آموزش باغبانی

روشهای مقابله با آفات گلدان

آفات گلدانی

یکی از بهترین روش های موثر برای نابود کردن آفات گلدانی در منزل، به کار گیری گیاهانی است. که شامل خصیصه های لازم برای دفع حشرات مضر می باشند. برای این منظور می توانید مطلب آفت های گیاهان آپارتمانی را بشناسیم را بخوانید. آفات در خاک گلدان های خانگی قادرند به آسانی رشد نمایند، تا جایی که عمر گیاه کم می گردد.

خاک گلدان محلی برای رشد آفاتی همچون کنه، شته، مورچه و انواع دیگر حشرات است. برای داشتن خاک مناسب اینجا کلیک کنید. آفات داخل خاک گلدان را با شناسایی در زمان مناسب می توان به سرعت نابود کرد و گیاه را از آسیب رهانید. آفات درختان مثمر را بشناسیم عنوان مطلب دیگری است که شما میتوانید جهت آشنایی با آفات گیاهان مطالعه کنید.

نشانه های حضور آفات گلدانی در خاک:

پژمردگی گیاه، زرد شدن شاخ و برگ ها و یا سوراخ شدن برگ های گیاهان سالم و قوی نشانه های آفت است. اما گیاهان ضعیف تر با سرعت بیشتری از بین می روند.

آفات گلدانی

آفات گلدانی

شیوه های مقابله با آفت خاک گلدان خانگی:

اگر گیاه آپارتمانی شما دچار آفت گشته، اشکال گوناگونی از آفت کش های بیولوژیکی مانند انواع صابون آفت کش وجود دارند. که بدون آسیب به گیاه و ساکنین منزل آفت ها را ریشه کن میکنند. برچسب آفت کش را با دقت بخوانید تا از آفت کش مناسب برای گیاهتان استفاده نمایید. حواستان باشد که آفت کش برای نوع آفت مناسب باشد و در عین حال به خود گیاه ضرری نرساند.

آفات گلدانی

آفات گلدانی

آفت کش های ارگانیک:

الکل،روتئون، صابون های حشره کش و… گیاهان خود را با آب و صابون آفت کش خفیف شستشو دهید. سپس با آب گرم برگ های گیاه را بخوبی آب بکشید تا از آفت های چسبیده به گیاه خیالتان راحت شود. اگر پیله یا تخم حشره ای را در ساقه و یا زیر شاخ و برگ های گیاه پیدا نمودید. با یک پنبه آغشته به الکل ایزوپروپیل آن را دفع نمایید.

آفات گلدانی

آفات گلدانی

شیوه های مقابله با آفت گیاهان:

یکی دیگر از راه های از بین بردن آفت گیاه خانگی استفاده کردن از گیاهان دافع حشرات است. استفاده از گیاهانی که می توانند آفت ها رادفع کنند به صرفه جویی در پول و زمان کمک شایانی می نماید البته بهترین شیوه برای دوستداران محیط زیست است که از گسترش یافتن آفت های خاک گلدان جلوگیری به عمل میاورد.

قبل از هرچیز نیازهای گیاه خانگی را بخوبی بشناسید. فرض مثال بعضی از گلدانها به نور بیشتری نیازمندندند و قرار گرقتن در فضاهای روشن (باز) برایشان لازم است. در مقابل بعضی گیاهان از بودن در معرض نور مصنوعی بیشتر لذت می برند.

آفات گلدانی

آفات گلدانی

برای تقویت کردن خاک گلدان خود از کود مناسب در طول فصل های رشد گیاه استفاده نمایید. میتوانید از کود هربان 150 گرمی، کود هربان 25 کیلوگرمی و کود NPK 20 20 20 استفاده کنید. خاک گلدان بایستی از نوع خاک های پاستوریزه و صنعتی باشد.

برای خرید خاک مناسب کاکتوس و خاک بنفشه آفریقایی اینجا کلیک کنید. اگر گیاه جدیدی را به مجموعه ی گلدان های خود اضافه می نمایید، آن را برای مدتی از گیاهان دیگر دور نگه دارید تا مطمئن گردید که دچار آفت و یا بیماری نیست. گردش و جریان هوا در اطراف گلهای خانگی بسیار حائز اهمیت است.

آفات گلدانی

آفات گلدانی

از کاشتن گیاهانی مانند ریحان برای دور کردن پشه، مگس و دیگر آفات استفاده کنید. برای محافظت کردن از بوته های گیاه گوجه فرنگی می شود از گیاه ریحان استفاده کرد. اینکار نه تنها به دفع آفات کمک می کند، بلکه عامل رشد و درشت تر شدن گوجه فرنگی ها نیز می گردد.

برای رهایی از شر شته ها، سوسک ژاپنی، آفت هویج، پرپری، حلزون و کرم از کاشت بوته ی سیر استفاده کنید. از گیاه اسطوخودوس برای دفع کک و پرپری بهره ببرید.

آفات گلدانی

آفات گلدانی

گیاه جعفری نیز قادر است تعداد زیادی از آفات و حشرات مخرب و حتی جانوران جونده را از گیاهان دور کند. گل های جعفری فرانسوی نیز قادر است آفاتی چون مگس سفید و نماتدها را دور کند.

نکته: توجه داشته باشید که گلهای جعفری فرانسوی می توانند آفاتی همچون عنکبوت و حلزون را جذب کند.

گیاه شوید دافع عنکبوت و شته است. گیاه نعنا نیز می تواند در دفع آفات خاک گلدان های آپارتمانی شما را یاری دهد. نعنا از رشد مورچه، آفات سرخرطومی، شته ها، کک، سوسک ژاپنی و دیگر حشرات جلوگیری به عمل می آورد. استفاده از نعنای خشک همچنین قادر است کلونی مورچه ها را نابود کند و آنها را دفع نماید.

آفات گلدانی

آفات گلدانی

نکته:

توجه کنید که گلدان های آلوده بایستی از دیگر گلدان ها جدا گردند و شاخ و برگ های آفت زده ی آنها حدف شوند. این گیاهان می باید به شکل دوره ای با صابون ضد آفت شستشو شوند تا از رشد و گسترش آفات در فضای منزل جلوگیری شود.

آفات گلدانی

آفات گلدانی

سوالات متداول در مورد آفات گلدان:

 1. متداول ترین روش کنترل آفات چیست؟

  متداول ترین روش کنترل آفات استفاده از سموم دفع آفات است – مواد شیمیایی که یا آفات را از بین می برند و یا از رشد آنها جلوگیری می کنند. سموم دفع آفات معمولاً بر اساس آفتی که برای کنترل در نظر گرفته شده اند، طبقه بندی می شوند.

 2. چگونه سم حشرات خانگی درست می کنید؟

  مخلوط ½ فنجان الکل و 1 چهارم صابون مایع می تواند یک اسپری موثر برای کنترل آفات ایجاد کند تا از شر مگس های سفید، شته ها، حشرات نرم، حشرات و تریپس خلاص شود. یک بطری اسپری را پر کنید، تکان دهید و اسپری را مستقیماً روی گیاهان بگذارید.

 3. انواع مختلف آفات کدامند؟

  حشرات: این آفات مهم هستند. مایت ها: اینها موجوداتی مانند حشرات هستند اما بدن نرم و چهار جفت پا دارند. … جوندگان – این گروه از آفات مقدار زیادی از غذای انسان را می خورند و به محصولات نیز در مقیاس وسیع آسیب می رسانند. حیوانات و پرندگان

 4. چگونه سم سوسک خانگی درست می کنید؟

  اگر علاقه مند به استفاده از روش های خانگی هستید، اسید بوریک یکی از بهترین درمان های خانگی برای گیاهان راش است. مقادیر مساوی اسید بوریک، آرد و شکر را مخلوط کنید تا خمیر شود. گلوله های خمیر را در اطراف خانه تنظیم کنید که سوسک ها بتوانند از آن تغذیه کنند. آرد و شکر سوسک ها را جذب می کنند در حالی که اسید بوریک آنها را از بین می برد.

 5. برخی از سموم دفع آفات کدامند؟

  برخی از نمونه های سموم آلی، یعنی آفت کش های قابل قبول برای کشاورزی ارگانیک، شامل برخی از مواد شوینده خانگی، گوگرد آهک، سابادیلا، سیر، پیاز، برگ گوجه فرنگی (خرد شده)، آب توتون، تنباکو، رتنون، روغن و اسپری گوگرد، پودر تالک، صابون، برگ ریواس، سیر و… است.

 6. چگونه سموم دفع آفات ارگانیک تهیه می کنید؟

  برای تهیه یک حشره کش اسپری روغن پایه، یک فنجان روغن نباتی را با یک قاشق غذاخوری صابون مخلوط کنید (کاملاً آن را بپوشانید و تکان دهید) و سپس وقتی آماده استفاده شد، دو قاشق چای خوری مخلوط اسپری روغن را با یک چهارم آب به آن اضافه کنید، کاملاً تکان دهید، اسپری کنید و مستقیماً روی سطح گیاهانی که تحت تأثیر آن قرار دارند اسپری کنید.

 7. آیا سرکه حشره کش خوبی است؟

  سرکه یکی از بهترین پایه های اسپری خانگی برای پشه ها، مورچه ها، دانه ها و سایر موارد است. ایجاد مخلوطی موثر برای ماده ضد دافع حشرات طبیعی برای خانه، روشی کاملاً ساده است که می توان آن را با شوینده ها و محلول های معمول خانگی تهیه کرد.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

137 دیدگاه درباره مقاله “روشهای مقابله با آفات گلدان

 1. Avatar Mm گفت:

  سلام خسته نباشید
  چند وقت بود ک دیفن ما زرد شده بود و برگهاش میریخت بعدا متوجه شدم هزاران موجود وحشتناک مثل خرخاکی ولی کوچکتر و بارنگ سفید توی خاک گلدان و زیر برگهای تزینی پرشده. الان گل ما پژمرده باید چکار کنم .خاک رو ک کلا عوض میکنم ولی میترسم توی ریشه ها نفوذ کرده باشن. لطفا راهننایی کنید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بهتر است از سم دیازنون استفاده کنید البته در محیط بیرون منزل استفاده شود حتما

 2. Avatar صبا گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من یه گلدون دارم که داخلش سه تا پیاز لیلیوم از پارسال بود و امسال آب دادم و پیازها رشد کردن و در اومدن. اما داخل خاک گلدون یه سری حشرات سفید رنگ خیلی ریز میبینم یه چیزایی بین سوسک و کرم هستن. میشه راهنمایی کنید چیکار کنم؟ ممنون میشم.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید از شته کش استفاده کنید تا از بین بروند

 3. Avatar میلاد گفت:

  روی خاک گلدان ها یه چیز سفیدی مثل شته زده..باید چکار کنم..ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   از قارچ کش استفاده کنید.

 4. Avatar ایمان گفت:

  سلام
  باتشکر از سایت خوبتون
  تو خاک گلدونام کرمای سفید کوچیکی هست با چ سمی از بین میرن؟
  کرماش مثل کرم خاکی ولی خیلی ریز و سفیدن

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   از سم دیازنون برای از بین بردن این کرمهای سفید استفاده کنید به نسبت 1 در 1000

 5. Avatar شب گفت:

  امروز ته گلدان پوتوسم و نگاه کردم یه هزار پا مرده تو خاک بود و یه کرم ریز سفید دیدم باید چکار کنم واسه پوتوسم ضرر داره؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر تعداد آن زیاد نباشد ضرر ندارد

 6. Avatar جابرمحمدزاده گفت:

  باسلام میخاستم بدونم کرمهای شبیه هزارپا که ریشه ی خیار و کدوهای باغ رو چطوری با چه سمی ازبین ببرم خیلی هم زیادن

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن کرم از سم دیازنون استفاده گردد .

   1. Avatar فرزاد گفت:

    باسلام چند وقت پیش خاک جدیدی خریدم و خاک تمام گلدانهامو با خاک جدید مخلوط کردم یا کلا عوض کردم چون فک میکردم خاک مغذی رشدشون رو بهتر میکنه امل بعد دوماه تماما رشدسون استپ شده و برخی هم برگاشون زرد یا گلها ریخته امروز دوتا از گلدونها رو خاکشو خالی کردم توش کرم خاکی بود آیا کرم خاکی این مشکل رو ایجاد کرده و توصیه تون چی هست ممنون میشم پاسخ بدید

    1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

     کر خاکی باعث این مشکل نیست وقتی که خاک گیاه عوض میشود ریشه مقداری آسیب میبیند مقداری زمان میبرد تا ریشه ترمیم شود.

 7. Avatar جابرمحمدزاده گفت:

  باسلام میخاستم بدونم کرمهای شبیه هزارپا که ریشه خیار وکدوهامو خشک دارن میکنن خیلی زیادن چیکارکنم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن ریشه کرمها از سم دیازنون استفاده گردد.

 8. Avatar عباسی گفت:

  سلام وقتتون بخیر گلدونام خیلی زیاد هزارپا داره میشه راه حل بدید برای از بین بردنشون

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن حشرات از سم دیازنون استفاده گردد .

 9. Avatar کوثر گفت:

  سلام، یک گلدان انگور کوچکی در حیاط دارم زیر درختچه یک مورچه ها لانه ساختن ایا به درختچه انگور آسیب میرسونه؟ باید چکار کنم

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن مورچه ها میتوانید از سم دیازنون استفاده کنید .

 10. Avatar فاطمه گفت:

  تو خاک گلدان بنجامین حشره های خیلی ریزی هست خیلی زیاده مجبور شدم بذارمش بالکون ،چیکارکنم؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن حشره میتوانید از سم دیازنون استفاده کنید

 11. Avatar اعظم گفت:

  سلام وقت بخیر
  خیلی وقته خاک گلهام دونه های سفید ریز ریز زده انگار نمک ریختم یه جا جمع شده خیلی ناراحتم.فقط خاک گلدونم اینطوری شده گلهام اینجوری نیستن یه مدت فک میکردم شاید رسوب باشه چون اب اهواز خیلی الوده س دیگه اب جوشیده ابیاریشون میکنم اما الان میبینم حشره های ریز ریز زده شپشک مشکی خیلی ریز دارن تعدادشون زیاد شده روی گیاه نیستن همین که خاک رو زیر رو میکنم همه شون پرواز میکنن چسبیده به گلهام نیستن
  دیواره بیرونی گلدونمم سفیدک زده انگار رسوب چسبیده به گلدون اینا قارچ ؟ لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم برطرف بشن

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن حشره از سم دیازنون استفاده گردد .

 12. Avatar نازنین گفت:

  سلام
  حدودا ۲۰ روزی میشه فیکوس لیراتای خریدم
  تو همون هفته اول یکی از شاخه هاش جونه زد و برگ هاش باز شد
  و شاخه بعدی هم جونه زده و باز شده الان ولی دو روز پیش صبح دیدم یکی از برگ های پایینی و قدیمی افتاده
  بقیه برگ ها پایینی ساقه هم از سمت لبه بیرونی یکم حالت سوختگی و کم رنگ شدن رنگ سبز برگ براشون ایجاد شده
  لطفا راهنمایی کنید

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر لطفا عکس گلدان خود را به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام بفرستید .

 13. Avatar فاطمه گفت:

  سلام
  خاک گلدان رو عوض کردم دو تا کرم سفید رنگ دراز پیدا کردم
  تا حالا همچین کرمی ندیدم تو خاک
  این طبیعیه؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   خیر طبیعی نیست و باید از بین برود برای از بین بردم از سم دیازینون (3 تا 3.5 لیتر) و پودر وتابل لیندین طریق محلول پاشی پای درخت در اوایل بهار و اوایل تابستان. بهتر است بعد از ریختن محلول پای درخت آبیاری سبکی نیز انجام دهید.

 14. Avatar Sabrina گفت:

  سلام گیاه بنجامین داشتم که به مرور با ریزش برگ شدید کاملا خشک شد…چسب زرد کنارش زدم و امروز متوجه شدم حشراتی بزرگتر از پشه و سیاه رنگ شبیه به سوسک روی ان چسبیده…از چه سمی میتوانم استفاده کنم و نام ابن آفت چیست؟تشکر

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن حشره باید از سم دیازنون استفاده گردد .

 15. Avatar مرلین گفت:

  سلام،این سم دیانوزن رو باید برگ ها زد یا داخل ریشه و تو خاک

  1. Avatar فایزه محمدی گفت:

   سم دیازنون باید در خاک استفاده گردد .

 16. Avatar س.نادری گفت:

  سلام من ازوایتکس رقیق شده باآب برای ازبین بردن حشرات ریزسفیداستفاده کردم ولی دوباره بازسروکله اشون پیداشد انگارنمیشه واسه همیشه اینارو ریشه کن کردچون خاک کودمیخادایناهم ازکودتغذیه میکنن

 17. Avatar مریم گفت:

  یک بن سای یکساله دارم که یکی از شاخه هایش کاملا برگاش ریخته.مشکل چیه به نظرتون؟؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاع بیشتر لطفا به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام پیغام دهید .

 18. Avatar احسان رزم گفت:

  سلام من خیلی گل دارم و توی خاکشان هزار پاهای ریز دیدم لطفا راهنمایی کنین

  1. Avatar فایزه محمدی گفت:

   برای از بین بردن حشرات باید از سم دیازنون استفاده گردد .

 19. Avatar جواد گفت:

  سلام من گیاه شاهدانه کاشتم اما توی خاک یه سری موجود خیلی ریز و سفید هست نمیدونم چی هست خیلی ریز هستن و سریع هم حرکت می‌کنند چیکار کنم از چه افت کشی استفاده کنم؟

  1. Avatar فایزه محمدی گفت:

   برای از بین حشره های سفید سیاه دانه باید از سم دیزنون استفاده گردد نحوه مصرف سم دیازنون یک قاشق سوپ خوری سم را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به خاک بدهید.

 20. Avatar حیدری گفت:

  سلام من نخل اریکا دارم چند وقته یه ساقه اش داره هی خشک میشه وقتی برگی که خشک بود رو خواستم جدا کنم داخل خاک چیزی مثل هزارپا کوچیک و سفید رنگ بود زیاد ایا باعث خشکی گلم بخاطر اوناست وباید چیکار کنم ممنون

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن کرم از سم دیازنون استفاده گردد .

 21. Avatar هانیه گفت:

  سلام من خاک گلدونمو تازه عوض کردم بعد توی خاک یه حشره مشکی شبیه به عنکبوت دیدم. چه جوری از بین ببرمشون؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین برده حشره باد از سم دیازنون استفاده گردد .

 22. Avatar الهه گفت:

  سلام خسته‌ نباشید. خاک گلمو که عوض کردم دیدم هزار پاهای خیلی ریزی هس البته خاکشو عوض کردم ولی میترسم گلای دیگه ام داشته باشن. چکار کنم؟ بعدش امروز دیدم از ا حشرات شبیه جیرجیرک رو یکی از گلام بود ازبین بردمش برای اطمینان ک دیگه نباشن باید چکارکنم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بهتر است گلدان خود را با قارچ کش یک آبکشی بکنید.

 23. Avatar طاهری گفت:

  سلام وقتتون بخیر .چطوری میتونیم خاک گیاهی که شته زده بوده رو پاکسازی کنیم و دوباره ازش استفاده کنیم ؟ آفتاب بذاریم اوکی میشه؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   خاکی که شته دارد باید چند روز در آفتاب بماند و یا با قارچ کش مخلوط شود و یا 45 دقیقه حرارت ببیند

 24. Avatar Reyhane گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من امروز گلدان پتوسم و خواستم عوض کنم نگاه کردم چند تا کرم خاکی داخل گلدون بود و ریشه ها پوسیده شده بود و حشرات سفید ریز هم داخل خاک بود من برگ های پتوس رو قلمه زدم تو آب گذاشتم، راه های مقابله با این کرم های خاکی چیه که برای بقیه گلدون هام اتفاق نیوفته بعدا؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   کرم خاکی در مقدار کم برای گلدان مشکلی ندارد

 25. Avatar مهتاب گفت:

  سلام.گل آلوئه ورا برگاش داره از نوک برگ خشک میشه.گل شاداب نیست.روی خاکشم سفید میشه.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   چه مقدار آفتاب دریفت میکند گلدان آلوئه وارای شما ؟

 26. Avatar پونه گفت:

  سلام روزتون بخیر
  من یک نخل اریکا و کنار آن یک شامادورا دارم که هر روز برگ های آن زرد و خشک میشوند امروز خاک گلدان را بررسی کردم و مگس های ریز و کرم ها و سوسک های سیاه در خاک هر دو گلدان دیدم
  خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید که خاک گلدان را تعویض کنم یا از سم استفاده کنم
  سپاس

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ابتدا از سم برای کشتن حشرات استفاده کنید بعد از دوره استفاده اگر باز هم حشرات بودند آن موقع خاک را تعویض کنید.

 27. Avatar یلدا گفت:

  سلام من یه سانسوریا ابلغ دارم که برگاش که قارچی شده بود رو کوتاه کردم الان بقیه شاخه هاشم الوده شدن از وسط برگاش دایره دایره کمی برجسته شده و خاکستری شده عین خشک شدن برگ.مانکوزب زدم ایا اثر گذاره یا بقیه که الوده شدن گلم از بین میره؟یا چیز بهتر برا سانسوریا استفاده کنم ممنون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید سریعتر اقدام میکردید امیدوارم سانسوریای شما سالم شود

 28. Avatar علیرضا مستقیمی گفت:

  گیاه بنمامین دارم داخل گلدان در آپارتمان که هزارپا و س سک دارد ازسم هم که خریدم استفاده کردم اما اثری نداره میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین حشره میتوانید از سم دیازنون استفاده کنید .

 29. Avatar محمد گفت:

  سلام دیشب خاک بعضی از گلدونای بالکن رو عوض کردم و کف بالکن رو قشنگ شستم صبح شاهد یه صحنه عجیب شدم نمیدونم چه موجودی کف دو تا از گلدونا رو سوراخ کرده و خاک رو بیرون گلدون پاشیده بود
  خواهشا راهنمایی کنید، چه حیون یا حشره ای میتونه باشه چه کار کنیم؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   ممکن است حشره های کوچک بوده باشد برای از بین بردن حشره از سم دیازنون استفاده کنید .

 30. Avatar مریم گفت:

  سلام خسته نباشید من یک گلدون شفلرا خریدم وقتی آوردم خانه دیدم برگهاش لکه های قهوه ای داره میریزه و شته داره متوجه شدم داخل خاکش پر حشره عنکبوت و سوسک و مورچه هست من یکبار سم ملاتیفون بخاطر شته داخلش و روی برگهاش ریختم و تا الان دو نوبت اب و ریکا اسپره کردم میشه کمکم کنید تا بتونم گلم و نجات بدم برای حشره داخل خاکش و لکه های قهوه ای برگهاش که سست میشه و می ریزه لطفا من و راهنمایی کنید

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن حشره از سم دیازنون میتوانید استفاده کنید.

 31. Avatar کتایون گفت:

  سلام من تعدادی بذر حسن یوسف کاشتم الان جونه ریز زدن امروز دیدم حشره خیلی زیر سیاه مثل مورچه یا سوسک خیلی ریز تو خاکشون هست باید چیکار کنم سم قارچ کش برای حشرات هم آیا موثر هست؟؟جونه ها هم رشد خوبی ندارن

  1. Avatar فایزه محمدی گفت:

   برای از بین بردن حشره از سم دیازنون استفاده گردد روش مصرف سم دیازنون یک قاشق سوپ خوری سم را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به خاک بدهید/

 32. Avatar بخشی گفت:

  سلام از یه مغازه ای که بصورت فله ای خاک میفروخت برای گل سانسوریام خاک خریدم،بعداز۲هفته متوجه شدم روی خاک و برگاش،حشرات خیلی ریزسفید که خیلی هم سریع حرکت میکنن وجود داره.حتی روی گلدونم راه میرن. خاک و عوض کنم با سم خاصی بزنم؟

  1. Avatar فایزه محمدی گفت:

   میتوانید از سم دیازنون برای از بین بردن حشرات استفاده کنید روش مصرف به صورت یک قاشق چای خوری از سم دیازنون را در یک لیتر آب حل کنید و روی آفات اسپری کنید و بقیه را به صورت آبیاری به خاک دهید اگر از بین نرفت مجدد 10 روز بعد سم پاشی را تکرار کنید.

 33. Avatar زهرا گفت:

  سلام داخل خاک گلدانهای گردویم مگس های سیاه رنگی وجود داره خاک گلدونم کمپوست و شن و ماسه و خیلی کم رس هست چیکار کنم آفت هاش برطرف بشه. ممنون

  1. Avatar فایزه محمدی گفت:

   ابتدا سعی کنید از کارت زرد از بین بردن حشرات استفاده کنید اما اگر ازبین نرفتند از سم حشره کش استفاده کنید .

 34. Avatar zahra گفت:

  سلام وقتی به گل سانسوریا اب میدم ‌ داخل زیر گلدانی دانه های مشگی بیرون‌میاد علتش چیه

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید توضیح دهید که از چه خاکی استفاده میکنید برای گیاه سانسوریا

 35. Avatar نرگس مولایی گفت:

  سلام من تو گلدان لیمو و زرد آلو کاشتم و تازه جوانه زدن اما الان تو پر شده از حشرات ریز سیاه رنگ که پروازم میکنن جوانه های لیمو چنتاشون دارن خشک میشن چکار باید بکنم

  1. Avatar فایزه محمدی گفت:

   برای از بین بردن حشره باید از سم دیازنون استفاده گردد.

 36. Avatar مریم گفت:

  سلام روی برگای کرتونم پرشده ازیه چیزایه سفیدمثله پنبه میمونن هرچقدرم میشورم دوباره میان گلم خیلی بی حالشده چیکارکنم

  1. Avatar فایزه محمدی گفت:

   لطفا برای اطلاعات بیشتر عکس گیاه خود را به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام بفرستید.

 37. Avatar zahra گفت:

  از خاک برگ

 38. Avatar سمیه گفت:

  سلام من یک گلدان آگلونما دارم که دیروز توی خاکش حشرات سفیدی دیدم که نمیدونم چیه کرم نیستن چون پا دارن نمیدونم یه چیزی بین خرخاکی یا هزار پا چظوری از بین میرن ؟

  1. Avatar فایزه محمدی گفت:

   برای از بین بردن حشرات از سم دیازنون استفاده گردد .

 39. Avatar liya گفت:

  من یه سری گل و کاکتوس دارم که شرایط نگهداریشونو نمیدونم میشه ایدی تلگرامی چیزی بدین عکسشونو بفرستم توضیح بدین؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا برای گرفتن اطلاعات کاکتوس به واتس اپ و یا تلگرام 09358504040 عکس بفرستید

 40. Avatar یلدا حیدری گفت:

  سلام..وقت بخیر چند وقتی هست که از اطراف گل خونه خونمون سوسک پیدا میشه..
  اول به فاضلاب خونه شک کردیم که اونو تمیز کردیم .ولی بعد از گذشت دو روز دوباره اطراف گل خونه سوسک دیدیم..فهمیدم از فاضلاب نبوده ..ایا ممکنه از گلدون هامون باشه؟ باید چیکار کنم گل هارو ؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن حشره سوسک میتوانید از سم دیازنون استفاده کنید .

 41. Avatar الینا گفت:

  سلام خسته نباشید امشب یک سانسوریا گرفتم و گلدون ش رو تعویض کرد و خاک جدید واسش ریخت ….اومدم خونه دیدم یک کرم سفید که ریز بود و مثل هزار پا بود ولی کوچیک و مورچه بود توی خاک ….خیلی ناراحتم …تازه گرفتم آیا مشکلش حاد که ببرم برشگردونم به فروشنده چون خیلی تعریف کرد و ضمانت کرد که عالیه خاک …یا اگه میتونم با اون سم دفع کنم نگه دارم ؟ آیا با زدن سم اون حشرات میمیرن یا میان توی خونه …الان خوابم نمیبره وحشتناک بود…اگه سم دیازنون بزنم حشرات میان بیرون یا میمیرن؟و اینکه گل آسیب نمیبینه؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردم حشرات از سم دیازنون استفاده کنید .

 42. Avatar الینا گفت:

  سلام خسته نباشید امشب یک سانسوریا گرفتم و گلدون ش رو تعویض کرد و خاک جدید واسش ریخت اومدم خونه دیدم یک کرم سفید که ریز بود و مثل هزار پا بود ولی کوچیک و مورچه بود توی خاک خیلی ناراحتم تازه گرفتم آیا مشکلش حاد که ببرم برشگردونم به فروشنده چون خیلی تعریف کرد و ضمانت کرد که عالیه خاک یا اگه میتونم با اون سم دفع کنم نگه دارم ؟آیا با زدن سم اون حشرات میمیرن یا میان توی خونه الان خوابم نمیبره وحشتناک بود اگه سم دیازنون بزنم حشرات میان بیرون یا میمیرن؟و اینکه گل آسیب نمیبینه؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   از سم دیازنون برای از بین بردن حشرات استفاده کنیید

 43. Avatar کتایون گفت:

  سلام وقت بخیر گلدان سانسوریا داخله خاکش سوسکهای ریز سیاه و کرمهای ریزگذاشته چه سمی میتونم استفاده کنم؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن کرمهای ریز از سم دیازنون استفاده گردد .

 44. Avatar Soli گفت:

  سلام وقتتون بخیر، گیاه پتوسم چند روزه برگهاش زرد و پژورده شدن، امروز دیدم تو زیر گلدونی سوسکهای ریز سیاه هست، چیکار کنم؟

 45. Avatar آزاده گفت:

  سلام
  چند روزی هست که گل آلاریا برگاش ضعیف شدن و چندتاشونم خشک شدن
  امروز جابجاش کردم فک کردم شاید سردشه ولی تا کرم قرمز رنگ بزرگ از خاکش. اومد بیرون باید چیکار کنم؟

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام پیغام دهید .

 46. Avatar محبوبه گفت:

  من سه ماه بنیامین بلک دارم حدود یک ماهی میشه که رشد خوبی کرد و پر از جونه شد مدت یک هفته ست همه برگاش خشک شد و ریخت و ساقه هام بی شیره شدن گلم داره خشک میشه و وقتی داخل خاک و دیدم یه کرمای هزارپای کرم قهوه ای رنگ تو خاکم هستند باید چجوری از بین یبرمشون

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   مشکل میتواند از خیلی چیز ها باشد ولی ابتدا باید ببینید نور بنجامین شما تامین شده است.

 47. Avatar محیا گفت:

  ضمن عرض سلام و خدا قوت
  گیاه پتوس خریدم
  اصلا رشد نداشته و دو روزی هست که دور گلدون سوسک ریز هست 🤦🏻‍♀️
  میشه لطفا راهنمایی بفرمایید،ممنون میشم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما باید بفرمایید که چند وقت است که گیاه پتوس خود را خریده اید
   ولی کلا گیاه پتوس تند رشد است اما احتیاج به مقدار کمی نور دارد
   برای از بین بردن سوسکهای سیاه گلدان از سم دیازنون استفاده کنید ( محیط بیرون از منزل سم پاشی شود)

 48. Avatar ساره فلاح گفت:

  سلام من سه تا گل رو تازه زدم داخل خاک توی گلدون کهالان داخل هر سه تاشون یه عالمه مورچه هست،چیکار کنم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   می توانید برای از بین بردن مورچه های گلدان از مورچه کش فایر استفاده کنید

 49. Avatar رهیده گفت:

  سلام وقت بخیر
  مدتی گلدون دیفن باخیام وقتی بهش اب میدم حشره های خیلی ریز سفید رنگی داخل خاک حرکت میکنن و بالا میان ولی وقتی خشک اثری ازشون نیست .الان سم دیازنون بزنم ازبین میرن ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن این حشرات ریز می توانید از سم دیازنون استفاده کنید فقط حواستان به رعایت نکات احتیاطی باشد از قبیل تو محیط باز این کاررا بکنید و بچه ای نزدیکتان نباشد.

   1. Avatar مینا گفت:

    سلام. من همین مشکل رو در مورد گیاه بنجامین دارم. ولی ظاهرا این گیاه نباید حرکت داده بشه. اگر گلدون رو برای سمپاشی به بالکن ببرم، مشکلی برای بنجامین ایجاد نمیشه؟ ممنون.

    1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

     اگر برای چند ساعت جابجا کنید مشکلی ندارد
     الزامی هم به بیرون بردن نیست اگر پنجره را باز کنید خودتان هم یسنس و دهانتان را ببندید بچه و خانم باردار هم در منزل نباشد امکان دارد.

 50. Avatar ایرانی گفت:

  سلام
  من دوتا گلدون اسپاتی فیلیوم دارم که امروز داشتم خاکش رو سطحی با چنگال زیر رو میکردم دیدم چندتا کرم سیاه تقریبا بزرگ اندازه بند انگشت داخلش هست .
  چند وقت هم هست برگ های گیاهم میسوزه .ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن حشرات باید از سم دیازنون استفاده کنید.

 51. Avatar ... گفت:

  سلام وقت به خیر
  تو یکی از گلدونام حشره دراز قهوه ای هست چیکار کنم از بین بره

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   با سم دیازنون می توانید حشرات را از بین ببرید

 52. Avatar مریم گفت:

  سلام خاک گلدون‌های یاس رازقیم پر از یکسری حشرات ریز شده، می‌خوام بدونم چون آفت‌ها توی خاک هستن باید خاک گیاه رو با محلول آب و دیازینون آبیاری کنم؟ چون همه جا نوشته اسپری اما آفت‌های من توی خود خاک هستن

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   نه می توانید از یک حبه سیر برای دور شدن حشرات استفاده کنید و در حالت جدی تر از آب اکسیژنه استفاده کنید به نسبت 1 به 4 (4 تا آب 1 پیمانه آب اکسیژنه) و در حالت وخیم تر خاک گبدان را تعویض کنید.

 53. Avatar احمد گفت:

  برای گل تقویت گل بنسا چکار کنیم برگهاش دارن میریزند

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ابتدا باید نور بن سای خود را تامین کنید یعنی مشکل عدم دریافت نور نداشته باشد.بعد از آن می توانید از کود مخصوص بن سای گیلدا استفاده کنید.

 54. Avatar fifi گفت:

  سلام خسته نباشید آقای انگورانی من سه هفته هست که گل یوکا خریدم دیشب که ابیاریش کردم متوجه یه چیز مثل سوسک ولی خیلی ریز و سفید و هزارپا شدم یک سم کلرپیریفوس رفتم سم فروشی بهم دادن میتونم ازش استفاده کنم یانه وطرقیش رو لطفاً بگین چون روی برگ ها نیست توی خاکه

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   استفاده از سم کلرپیریفوس مشکلی ندارد تا 14 روز هم اثرش بر خاک میماند به نسبت 1 در هزار با آب مخلوط شده و بر روی گیاه یوکا پاشیده شود و همچنین بر روی سطح خاک .
   حتما نکات ایمنی را جدی بگیرید.

 55. Avatar fifi گفت:

  سلام آقای انگورانی جواب سوال منو ندادید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   من تمامی دیدگاه ها را جواب میدهم لطفا مجدد سئوال خود را بپرسید تا جواب دهم

 56. Avatar Sara گفت:

  سلام خسته نباشید…..

  من یک گلدون دارم که چند تا کاکتوس کاشتم ولی بعد از مدتی یک حشره داخلش پیدا کردم و حس میکنم خاک گلدون بو بدی میده و با اینکه خیلی وقته بهش آب ندادم تقریبا دو هفته اما خاک مرطوبه …. باید چیکار کنم ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   از قارچ کش استفاده کنید قارچ کش را داخل آب بریزید و گلدان را داخل آب کنید تا کملا خیس شود و بعد آن را درجایی قرار دهید تا نور آفتاب داشته باشد امیدوارم مشکل حل شود.

 57. Avatar ساره ولی نژاد گفت:

  سلام من یکماهه گل فیکوس خریدم،اما یه برگش یه لکه ی یزرگ قهوه ای گرفته،دورشم سبز کمرنگ شده،دلیلش چی میتونه باشه؟قارچه؟چیکار کنم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   عوامل بسیار زیادی بر قهوه ای شدن برگ فیکوس نقش دارند اما از شایع ترین آنها می توان به وجود نور زیاد در محل نگهداری گیاه، آبیاری نادرست و غیر اصولی فیکوس و همچنین مرگ طبیعی برگ های پیر و قدیمی گیاه اشاره نمود.

 58. Avatar فاطمه امیری گفت:

  سلام وقت بخیر
  تو خاک گلدون اریکای ما سوسک های کوچکی شبیه به کفشدوزک منها سیاه رنگ به تعداد معدود هستن وجودشون آیا برا گل ضرر داره ، اگر ضرر داره چجوری از بینشون ببرن

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بهتر است با استفاده از سم دیازنون از بین ببریدشان

 59. Avatar عشقه گل وگیاه گفت:

  سلام وقت بخیر.من از جنگل مقدار زیادی خاک برگ تهیه کردم وبرای گلهام استفاده کردم یک سری از گلهام برگهاشون قهوه ای میشد وکم کم از بین میرفتن وقتی خاک رو نگاه کردم دیدم پر از حشرات ریز هست وقتی سطح خاک رو سم قوی میزدم بعضی گیاهان دوباره جون میگرفتن اما دوباره حشرات زیاد میشدن وگیاه خراب میشد.به نظرشما همین خاک رو سمپاشی کنم یا خاک جدید بخرم واگر سمپاشی کنم چه سمی استفاده کنم که لازم نباشه هر دفعه گیاه رو از گلدان خارج ومجددا سمپاشی کنم.ممنون میشم جواب بدید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   خاک جنگل به واسطه داشتن قارچ و حشره به درد نگهداری برای گیاهان خانگی نمی خورد بهتر است از خاکهای ضد عفونی شده بازار استفاده نمایید.

 60. Avatar مهرداد گفت:

  باسلام من بعد استفاده از کود طبیعی در خاک گلدان بعد از مدتی وقتی آب میریزم جاندارهای سیاه ریز پشه مانند که پرواز می کنند می بینم باید چیکار کنم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   از سم دیازنون برای از بین بردن حشرات استفاده کند

 61. Avatar فاطمه اکبری گفت:

  سلام. من دوماه پیش یک گیاه باباآدم خریدم. اولش خیلی حالش خوب بود ولی به مرور تمام برگها شل شدند و خم شدند.اطراف همه برگها هم زرد و خشک!
  امروز متوجه شدم حشرات بسیاااار ریز سفیدی توی خاکش هستن. چیکار باید کرد؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   گیاه بابا آدم احتیاج به نور زیاد دارد امیدوارم نور گیاه را تامین کرده باشید برای از بین بردن حشرات ریز هم از سم دیازنون استفاده کنید .

 62. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام من15تاگل دارم که یه چند وقتیه مثل پشه ولی ریزن دراورده واز سم سوین هم استفاده کردم اثری نداشت لطفا میشه رهنمای کنید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   برای از بین بردن حشرات می توانید از سم دیازنون استفاده کنید.

 63. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید
  توی زیر گلدونی بنفشه ی آفریقاییم هر چند وقت یک بار چند تا کرم خاکی میبینم اینا ضرر دارن براش؟اگه دارن چی‌کار کنم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ینفشه آفریقایی را حتما از زیر گلدانی آب دهید و کرم خاکی هم ضرری ندارد می توانید از خاک و یا زیر گلدانی جدا کنید تا تعدادشان زیاد نشود.

 64. Avatar فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر من یه سینگونیوم دارم ک وقتی اب میدم از زیر گلدون یه حشره های سفید مث کرم ولی ریز و سفید از زیر گلدون میان بیرون از چی استفاده کنم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   از سم دیازنون برای ضد عفونی کردن خاک استفاده کنید.

 65. Avatar سجادی گفت:

  سلام من یه پتوس دارم خاک گلدان کرمهای سفید رنگ زده چیکار باید بکنم ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   می توانید از سم دیازنون استفاده کنید

 66. Avatar مهدیه گفت:

  سلام، من گلدون پتوس بزرگگ دارم که برگ های پاینش چند هفته شده که تک و توک زرد شده میریزه اما رشدش متوقف نشده. روی خاک حشره های خیلی ریز مثل شپش اما سفید هست اما فقط روی خاک. بعد یه نقطه های سفیدی هم روی خاک هست که نمی دونم قارچی تخمی چیزیه چیکار کنمش😢

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما باید از حشره کش و کنه کش تنداکسیر استفاده کنید برای از بین بردن شپش های سفید بر روی گلدان پتوستان.

 67. Avatar حنانه گفت:

  سلام
  ببخشید من یه زامفولیا دارم که دو هفتس تهیه کردم ولی چند روزه یکی از برگاش داره زرد میشه و زیر گلدون یعنی روی زیر گلدونی هم حشرات خیلیییی ریز طوسی هستن ابیاری هم ده روز یه باره میشه لطفا راهنمایی کنید؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   حتما از اسپری کنه کش تنداکسیر که در سایت است استفاده کنید تا حشرات از بین بروند

 68. Avatar هستی گفت:

  سلام من یک گلدون سینگینیوم دارم ته خاک گلدون حشرات ریز سفید هست که ته گلدون اند چکار باید کنم؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   با حشره کش تنداکسیر می توانید آنها را از بین ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *