آموزش باغبانی

کاشت بذر ساکولنت

رشد گیاه ساکولنت

من عاشق ساکولنت ها هستم. آن­ها سازگار با محیط بوده و دارای قدمت زیادی هستند. آن­ها گل­های بسیار خوبی را تولید می­کنند و به مراقبت کمی نیاز دارن و  به زهکشی خوب، شرایط بدون انجماد و آب کم نیاز دارند. یکی از موارد که من را ناراحت می­کند این است که پیدا کردن تنوع زیاد بدون پرداخت هزینه دشوار است. من متوجه شده ­ام که بهترین روش برای تکثیر گونه­ های نادر، رشد آن­ها از بذر است؛ بنابراین، در اینجا من نحوه رشد گیاهان ساکولنت از بذر را توضیح داده­ ام. اگر این مراحل ساده را دنبال کنید، بسیار ساده است.

نکات قبل از کاشت ساکولنت

شما باید از سینی­های کم عمق با تعداد سوراخ زیاد استفاده کنید؛در گیاهچه ­های بسیار جوان و شکننده، این امر امکان خشک شدن سریع آب از محیط کاشت را فراهم می­کند.

برای مشاهده چیزهایی که استفاده کرده ­ایم، مطالب زیر را مشاهده کنید. من تعداد زیادی از گیاهان ساکولنت و کاکتوس­ها را با موفقیت رشد داده ­ام.

برای خرید انواع بذر کاکتوس و ساکولنت کلیک کنید.

رشد گیاه ساکولنت

رشد گیاه ساکولنت

زمانی که برای کشت بذر آماده هستید، بایستی ماسه را خشک کرده و آفت­کش را حذف کنید. توجه داشته باشید که بسیاری از ماسه­ های فروخته شده دارای قارچ­کش و علف­کش هستند تا “هیچ زحمتی” برای مصرف­ کننده نداشته باشد. شما باید ماسه­ ای را پیدا کنید که فاقد علف­کش و قارچ­کش است. من دوست دارم که از ماسه سازنده استفاده کنم که در فروشگاه­های محلی پیدا می­شود.

این ماسه برای مخلوط کردن با سیمان استفاده می­شود و برای این کار بسیار مناسب است. قطعات کوچک سنگ در آن باعث می­شود که محفظه­ های کوچک هوا تشکیل شده و از رشد و توسعه کامل ریشه اطمینان حاصل شود. بهترین نکته در مورد رشد گیاهان ساکولنت از بذر این است که باید قبل از کاشت از مرطوب بودن ماسه مطمئن شوید.

بذرهای ساکولنت بسیار کوچک هستند و توسط آب به راحتی در سینی شناور می­شوند. اگر محیط شما مرطوب باشد، آن­ها به ماسه چسبیده و ریشه را نگهداری می­کنند.

رشد گیاه ساکولنت

رشد گیاه ساکولنت

برای نشان دادن چگونکی رشد گیاهان ساکولنت لازم است که بذرهای کوچک نشان داده شود. آن­ها بسیار کوچک هستند. باد آن­ها را به راحتی حمل می­کند؛ بنابراین، بایستی برای کاشت از مکان­های بسته استفاده کرد.

من متوجه شدم که بهترین روش خالی کردن بذرها در کف دست است. به این ترتیب شما می­توانید آن­ها را به راحتی در محل مورد نظر قرار دهید.

رشد گیاه ساکولنت

رشد گیاه ساکولنت

اطمینان حاصل کنید که بذرها را با فاصله مناسب قرار داده­­اید. سپس، به آرامی با سینی روی یک سطح صاف ضربه بزنید. با ضربه زدن روی آن اطمینان حاصل کنید که بذرها در جای خود قرار می­گیرند.

روی آن­ها را پوشانده و رطوبت مورد نیاز برای رشد را تامین کنید. این حالت بسیار مهم است، زیرا بیشتر بذرها زمانی جوانه­ می­زنند که مقدار مشخصی از رطوبت در هوا وجود داشته باشد.

رشد گیاه ساکولنت

رشد گیاه ساکولنت

بسته به بذر، گیاهان ساکولنت از چند روز تا چند هفته جوانه­ می­زنند. همانطور که می­بینید آن­ها به اندازه یک دانه کوچک هستند و به مدت یک هفته نیاز به شرایط آبی پایدار دارند تا بتوانند رشد کنند. به یاد داشته باشید که پس از جوان ه­زنی پوشش را حذف کنید. رطوبت بیش از حد باعث پوسیدگی آن­ها می­شود.

رشد گیاه ساکولنت

رشد گیاه ساکولنت

همانطور که در عکس دیده می­شود انگشت در مقایسه با بذر بسیار بزرگ است. در این مرحله شما نباید آب زیادی را به گیاه بدهید. در ادامه متوجه شدم که بهترین راه برای قوی کردن آن­ها، خشک شدن سطح ماسه و آبیاری است. اطمینان حاصل کنید که قبل از آبیاری بعدی ماسه کاملا خشک شود.

رشد گیاه ساکولنت

رشد گیاه ساکولنت

آبیاری بایستی با دقت انجام شود. ریختن آب به گوشه سینی باعث ایجاد سیل می­شود. اطمینان حاصل کنید که خاک خشک شده و مقدار آب نگه داشته شده در سینی مناسب است. هنگام آبیاری ماسه باید خیس شود اما نباید گیاه در آب غوطه ­ور شود. سینی­ ها خود را به داخل سینک منتقل می­کنم تا آب اضافی آن سریع حذف شود. قبل از آبیاری، سطح ماسه باید کاملا خشک شود. در این صورت گیاهان شرایط صحرا را تجربه می­کنند.

بعد از چند هفته، آن­ها به صورت زیر دیده می­شوند و می­توانید آن­ها را به راحتی ببنید. حتی ممکن است که بخواهید آن­ها را به ظرف دیگری منتقل کنید، زیرا محکم هستند، اما باید صبور باشید تا رشد کنند.

اگر بتوانید آن­ها را حدود سه ماه زنده نگه دارید، بایستی به خود افتخار کنید، زیرا گیاهان ساکولنت کوچکی را خواهید داشت. توجه داشته باشید که این گیاهان، گیاهان بیابانی هستند. آن­ها همانند سایر گیاهان رشد سریعی ندارند و بایستی صبور باشید.

رشد گیاه ساکولنت

رشد گیاه ساکولنت

همانطور که می­بینید، می­توانید چندین گیاه در زمان واحد رشد دهید. اگر می­خواهید رخدادهای باغبانی را مشاهده کنید، گیاهان مناسبی هستند. افرادی که این گونه­ های گیاهی را به فروش می­رسانند معتقد هستند که رشد آن­ها از بذر سخت و غیر ممکن است. حداقل سه ماه برای رشد آن زمان نیاز است. گیاهان ساکولنت در طول سه ماه تقریبا به اندازه 1 تا 2.5 سانتیمتر (1.3-1 اینچ) رشد می­کنند.

این مقدار به نظر غیر قابل تحمل و بسیار کند است. این گیاهان معمولا هیچ منبع آب پایداری ندارد و در اکثر موارد بسیاری از مواد مغذی خود را همراه با آب نامناسب تامین می­کنند. آن­ها مجبور هستند که با شرایط موجود خود را سازگار کنند. آن­ها توسط برگ­های ضخیم خود شرایط آب و هوایی سخت را تحمل می­کنند. توجه داشته باشید که نیازی به تعویض گلدان آن­ها نیست. شما می­توانید این گیاهان را برای ده­ها سال نگهداری کنید.

رشد گیاه ساکولنت

رشد گیاه ساکولنت

گونه هایی ساکولنتی که تا کنون از بذر رشد دادم:

انواع زیادی ساکولنت را از بذر رشد داده ­ام. در اینجا چندین عکس از مجموعه گیاهان گوشتی و کاکتوس­های رشد یافته از بذر نشان داده شده است. امیداورم بتوانید از این راهنما برای رشد گیاهان ساکولنت از بذر استفاده کرده و قادر به رشد آن­ها باشید. به یاد داشته باشید که بذرها کاملا ارزان هستند، در حالی که هر گیاه از 10 تا 200 و حتی 1000 یورو قیمت دارد.

فائوکاریا

فائوکاریا

پاگودا قرمز

پاگودا قرمز

اخترگیاه

اخترگیاه

کالانکو فلاپاک

کالانکو فلاپاک

آلوئه سیاه

آلوئه سیاه

ساق عروس

ساق عروس

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

2 دیدگاه درباره مقاله “کاشت بذر ساکولنت

  1. Avatar علی گفت:

    سلام من بذر ساکولنت تهیه کردم و روی خاک گزاشتم الان 2 هفتست در نیومده در داخل موشما قرار دادم که روتبت داشته باش
    چند وقت طول میکشه تا جونه بزن

    1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

      برای رشد سریع بذر ساکولنت باید در محیط با دمای 18تا 21 درجه سانتیگراد قرار بگیرد و معمولا 3 تا 5 روزه در می آید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *