آموزش باغبانی

چطور کلماتیس را تکثیر کنیم

تکثیر گیاه کلماتیس

کلماتیس (نام یک سرده از تیره آلالگان) یک تاکی گلدار می­باشد که مورد علاقه بسیاری از باغبانان است. این گیاه دارای اشکال و رنگ­های متنوعی بوده و طول عمر نسبتا بالایی دارد. کلماتیس را می­توان از فروشگاه­ها با قیمت بسیار بالا و بدون نیاز به دانش فنی خرید کرد. ما در این مقاله سعی کردیم روش تکثیر کلماتیس را به دو روش به شما آموزش دهیم .

روش 1 : جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

1 – فرآیند جوانه ­زنی را بدانید. درست است که جوانه زدن بذر معمولا به طور مستقیم انجام می­شود، اما کلماتیس به نگهداری زیادی نیاز داشته و بایستی توجه بیشتری به آن شود. بین 36-12 ماه طول می­کشد تا بذرهای کلماتیس جوانه بزنند. بذرهای هیبرید نسبت به ارقام موجود به زمان بیشتری نیاز دارند. برای جوانه زنی بذرهای هیبرید بایستی حدودا سه سال منتظر شد. به یاد داشته باشید که پروژه کلماتیس خود را ادامه دهید و برای این منظور بایستی زمان زیادی را صبر کنید.

  • نیاز است که به بذرهای خود توجه کنید و تقریبا به صورت روزانه آن­ها را بررسی نمایید.
  • اگر شما چندین بذر را کاشت کنید، احتمال جوانه­ زنی کلماتیس افزایش خواهد یافت.
جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

جوانه ­زنی کلماتیس از بذ

2 – مواد خود را آماده کنید. علاوه بر دوره طولانی جوانه ­زنی، بذرهای کلماتیس به شرایط رشد سخت نیاز دارند. برای کاشت کلماتیس لازم است که تمام مواد استریل بوده و آماده شده باشند.

شما به سینی­ های بذر، ضد عفونه کننده، مخلوط استریل کاشت گیاهچه، شیشه پاک­ کن یا کیسه پلاستیکی و آب برای مرطوب کردن خاک نیاز دارید. برای تمیز کردن سینی­ های بذر و شیشه از ماده ضد عفونی کننده استفاده کنید؛ در غیر اینصورت، خطر ابتلا به بیماری و از بین رفتن بذر افزایش می­یابد.

جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

3 – بذرهای خود را جمع ­آوری کنید. اگر بذرهای مورد نیاز خود را از فروشگاه خریداری نمی­کنید، بذرهای زنده را بایستی جمع­ آوری نمایید. برای انجام این کار، صبر کنید تا سر بذرها قهوه ­ای شود (بخش کرکی/خزدار گل).

این بدان معنی است که بذرها کاملا خشک شده ­اند. آن­ها را به آرامی از سر بذر برداشته و در یک محل خشک و خنک ذخیره کنید.

  • بذرها را در کیسه پلاستیکی ذخیره نکنید، زیرا رطوبت درون آن ایجاد شده و باعث پوسیدگی بذر می­شود. در عوض، آن­ها را درون کیسه کاغذی یا محفظه قرار دهید.
  • در نظر داشته باشید که بذرهای کلماتیس هیبرید همانند گیاهان والدینی قادر به تولید گل نیست.
جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

4 – سینی­ های بذر خود را آماده کنید. پس از اینکه سینی­های بذر خود را استریل کردید، آن­ها را با مخلوط گلدان استریل پر کنید. معمولا خاک بسیار کمی داشته و عمدتا مخلوطی از پیت ماس، پرلیت و ورمی­کولیت است و باعث جوانه­ زدن بذرها می­شود. حدود سه چهارم سینی­های بذر را مخلوط پر کنید و آن را با آب کاملا مرطوب نمایید.

جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

5 – بذرهای خود را کاشت کنید. هر بذر را به صورت جداگانه در سینی و بالای مخلوط گلدان قرار دهید. هنگامی که همه بذرها قرار داده شده، آن­ها با یک هشتم اینچ از مخلوط گلدان یا ماسه پر کنید. آبیاری را انجام دهید تا خاک مرطوب شود، سپس شیشه را روی بذرها قرار دهید. شیشه­ ها به حفظ رطوبت و درجه حرارت کمک می­کنند و برای جوانه­ زنی بذرهای کلماتیس مناسب هستند.

  • به جای شیشه، می­توان از خاک با بسته ­بندی پلاستیکی یا کیسه ­های پلاستیکی استفاده کرد. این امر به طور موثر باعث افزایش رطوبت و درجه حرارت می­شود.
جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

6 – بذرهای خود را به بهترین مکان منتقل کنید. بذرها بهتر است در یک محل سایه با دمای بین 21-16 درجه سانتیگراد قرار داده شود. هنگام زمستان اجازه دهید که بذرها همانند چرخه طبیعی یخ­ بزنند که این امر باعث جوانه ­زنی آن­ها می­شود. برای تحریک این چرخه، آن­ها را در محیط بیرون و در سایه قرار دهید.

جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

7 – بذرهای خود را حفظ کنید. با گذشت یک ماه، شما باید از بذرهای خود به دقت بررسی کنید که آیا جوانه­ زده ­اند و یا خشک شده و پوسیده­ اند. اطمینان حاصل کنید که مخلوط گلدانی که در آن کاشت کرده ­اید همیشه مرطوب است. هر روز برای چند ساعت برای جلوگیری از ایجاد رطوبت بیش از حد و ایجاد پوسیدگی بذر شیشه یا کیسه پلاستیکی را بردارید.

جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

8 – منتظر جوانه ­زنی بذر باشید. همانطور که در بالا ذکر شد، بسته به نوع کلماتیس کاشت شده مدت زمان لازم برای جوانه­ زنی بذرها متفاوت است. دو مجموعه برگ روی گیاهچه وجود خواهد داشت که باید به آن توجه کنید: مجموعه اول و مجموعه حقیقی. مجموعه اول، “برگ­های بذر” نامیده می­شود که اولین جفت برگ حاصل از رشد بذر است. هنگامی که برگ­های اول را مشاهده می­کنید، پوشش پلاستیکی یا شیشه را از خاک حذف کنید.

جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

9 – انتقال گیاهچه ­ها به گلدان. زمانی که برگ­های واقعی ظاهر شدند، شما باید گیاه خود را به گلدان منتقل کنید. شما می­توانید آن­ها را به یک گلدان بزرگ و یا به خارج از خانه منتقل کنید. در هر صورت، به دقت به مکان جدید منتقل کنید و مطمئن شوید که ریشه­ های ظریف آسیبی ندیده ­اند. اگر خواستید به خارج از خانه منتقل کنید، بایستی هر روز چند ساعت آن­ها را به خارج بگذارید تا سازگار شوند. انجام این کار به مدت 2-1 هفته باعث خواهد شد که گیاه به شرایط محیطی عادت کند.

برای مطالعه مقاله چگونگی تعویص گلدان گیاه (آموزش گام به گام تصویری) کلیک کنید .

جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

جوانه ­زنی کلماتیس از بذر

روش 2 : تکثیر کلماتیس توسط قلمه

1 – لوازم خود را آماده کنید. همانند جوانه ­زنی بذرها، کاشت قلمه­ ها نیز با مقادیر زیادی آماده ­سازی و مواد مناسب نیاز دارند. شما به چاقوی بسیار تیز و یک جفت قیچی باغبانی، ضد عفونی کننده باغبانی، مخلوط گدان ضد عفونی شده، قارچ کش، پودر هورمون ریشه ­زایی، کیسه­ های پلاستیکی و خاشاک گندم برای ایجاد گلخانه کوچک نیاز دارید. با استفاده از ضد عفونی کننده خود، چاقوها، قیچی­ها، گلدان­ها و سایر ابزار را استریل کنید.

تکثیر کلماتیس توسط قلمه

تکثیر کلماتیس توسط قلمه

2 – قلمه کلماتیس خود را تهیه کنید. برای بردن گیاه تمیز از چاقو یا قیچی باغبانی ضد عفونی شده استفاده کنید. شاخه را با طول حداقل 1 متر برش داده و از گیاه جدا کنید. شاخه را از بالا برگ­ها و زیر گره بعدی جدا کنید.

اگر می­توانید، سعی کنید قلمه­ های خود را از شاخه مرکزی تهیه نماید که دارای جوانه ­های زیادی است. قلمه­ های خود را به قطعات کوچکتر تقسیم کرده و از بالای گره برگ برش دهید

تکثیر کلماتیس توسط قلمه

تکثیر کلماتیس توسط قلمه

3 – قلمه­ های کلماتیس خود را به دقت برای کاشت آماده کنید. اگر می­خواهید قلمه ­های شما جوانه بزند، لازم است که دستورالعمل استفاده از قارچ­کش و مخلوط هورمون ریشه ­زایی را به دقت مطالعه کنید. کار را با آغشته کردن هر یک از قلمه­ های خود با مخلوط قارچ کش آغاز می­کنید. سپس، انتهای هر قلمه را در مخلوط هورمون ریشه­ زایی قرار دهید. مراقب باشید که مقدار مناسب را داشته باشید. افزودن بیش از حد هورمون ریشه­ زایی باعث جلوگیری از رشد می­شود که شما آن را نمی­خواهید. کار را با حذف یک برگ از هر ساقه به اتمام برسانید، این امر باعث کاهش رطوبت می­شود.

تکثیر کلماتیس توسط قلمه

تکثیر کلماتیس توسط قلمه

4 – قلمه ­های کلماتیس خود را کاشت کنید. هر یک از گلدان­ ها را با مخلوط خاک استریل پر کنید. حدود سه چهارم آن­ها را پر کنید. نوک هر یک از قلمه را از هم جدا کنید، به طوری که جفت برگ­ها در بالای سطح خاک باشند. آبیاری سبک را انجام دهید تا خاک مرطوب شود و در صورت لزوم برچسب­ گذاری نیز کنید.

تکثیر کلماتیس توسط قلمه

تکثیر کلماتیس توسط قلمه

5 – رطوبت را افزایش دهید. قلمه­ های کلماتیس به راحتی در محیط مرطوب رشد می­کند و می­توانید با چندین ماده خانگی رطوبت مورد نیاز را تامین کنید. 4-3 چوب مستقیم یا بامبو را در هر طرف ظرف قرار داده و یک کیسه پلاستیکی را در بالای آن قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که به هیچ عنوان به گیاه دست زده نمی­شود و آبیاری را نیز به خوبی انجام دهید. یک بار در روز کیسه را بردارید تا رطوبت بیش از حد از بین رفته و از فاسد شدن گیاه ممانعت شود.

تکثیر کلماتیس توسط قلمه

تکثیر کلماتیس توسط قلمه

6 – قلمه ­های کلماتیس را به بهترین مکان منتقل کنید. آغاز رشد قلمه ­های کلماتیس 8-6 هفته زمان خواهد بود، در عین حال بایستی تحت بهترین شرایط رشد قرار گیرند. قلمه ­های موجود در گلدان را به محل­های دارای مقادیر زیاد نور آفتاب منتقل کنید. دمای آن بایستی بین 21-16 درجه سانتیگراد باشد.

  • نور بیش از حد آفتاب می­تواند گیاه جوان را گرما زده کند، به ویژه اگر توسط کیسه­ های پلاستیکی پوشانده شده باشد.
تکثیر کلماتیس توسط قلمه

تکثیر کلماتیس توسط قلمه

7 – از قلمه ­های کلماتیس خود محافظت کنید. قلمه­ های کلماتیس شما ممکن است در عرض 8-6 هفته رشد کند و پس از یک سال ممکن است در خارج کاشت شود. در طول این زمان، آن­ها را به طور مرتب آبیاری کنید تا خاک همیشه مرطوب نگه داشته شود. همچنین کیسه پلاستیکی را برای حفظ رطوبت استفاده کنید.

برای مطالعه مقاله نحوه رشد کدو تنبل (آموزش گام به گام تصویری) کلیک کنید .

تکثیر کلماتیس توسط قلمه

تکثیر کلماتیس توسط قلمه

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *