گیاهان دارویی و ادویه ها

گیاه بابونه گاوی (گاو چشم)

معرفی گیاه بابونه گاوی (گاو چشم)

گیاه بابونه گاوی عمدتا در مناطق مرتعی و زمین های بایر به چشم می خورد. این گیاه را می توان در مناطق مرطوب نظیر باغات و کنار دیوارها نیز مشاهده کرد.

بابونه گاوی دارای طبغ گرم است و ترکیباتی نظیر تانن ها ، روغن فار ، املاح معدنی ، انواع ویتامین ها ، لاکتون های سسکویترپن و بپرترین را دارد.

گوموش دوگمه tanaceturn parthenium L از خانواده : کاسنیان یا مرکبان asteraceae

 

جدول عناصر تشکیل دهنده گیاه بابونه گاوی (گاو چشم)

غلظت­ها ( خاکستر mg/g) عنصر
21.80 منیزیم
10.06 کلسیم
0.04 مس
0.10 جیوه
0.73 روی
0.35 آهن
0.10 منگنز

 

خواص درمانی بابونه گاوی (گاو چشم) :

بابونه­ گاوی دارای خواص ضد التهاب ، شل کننده عروق خونی ، آرامبخش ، محرک سیستم گوارشی ، قاعده آور و دافع انگل­های داخلی است. بخش­های هوایی گیاه به شکل مرهم و به مقدار کم به شکل خوراکی برای رفع سردردهای ناشی از میگرن استفاده می­شود و نیز بخور دادن ناحیه­ واژن پس از زایمان برای درد قاعدگی مفید است و باید قبل از گلدهی جمع آوری گردند.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی گیاه گوش خرگوش کلیک کنید .

 

معرفی گیاه بابونه گاوی (گاو چشم)

گیاه بابونه گاوی (گاو چشم)

 

توصیه ­ها و تجویزها درباره بابونه گاوی (گاو چشم) :

برگ تازه بابونه گاوی (گاو چشم) : برای پیشگیری از میگرن روزی یک برگ تازه آن را میل کنید.

دمکرده بابونه گاوی (گاو چشم) : برای رفع درد قاعدگی به شکل بخور و رقیق شده با آب برای تقویب رحم روزانه 3 فنجان مصرف کنید. برای تهیه این دمکرده مقدار 15 گرم گیاه را در نیم لیتر آب جوش به مدت 5 دقیقه دمکره و استفاده کنید.

تنتور بابونه گاوی (گاو چشم) : تنتور تهیه شده از این گیاه به مقدار 5 الی 10 قطره هر 30 دقیقه یک بار برای درمان میگرن مصرف کنید. همچنین برای درمان آرتریت مقدار 2 میلی لیتر از تنتور را سه بار در روز همراه با سایر داروهای گیاهی مصرف کنید.

مرهم بابونه گاوی (گاو چشم) : بخش­های هوایی تازه را در اندکی روغن تفت داده و برای رفع دردهای قولنجی سیستم گوارشی آن را به شکل گرم بر روی شکم قراردهید.

احتیاط در مصرف بابونه گاوی (گاو چشم) : ترکیبات گیاه تازه موجب ایجاد حساسیت و زخم در مخاط دهان می­شود برای  رفع این عارضه می­توان از برگ­های پخته استفاده کرد. افرادی که از داروهای رقیق کننده­ خون و داروی وافارین استفاده می­کنند از مصرف آن خودداری کنند.

 

برای خرید بذر  و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *