گیاهان

طریقه کاشت گل ارکیده در گلدان

گل ارکیده

گل ارکیده یکی از زیباترین گل های جهان است که ظاهری عجیب و غریب با ویژگی های متنوعی دارند. ارکیده ها گیاهان نفیسی هستند که شامل بیش از 30000 گونه مختلف و بیش از 200000 گونه ترکیبی هستند که یکی از دو خانواده بزرگ گیاهان در جهان را تشکیل می دهند.

ارکیده ها قادر به رشد در داخل و خارج از منزل هستند گل هایی بدون شک منحصر به فرد هستند و متأسفانه در بعضی موارد انگشت شمار به سختی رشد می کنند. کسی که امیدوار است ارکیده را رشد دهد، باید خود را برای شکست و پیروزی آماده کند که این گونه گیاهان دوست داشتنی را پرورش دهد.

چگونه گل ارکیده پرورش دهیم

گل ارکیده

مرحله 1. یک گونه از ارکیده را انتخاب کنید

یک گونه از ارکیده را انتخاب کنید. بعضی از ارکیده ها نسبت به بقیه گونه ها سریع تر رشد می کنند. ارکیده های Cattleya، Phalaenopsis و Paphiopedilum جز ارکیده هایی هستند که خیلی راحت رشد میکنند و برای بسیاری از باغبانان مبتدی و تولید کنندگان این نوع از ارکیده ها توصیه می شود.

با این حال، عده ای بر این باورند که بیش از 40000 گونه از گونه های ارکیده وجود دارد – این دو برابر میزان گونه های موجود پرنده و چهار برابر گونه های موجود پستانداران است. تقریبا به معنای واقعی کلمه یک نوع ارکیده برای هر نوع شخصی وجود دارد.

شاید شایع ترین گونه های ارکیده ای که برای فروش یافت می شوند عبارتند از: Phalaenopsis ، Dendrobium و Oncidium، Phalaenopsis به عنوان “orchid moth” شناخته شده است و در میان تولید کنندگان اولیه بسیار محبوب است؛ ارکیده جنس دندروبیوم شامل حدود 1200 گونه ارکیده است و نوع کلاسیک ارکیده هوایی (epiphyte) است. Oncidiums از طریق برگ های عمودی و پوست لبه گل مشخص می شوند.

انواع مختلف ارکیده ها دارای رطوبت های ایده آل، درجه حرارت رو به رشد، برنامه آبیاری و نور مورد نیاز مختلف هستند. با باغبان محلی خود صحبت کنید یا از بخش محلی جامعه ارکیده خود دیدن کنید تا بتوانید بهترین نوع ارکیده ای را که میتوانید به ارمغان بیاورید.

برای مطالعه مقاله معرفی گیاه ارکیده می توانید از این لینک استفاده نمایید.

چگونه گل ارکیده پرورش دهیم

گل ارکیده

مرحله 2. انتخاب خاک مناسب

خاکی مناسب برای ارکیده خود را انتخاب کنید. برخی از تولید کنندگان تازه کار در ابتدا به اشتباه فرض می کنند که ارکیده ها باید در خاکی مانند گل های دیگر شکوفا شوند و خاک را به عنوان یک کانال انتخاب می کنند. که به احتمال زیاد ارکیده خود را می کشند.

بیشتر ریشه های ارکیده نیاز به هوای بسیار بیشتری از آنچه خاک گلدان به آنها میدهد را دارند، اما آنها هنوز هم نیاز به چیزی دارند تا ریشه های خود را به ان قلاب کنند، بنابراین آنها نیاز به یک خاک مخلوط پرمنفذتر و سست تر دارند. بسیاری از مردم اغلب از ترکیب تراشه های پوستی، خزه خشک شده، پوسته نارگیل، زغال چوب، پرلیت و حتی گلوله های فوم پلی استایرن به عنوان مخلوط گلدان استفاده می کنند.

چگونه گل ارکیده پرورش دهیم

خاک مناسب

مرحله 3. مخلوط خاک گلدان

یک مخلوط گلدان یا ترکیبی از چندین محیط کشت مختلف را امتحان کنید. برای راحت تر بودن، شما می توانید دو نوع اساسی از مخلوط گلدان که برای اکثر انواع ارکیده ها کار می کنند را بسازید. اطمینان حاصل کنید که بعد از مخلوط کردن برای گرفتن بهترین نتیجه قبل از استفاده آب اضافه کنید. ترکیبی از خاک گلدان خوب، مناسب برای ارکیده های لغزنده، اکثر اوکتادیوم ها، miltonias، و ارکیده با ریشه های کوچک که رطوبت بیشتری میخواهند ترکیب کنید:

4 قسمت خوب (دانه) پوست اره یا (دانه) پوسته نارگیلی

1 ذغال سنگ خوب (دانه)

1 قسمت پرلیت

یک گلدان متوسط، مناسب برای cattleyas، ارکیده شاپرکی، و دیگر ارکیده بالغ آماده کنید. اگر مطمئن نیستید که کدام ترکیب را استفاده کنید.

خاک ارکیده

قبل از مخلوط کردن سعی کنید مخلوط گلدان متوسط را امتحان کنید:

4 قسمت پوست اره (دانه) متوسط یا (دانه) پوسته نارگیلی متوسط

1 قسمت (دانه) زغال چوب متوسط

1 قسمت پرلیت

برای خرید بذر گل ارکیده صورت میمونی کلیک کنید.

چگونه گل ارکیده پرورش دهیم

گل ارکیده

مرحله 4. انتخاب یک گلدان دلپذیر

یک گلدان دلپذیر برای ارکید خود را انتخاب کنید مگر اینکه بزرگ باشد. بسیاری از ارکیده ها دوست دارند ریشه شان راحت باشد. یک گلدان کوچکتر برای قرار دادن ارکیده خود را انتخاب کنید، و مطمئن شوید که درون گلدان برای زهکشی مقدار زیادی سوراخ وجود دارد. از گلدان های تزئینی نیز اجتناب کنید زیرا لعاب برای ارکیده ها مضر است.

به یاد داشته باشید که دشمن ارکیده اغلب آبیاری بیش از حد است. بعضی از ارکیده ها مانند cymbidiums، گلدان های بزرگ تر را برای ریشه های بسیار طولانی شان نیاز دارند. انواع مختلف گلدان های زیر متمایز از گلدان های سنتی هستند (که بیشتر توسط اکثر تولید کنندگان ارکیده کاملا قابل قبول و ترجیح داده می شوند):

  • گلدان های توری، که دارای سیم های شبکه ای و محیطی تنفس می باشند. این گلدان ها می تواند در مکان های مناسب برای نور آفتاب بهتر آویزان شوند.
  • گلدان های پلاستیکی شفاف که نور خورشید را به ریشه ها می دهد. این گلدان ها به ما اجازه می دهند که رشد سیستم های ریشه را بدون مزاحمت بازرسی کنیم.
  • گلدان چوبی، که از چوب مقاوم در برابر پوسیدگی چوب ساخته شده است. قبل از اضافه کردن مخلوط گلدان خود، گلدان های چوبی را با ورقها خزه خط کشی کنید.
چگونه گل ارکیده پرورش دهیم

گل ارکیده

مرحله 5. ارکیده خود را در گلدان قرار دهید

ارکیده را از گلدان اصلی خود بردارید و مطمئن شوید که ریشه های مرده یا پوسیدگی را قطع کرده اید. قبل از قرار دادن گیاه در گلدان، ریشه را به چند بخش مختلف تقسیم کنید. بخش بالایی ریشه باید به سمت پایین گلدان قرار گیرد و رشد جدید ریشه باید در نزدیکی دو طرف گلدان قرار گیرد. مخلوط گلدان را به آرامی اضافه کنید، ریشه را محکم به وسیله خاک پوشش دهید.

برای خرید انواع گل زینتی کلیک کنید.

چگونه گل ارکیده پرورش دهیم

گل ارکیده

مرحله 6. زمان تعویض گلدان ارکیده

باید بدانید چه زمانی گلدان ارکیده خود را عوض کنید. به طور کلی، شما باید هر دو سال یا هر زمانی که متوجه شوید برگ های پایین تر مرده اند، مجددا گلدان ارکید خود را عوض کنید. اگر گیاه گلدان خیلی بزرگ شده است یا اگر ریشه ها در حال مرگ باشند، ممکن است لازم باشد که گلدان ارکید خود را عوض کنید.

برای مطالعه مقاله مراقبت و نگهداری از گل ارکیده می توانید از این لینک استفاده نمایید.

چگونه گل ارکیده پرورش دهیم

گل ارکیده

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *