آموزش باغبانی

نحوه پرورش نخود فرنگی (آموزش گام به گام تصویری)

پرورش نخودفرنگی

بسیاری از مردم نخود فرنگی را یخ زده مصرف می کنند که به راحتی در هر فروشگاه مواد غذایی یافت می­شود. نخودهای یخ زده که از فروشگاه مواد غذایی خریداری شده ­اند قابل اعتماد و کارآمد هستند، اما آنها از نخود سبز تازه که در باغ کاشت می­شود بهتر نیستند.

عمدتاً نخود فرنگی به عنوان یک محصول فصل سرد، در اصل با بذرهای خشک، که به عنوان پالس مصرف می­شود، کشت شده است. این فقط در اوایل قرن 17 بود زمانی که نخود فرنگی باغ به یک الگو تبدیل شد. نخود سبز در میز شام شما به معنای تغذیه آسان برای کل خانواده است.

زیرا غنی از ویتامین­های A، B6، C و K و مواد معدنی مانند منیزیم، فسفر، روی، مس و آهن است. آنها همچنین دارای محتوای فیبر بالا و حاوی لوتئین هستند. پرورش نخودفرنگی سبز در باغ آشپزخانه شما همچنین می­تواند خاک را غنی از نیتروژن بسازد که در رشد گیاهان سنگین نظیر گوجه ­فرنگی و کلم، مفید است. برای داشتن یک محصول سالم، نخود فرنگی را از آفات و بیماری­هایی که در زیر توضیح داده شده است محافظت کنید.

پرورش نخودفرنگی

نخود فرنگی

آفات نخودفرنگی:

 • در صورت آلودگی به شته، به دنبال نشانه هایی از حشراتی مانند سوسک و لاسوینگ و لارو باشید.
 • شما همچنین می­توانید شته­ ها را از گیاهان با اسپری آب در اوایل روز بشویید. تکرار کنید تا آفات از گیاهان بیفتند.
 • نخود فرنگی شما نیز ممکن است توسط سوسک مکزیکی لوبیا و بیدهای نخود خراب شود.
 • بیدهای نخود قهوه­ ای رنگ هستند، دوست دارند تخم خود را بر روی گل­ های نخود بگذارند.
 • برای جلوگیری از این آفات باید از پشه بند استفاده شود.
 • اگر شما در باغچه­ های خود با موش مواجه هستید، هنگام کاشت بذرها تله­ ها را در قرار دهید.
 • زیرا این موش ­ها تمایل به خوردن دانه ­های تازه کاشته شده دارند.
 • موش خرماهای کوهی، که عمدتاً در شمال آمریکا یافت می­شود، همچنین می­تواند به باغچه آسیب برساند.

بیماری های نخودفرنگی:

 • خاک با زهکشی ضعیف ممکن است به بیماری­ هایی مانند فوزاریوم پلاسیدگی و پوسیدگی ریشه در گیاهان منتهی شود.
 • این بیماری­ ها اغلب با رشد ناگهانی و زرد شدن، پلاسیده شدن برگ­های پایینی در گیاه مشخص می­شود.
 • زهکشی خاک باید بهبود یابد تا این بیماری­ ها را خنثی کند.
 • کپک پودری یک عفونت قارچی است که می­تواند گیاهان شما را تضعیف کند و بر گلدهی و تولید خوشه (غلاف) تأثیر بگذارد.
 • این بیماری با رسوبات سفید پودری در برگ مشخص می­شود.
 • نخود فرنگی­ های آبی را در اوایل روز آبیاری کنید و از مرطوب کردن شاخ و برگ برای جلوگیری از کپک پودری خودداری کنید.
 • چرخش محصول نخودفرنگی برای هر 1 یا 2 سال زراعی می­تواند به جلوگیری از ایجاد بیماری­ های زمین منتهی شود.

انواع مختلف نخود فرنگی وجود دارد که می­توانید پرورش دهید. شما می­توانید نخودفرنگی­ هایی که نیاز به پوسته پوسته شدن دارند بکارید یا نخودفرنگی­ هایی بکارید که می­تواند تماماً با پوسته خورده شود. نخودفرنگی لقمه­ ای را می­توان به صورت کامل یا صاف برداشت.

“پرنده برفی”، “شوگرآن” و “پیکان سبز” برخی از گونه­ های خوب هستند که می­توانید آنها را امتحان کنید. انواع نخودفرنگی از نظر اندازه عبارتند از انواع کوتوله­ ای که تا حدود 1 متر رشد می­کنند. گونه ­های کوتوله تا 25 سانتی­متر می­رسد و مناسب برای رشد در ظروف هستند.

رقم نیمه بلند و بلند حدود 1.5 متر و 2 متر است. شما می­توانید با توجه به نیاز خود را انتخاب کنید. با توجه به سیستم ریشه کم عمق، خوشه نخودفرنگی می­تواند در گلدان­های مرتب آراسته نیز رشد کند و گلدان­ها در دالان یا حیاط قرار گیرند. تا زمانی­که نشانه­ های خاصی را در ذهن داشته باشید، رشد نخودفرنگی سبز باید آسان باشد.

مراحل پرورش نخود فرنگی در باغچه:

چیزهایی که نیاز دارید:

 • اسپری پمپ فشار آب (برای آبیاری)
 • بذر نخود فرنگی (برای شروع گیاهان نخود)
 • دستکش­ باغبانی
 • خزه زغال سنگ (حفظ رطوبت در خاک)
 • ورمی کمپوست یا هر کمپوست آلی دیگر
 • پرلیت نرم (بهبود زهکشی و هوادهی در خاک)
پرورش نخودفرنگی

وسائل مورد نیاز کاشت نخود فرنگی

مرحله 1: بستر کاشت را آماده کنید

خاک رس بارور و ماسه­ ای که به راحتی زهکشی می­شود و کمی اسیدی است (pH 6-7) بهترین خاک مناسب برای رشد نخود سبز است. نخود فرنگی بسیار سفت و سخت نیست و بیشتر انواع خاک ­ها را قبول می­کند، جز خاک رس، سنگین و غلیظ، خاک در بستر کاشت باید در حالی که هنوز مرطوب است، سست شود.

کاشت را زمانی تنظیم کنید که خاک به اندازه کافی خشک شود و نچسبد. اگر خاک برای مدت طولانی مرطوب باشد، توجه داشته باشید که که بستر را بالا بیاورید. بستر کاشت را برای نخود فرنگی با اضافه کردن یک مشت از خزه ذغال سنگ، کمپوست آلی و پرلیت نرم به هر فوت مربع از بستر کاشت آماده کنید.

اصلاحات را در خاک سطحی با دست مخلوط کنید و توده­ ها را در خاک حذف کنید. کمپوست، مواد مغذی مورد نیاز برای خاک را فراهم می­کند و خزه زغال سنگ به حفظ خاک و حفظ رطوبت کمک می­کند. پرلیت، خاک را خیس نگه می­دارد، آن را به خوبی زهکشی می­کند، و آن را از فشرده شدن حفظ می­کند.

پرورش نخودفرنگی

بستر کشت نخود فرنگی

مرحله 2: بذر را در بستر کاشت بکارید

یک انگشت را درون خاک بگذارید تا یک سوراخ 2.5 یا 5 سانتیمتر عمیق ایجاد شود. چند بذر را در سوراخ بگذارید و آن را به نرمی با خاک ببندید. بذرهای نخود فرنگی را در با فاصله در حدود 10 سانتیمتر بکارید. اگر در ردیف می­کارید، ردیف باید حدود 46 سانتیمتر فاصله داشته باشد.

ناحیه را با یک دوش سبک از اسپری پمپ فشار آب باغبانی آبیاری کنید. اگر شما برخی از گیاهان یا سبزیجات دیگر در باغ خود را رشد داده­اید، محل کاشت را با برچسب ­های باغی مشخص کنید تا گیاهان را در دوره رشد اولیه خود شناسایی کنید. اگر نخود بلند یا انواع مختلف خوشه­ای کاشته­ اید، می­توانید داربست، شبکه بندی، ستون­ های چوبی یا میله­ های بامبو را برای حمایت از گیاه در دوره رشد بعدی خود ایجاد کنید.

این کار بهتر است در هنگام کاشت بذرهای نخود انجام شود، تا بعداً ریشه­ های شکننده را تحت تأثیر قرار ندهد. شما همچنین می­توانید یک سیستم پشتیبانی از خیمه یا سیستم حفاظتی سه پایه یا یک چهارچوب با سیم­های مفتولی را امتحان کنید.

پرورش نخودفرنگی

کاشت بذر

مرحله 3: نظارت بر رشد گیاه

در اغلب موارد بذرها باید ظرف دو هفته جوانه ­زنی کنند. دمای مورد نیاز برای جوانه زنی از 4.5 تا 29 درجه سانتیگراد است. دمای بهینه خاک برای جوانه­ زنی 24 درجه سانتی گراد است. جوانه­ زنی ممکن است طولانی (حدود 4 تا 5 هفته) باشد، اگر درجه حرارت خاک کمتر از 4.5 درجه سانتی گراد باشد.

در حالی­که نخود فرنگی­ سبز می­تواند سایه جزئی را تحمل کند، گیاهان در نور کامل خورشید بهتر می­توانند رشد کنند. نخود فرنگی برای رشد مطلوب و عملکرد معطر نیاز به رطوبت مداوم دارد.

پرورش نخودفرنگی

مراحل رشد نخود فرنگی

شما همچنین باید یک بار در هفته آب آبیاری عمیق انجام دهید. به دلیل اینکه نخودفرنگی­ ها دارای یک سیستم ریشه کم عمق هستند، برای تقویت ریشه، آبیاری منظم اما پراکنده را در طول مرحله اولیه رشد انتخاب می­کنند.

با این حال، اجازه ندهید خاک به هیچ عنوان خشک شود، به خصوص در دوران شکوفایی، زیرا این امر به شدت مانع تولید (تخمدان) غلاف می­شود. در صورت لزوم، وقتی غلاف­ های بالغ در آب و هوای گرم هستند، روزانه آبیاری کنید.

برای مطالعه مقاله نحوه پرورش بادمجان در گلدان می توانید از این لینک استفاده نمایید.

پرورش نخودفرنگی

مراحل رشد نخود فرنگی

گل دادن گیاهان نخود گاهی اوقات نیاز به حفاظت از یخ­زدگی دارد، زیرا ممکن است سبب ایجاد غلاف ­های ناپایدار شود. حاصلخیز کردن توصیه می­شود زیرا نخود فرنگی­ ها مغذی­های سبک هستند. نیتروژن بیش از حد باعث پرپشت شدن برگ­ ها می­شود به جای غلاف­ها. فسفر و پتاسیم دو ماده غذایی ضروری برای نخود سبز هستند.

گیاهان می­توانند یک ماه پس از جوانه­ زدن گلدهی کنند اما ممکن است بیشتر طول بکشد. هنگامی که آنها شروع به گلدهی می­کنند، غلاف­های بالغ می­توانند در حدود 20 روز برای برداشت آماده باشد.

پرورش نخودفرنگی

نخود فرنگی

مرحله 4: غلاف سبز لذت بخش را برداشت کنید

غلاف ­های پرشده نخود فرنگی را زمانی که به اندازه کافی در گیاه نمایان شدند، برداشت کنید. گیاهان را به خوبی برداشت کنید تا به تولید بیشتر تشویق کنید. برای برداشتن غلاف نخود، به راحتی خوشه را با یک دست محافظت کنید و با دست دیگر غلاف را جدا کنید.

در هنگام برداشت احتیاط را تمرین کنید، زیرا ممکن است با برداشتن خشن خوشه رسیده ظریف با نیروی زیادی یک دست حتی ممکن است گیاه را با ریشه­ هایش بیرون بکشد. نخودفرنگی­ ها را صبح­ زود بعد از اینکه شبنم برای کریستال شدن خشک می­شود، بچینید.

بلافاصله آنها را سرد کنید تا از نشاسته دار شدن حفظ شوند. نخودفرنگی­ های سبز تازه چیده شده زمانی که در یخچال نگه­داری شوند، تا حدود 5 روز حفظ می­شوند. شما همچنین می­توانید محصول خود را به وسیله سفیدکردن و منجمد کردن نخودهای پوست دار، یکساله نگه دارید.

هنگامی که مقدار قابل توجهی از غلاف پر شده نخودفرنگی را داشتید، می­توانید گل­ها و شاخه­ های برگ لخت را برای مصرف برداشت کنید. گیاهان پس از بالا رفتن درجه حرارت به بیش از 80 درجه، عملکرد را متوقف می­کنند. شما می­توانید آخرین غلاف بالغ را باقی بگذارید و خشک کنید برای برداشت نخود فرنگی خشک که می­تواند به عنوان دانه­ های محصول بعدی استفاده شود.

پرورش نخودفرنگی

نخود فرنگی

نکات کاشت نخودفرنگی:

 • اگر شما نگرانی ­های زیست محیطی در مورد استفاده از خزه ذغال سنگ دارید، می­توانید آن را با الیاف نارگیل جایگزین کنید.
 • برای افزایش محتوای فسفر خاک، باید مقدار کمی از پودر استخوان را اضافه کنید.
 • اگر هر یک از بذرهای نخود در طی آبیاری بستر تازه کاشته شسته شود، آنها را با قاشق ­های چوبی چینی یا وسیله­ای مشابه برگردانید.
 • هنگامی­که گیاهان حدود 15 سانتی متر بلند شدند برای جلوگیری از علف­ های هرز و کمک به حفظ رطوبت خاک و خنک نگه داشتن آن، می­توانید کود گیاهی بدهید.
 • نخود فرنگی سبز می­تواند با برخی از محصولات فصلی فصل سرد مثل اسفناج و تربچه­ ها مخلوط شود.
 • غلاف پوست­دار نخود سبز را می­توان به راحتی به کمپوست غنی از نیتروژن تبدیل کرد.
 • اجازه دهید گیاهان در بستر باقی بمانند تا زمانی­که کارشان تمام شود. آنها تا زمانی که زنده هستند، به افزایش سطح نیتروژن در خاک کمک می­کنند. بگذارید ریشه­ ها حتی پس از کشیدن گیاهان، برای بالابردن محتوای در خاک باقی بمانند.
پرورش نخودفرنگی

نخود فرنگی

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

4 دیدگاه درباره مقاله “نحوه پرورش نخود فرنگی (آموزش گام به گام تصویری)

 1. Avatar زن روز گفت:

  خیلی خوب بود ممنوم

 2. Avatar محمد جمال گفت:

  سلام.باتشکر از توضیحات مفیدتون ،ممکنه در خصوص ای سی بهینه و ماکزیمم ای سی قابل تحمل نخود فرنگی توضیح بدین؟ بل سپاس از شما

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ای سی مناسب برای نخود فرنگی بین 0.8 تا 1.8 است.

 3. Avatar مینا گفت:

  سلام آیا میشه نخود فرنگی رو در گلدان کاشت وروزی چند بار احتیاج به آبیاری داره واندازه گلدان باید چقدر باشه ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.