آموزش باغبانی

نحوه پرورش بادمجان در گلدان (آموزش گام به گام تصویری)

پرورش بادمجان

بادمجان گیاه گرمسیری و نیمه گرمسیری است که در دماهای گرم رشد می­کند. آنها متعلق به خانواده سیاه­رنگها، همراه با فلفل، سیب زمینی و گوجه­ فرنگی هستند. پرورش بادمجان در باغچه آشپزخانه شما خیلی دشوار نیست. یک سبزی از آب و هوای گرم، بادمجان در خاک با زهکشی خوب، غنی از مواد آلی با رطوبت مداوم و آفتاب کامل رشد می­کند.

شما به راحتی می­توانید با مراقبت مناسب، گونه­ های مختلف بادمجان را که متناسب با نیاز شما است، پرورش دهید. گلدان سفالی یک انتخاب مناسب برای رشد بادمجان در گلدان است. این نوع گلدان گرمای بیشتری جذب می­کند و بنابراین خاک را گرم می­کند که برای رشد گیاه ضروری است.

مراحل کاشت بادمجان در گلدان:

اگرچه بادمجان حاوی مقادیر خوبی از فیبرهای رژیمی، ویتامین B1 و مس است، برای پخت ارزشمند است. به جای استفاده از مواد مغذی، بادمجان می­تواند در انواع تدارکات کبابی، پخته یا کوبیده شود و برای طعم و بافت منحصر به فرد آن مورد توجه قرار می­گیرد. بادمجان­ ها در انواع شکل­ها، اندازه­ ها و رنگ­ها وجود دارند. اگرچه نوع سفید و سایه­ های بنفش برجسته­ تر هستند، آنها همچنین به رنگ سبز و نارنجی نیز هستند.

با داشتن شاخ و برگ­های زیبا، گیاه مناسبی برای یک انتخاب خوب در باغهای زینتی یا گلدان­های منظم میباشد. اگر شما تصمیم به پرورش بادمجان برای استفاده در آشپزی و یا زیبایی زینتی آن داشته باشید، این دستورالعمل­ها باید به شما کمک کنند.

وسایل مورد نیاز:

ابزار مورد نیاز:

پرورش بادمجان

وسائل کاشت بادمجان

مرحله 1. سست کردن خاک با استفاده از شیار کش

یک قطعه از زمین خاکی را برای جوانه زدن بذرها انتخاب کنید. خاک را با شیارکش سست کنید، زیرا بادمجان نیاز به خاک با زهکشی خوب و متراکم که زهکشی خوب را آماده می­کند، دارد. اگر خاک سفالی دارید، برای بهبود جریان هوا به آن ماسه بیافزایید. همچنین می­توانید از یک طبق جوانه ­زنی یا یک گلدان یدکی برای جوانه­زدن دانه­ ها استفاده کنید.

پرورش بادمجان

سست کردن خاک

مرحله 2. کمپوست لایه ای را بر روی جالیز خاکی قرار دهید.

یک لایه ضخیم به اندازه 2.5 سانتیمتر از ورمی کمپوست یا هر کمپوست آلی دیگر را در قسمت شیار شده خاک قرار دهید. کمپوست باید نسبتاً کهنه باشد. کود ناکافی ساله ممکن است به بیماری در خاک کمک کند.

پرورش بادمجان

کمپوست

مرحله 3. دانه بذر را بکارید

بذرهای بادمجان را بکارید. بذرهای با کیفیت خوب را از فروشگاه عطاری یا فروشگاه بذر پوپونیک خود تهیه کنید تا عملکرد خوبی داشته باشند. نوعی را انتخاب کنید که با باغچه و نیازهای شما مناسب است.

بذر را به طور پراکنده روی جالیز بکارید. اگرچه شما شباهت زیادی بین یک بادمجان و یک گوجه فرنگی پیدا نمی­کنید، اما بذرهای آنها شباهت خاصی به هم دارند. بذرهای بادمجان مانند بذرهای فلفل به نظر می­رسند.

پرورش بادمجان

کاشت بذر

مرحله 4. دانه را با خاک ترکیبی گلدان بپوشانید.

جالیز بذر را با یک لایه خاک ترکیبی گلدان بپوشانید.

پرورش بادمجان

کاشت بذر

مرحله 5. آبیاری جالیز

جالیز بذر را به طور یکنواخت آبیاری کنید تا رطوبت را در خاک تضمین کرده و جوانه ­زنی را تسهیل کند.

پرورش بادمجان

آبیاری جالیز

مرحله 6. نظارت بر رشد نهال

نظارت بر رشد نهال­ های بادمجان در دمای ایده ­آل در محدوده 26.6 تا 32 درجه سانتی گراد بذرها بعد از 7 تا 10 روز جوانه می­زنند. با این حال، بذرها همچنین در محدوده 15.5 تا 32 درجه سانتی گراد نیز جوانه می­زنند. اطمینان حاصل کنید که خاک در محدوده مورد نیاز دما برای جوانه زدن بدون مشکل، باقی بماند.

گرچه شروع کاشت بادمجان از بذر، تا حدودی چالش برانگیز است، اگر مراقبت­های لازم در مرحله اولیه گیاه را انجام دهید، باید عملکرد خوبی خواهید داشت. جالیز جوانه را با یک برچسب باغبانی برای تشخیص آن از جوانه های دیگر برچسب­گذاری کنید.

پرورش بادمجان

مراحل رشد بادمجان

مرحله 7. خاک را برای جابه­ جایی آماده کنید.

خاکی را که می­خواهید در گلدان خود استفاده کنید به وسیله یک شیارکش سست کنید. از آنجا که بادمجان، خاکی غنی از مواد آلی را ترجیح می­دهد، ورمی کمپوست یا هر کمپوست دیگر را به خاک اضافه کنید.

افرادی که دارای خاک رس فشرده میباشند، باید ماسه را به منظور هواکشی خاک به منظور بهبود خواص زهکشی آن اضافه کنند. بادمجان خاک اسیدی ملایم را در محدوده 5 تا 6.5 pH ترجیح می­دهد.

پرورش بادمجان

جا به جایی خاک

مرحله 8. آماده کردن یک گلدان با چند سنگ

گلدان را با یک جفت سوراخ در کف انتخاب کنید. سوراخ­ها را با چند سنگ به منظور زهکشی آماده کنید. گلدان باید حدود 5 گالن باشد تا بتواند خانه راحتی برای گیاه باشد.

پرورش بادمجان

آماده سازی گلدان

مرحله 9. گلدان را با خاک آماده پر کنید

گلدان را با خاک آماده پر کنید. خاک متراکم را با دستان خود از بین ببرید. اجازه دهید که شل باشد.

پرورش بادمجان

خاک گلدان

مرحله 10. به آرامی برگ گیاه را از بستر خود بردارید.

قویترین و محکم­ترین نهال ­ها را برای جابه­جایی انتخاب کنید. از علامت چوبی استفاده کنید تا زیر ریشه ­های جوانه انتخاب شده حفر شود و توده خاک، ریشه­ ها و همه آنها را به سمت بالا بکشید و به آرامی جوانه را بیرون بکشید.

پرورش بادمجان

نهال بادمجان

مرحله 11. نهال را در گلدان بگذارید

یک حفره عمیق در خاک با یک دسته چوبی ایجاد کنید. به آرامی جوانه را داخل خاک قراردهید و حفره را با خاک پر کنید تا اطمینان حاصل کنید که نهال درست قرار گرفته است.

پرورش بادمجان

کاشت نهال

مرحله 12. آبیاری گلدان نهال

نهال را در گلدان آبیاری کنید. از آنجایی که بادمجان به رطوبت مداوم نیاز دارد، باید گیاه را به طور منظم آبیاری کنید تا رطوبت خاک را حفظ کند. اگر آب و هوای گرم در منطقه شما باعث ایجاد خشکی می­شود، شما به آبیاری موثر، دوره­ای برای کمک به گیاه نیاز دارید.

پرورش بادمجان

آبیاری گلدان

مرحله 13. نظارت بر رشد بادمجان خود

اگر شما یک نوع میوه سنگین انتخاب کردید، شما نیاز به حمایت از گیاه با ستون چوبی دارید چرا که گیاهان بارور با میوه­ های سنگین مستعد افتادن هستند. در نظر بگیرید که گیاه را در ابتدا با ستون چوبی محکم کنید تا خاک و گیاهان دیگر را تحریک نکنید.

پرورش بادمجان

مراحل رشد بادمجان

اگر شما قفس­ه ای گوجه­ فرنگی کوچک دارید، می­توانید یکی را برای این منظور استفاده کنید. مانند بعضی از اعضای خانواده سیاه ­رنگ­ ها، بادمجان خورشید را دوست دارد. از حداکثر نور خورشید برای گیاه مطمئن شوید. برگ ­های چرمی آن می­توانند کار از حفاظت از میوه­ ها را به خوبی انجام دهند.

پرورش بادمجان

مراحل رشد بادمجان

این گیاه دارای شکوفه ­های بنفش است که معمولاً غیر قابل تشخیص است و در شاخ و برگ پنهان می­شود. این گیاه نیاز به حفاظت از آفات در مراحل اولیه دارد. شما باید از پوشش سطحی متحرک، برای هدف قرار دادن و نابود کردن آفات، یا شناخت شکارچیان طبیعی آنها برای کنترل آنها استفاده کنید.

پس از بلوغ گیاه، آفات بر ثمردهی تا زمانی که گیاه سالم است، موثر نیستند. همانطور که گفته شد، شته­ ها، سوسک­ های کک، کرم­های برنده و سوسک­های سیب زمینی کلرادو، مواردی هستند که باید مراقب آنها باشید.

پرورش بادمجان

مراحل رشد بادمجان

در میان بیماری­ها، قارچ پلاسیده است که می­تواند به گیاه شما آسیب برساند. معمولاً، بادمجان حدود 90 روز پس از جا به­ جایی آماده برداشت می­شوند. از آنجایی که گیاهان ما باید با یک سرمای دیررس مواجه شوند، گل­ها و میوه­ ها مقداری دیر ظاهر شدند.

پرورش بادمجان

مراحل رشد بادمجان

مرحله 14: بادمجان را وقتی رسید برداشت کنید

نوعی که انتخاب کردید، اندازه یک بادمجان رسیده را تعیین می­کند. علاوه براین، شما می­توانید یک آزمون فشار برای چک کردن میوه رسیده انجام دهید. انگشت شست خود را به یک میوه فشار دهید. میوه­ های نارس سخت خواهند بود و به آنها فشار وارد نخواهد شد، درحالی­که میوه ­های خیلی رسیده، به شکل اثر انگشت شما باقی می­مانند. میوه ­های خوب رسیده متحمل فشار می­شوند اما به شکل اصلی خود باز می­گردند. همچنین، میوه ­های خیلی رسیده درخشش براق بر روی پوست خود را از دست می­دهند.

پرورش بادمجان

بادمجان

بادمجان­های رسیده را انتخاب کنید، یک سانتی­متر یا بیشتر از ساقه یا کاسه­ گلی که در آن قرار دارد را نگه­دارید. این عمل به طول عمر ذخیره­ سازی آن کمک می­کند. آب ساده بشویید، خشک کنیدو چندین روز در یخچال نگهداری کنید. بادمجان­ هایی که در بستر خاک کاشته شده­ اند، بهتر و سریع­تر رشد می­کنند.

این بادمجان­ ها گل­ها را حدود 20 روز قبل از رقیب گلدانی آن بارور می­کند و زودتر نیز برداشت می­شود، میوه­ نیز بزرگتر هستند. پرورش بادمجان در خانه خودتان دشوار نیست.

پرورش بادمجان

بادمجان

نکات بیشتر پرورش بادمجان:

 • برای حفظ رطوبت و دمای ثابت در خاک، باید مالچ اضافه شود. همچنین برای محافظت از ریشه­ ها و محافظت در برابر علف­های هرز کمک می­کند.
 • از کاشت بادمجان در همان محل مورد استفاده برای فلفل و گوجه فرنگی اجتناب کنید. اعضای یک خانواده سیاه رنگ، به بیماری­های مشابه حساس هستند.
 • افزودن خاک قهوه به خاک، راه خوبی برای افزایش اسیدیته است و خاک را برای بادمجان مناسب می­سازد.
 • اگر یک باغ بزرگ دارید، یک سیستم قطره­ای یک راه عالی برای اطمینان از رطوبت مداوم است که بادمجان­ها ترجیح می­دهند.
 • دانه­ های بادمجان­های نرسیده قابل مشاهده نیستند، در حالی­که بادمجان­های رسیده دانه­ های زیادی دارند که طعم تلخ دارند.
 • از کودهای با نیتروژن زیاد استفاده نکنید، زیرا آنها رشد شاخ و برگ را زیاد می­کنند و نه رشد میوه را.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

62 دیدگاه درباره مقاله “نحوه پرورش بادمجان در گلدان (آموزش گام به گام تصویری)

 1. Avatar ملیحه گفت:

  سلام من سه هفته قبل نشا بامجان را در گلدان سفالی کاشتم نشاها بعد از سر حال شدن هر برگ تازه ای که می دهد یک برگ آن زرد می شود و رشد چندانی ندارد می خاستم ببینم علت آن چیست چون گلدان در پشت بام است تقریبا هر روز یا یک روز در میان آب می دم اما از کیفیت رشد آن نگرانم .

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   چه گلدانی را برای نشاء بادمجان انتخاب کرده اید منظورم از نظر سایز و اندازه است

   1. Avatar ملیحه گفت:

    با تشکر از شما گلدان سفالی به طول 60 سانت وارتفاع 25سانت کاشته شده

  2. Avatar بابک وجدی گفت:

   مواظب آفت کنه‌خاکی باشید
   مواد مغذی را هم چک کنید . در بادمنجان خاک باید غنی باشد .از کود‌های 20.20.20‌ و پتاس 52٪ استفاده کنید.

  3. Avatar سجاد گفت:

   سلام آبدهی رو به 2بار در رو افزایش بدین یک بار صبح اول وقت(اگر قبل از طلوع خورشید باشه خیلی خوبه) و یک بار هم عصر بعد از غروب خورشید، امیدوارم مشکلت حل شه

 2. Avatar زهرا مومنی گفت:

  سلام من برای اولین بار دانه های داخل بادمجان راباقاشق جداکردم و۲۴ساعت درآب نگه داشتم .بعداونهاروتوی گلدان کوچک کاشتم بعدازچندروزجوانه های بادمجان رومشاهده کردم.آیااینهانهال بادمجان هستند؟چطوری توی گلدان بکارم؟
  ازچه نوع کودی استفاده کنم؟
  درضمن من درآپارتمان شمالی زندگی میکنم آفتاب برای نهالم کافی هست؟
  باتشکرفراوان ازمحبت شما

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   با سلام بله این گیاهان نشا بادمجان هستند
   هر دو تا نشاء بادمجان رو توی یک گلدان بگذارید
   وقتی بین 50 تا 60 روز شدند می توانید از کود هربان استفاده کنید.
   نشاء های بادمجان احتیاج به آفتاب کامل دارند باید روزی 8 تا 10 ساعت آفتاب ببیننند

  2. Avatar بابک وجدی گفت:

   در مورد جوانه ها نمی‌توانم نظری بدهم
   آموزش فوق را بخوانید کافی است
   از کود پتاس به عنوان استارتر استفاده کنید
   بعد به مقدار محدود بعد از 100 روز از کود 20.20.0 استفاده کنید .
   نور کامل 6 الی 8 ساعت مستقیم حتمی است
   بار دهی در گلدان بسیار کم است و جنبه سرگرمی دارد.

 3. Avatar زهرامومنی گفت:

  ازلطف شماسپاسگزارم

 4. Avatar ابراهیم بهاری گفت:

  سلام تواین فصل میخام بادمجان گورجه سیب زمینی لوبیانخودعدس لپه وکاهو کلم وتوت فرنگی 4فصل بکارم وقت کاشتنش هست یانه هرجورمراقبتی بخادانجام میدم صمنا داخل جعبه

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   کاشت صیفیجات در انتهای تابستان درست نیست و شما را با مشکل روبرو میکند

 5. Avatar مریم گفت:

  سلام خدمتتون من بادمجان کاشتم به مرحله گلدهی رسیده دیگه رشد نمیکنه و دیدم اولین گلی که داده خشک شد و ریخت علتش چیه آیا میتونم قبل از اینکه گیاهم از بین بره مشکلو حل کنم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   آیا بادمجان شما در آفتای قرار دارد ؟

 6. Avatar ساینا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من نشاءبادمجون خریدم وتوباغچه کاشتم به طور مرتب آبیاری میکنم وازافتابخوری خوبی برخورداره امانمیدونم چراگلهایی که میدن خشک میشه دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   خشک شدن گلهای بادمجان دلایل زیادی دارد که حتما باید عکس نشا های شما دیده شود به واتس اپ 09358504040 عکسها را بفرستید تا بررسی شود

 7. Avatar تینا گفت:

  سلام من بادنجان کاشتم حدود داخل گلدان سه هفته شده ولی نشا ها چند روزه برگ هاش دارن سفید میشن . مشکل کجاس؟ و اینکه یه نظر م رشد شون کم شده ممنون میشم راهنمایی م کنین

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   توضیح بیشتری لازم است
   آیا نشاء بادمجانها در محوطه بیرون هستند و یا آفتاب کاملا بر روی آنها می افتد؟

 8. Avatar محسن گفت:

  سلام.بادمجان کاشتم تهالهاخیلی بزرگ شدن گل هم دادن اما گلها بادمجان نمیدهد باید چکار کنم عکس نهالها را هم تو واتس آپ فرستادم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در وتس اپ حتما پاسخ داده میشود

 9. Avatar Anahit گفت:

  با سلام چند بوته گوجه فرنگی کاشتم بوته ها بزرگ شد حدود یک متر گل داد ولی گلها باز نشد و خشکید بعد از ان هم فورا بوته ها زرد و خسک سد در باغچه کاشته شده بود با نور کافی افتابگیر روزی یک دفعه اب میخورو میخواستم ببینم علتش چیست

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   با توجه به صحبتهای نوشته شده دلیل منطقی وجود ندارد ولی شما می توانید چند عکس از بوته های خود بگیرید و برای واتس اپ 09358504040 بفرستید تا بهتر بشود کمک شما کرد .

   1. Avatar Anahit گفت:

    متشکر از شما میتواند از نحوه ابیاری باشد چون مقدار ابیاری به بوته بسیار زیاد بود

 10. Avatar alaatv.com گفت:

  سلام.وبسایت خیلی خوبی دارید.واقعا ممنونم

 11. Avatar ناشناس گفت:

  سلام.وبسایت جالبی دارید.خیلی خیلی ممنون

 12. Avatar Y.t گفت:

  من بذر گوجه رو کاشتم بعد از یک هفته جوانه زدن می افتادند من باید چی کار کنم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در چه محیط و خاکی و بستری این بذر کاشته شده است تا بشود راهنمایی کرد.

 13. Avatar شاکری گفت:

  سلام وب سایت شما عالیه
  بنده در وات ساب مزاحمتون میشم برای دریافت راهکار جهت کاشت بادمجان گوجه فلفل

 14. Avatar Mina گفت:

  سلام من بادمجان و خیار و کنار هم کاشتم و متاسفانه آفتاب به آپارتمانم نمی تابد الان باید چه کاری انجام بدم آیا لازم روی آنها رو با پلاستیک پوشش بدم یا نه ممنون میشوم راهنماییم کنید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر آفتاب نباشد هیچ رشدی اتفاق نمی افتد.

  2. Avatar علی خسروی گفت:

   از لامپ میتونید به عنوان جایگزین آفتاب استفاده کنید

 15. Avatar محمد حسینخانی گفت:

  چگونه می‌توان بادمجان مرغوب را از ظاهرش با پوست شناخت

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   هرچه پوست شفاف تری داشته باشد بادمجان از مرغوبیت بالاتری برخوردار است.

 16. Avatar مسعود گفت:

  ببخشید میزان ابیاری در فصل بهار به صیفیجات (بادمجان خیار و هندوانه) چه مقدار است

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   هر سه تا 4 روز یکبار

 17. Avatar اعلا گفت:

  سلام آیا باید بذر هارو داخل گلدان های کوچک باید کاشت بعد داخل گلدان بزرگ یا میشه از اول داخل گلدان بزرگ بکارم.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بذر بادمجان را می توانید از ابتدا در جای اصلی بکارید اما یه مقدار کار را مشکل تر میکند

 18. Avatar آیدا گفت:

  سلام ، وقت بخیر
  یه خانمی اینجا قید کرده بود که تخم بادمجان را با قاشق دراورده و بیست و چهار ساعت خیسانده در آب بعد کاشته ، چطور تخم داخل بامجان را بخیسانیم؟ آیا باید در داخل دستمال باشد مانند حبوبات؟ ممنونم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   هم میتوانید بذر بادمجان را داخل دستمال بگذارید و هم میتوانید داخل آب بریزید تا خیس بخورد البته نهایتا 36 ساعت

 19. Avatar زهرا گفت:

  سلام من امروز یک ماهی هست که ، گوجه و بادمجان و فلفل و هندوانه و طالبی و… در پشت بام داخل جعبه میوه کاشت کرده ام .تا یک هفته قبل نایلون روش گذاشتم تا بلند شدو رشد کردند، الان یک هفتش جلو مستقیم نور خورشید هستن به نظر شما نمیسوزن ؟ مرتب هم آبیاری میشن . روزی چند با آبیاری بشن بهتر هستش؟مرسی راهنمایی بفرمائید!

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر از ابتدا در مقابل آفتاب بوده باشند هیچ مشکلی پیش نمی آید و اگر مقدار خاک کم است سعی کنید هر روز آبیاری کنید

 20. Avatar ناشناس گفت:

  با سلام من حدود ۲۰ نشا گوجه فلفل دلمه بادمجان کاشتم چند روز یک بار چه مقدار اب بدهم در ضمن تهران هستم درون باقچه حیاط کاشتم و چه کودی لازم است چند تا از نشا گوجه روی برگهایش لکه های سفیدی دارن

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   هر روز در میان ابیاری کنید قبل از 7 تا 8 برگی از هیومیک اسید استفاده کنید بعد از آن از کود با پتاس یالا استفاده کنید

 21. Avatar محمد محمدطالبی گفت:

  سلام
  من بوته فلفل و بادمجان را در سبد میوه کاشتم
  مدت ۲۰ روز است سوال من
  هر سبد را چند روز یکبار آب بده در صورتیکه لژ صبح تا شب آفتاب میخورد
  ساقه بادمجان بزرگ نشده ولی گل داده
  با تشکر فراوان محمدطالبی

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به علت کم بودن مقدار خاک باید هر روز آبیاری کنید تا خاک خشک نشود

 22. Avatar لیلا گفت:

  سلام استاد
  من نهال بادمجان کاشتم در گلدان ، رشد خوبی داره و گلدان مناسب هست ، آفتاب کامل و مستقیم و مدت طولانی ( من خارج از کشور زندگی میکنم و روز خیلی بلند هست ) هر روز هم آب میدم ولی برگها زرد میشن ، البته گوجه و خیار هم با اینکه رشد خوبی دارن ولی سبز نیستند ، ممنون میشم اگه من را راهنمایی کنید.

 23. Avatar علیرضا گفت:

  سلام.باتشکر از مطالب آموزنده و مفید شما خیلی سایت خوبی دارید. ممنون.

 24. Avatar مصطفی اصغری گفت:

  وای خیلی خوبه ساییتون

 25. Avatar محمد ارزانی گفت:

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   سپاس از وقتی که برای وبسایت خودتان میگذاریدکلیه لینکهای داخلی چک شد

 26. Avatar علیرضا گفت:

  سلام.گیاه بادمجان را باید حتما نشا کنیم وگرنه محصول نمی دهد؟ من مستقیم دانه را در گلدان اصلی و بزرگ کاشتم و خیلی بهتر از پارسال که نشا کردم رشد می کنه.

 27. Avatar پوکه ساختمانی گفت:

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم کنید؟

 28. Avatar Mari گفت:

  سلام.من دانه بادمجان رو کاشتم وبعد داخل گلدان نشا کردم و توی بالکن حدود ۶ ساعت آفتاب بعداز ظهر هم داریم اما الان روی برگها چیزی شبیه تار عنکبوت هست چه کار میتونم انجام بدم برای این حالت

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن تار عنکبوت از اسپری آب و الکل استفاده گردد .

 29. Avatar سمیه گفت:

  سلام ببخشید من ۱۶تیر بادمجان و گوجه کاشتم بنظرشما جواب میده یانع؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   بله جواب میدهد .

 30. Avatar محمد واحدی گفت:

  ایامی شود در خانه بادمجان را در هر فصلی کاشت

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   خیر نمی تواند صیفی جات رادرخانه پرورش داد به علت
   عدم نور خورشید ( تا حدودی می توان با چراغ رشد جبران کرد ولی گران است)
   عدم وجود جریان هوا
   عدم وجود زنبور عسل ( میتوانید دستی گلهای نر و ماده را بارور کرد)
   به صورت کلی کار مشکلی است پیشنهاد نمی وشد

 31. Avatar مینا گفت:

  سلام من تصمیم دارم بهار گوجه وبادمجان وخیار تو گلدون بالای پشت بام بکارم.میخواستم بدونم میشه نشاء هرسه تارو توسینی نشاء با یک روش کاشت یااز هم دیگه متفاوت هستن،باید نشاء ها چند سانت باشه که به گلدون انتقال بدیم وچه مقدار به آب نیاز داره ومیشه نشاءرو تو هوای اتاق نگه داشت.باتشکر

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   بادمجان و گوجه و خیار باید جدا از هم نشا شود و به فاصله 10 سانت که رسید بستگی به شرایط آب و هوایی میتوانید به زمین انتقال دهید و نباید این کار هم زمان انجام شود باید بگزارید 2 تا 3 روز هم دمای محیط شود .

 32. Avatar مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید.چرا دانه های بادمجان به هیچ وجه جوانه نمیزنن حتی چند روز هم بذر ها داخل آب بودن.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بادمجان یکی از راحت ترین بذر ها برای جوانه زدن هستند .لازم به داخل آب گذاشتن برای چند روز را ندارد در خاک بذر بادمجان را بکارید بعد از 10 روز جوانه میزند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.