آموزش باغبانی

چگونگی تعویص گلدان گیاه (آموزش گام به گام تصویری)

تعویص گلدان

به نظر می رسد تعویص گلدان یک گیاه کار دشواری باشد چرا که ممکن است بعضی کارها را اشتباه انجام دهیم شما ممکن است با برداشتن اشتباه آن از گلدان قدیمی به گیاه آسیب برسانید. یا نتوانید آن را به طور صحیح در گلدان جدید قرار دهید و به این ترتیب باعث مرگ این گیاه شوید.

با دانستن اینکه چگونه یک گلدان جدید آماده کنید. می توانید راحت تر گیاه را در گلدان جدید قرار دهید، به این ترتیب که گیاه را از گلدان قدیمی خود بیرون بیاورید و برای ساخت گلدان جدید آماده کنید.

بخش اول: آماده سازی گلدان جدید

در بخش اول این مقاله به چگونگی آماده سازی گلدان جدید می پردازیم.

انتخاب گلدان:

یک گلدان بزرگتر انتخاب کنید اگر شما گیاه خود را در یک گلدان جدید قرار می دهید یک گلدان با قطر 2.5 تا 5 سانتیمتر بزرگتر و 2.5 تا 5 سانتیمتر عمیق تر از گلدان فعلی گیاه را انتخاب کنید. گلدانی که انتخاب می کنید نباید ابعادی بزرگتر از این داشته باشد، زیرا قبل از اینکه خود گیاه خودش رشد کند، ریشه ها باید رشد کنند. به عبارت دیگر، گیاه باید قبل از اینکه بتواند به سمت بالا رشد کند، ریشه هایش باید رشد کند.

برای خرید گلدان کلیک کنید.

تعویص گلدان

آماده سازی گلدان

گلدان با سوراخ های زهکشی انتخاب کنید:

هنگامی که شما یک گلدان جدید انتخاب می کنید مطمئن شوید که دارای سوراخ های زهکشی باشد تا آب از داخل گلدان تخلیه شود. حتی اگر یک گلدان که اندازه صحیح دارد را انتخاب کنید، نباید آب در بالای گلدان بماند و باعث پوسیدگی ریشه شود.

تعویص گلدان

آماده سازی گلدان

گلدان را تمیز و ضد عفونی کنید:

بسیار مهم است که قبل از استفاده مجدد از گلدانهای قدیمی آنها را ضد عفونی کنید، زیرا این گلدانها ممکن است محل تجمع مواد معدنی یا سایر آوارهایی را که برای رشد گیاهان زیان آور هستند باشند. برای مثال، نمکهای معدنی می توانند گیاه را از بین ببرند و از شکوفایی آن جلوگیری کنند.

باقی مانده های دیگر می توانند پناهگاهی برای ارگانیسم های ایجاد کننده آفت باشند. برای ضدعفونی کردن گلدان خود، آن را در یک محلول حاوی مقداری سفید کننده و 9 قسمت آب به مدت حداقل 10 دقیقه خیس کنید. گلدان را در یک محلول مایع ظرفشویی قرار دهید و سپس آن را بشویید.

برای تمیز کردن مواد ته نشین شده معدنی و آشغال های باقیمانده از یک گلدان پولادی، از سیم ظرفشویی یا یک برس سیم دار استفاده کنید تا آنها را از بین ببرید. گلدان های پلاستیکی فقط نیاز به یک پد پاک کننده دارند. شما می توانید چیزهای باقی مانده را با یک چاقو پاک کنید. هنگامی که گلدان را تمیز کنید، آن را با آب بشویید و سپس آنرا خیس کنید تا آماده شود.

تعویص گلدان

آماده سازی گلدان

گلدان جدید را خیس کنید:

اگر میخواهید از گلدان تراکوتا استفاده کنید مطمئن شوید که گلدان را در آب چند دقیقه قبل از شروع فرآیند کاشت مجدد خیس کرده اید. تراکوتا منافذ بسیاری دارد که به این معنی است که آب را به راحتی جذب می کند. شما نمی خواهید که گلدان شما آب گیاه را هدر دهد.

تعویص گلدان

آماده سازی گلدان

سوراخ های زهکشی را بپوشانید:

اگرچه مهم است که یک گلدان با حفره های زهکشی داشته باشید، اما شما همچنین می خواهید مطمئن شوید که خاک نمی تواند از لای آنها رد شود. سوراخ های زهکشی را با چیزی که اجازه می دهد آب از آن عبور کند، مانند حوله کاغذی و یا یک فیلتر قهوه بپوشانید.

استفاده از مواد پرمنفذ مانند حوله کاغذی یا فیلتر قهوه بر روی سوراخ های زهکشی اجازه می دهد تا آب عبور کند، بنابراین گیاه شما در آب غرق نخواهد شد، اما روند آن را تسریع می کند تا آب به خاک خود ختم شود و به رشد گل شما کمک می کند.

تعویص گلدان

آماده سازی گلدان

چند اینچ خاک را در گلدان جدید قرار دهید:

شما به پایه ای از خاک زیر بوته نیاز دارید تا ریشه ها چیزی برای رشد داشته باشند. قبل از اینکه گیاه جدید را درون خاک بگذارید، گلدان را بیش از حد پر نکنید – ریشه ها نیاز به رشد دارند، اما شما همچنین می خواهید آنها را به اندازه کافی از ته گلدان فاصله داشته باشد تا ریشه ها فضای رشد دانه باشند.

برای مطالعه مقاله روشهای مقابله با آفات گلدان می توانید از این لینک استفاده نمایید.

تعویص گلدان

آماده سازی گلدان

بخش دوم: آماده کردن گیاه

در این بخش به چگونگی آماده کردن گیاه به صورت مرحله به مرحله می پردازیم.

گیاه را آبیاری کنید:

اگر گلدان مرطوب باشد، گیاه شما از گلدان قدیمی خود راحت تر خارج می شود. چند ساعت قبل از اینکه بخواهید آن را از گلدان خارج کنید، گیاه را آب دهید. این امر به حفظ سلامت آن کمک خواهد کرد حتی اگر مقداری از ریشه های آن هنگام جابه جایی کنده شود. توده ریشه بخشی از گیاه است که در گلدان فعلی گسترش می یابد که از ریشه ها و خاک ساخته شده است و اغلب پس از برداشتن گیاه قالب گلدان را حفظ می کند.

تعویص گلدان

آماده سازی گلدان

گیاه را از گلدان فعلی خود بردارید:

دست خود را روی بالای گلدان قرار دهید و انگشت شست و انگشت سبابه خود را در اطراف ساقه گیاه بگیرید. سپس گلدان را در کنار آن قرار دهید و به آرامی گیاه را به عقب و جلو تکان دهید تا آنکه بیرون بیاید. اگر گیاه را بعد از چندین تلاش نتواند بیرون بیاورید

میتوانید از یک چاقو برای برش در لبه خاک استفاده کنید و دوباره امتحان کنید. ممکن است برخی از ریشه ها را از بین ببرید نگران نباشید، به هر حال توده ریشه را باید برش دهید.

تعویص گلدان

آماده سازی گلدان

ریشه را هرس کنید:

برای اطمینان از اینکه گیاه ریشه خود را به گلدان جدید می برد. باید برخی از ریشه های قدیمی را هرس کنید تا ریشه های تازه در خاک گلدان جدید نمایان شوند. کلیه ریشه هایی که در زیر توده ریشه آویزان شده اند بکشید و یا سه یا چهار شکاف در انتهای توده ریشه ایجاد کنید.

اگر توده ریشه سیاه یا بد بو است، گیاه شما احتمالا نوعی بیماری قارچی دارد که ممکن است قادر نباشید این گیاه را نجات دهید یا آن را در گلدان دیگر بکارید. همچنین می توانید ریشه هایی را که به نظر می رسد در دو طرف توده ریشه های بسیار ضخیم هستند را برش بزنید.

تعویص گلدان

آماده سازی گلدان

ریشه های باقیمانده را باز کنید:

هنگامی که شما توده ریشه را هرس کرده اید و ریشه های سالم را بیرون آورده اید ریشه های سالمی که در آن باقی مانده اند را از هم باز کنید. این کار باعث می شود که ریشه ها بیشتر با خاک جدید تماس پیدا کنند که منجر به این می شود که ریشه ها به جای پیچیدن دور خود به طرف بیرون توده رشد کنند.

برای مطالعه مقاله نحوه پرورش بادمجان در گلدان می توانید از این لینک استفاده نمایید.

تعویص گلدان

آماده سازی گلدا

بخش سوم: دوباره کاشتن گیاه

در آخرین بخش این مقاله به دوباره کاشتن گیاه می پردازیم.

مقداری خاک اضافه کنید:

مقداری خاک اضافه کنید. ابتدا باید خاکی را به گلدان اضافه کنید تا گیاه بتواند روی آن بنشیند. اطمینان حاصل کنید که بالای توده ریشه گیاه کمتر از یک اینچ از لبه گلدان فاصله دارد به طوری که هنگام آب دادن آب سرریز نشود. شما حتی می توانید برای مطمئن شدن اندازه گیری کنید.

تعویص گلدان

آماده سازی گلدان

گیاه را در گلدان جدید قرار دهید:

همانطور که گیاه را در گلدان جدید قرار می دهید، با نگاه کردن به آن از بالا اطمینان حاصل کنید که به یک طرف گلدان نسبت به طرف دیگر نزدیکتر نیست. شما همچنین می خواهید مطمئن شوید که گیاه در گلدان درست قرار گرفته است. برای اینکار در هر حالتی که به سمت گیاه از اطراف نگاه می کنید گلدان را بچرخانید و مطمئن شوید که گیاه به هیچ سمتی کج نمی شود.

تعویص گلدان

آماده سازی گلدان

گلدان را پر کنید:

هنگامی که گیاه را در گلدان جدید قرار داده اید، می خواهید خاک را در گلدان دور توده ریشه بریزید. توجه داشته باشید که گلدان را بیش از حد را پر نکنید – خط خاک باید حدود 1 سانتیمتر در زیر لبه گلدان باشد. هنگامی که خاک را اضافه می کنید می توانید آنرا “بتپانید” یا “پر” کنید. “پر کردن” فقط به معنی ریختن خاک در اطراف و بالای توده ریشه است.

“تپاندن” به معنی ریختن خاک و سپس فشار دادن آن است. شما ممکن است بخواهید خاک را در یک گلدان را برای یک گیاه بزرگ تر”بتپانید” ، زیرا این کار به شما کمک می کند که گیاه محکم سفت بایستد.

تعویص گلدان

آماده سازی گلدان

گیاه را آبیاری کنید:

هنگامی که گیاه خود را در گلدان جدید خود قرار داده اید و گلدان را با خاک پر کرده اید، گیاه را آب دهید. این کار به ریشه گیاه کمک می کند تا مواد مغذی را از خاک جذب کند و اطمینان حاصل شود که گیاه به گلدان جدید اجین شود. هنگامی که به گیاه جدید آب می دهید و خاک آن ته نشین می شود.

ممکن است نیاز به اضافه کردن خاک بیشتری برای پر کردن نقاط خالی داشه باشید. همچنین بهتر است که بعد اینکه گیاه را در گلدان جدید قرار دادید آن را از خورشید و رطوبت بالا دور نگه دارید. همچنین بلافاصله به آن کود ندهید.

نکات:

 • گیاهان جوان که هنوز در حال رشد هستند، باید یک بار در سال به منظور حفظ رشد و سلامت کلی، مجددا در گلدان کاشته شوند. گیاهان بزرگتر باید هر دو سال یا بیشتر باید جابجا شوند.
 • اگر ریشه ها از طریق بالای خاک خارج شده اند یا از سوراخ های زهکشی در پایین گلدان رشد می کنند می توانیم بگوییم گیاه ما نیاز به قرار دادن در یک گلدان جدید را دارد.
 • اگر هیچ ریشه ای نمی بینید وگیاه شما به نظر می رسد که رشد نکرده است، احتمالا به این معنی که قطعا نیاز به کاشتن در گلدان دیگری است تا ریشه ها بتوانند بیشتر رشد کنند.
 • اگر میخواهید گیاه را در همان گلدان مجددا قرار دهید قبل از اینکه بقیه مراحل بالا را دنبال کنید گلدان را با آب گرم و صابون تمیز بشورید تا از عاری از هر گونه باکتری شود.

برای مطالعه مقاله چگونه سبزیجات را در گلدان بکاریم می توانید از این لینک استفاده نمایید.

تعویص گلدان

آماده سازی گلدان

هشدار:

ریشه های سالم را قطع نکنید، چون باعث می شود گیاه با همان اندازه باقی می ماند یا کوچک تر شود (مانند بونسای) فقط آنها را هرس کنید.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

2 دیدگاه درباره مقاله “چگونگی تعویص گلدان گیاه (آموزش گام به گام تصویری)

 1. Avatar مهدی گفت:

  سلام من تخم کدو حلوایی کاشتم در گلدانی کوچک و نزدیک یک هفته میشه سبز شدن و قشنگ ساقه های بلندی داده آیا الان وقتش هست جا به جا کنم به گلدان اصلی؟ البته الان هشتا هستند و نمی‌دانم در یک گلدان یک متری چندتا میشه گذاشت

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   کدو حلوایی بهتر است که در جای اصلی کاشتخ شود و جابجا نشود
   ولی شما بگذارید مقداری که بزرگتر شد جابجا کنید.