آموزش باغبانی

چگونگی رشد کاج دانه ای و صرفه جویی در هزینه

رشد کاج دانه ای

کاج، درخت مخروطی از جنس Pinus بوده و به تیره Pinaceae تعلق دارد. حدود 115 گونه از کاج وجود دارد و محققان مختلف حدود 105 تا 125 گونه را قبول کرده ­اند.

درخت کاج (Pinus) دارای قابلیت سازگاری شگفت­ انگیزی با مناطق مختلف دارد. بسته به نوع واریته، آن­ها در آب و هوای نواحی 1 تا 10 رشد می­کنند. آن­ها قادرند در خاک­های رسی مرطوب تا لوم شنی رشد کنند.

درخت کاج استفاده ­های مختلفی دارد. علاوه بر تولید کاج­های خوراکی و مخروط­های آروماتیک، به عنوان محصول تجاری ارزشمند بوده و نسبت به غلات و سایر روش­های زراعی دارای بازده نقدی بالایی است.

همچنین، از آن­ها برای محوطه ­سازی استفاده می­شود و با سایر درختان مخروطی رقابت دارد. شاخ­ه ای آن به سبز روشن تا آبی می­باشد. آن­ها محصولات اصلی بسیاری از حیوانات هستند. در انتخاب­های چندتایی، ارتفاع این گیاه از 60 متر تا حداقل 3متر      می­باشد و طول عمر آن­ها نیز از 150 سال تا بالاتر است. پس از استقرار، درختان از 8 سالگی شروع به تولید بذر می­کنند و تولید آن­ها برای مدت طولانی ادامه می­یابد. این درخت به حداقل نگهداری نیاز داشته و تاکنون هیچ نوع آفتی در آن مشاهده نشده است.

شناخت انواع باغی کاج دانه­ ای

رایج­ترین گونه کاج دانه ­ای، دانه Pinus pinea است. دو گونه دیگر، P. sabiniana و P. coulteri، مخروط­های بزرگی را تولید می­کنند؛ با این حال، آن­ها رشد کوتاهی داشته و دانه­ های آن­ها مقدار روغن کمتری از P. pinea دارند. Pinus pinea، اغلب به نام “کاج سنگی” و گاهی اوقات “چتر دانه” نامیده می­شود. این نام­ها از مشاهدات حاصل می­شوند و در زمین­های سنگی به خوبی رشد می­کنند. همچنین، آن­ها به شکل چتر رشد می­کنند.

این درخت به راحتی توسط دانه تازه تکثیر می­شود. با این حال، بذر تازه بسیار سخت است، زیرا اکثر دانه­ های کاج بدون آب و خشک هستند. یکی از مشتریان نوشته بود، “من سعی کردم “دانه کاج” موجود را کشت کرده و از آن پستو تهیه کنم – اما به سرعت در آب حل می­شود”.

بذر کاج

بذر کاج

جوانه ­زنی دانه کاج

دمای جوانه ­زنی دانه کاج حدود 17 تا 19 درجه سانتیگراد است. اگر دما بالاتر از 25 درجه ­سانتیگراد باشد، استقرار گیاهچه­ ها مهار می­شود. دماهای زیر 10 درجه سانتیگراد باعث ایجاد خواب دانه می­شود. بهترین جوانه ­زنی پس از کشت در ماسه رودخانه با رطوبت حدود 25 درصد حاصل می­شود. همانند اغلب دانه­ ها، اگر رطوبت خاک زیاد باشد پوسیده می­شوند. بهتر است که به درخت کاج کشت شده قارچ میکوریزا اضافه شود، زیرا در صورت عدم وجود قارچ، درخت از کمبود فسفر رنج برده و رشد ضعیفی خواهد داشت. پس از استقرار، درخت کاج جوان نبایستی بیش از حد آبیاری شود. هنگامی که پوسته دانه افتاد، ممکن است مجبور به کشت آن در ظروف عمیق­تر باشید. بایستی مراقب شکستن نوک ریشه باشید.

برای خرید بذر چلغوز کلیک کنید.

بذر کاج

بذر کاج

خرید دانه کاج دانه ­ای آمریکایی برای جوانه ­زنی

انتظار می­رود که گونه آمریکایی کاج دونه ­ای در حدود 10 سال شروع به تولید مخروط کند. با این حال، در خاک­های فقیر ممکن است تولید در حدود 12 سال آغاز شود. در اروپا عملکرد سالیانه دانه کاج 500 کیلوگرم در هکتار است. هر مخروط حدود 50 دانه دارد و 100 کیلوگرم مخروط حدود 20 کیلوگرم دانه تولید می­کند. پس از سه سال بایستی شاخه­ های پایین­تر کاج حذف شوند. حذف شاخه­ های پایین باعث تسهیل تولید و برداشت دانه­ ها می­شود. مطالعات انجام شده در ایتالیا در مورد اثرات پیوند نشان داد که تولید مخروط و دانه افزایش می­یابد. پیوند ترجیح داده شده پیوند شکافی بود که در اواسط تابستان صورت گرفته بود. پایه مورد استفاده برای پیوند بایستی حداقل دو سال داشته باشد؛ در غیر این صورت، پس از دو سال از پیوند از بین می­روند. علاوه بر P. pinea، پایه­های استفاده شده شامل P. radiata (موفقیت 85-80 درصد)، P. halepensis و P. sabiana (موفقیت 70-60 درصد) و P. pinaster (50-20 درصد) می­باشند.

برای خرید بذر کاج پامیلا کلیک کنید.

بذر کاج

بذر کاج

چگونگی کار با درختان کاج پینون برای تولید دانه

افرادی که برای کشت در زمین­های خصوصی خود نسبت به خرید دانه پینون اقدام می­کننند، به توسعه صنعت دانه کاج در ایالات متحده کمک می­کنند. همچنین، من معتقد هستم که گیاهان پرستار برای درختان پینون جوان وجود دارد؛ با این حال، اختلافاتی در مورد آن وجود دارد. در اینجا برخی منابع اضافی برای رشد درختان پینون (P. Monophylla) ارائه شده است.

برای خواندن مقاله آشنایی با میوه درخت کاج کلیک کنید.

استقرار / پیوند گیاهچه

گیاهچه پینون: “می­تواند به راحتی از دانه رشد کند. نیاز به نور کامل خورشید دارد”.

دانشگاه نوادا – دفتر توسعه کشاورزی. 1954. درختان نوادا. بولتن 94 – نسخه دوم

Pinus monophylla: “حداقل سن بذردهی 25-20 سال”.

“دانه­ های پاک شده در هر پوند: 1030 تا 1190، میانگین 1110″.

خدمات جنگل ایالات متحده. 1974. دانه­ های گیاهان جنگلی در ایالات متحده. کتابچه راهنمای کشاورزی. شماره 450

” مطالعات نشان می­دهد که استقرار گیاه توسط گیاهان پرستار تسهیل می­شود، اما اطلاعات کمی در مورد مکانیسم­های آن وجود دارد.”

” زمان­بندی و میزان ظهور گیاهچه به دما بستگی داشته و ترتیب ظهور گیاهچه ­ها بر اساس درجه حرارت رشد به صورت زیر است: فاصله بین درختان > فاصله بین درختچه > زیر درختچه > زیر ارس > زیر کاج”.

“بالاترین ظهور در عمق­های 1 تا 3 سانتیمتری است”.

“تمام گیاچه ­ها، شامل آن­هایی که از دانه حاصل شده­ اند و آن­هایی از پیوند ایجاد شده­ اند، در طول سال اول در فضای ریز زیستگاه از بین می­روند.”

در ریز زیستگاه درختچه، خاک مطلوب بوده و محیط میکرو ایده  ­آلی نسبت به ریز زیستگاه زیر درخت وجود دارد “و بیشترین طول عمر گیاهچه­ ها در سال اول حاصل می­شود. آسیب گیاهچه ­های کاج توسط جوندگان یکی از علت­های مهم مرگ و میر گیاهچه ­ها می­باشد که تقریبا 74 درصد از آن­ها بدون پیوند از بین می­روند.”

“گیاهچه­ های P.monophylla  با درختچه ­های Artemisia  مرتبط است.”

گیاهچه­ های P. monophylla که در شرایط طبیعی جوانه ­می­زنند، در زیر درختچه­ ها رشد می­کنند، اما 6 درصد آن­ها در فضای بین درختچه­ ها جوانه زده و سالم می­مانند.

بذر کاج

بذر کاج

ارتفاع کم / زمستان­های گرم:

بذر­ هایی که جوانه می­زنند باید ریشه­ های آن­ها تا زمان کشت در خاک عمیق با زهکشی مناسب قرار گیرد. در هر تیوب بایستی 3-2 بذر جوانه­ زده با عمق 8/1 اینچ کشت شود. تیوب­ها را در سایه و یا در قسمت شمالی یا شرقی ساختمان و یا زیر درخت قرار دهید. هر برگی که روی تیوب­ها می­افتد بایستی حذف شود. تیوب­ها بایستی از طریق ایجاد قفس از پستانداران کوچک محافظت شوند. آبیاری تیوب­ها بایستی یک بار در هفته و زمانی که بالای خاک خشک شد صورت گیرد.

کاج پینون دارای رشد کندی بوده و بایستی به مدت یک سال در تیوب نگهداری و آبیاری شود. سپس، بایستی در خاک دارای زهکشی خوب کاشته شده و در ماه اکتبر در معرض تابش خورشید قرار گیرد. اگر آب و هوا گرم بود، برای محافظت از نور خورشید در قسمت­ جنوب غربی ساختمان و یا در سایه درخت سیب بکارید. یک حوض با عرض 3 متر و عمق 10 یا 12 سانتی متر تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که قسمت پایینی بالاتر از قسمت بالایی باشد تا آب برنگردد. عمق آب بایستی دو یا سه سال اول مورد توجه قرار گیرد. اگر مشکلاتی نظیر موش، گوزن، خرگوش، حیوانات وحشی و سایر حیوانات وجود داشته باشد که ریشه­ ها را تضعیف می­کنند، بایستی از طریق سیم خاردار و یا تیوب­ها از گیاهچه­ ها محافظت کنید. کاج­های پینون در برابر سرما و خشکی بسیار مقاوم هستند.

ارتفاع بالا / زمستان سرد:

بذر­ های کاج پینون تک برگ را می­توان بلافاصله بعد از برداشت، کشت کرد. در هر تیوب 3 یا 4 بذر در عمق بیست سانتی متر کشت می­شود. تیوب­ها را در بیرون قرار دهید تا رسیدن فصل بهار دمای انجماد را تجربه کنند. آبیاری زمانی صورت گیرد که سطح خاک خشک شده باشد. گیاهچه­ ها بایستی به طور منظم آبیاری شوند (تا زمان بارش کافی باران) تا از زمین خارج شوند. پس از کاشت، به مدت دو تا سه سال اول آبیاری را ادامه دهید و گیاهچه ­ها را در برابر حیوانات بزرگ و پستانداران کوچک محافظت کنید.

برای خرید بذر و  فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *