گیاهان دارویی و ادویه ها

گیاه انجدان رومی

معرفی گیاه انجدان رومی

منشاء انجدان رومی نواحی مدیترانه بوده و از زمان های قدیم کاشته می شده. امروزه در اروپا و آمریکای شمالی نیز بومی سازی شده و فرآورده های تجاری حاصل از این گیاه عمدتا از مواد خام گونه های زراعی تهیه می شود.

گیاه انجدان رومی دارای طبع سرد است و ترکیباتی نظیر اسانس های روغنی ، اکلیل فتالیدها ، بوتیل فتالید ، لاکتون ، لیگوستیکوم ، داننولید ، آنژئولید ، سسکوئی ترپنوئیدهای آلفا پینن ، بنا پینن ، نپتا سیکلوهگزا دی ان ، میرسن ، کومارین های برگاپتن ، پسورالین و آمبلیفرون ، پلی استیلن ها ، اسید فرولیک ، کافئیک ، آنجلیم و ایزووالریک را دارد. سلام اوتو ، قورد باغری levisticum officinale از خانواده : جعفری یا چتریان apiaceas

جدول عناصر تشکیل دهنده انجدان رومی:

غلظت­ها ( خاکستر mg/g)عنصر
0.030سدیم
0.060منیزیم
0.015آلومینیوم
0.190پتاسیم
0.500کلسیم
0.003کروم
0.002منگنز
0.008آهن
0.0003کبالت
0.0002نیکل
0.0001روی
0.002نقره

خواص درمانی انجدان رومی:

استفاده درمانی این گیاه مربوط به ریشه آن است که ادرارآور ، قاعده آور ، درمان کننده التهابات سیستم تنفسی و خلط آور ، مفید برای درمان التهاب مجاری ادراری و پیشگیری کننده از تشکیل سنگ کلیه است. به شکل سنتی از انجدان رومی برای درمان ناراحتی های گوارشی برای تقویت معده و دارویی ضد نفخ استفاده می شود.
لیگوستیلید و بوتیلید نتفتالیدها موجود در انجدان رومی دارای اثر ضد تشنجی بوده و فتالیدها در حالت کلی باعث تحریک ترشح بزاق و شیره ی معده می شود. ترکیبات فتالید و سرافنولیدها دارای اثر تسکین دهنده هستند.

برای مطالعه مقاله گیاه اکیناسه (سرخارگل) چیست کلیک کنید.

گیاه انجدان رومی

گیاه انجدان رومی

توصیه ها و تجویزها درباره انجدان رومی:

  • دمکره اجدان رومی : 2 الی 3 گرم از بخش های هوایی خشک شده انجدان رومی را در داخل یک لیوان آب جوش که به مدت 10 دقیقه دم کشیده برای درمان التهابات مجاری ادراری و ناراحتی های تنفسی روزانه 2 الی 3 فنجان مصرف کنید. به عنوان تقویت کننده ی معده یک فنجان قبل از غذا مصرف کنید.
  • تنتور اجدان رومی : تنتور تهیه شده از ریشه ی انجدان رومی در ترکیب بسیاری از داروهای تهیه شده برای درمان اختلالات مجاری ادراری و تقویت قلب استفاده شده است. مقدار مصرف تنتور انجدان رومی 2 الی 3 میلی لیتر در روز است.
  • احتیاط در مصرف اجدان رومی : در دوران بارداری با مشورت پزشک متخصص مصرف شود. در طب سنتی آذربایجان ” ترکه داوا” از این گیاه برای درمان استرس و به عنوان دارویی ضد ترس استفاده می کنند.

برای مطالعه مقاله اهمیت گیاهان داروئی در طب سنتی ترکه داوا کلیک کنید .

برای خرید گیاهان دارویی مرغوب می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری اینترنتی با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.