سبزیجات

نحوه پرورش ریحان شیرین (آموزش گام به گام تصویری)

پرورش ریحان شیرین

پرورش ریحان شیرین در خانه تا زمانی­که نور و درجه حرارت مناسب را فراهم کنید، بسیار آسان است. یکی از محبوب­ترین و گسترده ­ترین گیاهان آشپزی ریحان شیرین است. گیاهی ظریف و خوشبو که طعم تندی دارد. برگ­ ها به طور عمده در سالاد، ساندویچ یا سوپ به صورت خام استفاده می­شود. این گیاه در سس اسپاگتی، پستو، سس پیتزا و ریتاتیل نیز عالی است. بذر ریحان شیرین نیاز به خاک مقوی، مرطوب و خوب زهکشی شده، کمی اسیدی یا pH طبیعی 6 تا 7 دارد.

پرورش ریحان

ریحان شیرین

این گیاه آب و هوای گرم به صورت گیاه یک ساله بسیار سریع رشد می­کند و نیاز به نگهداری کمی دارد. حتی کسانی که فضای کافی برای یک باغچه سبزی کامل ندارند یا تازه به باغبانی می­پردازند، می­توانند این گیاه را در یک گلدان پرورش دهند.

پس از حدود 2 تا 3 ماه، گیاه آماده برداشت می­شود. چند گلدان ریحان شیرین به شما برگ­های تازه به اندازه کافی برای استفاده در طول سال را میدهد. فقط یک گیاه خوب هرس شده در حدود ½ فنجان ریحان شیرین در هر هفته تولید می­کند.

این گیاه همچنین هنگامی که در گلدان رشد می­کند، به عنوان یک گیاه تزئینی زیبا در ظروف پاسیو یا بالکن یا در باغ عمل می­کند.

وسایل و ابزار مورد نیاز پرورش ریحان شیرین:

برای پرورش ریحان شیرین به یکسری وسایل و ملزومات نیاز دارید.

برای جوانه زدن دانه:

 • ورمی کمپوست یا هر کمپوست آلی دیگر
 • گیاه کوچک
 • دستکش
 • اسپری پمپ فشار آب
 • ماله دستی
 • بذر ریحان
 • برچسب باغبانی برای برچسب زدن
 • برای خرید بذر ریحان کلیک کنید
پرورش ریحان

وسائل مورد نیاز کاشت ریحان

برای نشاء کردن:

 • خاک حاصلخیز
 • یک گلدان و چند سنگریزه
 • ورمی کمپوست یا هر کمپوست آلی دیگر
 • دستکش
 • اسپری پمپ فشار آب
 • یک دسته چوبی
پرورش ریحان

وسائل مورد نیاز کاشت ریحان

مرحله 1. کمپوست را در یک گلدان کوچک قرار دهید

یک گلدان کوچک با سوراخ­هایی در کف را برای اطمینان از زهکشی مناسب برای روند جوانه­ زنی انتخاب کنید. گلدان را با ورمی کمپوست پر کنید. همانطور که آن را در گلدان قرار داده­اید، آن را با دستان خود بسابید تا جریان گردش هوا مناسب باشد.

پرورش ریحان

کمپوست

مرحله 2. اضافه کردن بذرها

بذرهای ریحان شیرین را در بالای ورمی کمپوست پخش کنید و سپس آن را با یک لایه سبک دیگر از ورمی کمپوست یا مخلوط گلدان بپوشانید.

پرورش ریحان

کاشت بذر ریحان

مرحله 3. خاک را آبیاری کنید و نور خورشید تهیه کنید

خاک را به طور کامل آبیاری کنید، اما مراقب باشید که افراط نکنید. بهتر است خاک را با یک قوطی اسپری مرطوب کنید. سپس، گلدان را در یک نقطه آفتابی قرار دهید. ریحان در خورشید کامل رشد می­کند و به مدت حداقل 6 ساعت نور خورشید برای رشد مناسب، احتیاج دارد. شما حتی می­توانید مالچ را برای حفظ رطوبت خاک و سرعت جوانه ­زدن اضافه کنید.

پرورش ریحان

آبیاری خاک ریحان

مرحله 4. بگذارید بذرها رشد کنند

بذرها در حدود 5 تا 7 روز جوانه ­زنی می­کنند. با این حال، باید 3 تا 4 هفته منتظر بمانید تا آنها را به یک گلدان منتقل کنید. در این زمان هیچ­کاری برای انجام این کار به جز آبیاری روزانه گیاه انجام نمی­شود.

پرورش ریحان

رشد بذر

وقتی که جوانه حدود 2.5 سانتیمتر بلند شد و شما توانستید دو برگ را ببینید، می­توانید آن را به یک گلدان منتقل کنید. در این مورد، حدود 25 روز طول کشید قبل از اینکه جوانه­ ها تا دو جفت از برگ رشد کنند. بهتر است نشاء کردن هنگام صبح زود باشد. همه چیزهای لازم را از قبل مرتب کنید.

پرورش ریحان

مراحل رشد ریحان

مرحله 5. خاک را برای نشاء آماده کنید

ریحان شیرین خاکی مرطوب با pH 6 تا 7 را دوست دارد. خاک را با سست کردن آن با دست آماده کنید. ریحان یک خاک حاصلخیز را دوست دارد که به خوبی حفر شده باشد تا گردش هوا خوب باشد. برای حمایت از رشد مناسب، مقدار زیادی از ورمی کمپوست را به خاک اضافه کنید. به طور ایده آل، سعی کنید نسبت خاک و ورمی کمپوست را به 3: 2 حفظ کنید.

پرورش ریحان

آماده سازی خاک

مرحله 6. سنگ­ها را در گلدان قرار دهید

یک گلدان کوچک را انتخاب کنید و سنگ را روی سوراخ های کف قرار دهید تا مطمئن شوید که زهکشی مناسب است، که باید برای رشد آن حمایت کند. اگر بیش از یک گیاه می­کارید، از یک گلدان بزرگ استفاده کنید تا فضای مورد نیاز بیشتری برای گیاهان فراهم کنید.

پرورش ریحان

آماده سازی گلدان

مرحله 7. خاک را در گلدان بگذارید

¾ گلدان خود را با خاک آماده شده، پرکنید. اجازه دهید خاک سست باقی بماند. نیازی به فشردن آن داخل گلدان نیست. بسته فشرده خاک شده باعث می­شود گیاه ریحان شیرین شما به سختی ریشه درآورد. از یک دسته چوبی یا انگشت خود برای ایجاد حفره در خاک استفاده کنید.

برای مطالعه مقاله معرفی گیاه ریحان می توانید از این لینک استفاده نمایید.

پرورش ریحان

خاک گلدان

مرحله 8. با دقت جوانه را بردارید

با استفاده از چوب، ریشه گیاه ریحان کوچک را به دقت بردارید. جوانه را با احتیاط بکشید، زیرا کشیدن خشن می­تواند به گیاه کوچک آسیب بزند.

پرورش ریحان

برداشت جوانه

مرحله 9. با دقت در گلدان جدید بکارید

با دقت جوانه­ را در حفره در خاک گلدان جدید دوباره بکارید. ریشه را با خاک بپوشانید و به آرامی با دستان خود اطراف را فشار دهید. اطمینان حاصل کنید که گیاه درست ایستاده است.

پرورش ریحان

کاشت نهال ریحان

مرحله 10. آن را آبیاری کنید

خاک اطراف ساقه را به آرامی آبیاری کنید و از خیس کردن برگ­ها جلوگیری کنید.

پرورش ریحان

آبیاری گلدان ریحان

مرحله 11. بررسی رشد

پایه گیاه را روزانه آبیاری کنید و مطمئن شوید که برگ­ها و ساقه آپاشی نشوند. همراه با آبیاری، نور آفتاب مناسب در طول فصل رشد به رشد شاداب و کامل آن کمک خواهد کرد. از محافظت از گیاه در برابر باد شدید و سرما اطمینان حاصل کنید. حتی هوای پایدار خنک می­تواند به گیاه آسیب برساند. این گیاه در یک محیط خنک رشد نمی­کند.

پرورش ریحان

مراحل رشد ریحان

گام 12: گیاه را هرس کنید یا برداشت کنید

هرس کردن و یا برداشت می­تواند زمانی­که گیاه حدود 12.7 تا 15.2 سانتی گراد در ارتفاع است، انجام شود. ساقه را در بالای یک جفت برگ برش دهید. این امر رشد مجدد برگ­ها را تضمین می­کند به طوری که شما یک منبع دائم از گیاه تازه در طول سال دارید. شما می­توانید 2 تا 3 برگ را برای استفاده فوری برش دهید یا یک مشت از برگ­ها را در نور خورشید برای چند روز برای تهیه ریحان خشک، قرار دهید.

پرورش ریحان

هرس گیاه بادمجان

هنگامی که گیاهان شما شروع به گلدهی می­کنند، فوراً آنها را بچینید. اگر نچیده رهایش کنید، بذرها از گل­ها رشد می­کنند و گیاه بعد از آن می­میرد. گل­ها حتی باعث بی مزه شدن گیاه می­شوند.

پرورش ریحان

نهال بادمجان

نکات بیشتر:

 • همانطور که برگ در فواصل منظم برداشت می­شود، برای حمایت از رشد مجدد گیاه مقدار کمی کود به گلدان اضافه کنید.
 • از آنجا که این گیاه بسیار حساس به سرما است، آن را از حمله­ های شدید زمستان محافظت کنید.
 • اگر در معرض یخ­زدگی قرار بگیرد، برگ­ها به سرعت سیاه می­شوند.
 • شما می­توانید برگ­های خشک ریحان را ذخیره کنید، با این حال انجماد آنها به حفظ طعم گیاه کمک می­کند.
 • برگ­های تازه ریحان را در یخچال نگهداری نکنید، زیرا قهوه ­ای می­شوند.
 • برای تازه نگه داشتن برگ­ها ساقه را با چند برگ در آب قرار دهید درست مثل یک برش گل.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.