آموزش باغبانی

برای تهیه شیره افرا، درختان افرا را چگونه رشد دهید

تهیه شربت افرا

شما می­توانید شربت افرا را در خانه تهیه کنید. اگر یک درخت افرا در حیاط خود داشته باشید (یا همسایه­ ای که تمایل به اشترا­ک­ گذاری دارد) می­توانید شربت افرای خود را تهیه کنید.

اگر در شهر، حومه شهر یا منطقه روستایی زندگی می­کنید، شانس اینکه یک درخت افرا در حیاط داشته باشید بیشتر است. این درخت بیشتر در مناطق شمالی آمریکا و کانادا رشد می­کنند. حدس شما چیست؟ شما می­توانید با کمی برنامه­ ریزی و تلاش، شربت افرای خود را تولید کنید.

آیا می­دانید؟ هر درخت دارای شیره بوده و تمام شیره ­ها حاوی قند هستند. گونه­ های مختلف درختان دارای غلظت­های قند متفاوت در شیره خود هستند و درختانی که غلظت بالایی از قند را دارند، مانند افرای قندی، بهترین کاندید برای بهره ­برداری هستند. هنگامی که شیره افرا را می­گیرید، شربت افرا را دریافت می­کنید. اگر در مناطقی از کشور زندگی می­کنید که درختان افرای قندی در آنجا رشد می­کنند، شما می­توانید هنگام کاهش دما و یخ­ زدگی در زمستان درخت افرای خود را تهیه کنید.

تهیه شربت افرا در خانه به کمی کار و برنامه ­ریزی نیاز دارد، اما نتایج جالب و شیرینی بدست می­آید. برای تهیه 1 گالن شربت افرا حدود 40 گالن شیره افرا مورد نیاز است و ما از شیره جمع­ آوری شده از 2 درخت حدود 1.2 گالن شربت در هر سال تهیه می­کنیم. از آنجا که جریان و کیفیت شیره می­تواند سال به سال و از منطقه به منطقه متفاوت باشد، نتایج شما ممکن است تفاوت داشته باشد، اما قطعا ارزش امتحان را دارد.

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر افرا روبروم قرمز کلیک کنید .

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر افرا پالماتوم اتراب کلیک کنید .

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر افرا جینانلا کلیک کنید .

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر افرا پالماتوم کلیک کنید .

شربت درخت افرا

شربت درخت افرا

نحوه شناسایی درخت افرای شما:

 • لازم است که تعیین کنید آیا درخت افرا دارید، بخصوص افراهای قندی. شما می­توانید گونه­ های دیگر درخت افرا را نیز ضربه بزنید، اما افرای قندی دارای قند بالاتری در شیره خود است؛ بنابراین، شما می­توانید عملکرد بهتر شیره خود را دریافت کنید. افرای قندی دارای برگ­های 5 گوشه بوده و در تصویر زیر نشان داده شده است، در اینجا جزئیات بیشتری در مورد نحوه شناسایی آن­ها وجود دارد.
 • اگر افرای قندی شما حداقل 25 سانتی متر قطر داشته باشد، برای زدن ضربه به اندازه کافی بزرگ است. شما می­توانید درختان جوان را نیز می­توان ضربه زد.
 • شما می­توانید انواع گونه­ های درختان نظیر گردو را نیز ضربه بزنید. مقدار قند شیره آن­ها بسیار کم است، اما هنوز هم خوشمزه هستند.
شربت درخت افرا

شربت درخت افرا

چرا شما باید درخت خود را ضربه می­زنید؟

من توصیه می­کنیم که از یک کیت مقرون به صرفه ارزان قیمت استفاده کنید. این کیت­ها در آمازون در دسترس بوده و گزینه ­های مختلفی نیز وجود دارد. شما می­توانید با اجسام فلزی یا پلاستیکی شیارهای سطحی را ایجاد کنید. همچنین، شما به چندین ابزار اساسی نیاز خواهید داشت:

 • مته برقی
 • مته کوچک (اندازه بستگی به مقدار ضربه دارد و معمولا 13 یا 18 سانتی متر است).
 • چکش
شربت درخت افرا

شربت درخت افرا

چگونه بدانیم که چه زمانی ضربه را برنیم؟

 • جریان شیره زمانی آغاز می­شود که روزها دما بالای یخ زدگی و شب­ها در زیر دمای یخ زدگی است. در ویسکانسین این حالت معمولا در ماه مارس رخ می­دهد، اما در سال پیش هوا گرم بوده و ما از اواخر فوریه شروع به کار کردیم. زمان مناسب به محل زندگی شما بستگی دارد و ممکن است تغییر کند؛ بنابراین، مراقب آب و هوا باشید.
 • شما حداقل چند روز تا یک هفته به چنین آب و هوایی نیاز دارید تا جریان شیره آغاز شود. شما بایستی از تمام کار خود قبل از گذشتن این زمان مطئمن شوید – تا زمان ماه ژانویه که هوا گرم می­شود منتظر نمانید.

برای مطالعه مقاله با انواع درخت افرا آشنا شویم کلیک کنید .

شربت درخت افرا

شربت درخت افرا

چگونه به درخت افرا خود ضربه می­زنید؟

 • شما می­توانید سوراخ را در قسمت جنوبی درخت ایجاد کنید. قسمت جنوبی درختان بیشترین مقدار آفتاب را دریافت می­کنند و گرم­ترین قسمت محسوب می­شود و بهترین ناحیه برای جریان شیره هستند. توجه: هنگامی که کار را به درستی انجام می­دهد، هنگام بهره ­برداری به درخت آسیب نخواهد رسید و سوراخ ایجاد شده به خوبی بهبود می­یابد.
 • برای نصب میخ، سوراخی با عمق 3-5 سانتی متر را روی درخت با فاصله چند فوت بالاتر از زمین ایجاد کنید. سوراخ باید کمی زاویه­ دار باشد تا بتوانید سطل را آویزان کنید.
 • سپس، قسمت باریک میخ را به داخل سوراخ گذاشته و با چند ضربه چکش آن را وارد کنید.
 • در نهایت، سطل خود را روی قلاب کوچک قرار دهید. مطمئن باشید که سطل به خوبی تنظیم شده است.
شربت درخت افرا

شربت درخت افرا

جمع ­آوری شیره

 • شیره درخت از طریق ضربه یا سوراخ ایجاد شده به طور مستقیم به سطل ریخته می­شود.
 • در اغلب موارد لازم است شیره خود را جمع­آوری کنید که بستگی به درخت، شرایط آب و هوایی و سال دارد. در برخی سال­ها ممکن است جریان شیره کند باشد و در برخی از سال­ها ممکن است لازم باشد که هر روز دو بار سطل تخلیه شود.
 • شیره می­تواند خراب شود؛ بنابراین، اگر آب و هوای شما در طول روز بالاتر از دمای انجماد باشد، بایستی شیره را در محل بسیار سرد نظیر فریزر نگهداری شود. اگر شیره زیادی دارید، داشتن یخچال جداگانه می­تواند به شما کمک کند. اگر خارج از خانه به اندازه کافی سرد باشد، می­تواند شیره خود را به راحتی جمع ­آوری کرده و ذخیره کنید (در صورتی که منجمد شود)

نکته : شما می­توانید شیره را بنوشید. شیره یک مایع شیرین و روش بوده و فوق­ العاده سالم است. مردم کره آن را “گورگوس” می­نامند و برای قرن­ها است که آن را به عنوان نوشیدنی استفاده می­کنند. اگر می­خواهید آن را امتحان کنید، ابتدا آن را می­جوشانیم تا باکتری­ها از بین بروند.

برای مطالعه مقاله با درخت افرا سلطنتی آشنا شویم کلیک کنید .

شربت درخت افرا

شربت درخت افرا

چگونه می­توان شیره را تغلیظ کرد؟

برای تبدیل شیره به شربت افرا، شما باید آن را به مقدار زیادی بجوشانید که قند موجود در شیره تغلیظ شود. این می­تواند باعث صرف وقت و انرژی زیادی شود. پس از این که ما در سال اول این کار را انجام دادیم، یک فرآیند ساده­تر را پیدا کردیم. این روش، روش تغلیظ یخ­زدگی است. مفهوم اصلی این است که شما می­توانید شیره خود را از طریق انجام کردن و کنار گذاشتن بخش منجمد تغلیظ کنید. دلیل این کار آن است که ابتدا بخش شیرین شیره ذوب می­شود؛ بنابراین، بخشی که منجمد باقی می­ماند عمدتا آب است. این حالت زمان لازم برای جوشاندن شیره و تهیه شربت قهوه­ ای را کاهش می­دهد. چگونگی انجام آن به این صورت است:

 • جمع­آوری شیره و منجمد کردن آن در دمای پایین یا در فریزر. ما برای این کار از ظرف­های گالن پلاستیکی خالی استفاده می­کنیم. شما می­توانید از کیسه ­های زیپ­لاک نیز استفاده کنید.
 • شیره خود را به صورت جزئی خنک کنید، آن را در دمای اتاق نگهداری کنید تا حدود یک سوم ذوب شود. مایع ذوب شده را جدا کرده و نگهداری کنید و بخش یخ ­زده را بیرون بریزید. این تغلیظ اول است.
 • شیره تغلیظ شده را منجمد کرده و مجددا نگهداری کنید. (ما ظروف شربت را برچسب­ گذاری می­کنیم تا بتوانیم به خاطر داشته باشیم که در یک دوره چقدر تغلیظ شده است).
 • در دمای اتاق، مجددا شیره تغلیظ شده را به خوبی ذوب کنید. این بار اجازه دهید تا نصف آن ذوب شود. قسمت ذوب شده را نگه داشته و بخش یخ­ زده را حذف کنید.
 • شیره تغلیظ شده را خنک کرده یا منجمد کنید تا برای جوشاندن و تهیه شربت آمده شود.

برای مطالعه مقاله با درخت افرا ژاپنی قرمز اشنا شویم کلیک کنید .

شربت درخت افرا

شربت درخت افرا

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

5 دیدگاه درباره مقاله “برای تهیه شیره افرا، درختان افرا را چگونه رشد دهید

 1. Avatar ابی گفت:

  سلام. اسم اون وسیله ای که میزنن به درخت و شیره از حفره ی اون بیرون میریزه چیه؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   کاردک مقعر

 2. Avatar متهور گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب آموزده یک سوال داشتم
  آیا انواع افرا موجود در ایران مناسب برداشت شیره هستند ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نه افرایی که شیره تولید میکند متفاوت است مدتی بذرش را داشتیم در حال حاضرتمام شده است امیدوارم مجدد بتوانیم تهیه کنیم.

 3. Avatar فروغ گفت:

  این متن ترجمه شده هست؟ من فکر میکنم این ودست باشه: به درخت ضربه نمیزنند، شیر وصل میکنن. Tap

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *