گیاهان

مراقبت و نگهداری از گل ارکیده

گل ارکیده

گل ارکیده یکی از زیباترین گل های جهان است. که برای نگهداری نیازهای خاص و مختص به خود را دارد. در این مقاله سعی شده تا شما را با این مراقبت ها آشنا کنیم.

 

مرحله 1. دمای مناسب گل ارکیده

دمای مناسب برای ارکید خود را ایجاد کنید. اکثر ارکیدها مال یک آب و هوای گرمسیری، به معنای هوای خوب، مقدار زیادی نور و روزهای 12 ساعته (365 روز در سال) هستند. دما (بسته به نوع ارکیده) باید بین 18.3 تا 23.8 درجه سانتیگراد باشد. کاهش درجه حرارت محیط زیست ارکیده در شب در حدود 10 درجه، باعث ترقی جوانه های جدید به ویژه در پاییز و زمستان می شود.

گل ارکیده

گل ارکیده

مرحله 2. نور مناسب گل ارکیده

اطمینان حاصل کنید که ارکیده ها نور خورشید را به اندازه کافی دریافت می کنند، اما دقت کنید که نور زیاد نباشد. بسیاری از ارکیده ها از نور خورشید مستقیم لذت می برند: نور مستقیم خورشید باعث سوختگی آنها ی شود در حالی که اگر نور به اندازه کافی نباشد این گیاه گل نمی دهد.

ارکیده خود را در نزدیکی پنجره ی جنوبی یا شرقی قرار دهید. پنجره ای که در غرب قرار دارد ممکن است نور خورشید بیش از حد داشته باشد و پنجره ای که در شمال قرار دارد ممکن است نور کافی نداشته باشد.

  • اگر می خواهید تشخیص دهید که آیا نور بیش از حد زیاد است و یا کافی نیست برگ های ارکیده خود را بررسی کنید.
  • برگ های ارکیده باید سبز مایل به زرد باشد.
  • اگر برگ های ارکیده سبز تیره باشد، به این معنی است که ارکیده نور کم دریافت کرده است.
  • اگر برگ ها زرد، قهوه ای یا قرمز باشد، به این معنی است که آنها بیش از حد نور دریافت کرده اند.
  • ارکیده های کم نور (Paphiopedilum، Phalaenopsis، و Oncidium) بهتر است نور شمالی یا شرقی را دریافت می کنند.
  • ارکیده های متوسط تا پر نور (Cattleya، Dendrobium، واندا) ترجیح می دهند که نور های غرب یا جنوب را جذب کنند.
  • ارکیده ها دوست دارند که پشت پرده یا پنجره باشند.
  • به این ترتیب، آنها مقدار زیادی نور را دریافت می کنند، اما نوری که آنها دریافت می کند غیر مستقیم است.
گل ارکیده

گل ارکیده

مرحله 3. آبیاری گل ارکیده

یک بار در هفته ارکیده خود را آب دهید. ساده ترین راه برای اینکه یک ارکیده را بکشید این است که آنرا بیش از حد آبیاری کنید. آبیاری حدود یک بار در هفته ارکیده به این گیاه اجازه می دهد بین آبیاری خاکش خشک شود.

در طول ماه های تابستان، به علت روزهای طولانی و گرمای بیشتر ممکن است به یک دوره آبیاری کوتاه تر نیاز داشته باشیم. 15 ثانیه ارکیده را آب دهید و سپس آن را در یک سینی از سنگریزه قرار دهید و اجازه دهید تا خشک شود.

برای مطالعه مقاله چگونه گل ارکیده پرورش دهیم می توانید از این لینک استفاده نمایید.

گل ارکیده

گل ارکیده

مرحله 4. مراقبت از ارکیده

برای مراقبت از ارکیده ها باید به شدت مراقب باشید. ارکیده ها توجه بیشتری نسبت به سایر گیاه یا گل های شما دارند. برگ های ضخیم تر، نیاز به دوز بیشتری از آب دارند. اگر گیاه دارای پیاز مصنوعی بزرگ باشد، آب کمتر برای آن بهتر است. ارکید در اکثر موارد انعطاف پذیر نیست، اما زمانی که آب مورد نیاز خود را جذب می کند بهتر است. این گیاهان در واقع با کمبود آب بهتر از آب اضافی برخورد می کنند.

برای خرید بذر گل ارکیده صورت میمونی کلیک کنید.

گل ارکیده

گل ارکیده

مرحله 5. کود مناسب برای ارکیده

از یک کود خاص ارکیده استفاده کنید و ارکیده خود را بیش از حد بارور نکنید. به طور معمول، انتظار می رود که یک بار در هفته (رقیق شده تا ¼ قدرت) 20-10-20 مخلوط کود را بارور کنید. سپس، یک بار در هر ماه برای شستشوی هر نوع کود انباشته شده آنرا آب دهید.

کود دهی بیش از حد باعث سوزاندن ریشه ها و مانع گلدهی می شود. کوددهی هم که کافی نباشد روند گلدهی را مختل می کند.

برای خرید انواع گل زینتی کلیک کنید.

گل ارکیده

گل ارکیده

مرحله 6. سطح رطوبت مناسب

سطح رطوبت را حفظ کنید. بخاطر تنوع طبیعی رطوبت ارکیده، رطوبت اتاق رشد آنرا حفظ کنید – هر جا که ممکن است – رظوبت را در حدود 50٪ تا 75٪ در تمام زمان ها نگه دارید. شما می توانید این کار را با استفاده از یک مرطوب کننده در نزدیکی ارکیده یا با قرار دادن سینی های سنگریزه با آب در نزدیکی ارکیده به این رطوبت دست یابید.

گل ارکیده

گل ارکیده

مرحله 7. انواع نژاد گل ارکیده

توجه داشته باشید که هر ارکیده متفاوت است هر کدام از آنها دارای نیازها و قوانین مراقبت متفاوتی هستند. هیچکدام از ارکیده ها مثل هم نیستند؛ همه نیاز به درجه حرارت ، وضعیت روشنایی و برنامه آبیاری مختلفی دارند. بنابراین هنگامی که یک گیاه ارکیده را برای پرورش انتخاب می کنید، هنگام پرورش انها باید انعطاف پذیر باشید.

گل ارکیده

گل ارکیده

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.