آموزش باغبانی

چطور درخت چلغوز را پرورش دهیم

رشد درخت کاج

در این مقاله خلاصه کاشت درخت چلغوز  ، مراقبت از درخت چلغوز و رشد آن­ها از بذر ارائه شده است.

درخت چلغوز یک درخت همیشه سبز بوده و ارقام مختلفی از آن وجود دارد. چلغوز جوان به توجه ویژه ­ای نیاز دارند و بایستی در طول چند سال اول در برابر آسیب­های حیوانات و آفتاب محافظت شوند. با مراقبت خوب از درختهای جوان، درختان چلغوز شما به مدت ده­ ها سال رشد خواهد کرد.

روش 1 : چگونه درخت چلغوز را پرورش دهیم

گونه ­ای از چلغوز  را انتخاب کنید که برای خاک و آب و هوای شما مناسب است. برخی از انواع چلغوز مورد استفاده برای طراحی چشم ­انداز هستند. اگر در اقلیم متفاوت یا در ارتفاعات متفاوت از محل رشد درخت چلغوز زندگی می­کنید، در مورد محیط رشد آن از ما (وبسایت پوپونیک) بپرسید.

کاشت درخت چلغوز

کاشت درخت چلغوز

بین گیاهچه ­های فاقد ریشه و گیاهچه­ های رشد کرده در ظرف یکی را انتخاب کنید. گیاهچه­ های چلغوز فاقد ریشه معمولا در اواخر پاییز یا زمستان که درخت در حال خواب است، کاشت می­شوند. گیاهچه ­های رشد یافته در ظرف را می­توان در هر زمانی کاشت کرد؛ با این حال، در گرمترین ماه ­های سال نیاز به سایه و آب بیشتری دارد تا از کم آبی و آسیب آفتاب محافظت گردد.

 • اکثر گیاهچه­ ها را می­توان به مدت چندین هفته بین دماهای 1.7 تا 3.3 درجه سانتیگراد نگهداری کرد، اما بایستی تفاوت گونه­ های خریداری شده را از فروشنده جویا شوید.
کاشت چلغوز

کاشت چلغوز

در صورت لزوم، سیستم ریشه را آبیاری کرده و آن را بازیابی کنید. تا زمانی که گیاه آماده نیست ریشه­ ها را خیس نگه دارید، اما آن را در آب فرو نکنید. اگر ریشه ­ها به صورت متراکم و گرد هستند، شاخه اصلی را به دقت تنظیم کنید تا به خوبی گسترش یابد.

 • برخی از گیاهچه­ ها با مقدار کمی از مخلوط خاک در اطراف ریشه بسته بندی شده و فروخته می­شوند. سعی کنید تا آنجا که ممکن است در هنگام کاشت بازیابی ریشه صورت گیرد.
کاشت گیاهچه چلغوز

کاشت گیاهچه چلغوز

برای کاشت درخت چلغوز خود بهترین محل را انتخاب کنید. هر درخت چلغوز  بایستی فضای آزاد زیادی را داشته باشد. نبایستی در اطراف پایه آن و همچنین سیستم ریشه­ آن درخت دیگری نیز وجود داشته باشد. مکانی را انتخاب کنید که در زمان­های خنک شدن هوا نور مستقیم خورشید را دریافت کند.

 • اگر نمی­توانید درخت چلغوز را در سایه سمت غرب قرار دهید، دستورالعمل­ های زیرا را برای کاشت در سایه آفتاب مطالعه کنید.
 • مخلوط شن و ماسه برای درخت کاج مناسب است، اما بهتر است مالچ­های آلی مناسیب، نظیر اسفنج یا مخلوط آن با خاک نیز استفاده شود.
 • محلی را انتخاب کنید که خاک زهکشی خوبی داشته باشد. سوراخ به عمق 30 سانتیمتر پر از آب بایستی در طول 12 ساعت به راحتی تخلیه شود. اگر این گونه نباشد، بایستی زهکش نصب شود.
کاشت درخت چلغوز

کاشت درخت چلغوز

انتخاب بهترین روز برای کاشت. زمانی که هوا بادی، خشک و بالای 30 درجه سانتیگراد است، کاشت را انجام ندهید. خاک بایستی فاقد آب راکد و یخ باشد. نبایستی از چنین خاکی استفاده کرد.

کاشت درخت چلغوز

کاشت درخت چلغوز

سوراخی بزرگ­تر از ریشه را حفر کرده و در پایین آن خاک رویی را قرار دهید. لایه بالای خاک کیفیت بالایی دارد؛ پس از حفر سوراخ، چند سانتی­متر پایین آن (حدود 10 سانتی­متر) را با خاک بالایی پر کنید. سوراخ بایستی به اندازه کافی بزرگ باشد تا پس از افزودن خاک بالایی ریشه ­ها به خوبی در آن قرار گیرند.

 • سعی کنید درخت را در همان عمقی که در ظرف کاشت کرده ­اید بکارید. اگر مطمئن نیستید، بهتر از درخت را در عمق بیشتری کاشت کنید.
 • اگر بیش از یک درخت چلغوز را کاشت می­کنید، باید حداقل 3 تا 4 متر فاصله بین آن­ها وجود داشته باشد. این امر باعث رشد بهتر درخت و عدم همپوشانی می­شود. برخی از ارقام کاج، مانند کاج اتریشی، به فضای بیشتری نیاز دارد.
کاشت درخت چلغوز

کاشت درخت چلغوز

ظرف و پارچه ­ها از گیاهچه حذف کنید. اگرچه پارچه و سایر مواد قابل تجزیه می­توانند در روی گیاه باقی بمانند، اما حذف آن­ها فرصت بهتری را برای رشد گیاهچه فراهم می­آورد.

کاشت درخت چلغوز

کاشت درخت چلغوز

ریشه ­های چلغوز  را در پایین قرار دادن و آن را با خاک بپوشانید. پس از کاشت سوراخ را مجددا پرکنید، خاک را بایستی با بیل فشار دهید نه با پا. سوراخ را پر کنید تا سطح آن با خاک اطراف برابر شود. اگر آب و هوا خشک است بهتر است کمی آب به ریشه­ها داده شود.

 • در صورت داشتن کمک، درخت را به صورت مستقیم نگه داشته و سوراخ را پر کنید.
کاشت درخت چلغوز

کاشت درخت چلغوز

با توجه به اینکه درخت چلغوز نمی­تواند از خود حمایت کند، بهتر است آن را به آرامی تکان دهید. کاشت  درخت چلغوز تنها در مناطقی که باد زیادی دارند ضروری است. اگر فکر می­کنید که درخت چلغوز در معرض خطر قرار دارد، از یک یا دو قطعه چوب استفاده کرده و آن را به اندازه کافی در خاک وارد کنید. حلقه سیم را به طور مستقیم روی درخت قرار ندهید.

کاشت گیاهچه کاج

کاشت گیاهچه کاج

از کاج­های جوان در برابر گرمای آفتاب محافظت کنید. ممکن است لازم باشد که با استفاده از یک ورق یا تخته سه لا از درخت کاج کوچک خود در برابر آفتاب محافظت کنید. کشت آن در سایه درخت دیگر و یا سایه ساختمان می­توان یک انتخاب علمی باشد. سایه بایستی در سمت غرب درخت باشد. زیرا در این سمت درخت بیشترین نور آفتاب را در طول گرم­ترین روزها دریافت می­کند.

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر درخت کاج سیاه (مشهدی) کلیک کنید .

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر کاج پامیلا کلیک کنید .

کاشت گیاهچه کاج

کاشت گیاهچه کاج

روش دوم : مراقبت از گیاهچه ­های درخت چلغوز

اغلب در اطراف درخت از مالچ استفاده می­شود. تراشه­ های چوب ارزان بوده و در درختان کاج نیز استفاده می­شوند. آن­ها را در اطراف درخت در عمق چند اینچی (سانتیمتری) قرار دهید تا فضای اطراف تنه را حفظ کند.

 • مالچ علاوه بر فراهم کردن شرایط مناسب رشد، علف­های هرز را نیز کنترل می­کند. هر گونه گیاه کوچک موجود در نزدیکی درخت بایستی بیرون کشیده شوند.
 • در زیر مالچ از مانع پلاستیکی استفاده نکنید. درخت به آب و هوا نیاز دارد و بایستی از بین مالچ عبور کرده و در دسترس آن قرار گیرد.
مراقبت از کاشت درخت چلغوز

مراقبت از کاشت درخت چلغوز

مقدار آب مورد نیاز به نوع چلغوز  ، شرایط آب و هوایی و خاک بستگی دارد. بجای استفاده از راهنمای آبیاری بدون تغییر، بایستی به چگونگی رطوبت خاک در اطراف درخت توجه کنید. در اینجا چندین نکته وجود دارد:

 • خاک مرطوب بایستی متصل به هم بماند و از هم جدا نشوند، زیرا آبیاری می­تواند باعث از بین رفتن ریشه­ ها شود. زمانی که خاک خشک شده و اجزای آن از هم جدا می­شوند، می­توان آبیاری را انجام داد.
 • در پاییز بایستی آبیاری زیادی صورت گیرد تا درخت برای زمستان آماده شود. آب اضافی باعث حفاظت از درختان جوان در برابر زمستان­های خشک و فصول خشک می­شود.
مراقبت از کاشت درخت چلغوز

مراقبت از کاشت درخت چلغوز

مراقبت از درختان جوان در برابر حیوانات. یک تخته ضد آفتاب سه لایه می­توان به عنوان دافع حشره نیز عمل کند. با این حال، اگر در منطقه شما گوزن و سایر حیوانات بزرگ زندگی می­کنند، ممکن است که از یک حصار سیمی یا پلاستیکی برای محافظت از گیاهچه­ ها استفاده کنید.

مراقبت از کاشت درخت چلغوز

مراقبت از کاشت درخت چلغوز

حفاظت از درختان چلغوز جوان در برابر آفات. چلغوز می­تواند تعدادی از حشرات را به خود جلب کند، از جمله سوسکچه، سوسک و سوسک اره­ای که در حال گسترش است. اگرچه این آفات ممکن است درخت را از بین ببرد، اما آسیب بزرگی را نیز همراه دارد. سعی کنید از درختان خود در برابر این آفات محافظت کنید.

 • بسیاری از آفات را می­توان از طریق محلول­ پاشی حشره ­کش­ها یا قارچ­کش­ها روی گیاهچه کنترل کرد. درختان ممکن است به برنامه­های مکرری برای حذف آفات داشته باشند. به عنوان مثال، لارو سوسک­ها در زیر پوست بوده و تحت تاثیر قرار نمی­گیرند.
 • شما می­توانید با مدیریت خوب آفات را از بین ببرید. به عنوان مثال، درختان خود را سالم نگه دارید. آفات به گیاهچه ­های سالم جوان کمتر حمله می­کنند. رشد ریشه درختان کاشت شده و اندام­های مرده را به خوبی بررسی کنید.
 • کاشت برخی از ارقام کاج (مانند کاج سفید) در کنار درختان چوب سخت می­تواند باعث محافظت از آن­ها در برابر سوسک Dendroctonus شود.
 • در اغلب موارد بهتر است که درختان آسیب دیده و آسیب­ پذیر حذف شوند. همیشه درختان از بین رفته توسط آفات را نیز حذف کنید.
مراقبت از درخت چلغوز

مراقبت از درخت چلغوز

تنها شاخه­ های مرده را هرس کنید. برای رشد مستقیم درختان چلغوز هرس ضروری نیست، زیرا ممکن است رشد آن را از بین ببرد. شاخه­ های مرده یا بیمار را در فاصله کوتاه از تنه و بین شاخه و تنه برش دهید. به منظور جلوگیری از آسیب دیدن چلغوز، دستورالعمل موجود در مقاله را مطالعه کنید.

برای خرید و مطالعه اموزش کاشت بذر کاج نراد لویانا کلیک کنید .

مراقبت از درخت چلغوز

مراقبت از درخت چلغوز

روش 3 : چگونه درخت چلغوز را بذر پرورش دهیم

این روش ممکن است طول بکشد. رشد درختان چلغوز از بذر را می­توان یک روند طولانی و چالش برانگیز باشد. زمانی که مخروط کاج رسید، می­توانید در پاییز بذر را بدست آورید. بسته به گونه و آب و هوا، ممکن است برای آماده ­سازی بذر به 60-30 روز زمان نیاز داشته باشید. بذر به کندی رشد می­کنند و ممکن است بیش از یک سال طول بکشد تا بتوانند به محیط خارج منتقل شوند.

 • اگرچه بیشتر مخروط­های چلغوز بین ماه­ های مرداد و مهر می­رسند. آب و هوای محلی شما نیز یک عامل موثر است.
رشد درختان کاج از بذر

رشد درختان کاج از بذر

جمع ­آوری مخروط چلغوز بزرگ. دو رقم مخروط چلغوز وجود دارد: مخروط کوچک نر و مخروط بزرگ ماده. تنها مخروط­های ماده بذر تولید می­کنند. مخروط­هایی که به طور کامل باز نشده ­اند یا جدا نشده ­اند را انتخاب کنید. اگر مخروط­ها باز شوند ممکن است بذرها منتشر شده­ باشند.

 • شما می­توانید از مخروط­های افتاده استفاده کنید و یا می­توانید آن­ها را در روی درخت انتخاب کرده و از شاخه جدا کنید. مخروط­های ماده معمولا در بخش­های بالایی درخت قرار دارند، بنابراین شما ممکن است به قلاب یا نردبان نیاز داشته باشید.
 • مخروط­های قهوه ­ای یا ارغونی را انتخاب کنید، زیرا مخروط­های کاملا سبز بالغ نبوده و بذرهای مفید تولید نمی­کنند.
 • درختان چلغوز مخروط­ها و بذر مفید زیادی را تولید می­کنند.
رشد درختان کاج از بذر

رشد درختان کاج از بذر

مخروط­ها را روی سطح خشک و گرم پخش کنید. در صورت امکان، آن­ها را در جلوی نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا خشک شوند. در نتیجه مخروط­ها باز شده و دسترسی به بذر راحت­ تر می­شود. شما می­توانید از طریق گرم کردن اتاق این فرآیند را سریع­تر کنید، اما مخروط­ها را بیش از 113 درجه فارنهایت (45 درجه سانتیگراد) گرم نکنید.

رشد درختان کاج از بذر

رشد درختان کاج از بذر

بذرها را استخراج کنید. هر مخروط چلغوز می­تواند یک یا دو بذر را داشته باشد. در برخی موارد بذر برای انتقال توسط باد دارای “بال” هستند. مخروط­ها را در سینی دارای مش 1.25 سانتیمتری یا پارخه سخت تکان دهید؛ بذرها بایستی توسط مش از مخروط­ها خارج شوند.

 • برای جمع ­آوری بهتر بذرها، آن را روی پارچه تکان دهید.
 • برای بیرون کشیدن بذرها از موچین استفاده نمایید. بایستی تنها چند مخروط را جمع کنید.
رشد درختان کاج از بذر

رشد درختان کاج از بذر

بذرها در یک ظرف پر از آب به مدت 48-24 ساعت قرار دهید. از آب دارای دما اتاق استفاده نمایید. با تامین آب برای بذر، آن­ها بایستی رشد کنند. این آزمایش یک آزمایش برای تعیین قابلیت استفاده از دانه است. بذرهای کامل و زنده بایستی به آرامی به پایین ظرف حرکت کنند. دانه­های خالی و غیر قابل استفاده در بالا شناور می­شوند.

 • یک یا دو مورد از بذرهای بزرگ شناور را باز کنید تا مطمئن شوید که خالی هستند. اگر کامل باشند، یکم بیشتر صبر کنید تا به پایین بروند.
 • در این فرآیند بذرهای شناور را حذف کنید، زیرا قابل استفاده نیستند.
 • در صورت کار زیاد، کیسه بذرها را در آب جاری قرار دهید تا اسپورهای قارچ به باعث آلودگی می­شوند، به خوبی حذف شوند. انجام این فرآیند در خانه بسیار دشوار است. شما بایستی هر 12 تا 24 ساعت آب را عوض کنید.
رشد درختان کاج از بذر

رشد درختان کاج از بذر

تصمیم بگیرید که آیا می­خواهید بذرها را قبل از کاشت ذخیره کنید یا نه. بذرهای چلغوز برداشت شده در پاییز را می­توان بلافاصله کشت کرد. با این حال، کاشت آن­ها در محیط خاص می­تواند باعث افزایش جوانه ­زنی شده و احتمال خواب بذرها را کاهش می­دهد. دخیره­ سازی بذرها به منظور شبیه­ سازی شرایط فصلی انجام می­شود.

 • گونه­ های مختلف درخت چلغوز در شرایط مختلف بهترین حالت را دارند. در صورت امکان، توسط کتاب و وب­سایت در مورد درختان منطقه و شرایط آن­ها، اطلاعاتی را به دست آورید. در غیر اینصورت، بایستی به طور مداوم بررسی را انجام دهید تا پیشرفت صورت گیرد.
رشد درختان کاج از بذر

رشد درختان کاج از بذر

مقدار کمی از بذرها را بین حوله کاغذی مرطوب ذخیره کنید. اگر یک یا دو عدد بذر یا مقدار بذر کمتری دارید، این روش ممکن است ساده­ ترین روش باشد. حوله­های کاغذی 3 تا 6 میلی­متر ضخامت دارند. افزودن آب کافی برای مرطوب کردن حوله کاغذی و نگهداری آن به صورت عمودی جهت تخلیه آب اضافی می­توانید مفید باشد. بذرها را در یک سمت حوله کاغذی قرار داده و توسط سمت دیگر آن را بپوشانید. آن­ها را در کیسه مناسب قرار داده و در دمای 41 درجه فارنهایت (5 درجه سانتیگراد) در یخچال نگهداری کنید.

 • برای اطمینان از وجود اکسیژن کافی در محیط می­توانید از یک لوله نازک استفاده کنید.
 • توجه: برخی از بذرها با ذخیره سازی به مدت چندین هفته در ناحیه گرم و تاریک و سپس انتقال به یخچال سود می­برند. مدت زمان دوره گرم بسته به گونه متفاوت است؛ بنابراین، اگر می­توانید بذرهای خود را شناسایی کنید، اطلاعات مختص آن را جستجو نمایید.
رشد درختان کاج از بذر

رشد درختان کاج از بذر

در صورت زیاد بودن بذر می­توانید آن­ها را در داخل کیسه نگهداری کنید. بلافاصله پس از تکمیل مرحله خیساندن، نصف پوند (230 گرم) بذر یا کمتر را روی یک ظرف مربع قرار داده و کیسه را روی آن بکشید. کیسه را بسته و آن را آویزان کنید تا در حدود یک دقیقه آب اضافی تخلیه شود. گردن کیسه پلاستیکی بزرگ­تر را به گردن کیسه ببنید تا آب بذرها تخلیه شود. آن­ها در یخچال در دمای 41 درجه فارنهایت (5 درجه سانتیگراد) نگهداری کنید.

 • توجه: اگر می­توانید گونه­ های خود را شناسایی کنید، اطلاعات مورد نظر را به صورت آنلاین جستجو نمایید. قبل از انتقال به یخچال ممکن است بخواهید کیسه را در مکان گرم قرار دهید.
رشد درختان کاج از بذر

رشد درختان کاج از بذر

بذرها را به صورت هفتگی از نظر جوانه ­زنی بررسی کنید. بذر جوانه زده باز شده و شروع به رشد می­کند. بسته به گونه و بذر، این می­تواند 3 هفته تا چند سال به طول انجامد. نیاز نیست که شما بذرها را قبل از کاشت به مدت طولانی نگهداری کنید.

 • در مورد بذرهای که پس از چند هفته جوانه نمی­زنند، می­توانید آن­ها را خشک کرده و تیمار را مجددا تکرار کنید.
 • اگر فصل رشد رو به افزایش باشد و شما تمایل به ذخیره بذر برای سال آیند دارید، سطح آن را خشک کرده و در رطوبت اندک در یخچال فریزر ذخیره کنید. برای اطمینان از عدم جوانه ­زنی، آن­ها را به طور مرتب بررسی کنید.
رشد درختان کاج از بذر

رشد درختان کاج از بذر

بذرها را در لوله یا گلدان در مخلوط خاک گلدان کشت کنید. بذرهای چلغوز در هنگام خشک شد در محیط زیست آسیب­ پذیر هستند. سعی کنید لوله­ های بلاستیکی را برای رشد درختان چلغوز پیدا کنید، زیرا بهترین مورد برای تحرک ساختار ریشه­ های بلند بوده و از رشد گیاه پشتیبانی می­کند. در غیر این صورت، از گلدان­های معمولی استفاده نمایید.

 • به جای استفاده از خاک، از مخلوط خاک گلدان برای کاشت درخت کاج استفاده کنید، زیرا ترکیبی از 90 درصد پوست کاج و 20 درصد پیت ماس است.
 • بذرها را در زیر خاک قرار دهید تا ریشه ­ها به سمت پایین حرکت کنند.
 • اگر گیاه را در داخل خانه نگهداری می­کنید، گلدان­ها را در یک میز بلند نگهدارید تا دسترسی حشرات موذی خانگی به آن­ها مشکل شود.
رشد درختان کاج از بذر

رشد درختان کاج از بذر

محافظت از گیاهچه­ ها. برای مراقبت مناسب از گیاهچه­ ها، دستورالعمل مراقبت از کاشت درخت را دنبال کنید. در سطوح صحیح نور آفتاب و آب، در طول یک یا دو سال، بسته به رقم، درخت بایستی به اندازه کافی رشد کرده باشد.

 • درختان کاج در نور زیاد آفتاب بهتر رشد می­کنند، اما گیاهچه­ های جوان نسب به آسیب ناشی از گرما بسیار حساس هستند. گیاهچه ­ها را در جایی قرار دهید که در اوایل بعد از ظهر سایه باشد، مانند پنجره نزدیک شرق.
 • گیاهچه­ ها را مرطوب نگهدارید، اما خیس نکنید.
 • پس از آن که طول گیاهچه به 2 اینچ (5 سانتیمتر) رسید، گیاهچه­ ها را به داخل گلدان متوسط منتقل کنید تا اندازه آن به 4 تا 6 اینچ (حدود 10 تا 15 سانتیمتر) برسد.

برای خرید بذر چلغوز کلیک کنید.

کاشت درخت چلغوز

کاشت درخت چلغوز

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

6 دیدگاه درباره مقاله “چطور درخت چلغوز را پرورش دهیم

 1. Avatar نجیب اله سمرکندی دولت آباد آشتیان گفت:

  آخر این همه مطلب نوشتید ولی مشخص نکردید در چه نواحی ایران می شود این درخت پرورش داد .آیا بزحمتش می ارزد بکاری وبار ندهد؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   درخت چلغوز نوعی کاج است و باید حتما در زمستان سرما ببیند تا رشد بکند

 2. Avatar بهمن خدنگی گفت:

  سلام در مناطقی که درخت کاج داریم درخت چلغوز جواب می ده ؟ مثل مشهد و بیرجند

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بله درخت چلغوز مناسب مناطق سردسیر است

 3. Avatar توحیدی گفت:

  نهال چلغوز دو یا سه ساله را از کجا وچه قیمتی تهیه کنیم

  1. سلام چلغوز ما تا حالا ندیدم جایی داشته باشند شما می توانید بذر چلغوز را خریداری کنید.
   https://poponik.com/product/chilgoza-pine/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *