0003 کبالت
0.0002 نیکل
0.0001 روی
0.002 نقره

 

خواص درمانی انجدان رومی

استفاده درمانی این گیاه مربوط به ریشه آن است که ادرارآور ، قاعده آور ، درمان کننده التهابات سیستم تنفسی و خلط آور ، مفید برای درمان التهاب مجاری ادراری و پیشگیری کننده از تشکیل سنگ کلیه است. به شکل سنتی از انجدان رومی برای درمان ناراحتی های گوارشی برای تقویت معده و دارویی ضد نفخ استفاده می شود.
لیگوستیلید و بوتیلید نتفتالیدها موجود در انجدان رومی دارای اثر ضد تشنجی بوده و فتالیدها در حالت کلی باعث تحریک ترشح بزاق و شیره ی معده می شود. ترکیبات فتالید و سرافنولیدها دارای اثر تسکین دهنده هستند.

برای مطالعه مقاله گیاه اکیناسه (سرخارگل) چیست کلیک کنید .

 

گیاه انجدان رومی

گیاه انجدان رومی

 

توصیه ها و تجویزها درباره انجدان رومی

  • دمکره اجدان رومی : 2 الی 3 گرم از بخش های هوایی خشک شده انجدان رومی را در داخل یک لیوان آب جوش که به مدت 10 دقیقه دم کشیده برای درمان التهابات مجاری ادراری و ناراحتی های تنفسی روزانه 2 الی 3 فنجان مصرف کنید. به عنوان تقویت کننده ی معده یک فنجان قبل از غذا مصرف کنید.
  • تنتور اجدان رومی : تنتور تهیه شده از ریشه ی انجدان رومی در ترکیب بسیاری از داروهای تهیه شده برای درمان اختلالات مجاری ادراری و تقویت قلب استفاده شده است. مقدار مصرف تنتور انجدان رومی 2 الی 3 میلی لیتر در روز است.
  • احتیاط در مصرف اجدان رومی : در دوران بارداری با مشورت پزشک متخصص مصرف شود. در طب سنتی آذربایجان ” ترکه داوا” از این گیاه برای درمان استرس و به عنوان دارویی ضد ترس استفاده می کنند.

برای مطالعه مقاله اهمیت گیاهان داروئی در طب سنتی ترکه داوا کلیک کنید .

 

برای خرید بذر  و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *