گیاهان دارویی و ادویه ها

گیاه بابونه گاوی (گاو چشم)

معرفی گیاه بابونه گاوی (گاو چشم)

گیاه بابونه گاوی عمدتا در مناطق مرتعی و زمین های بایر به چشم می خورد. این گیاه را می توان در مناطق مرطوب نظیر باغات و کنار دیوارها نیز مشاهده کرد.

بابونه گاوی دارای طبغ گرم است و ترکیباتی نظیر تانن ها ، روغن فار ، املاح معدنی ، انواع ویتامین ها ، لاکتون های سسکویترپن و بپرترین را دارد.

گوموش دوگمه tanaceturn parthenium L از خانواده : کاسنیان یا مرکبان asteraceae

جدول عناصر تشکیل دهنده گیاه بابونه گاوی (گاو چشم)

غلظت­ها ( خاکستر mg/g)عنصر
21.80منیزیم
10.06کلسیم
0.04مس
0.10جیوه
0.73روی
0.35آهن
0.10منگنز

خواص درمانی بابونه گاوی (گاو چشم) :

بابونه­ گاوی دارای خواص ضد التهاب ، شل کننده عروق خونی ، آرامبخش ، محرک سیستم گوارشی ، قاعده آور و دافع انگل­های داخلی است. بخش­های هوایی گیاه به شکل مرهم و به مقدار کم به شکل خوراکی برای رفع سردردهای ناشی از میگرن استفاده می­شود و نیز بخور دادن ناحیه­ واژن پس از زایمان برای درد قاعدگی مفید است و باید قبل از گلدهی جمع آوری گردند.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی گیاه گوش خرگوش کلیک کنید.

معرفی گیاه بابونه گاوی (گاو چشم)

گیاه بابونه گاوی (گاو چشم)

توصیه ­ها و تجویزها درباره بابونه گاوی (گاو چشم):

برگ تازه بابونه گاوی (گاو چشم) : برای پیشگیری از میگرن روزی یک برگ تازه آن را میل کنید.

دمکرده بابونه گاوی (گاو چشم) : برای رفع درد قاعدگی به شکل بخور و رقیق شده با آب برای تقویب رحم روزانه 3 فنجان مصرف کنید. برای تهیه این دمکرده مقدار 15 گرم گیاه را در نیم لیتر آب جوش به مدت 5 دقیقه دمکره و استفاده کنید.

تنتور بابونه گاوی (گاو چشم) : تنتور تهیه شده از این گیاه به مقدار 5 الی 10 قطره هر 30 دقیقه یک بار برای درمان میگرن مصرف کنید. همچنین برای درمان آرتریت مقدار 2 میلی لیتر از تنتور را سه بار در روز همراه با سایر داروهای گیاهی مصرف کنید.

مرهم بابونه گاوی (گاو چشم) : بخش­های هوایی تازه را در اندکی روغن تفت داده و برای رفع دردهای قولنجی سیستم گوارشی آن را به شکل گرم بر روی شکم قراردهید.

احتیاط در مصرف بابونه گاوی (گاو چشم) : ترکیبات گیاه تازه موجب ایجاد حساسیت و زخم در مخاط دهان می­شود برای  رفع این عارضه می­توان از برگ­های پخته استفاده کرد. افرادی که از داروهای رقیق کننده­ خون و داروی وافارین استفاده می­کنند از مصرف آن خودداری کنند.

برای خرید گیاهان دارویی مرغوب می تونید از این لینک استفاده نمایید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید محصولات عطاری اینترنتی با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

2 دیدگاه درباره مقاله “گیاه بابونه گاوی (گاو چشم)

 1. Avatar رضا خادم گفت:

  سلام.گیاه بابونه گاوی با عاقرقرحا فرق داره؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   عاقرقرها گیاهی است علفی و چند ساله که بلندی ساقه اش به حدود ۲۰ سانتی‌متر می‌رسد. این گیاه شبیه بابونه می‌باشد. منشاء اصلی آن الجزیره و آفریقای شمالی بوده و از آنجا به نقاط گرم و معتدل زمین مانند آسیا و آفریقا راه یافته‌است. ریشه آن راست به طول ۲۵–۲۰ سانتی‌متر و به ضخامت یک انگشت و با انشعابات زیادی است. این ریشه طعم سوزنی دارد. قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن است که به صورت قطعاتی به اندازه۱۰–۸ سانتی‌متر و قطر۵/. سانتی‌متر به بازار عرضه می‌شد. بوی آن معطر و محرک مخاط بینی و طعم آن تند، سوزنده و ناپسند است.

   در بعضی منابع، بخاطر خواص بسیار نزدیک این گیاه با ریشه طرخون کوهی، این گیاه را به اشتباه با آن یکی دانسته‌اند. عاقرقرحا، گیاهی است علفی، کوتاه، که ارتفاع آن به یک وجب هم نمی‌رسد، جند ساله و شبیه بابونه. برگ‌های آن بریدگی‌های عمیق دارد و پوشیده از کرک است. گل‌های آن در تابستان و در دو گونه روی ساقه ظاهر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.