گیاهان دارویی و ادویه ها

نحوه پرورش مریم گلی (آموزش گام به گام تصویری)

مریم گلی

گیاه چند ساله، مریم گلی دارای عطر و طعم خوشی است. مریم گلی به طور وافری در انواع غذاهای اروپایی – ایتالیایی، بالکان و انگلیسی – و همچنین غذاهای خاورمیانه و آمریکایی استفاده می­شود. معمولاً به عنوان چاشنی برای مرغ شکم پر و برای طعم­دار کردن گوشت خوک، سوسیس، شکار جنگلی و همچنین سبزیجات استفاده می­شود.

مریم گلی یک منبع عالی از ویتامین­های K و A است. همچنین فلاونوئیدهای موجود در آن، مزایای آنتی اکسیدانی و ضد التهابی را به ارمغان می­آورند. در کنار عطر و طعم مغذی، مریم گلی جایگاه مهمی در طب سنتی دارد. با توجه به خواص ضد میکروبی، این گیاه دارویی برای درمان عفونت­ های دهان و گلو و نیز التیام زخم­ها استفاده شده است.

همچنین توسط ماماها برای تنظیم قاعدگی، راحتی یائسگی و کمک به درد زایمان استفاده می­شود. بسیاری از مردم یک منبع تازه و پایدار سالم از مریم گلی را در تمام طول سال دوست دارند. شما می­توانید به راحتی آن را پرورش دهید. شما می­توانید چند برگ را همزمان بچینید و یا کل ساقه را در صورت نیاز برش دهید.

همچنین شما می­توانید دسته­ ای از مریم گلی را برای خشک کردن و ذخیره­ سازی برای استفاده­ های آینده برداشت کنید. مریم گلی از حوزه دریای مدیترانه سرچشمه می­گیرد، اما در حال حاضر در سراسر جهان رشد می­کند. اگرچه به خاک غنی از رس که با گیاه پوسیده آمیخته باشد با یک منبع کافی نیتروژن نیاز دارد

برای داشتن خاک خوب این مطلب را بخوانید می­تواند طیف وسیعی از شرایط خاک را تحمل کند، در شرایطی خوب زهکشی شود و سرشار از نیتروژن باشد. سطح pH خاک باید بین 6.5 تا 7 باشد. برای اینکه بدانید چگونه ph خاک را اندازه بگیرید مطلب چگونه میتوان در خانه Ph خاک را اندازه گرفت را بخوانید. در حالی­که عطر و طعم مریم گلی، آن را در میان آشپزها محبوب کرده است، برگهای مخملی، همیشه سبز و گل­های ظریف آبی و بنفش آن، این گیاه را همچنین منتخب باغبانان کرده است.

چیزهایی که برای جوانه زدن دانه نیاز دارید:

 • ورمی کمپوست یا هر کمپوست آلی دیگر
 • گلدان کوچک
 • دستکش
 • اسپری پمپ فشار آب
 • ماله دستی
 • بذر
 • برچسب باغبانی برای برچسب زدن
مریم گلی

وسائل کشت مریم گلی

چیزهایی که برای نشاءکردن نیاز دارید:

 • خاک حاصلخیز
 • ورمی کمپوست یا هر کمپوست آلی دیگر
 • یک گلدان و چند سنگریزه
 • دستکش
 • اسپری پمپ فشار آب
 • یک علامت چوبی
وسائل کاشت مریم گلی

وسائل کاشت مریم گلی

مرحله 1: یک گلدان کوچک را با کمپوست پر کنید

روند جوانه­ زدن ساده ­تر از مراقبت از یک گیاه زنده است، مشروط بر اینکه شما قوانین خاک، آبیاری و قرار گرفتن در معرض نور خورشید مورد نیاز را برای دانه­ های خاص رعایت کنید. یک گلدان کوچک با سوراخ­ هایی در کف؛ برای اطمینان از زهکشی مناسب انتخاب کنید. برای خرید گلدان اینجا کلیک کنید. آن را با ورمی کمپوست یا هر کمپوست آلی دیگر پر کنید. برای اطمینان از گردش مناسب هوا، کمپوست را کاملاً با دستان خود له کنید.

مریم گلی

کمپوست

مرحله 2: بذرها را در خاک قرار دهید

بذرهای مریم گلی کوچک، تیره و تقریباً کروی هستند.

مریم گلی

بذرها را روی سطح کمپوست پخش کنید. آن را با یک لایه کمپوست بالا ببرید.

مریم گلی

بذر مریم گلی

مرحله 3: خاک را آبیاری کنید و در یک مکان آفتابی قرار دهید

گلدان­های آماده جوانه زده را به میزان کم آبیاری کنید. بهتر است که بذرها و جوانه­ ها را با یک اسپری خوب یا مه آبیاری کنید. هدف این است که خاک را مرطوب نگه دارید. گلدان را در یک نقطه آفتابی را نگه دارید.

مریم گلی

آبیاری گلدان

مریم گلی نیاز به نور خورشید فراوان در طی جوانه­ زنی و مراحل اولیه رشد دارد. فراموش نکنید که اگر شما بیش از یک نوع گیاه را کاشته ­اید، اگر شما آنها را اشتباه می­گیرید، نشانه­ گذاری کنید.

مریم گلی

گلدان مریم گلی

مرحله 4. نظارت بر رشد بذرها

مریم گلی برای تأخیر در جوانه زدن شهرت دارد، بنابراین شما باید صبور باشید. بسته به شرایط مختلف، ممکن است حتی تا 3 هفته طول بکشد تا جوانه بزند. در این مثال، روند جوانه ­زنی در عرض یک هفته رخ داد. حدود یک ماه پس از جوانه­ زنی، جوانه­ ها برای نشاء کردن آماده می­شوند. در طول این ماه، گلدان را به طور منظم آبیاری کنید، اما فقط کافی است که خاک را مرطوب نگه دارید.

مریم گلی

مراحل رشد بذر مریم گلی

مرحله 5. خاک را برای نشاء کردن آماده کنید

قبل از اینکه جوانه ­ها را نشاء کنید، خاک را برای گیاه آماده کنید. خاک و کمپوست را در حدود 2: 3 ترکیب کنید. خاک را سست کنید تا مطمئن شوید از گردش هوای خوب که مریم گلی آن را ترجیح می­دهد.

مریم گلی

اماده سازی خاک

مرحله 6: مقداری سنگ در گلدان بگذارید

از یک گلدان کوچک برای مریم گلی استفاده کنید. کف ان را با چند سنگ برای اطمینان از زهکشی مناسب و کمک به گردش هوا پر کنید.

مریم گلی

آماده سازی گلدان

مرحله 7. گلدان را با خاک پر کنید

گلدان را با خاک آماده؛ پرکنید. خاک سفت را در گلدان نگذارید. آن را سست و پر از هوا نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که خاک دارای سطح مناسب pH برای مریم گلی است که از 6.5 تا 7 است.

مریم گلی

پر کردن گلدان

گام 8: جوانه را از محل کشت بیرون بکشید

اطمینان حاصل کنید که مراقبت­های مناسب در هنگام استخراج جوانه از محل کشت انجام می­شود. کشیدن می­تواند به ریشه­ ها آسیب برساند. در عوض، از یک دسته چوبی استفاده کنید تا کمی خاک را حفاری کرده و ریشه ­ها را به آرامی بیرون بکشید سپس جوانه­ را از خاک بیرون بکشید.

مریم گلی

برداشت جوانه

مرحله 9. به آرامی جوانه را در گلدان بگذارید

یک حفره کوچک را در خاک در گلدان دیگر ایجاد کنید و جوانه را به آرامی در حفره قرار دهید. ریشه­ ها را با خاک بپوشانید و ناحیه اطراف ساقه را به آرامی فشار دهید.

مریم گلی

کاشت جوانه

اطمینان حاصل کنید که گیاه ایستاده است.

مریم گلی

جوانه مریم گلی

مرحله 10. خاک را آبیاری کنید

خاک را به آرامی آبیاری کنید.

مریم گلی

آبیاری خاک

از مرطوب کردن ساقه و برگ گیاه اجتناب کنید. گلدان را با یک برچسب نشان کنید.

مریم گلی

آبیاری خاک

مرحله 11. نظارت بر رشد

گیاه را روزانه آبیاری کنید و مقدار زیادی از نور آفتاب را برای رشد خوب فراهم کنید. مریم گلی به 3 تا 4 ماه نیاز دارد تا کاملاً بالغ شود و محیط گرم و خشک را ترجیح می­دهد.

مریم گلی

مراحل رشد گیاه مریم گلی

در طول فصل یخبندان، آن را در داخل خانه قرار دهید.

مریم گلی

مراحل رشد گیاه مریم گلی

مرحله 12. نتیجه را برداشت یا هرس کنید

هنگامی که گیاه بالغ شده است، آن را برای برداشت یا هرس کردن در نظر بگیرید. برای جلوگیری از رشد بیشتر، ساقه را کمی بالاتر از یک جفت برگ قرار دهید. برداشت اندکی را در سال اول نگهداری کنید، زیرا گیاهان جدید قادر به مقاومت در برابر برداشت توده­ ای نیستند. هرس باید در اوایل بهار هر ساله انجام شود.

مریم گلی

برداشت مریم گلی

اکثر شاخه­ های چوبی را برای رشد مجدد از بین ببرید، زیرا سبب بروز گردش هوا در شاخ و برگ می­شود. بسته­ های کوچکی از برده شده­ ها را با هم مخلوط کرده و آنها را درون سایه خشک کنید. مریم گلی در زیر نور خورشید خشک نمی­شود.

مریم گلی

مریم گلی

نکات بیشتر:

 • مریم گلی آب و هوای گرم و خشک را ترجیح می­دهد، هر چند که سایه را نیز در هوای گرم تحمل می­کند.
 • اگر در خارج از منزل کاشته شود، مریم گلی خود را، با از بین بردن کامل شاخ و برگها و قرار دادن یک لایه ضخیم از مالچ در اطراف ساقه برای محافظت از ریشه­ ها از انجماد، از یخ زدن محافظت کنید.
 • حتی اگر شاخه­ ها را هر بهار را هرس کنید، مریم گلی می­­تواند بیش از حد چوبی و پر ازدحام شود.
 • زمان ایده ­آل برای جایگزینی گیاه قدیمی با یک محصول جدید هر 3 تا 5 سال است.
 • شما می­توانید به راحتی با طبقه بندی کردن یک گیاه جدید ایجاد کنید.
 • شاخه پایینی را به زمین خم کنید و آن را با خاک بپوشانید. شاخه را در جای خود نگه دارید.
 • هنگامی­که ریشه­ ها ظاهر می­شوند، شما می­توانید قلمه را به گلدان دیگری منتقل کنید یا در باغچه خود قرار دهید.
 • مریم گلی یک بوته مقاوم است که در زمان بلوغ به نگه داری کمتری نیاز دارد.
 • در صورت وجود آفات کمیاب، اگر قصد مصرف برگ را دارید، از مواد شیمیایی آفت­کش استفاده نکنید.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.