گیاهان

نکاتی درباره گیاه کاکتوس

گیاه کاکتوس

با توجه به اینکه در تابستان تگزاس بسیار گرم و خشک است، برخی­ها تعجب می­کنند که آیا در طول روزهای گرم ماه ژوئن تا سپتامبری چیزی وجود دارد که رشد کند. برای کسانی که می­خواهند گیاه با مراقبت کم را نگهداری کنند، کاکتوس می­تواند بهترین گزینه باشد.

 

چرا همه می­خواهند کاکتوس را رشد دهند؟

دلیل اول، سهولت آن است. اگر شما نمی­توانید کاکتوس را رشد دهید، ما نمی­توانیم به شما کمک کنیم. آیا می­توانید کسی را تصور کنید که یک کاکتوس را از بین برده باشد؟ (در مورد یک کلمه احتیاط کنید ….. در مورد آب بیش از حد مواظب باشید).

کاکتوس­ها گروهی از گیاهان هستند که تنها رشد آن­ها آسان است، بلکه انواع مختلفی از شکل، رنگ و فرم را دارند. آن­ها را می­توان در مناطق آفتابی و خشک به راحتی رشد داد. آن­ها نیاز کمتری به مراقبت دارند. آن­ها می­توانند گیاه خانگی بسیار خوبی باشند و انواع مختلفی از آن­ها می­توانند در بیرون رشد کنند.

اگر می­خواهید نمونه­ های کوچکی را رشد دهید (کمتر از یک اینچ بالای زمین)، می­توانید از لیتوپس[1] استفاده کنید که در کلمه یونانی “سنگ­های زنده” است. سایر کاکتوس­هایی که از نظر ظاهر شبیه سنگ هستند عبارند از تیتان­پوزیس، لاپیداریا، پناستاریا و گیبائوم.

 

لیتوپس

 

برخی از انواع کاکتوس­ها شاداب بوده و می­توانند به عنوان گیاه گلدانی استفاده شوند. این شامل آلوئه ورا، کراسول­ها، اکروایاس، پروپویمیا و کالانچو است.

گیاهان کاکتوس بزرگ و شاداب می­توانند از ارتفاع 1 تا 3 متر رشد کنند. این گیاهان عبارتند از Cereus peruvianus، Yucca elephantipes، یوفوربیاس، پونی­تیل پلام و بوتل پلام.

تیره کاکتوس (Cactaceae) یکی از تیره­ های گیاهی قابل توجه، مشخص، متنوع و خاص می­باشد که در عالم گیاهی وجود دارد. این تیره حدود 2000 گونه دارد که همه آن­ها چندساله و شاداب هستند.

ساکولنت­ها گیاهانی هستند که دارای اندام­هایی مانند برگ­ها، ساقه­ها و ریشه ­ها بوده و قادر به ذخیره آب در فصل بارانی یا مرطوب می­باشند و می­توانند خشکی را به مدت طولانی تحمل کنند. تمام گیاهان تیره کاکتوس (Opuntiacea = Cactacea) دارای ساقه هستند. در طول دوره رطوبت، ساقه متورم می­شود. سپس، در طول دوره خشکی، ساقه به آرامی منقبض می­گردد. کاکتوس­هایی که دارای شیارهای باریک هستند به این دلیل سازگاری دارند که شیارها را همانند آکاردئون پر می­کنند.

برای خرید انواع بذر کاکتوس کلیک کنید .

 

گیاه ساکولنت

گیاه ساکولنت

 

گل کاکتوس کاملا واضح بوده و نسبت به سایر تیره­ های گیاهی متفاوت است. گل کاکتوس منحصربفرد بوده و ارتباطی با گل­های گیاهان دیگر ندارد. اپیفیلوم، کاکتوس ارکید می­باشد که دارای گل­های معطر با اندازه 20 سانتی متر است.

تیره کاکتوس نه تنها در ساختار گل، بلکه در سایر خصوصیات نیز نسبت به گیاهان دیگر متفاوت است. هر گیاه کاکتوس دارای مشخصات منحصربفرد می­باشد که در سایر گونه­ های تیره وجود ندارد. این مشخصه، تیره پشت یا آرئول می­باشد. تمام کاکتوس­ها دارای آرئول هستند و بر اساس وجود یا عدم وجود تیره پشتی تفاوت دارند. از آنجا که این آرئول­ها دارای ساختارهای مختلف در انواع مختلف کاکتوس هستند، یکی از راه­های تشخیص یک گیاه کاکتوس از دیگری است. آرئول یک حلقه شعاعی از تیره پشتی می­باشد که روی جوانه ­های شبیه پد قرار داشته و شاخه­ها و گل­ها از آن ظاهر می­شوند. آرئول­ها دارای یک الگوی منظم هستند که امتداد تیره پشتی و در فواصل مساوی قرار گرفته است. در برخی از گونه­ های کاکتوس، مانند کاکتوس کریسمس (Schlumbergera sp)، مشاهده آرئول­ها بسیار دشوار است، زیرا کوچک بوده و در بخش­های کناری ساقه قرار دارند.

یکی از تیره­ های گیاهی که اغلب با تیره کاکتوس اشتباه در نظر گرفته می­شود، تیره فرفیون (Euphorbiacea) می­باشد که شامل گیاهانی نظیر کاکتوس شاخ گاو (Euphorbia grandicornis)، شیر بوش آفریقایی (E. trigona) و مرجان مینیاتوری (E. milii) هستند. اگرچه همه این گیاهان دارای تیره پشتی، ساقه­ های سبز و تعداد کمی برگ یا بدون برگ هستند، اما آرئول ندارند. اگر در مورد اینکه آیا شما یک گیاه فرفیون یا یک گیاه کاکتوس دارید شک می­کنید، یک برش کوچک و غیر قابل مشاهده را روی آن انجام دهید. اگر شیره آن سفید و چسبناک باشد، شما گیاه فرفیون دارید، زیرا شیره کاکتوس شفاف و آبکی است.

در اینجا یک سئوال متداول مطرح می­شود: “آیا این گیاه کاکتوس است یا گیاه گوشتی؟” این سئوال بی مفهوم نیست، زیرا کاکتوس­ها گیاهان گوشتی هستند. کاکتوس حقیقی از اعضای تیره Cactaceae می­باشد. اعضای گوشتی در سایر تیره­ های گیاهی، نظیر تیره Euphoribiaceae نیز تشخیص داده شده که از نظر ساختار گل و وجود آرئول شبیه کاکتوس هستند. بنابراین بایستی توجه کرد که “آیا این گیاه یک کاکتوس است یا یک گیاه گوشتی؟”

برای مطالعه مقاله نکاتی درباره نگهداری کاکتوس کلیک کنید .

 

گیاه کاکتوس

گیاه کاکتوس

 

کاکتوس­ها تنها بومی آمریکا هستند. کریستوف کلمب[2] معتقد است که برای اولین با اروپایی­ها این گیاه زرد و بدون برگ را کشف کرده­اند. البته، بومیان آمریکایی همه چیز را در مورد کاکتوس می­دانستند. در بسیاری از فرهنگ­های بومی آمریکا، گیاه کاکتوس گنجانده شده است. شیره کاکتوس در پزشکی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. برخی از شیره­ های کاکتوس دارای اثر مسکن بوده و در مراسم مذهبی استفاده شده است. شیره Stenocereus gummosus سمی بوده و آن را به رودخانه­ ها جهت صید کردن ماهی توسط دست می­ریختند. ساقه برخی از کاکتوس­ها می­تواند به عنوان یک منبع غذایی در نظر گرفته شده و به صورت پخته یا خام مورد استفاده قرار گیرد. میوه­ های برخی از گونه ­های کاکتوس به صورت خام قابل خوردن می­باشند و می­توان از آن­ها مربا نیز تهیه کرد.

بخش­های خاصی از کاکتوس نیز خوراکی هستند. در ماه­های فروردین و اردیبهشت، گیاهان کاکتوس رشد جدید خود را آغاز می­کنند. رشد جدید منجر به تولید ساقه ­ها می­شود نه برگ­های جدید. طول برگ­های حدود 3 سانتی متر بوده و قطر آن مشابه قطر مداد است. برگ­ها در طول چند هفته و قبل از اینکه ساقه یا پد جدید به طور کامل گسترش یابد از بین می­روند. شکاف برگ در آرئول قرار داشته و پس از افتادن برگ شروع به ایجاد تیره پشتی می­کند. همچنین، آرئول نیز قادر به ایجاد ساقه­ های جدید است (همان که مشابه جوانه انتهایی است).

زمانی که نوپال­ها (نوپالیتو به معنی کوچک) در مرحله جوانی برش داده شده و برداشت می­شوند، معمولا تیره­ های پشتی هنوز توسعه نیافته­ اند. نوپال­ها تنها از کاکتوس گلابی خاردار (نوپال) گرفته می­شوند. میوه قرمز تحت عنوان تونا (کلمه اسپانیایی) و همچنین تیره پشتی نامیده می­شود. ساقه­ های کوچک یا پنیکس به رنگ سبز روشن بوده و همانند کاهو ترد هستند. نوپال­ها یکی از سبزیجات مکزیکی بوده و دارای طعم و بافت شبیه لوبیا سبز می­باشند. برگ­های کوچکتر منحصربفرد هستند.

برای مطالعه مقاله انواع کاکتوس را بشناسیم کلیک کنید .

 

گیاه کاکتوس

گیاه کاکتوس

 

جهت آماده­ سازی برای پخت

خارهای کاکتوس بایستی با یک پوست­کن سیب­ زمینی یا چاقوی تیز با دقت برداشته شود. برای تهیه 20 عدد نوپال کوچک، نوپال­ها را به شکل مربع بریده و آن­ها را در آب شور به همراه 1.2 قاشق چای خوری سودا و یک پیاز خرد شده، به مدت 5 تا 10 دقیقه بجوشانید تا نوپال­ها نازک شوند. آب آن را حذف کرده و برای ایجاد طعم از ادویه استفاده کنید.

کاکتوس دارای کاربردهای دیگری نیز است. تیره پشتی نرم و بلند Oerocereus celsianus به عنوان بالش و رختخواب استفاده می­شود. تیره پشتی سایر گونه ­های کاکتوس به عنوان خلال دندان، شانه، سوزن دوخت و ماهی­گیر استفاده می­شود. با این حال، سایر کاکتوس­ها به عنوان مصالح ساختمانی و همچنین حصار یا فنس محل زندگی استفاده می­شوند.

یکی از اولین گیاهان ثبت شده، یک گونه خاص از کاکتوس می­باشد که توسط آزتک­ها[3] برای اهداف خاص استفاده شده بود. آن­ها گونه Opuntia coccenillifera را به عنوان میزبان حشرات قرمز استفاده می­کردند. برای تولید رنگ بنفش (از ماده) و یا رنگ سرخ درخشان (از نر) برداشت شده و خرد می­شدند. رنگ آن­ها در پارچه و لوازم آرایش مورد استفاده قرار گرفته است.

اولین گام برای موفقیت در تولید گیاه کاکتوس سالم، خرید یک گیاه سالم می­باشد. بایستی از گونه­ های گیاهی دارای تیره پشتی آسیب دیده، علائم کمبود و رشد غیر یکنواخت اجتناب کرد. بایستی از گیاهانی که در فروشگاه دارای رشد دوکی هستند دوری کرد. حتی در شرایط ایده ­آل، رشد دوکی در فروشگاه تضعیف شده و به اندازه حالت عادی گسترش نخواهد یافت و گیاه را با آسیب­های دائمی مواجه خواهد کرد. در حالت ایده­ آل، کاکتوس بایستی از گلخانه پرورش خریداری شده و در اسرع وقت به خرده فروش ارسال شود.

بسته به شرایط آب و هوایی، کاکتوس به مراقبت خاصی در طبیعت نیاز دارد. یک قاعده خوب برای مراقبت از هر گیاه، فراهم کردن شرایطی است که به محیط سازگار شود. در نتیجه، گیاه به طور طبیعی رشد خواهد کرد.

برای مطالعه مقاله گلخانه کاکتوس چگونه است کلیک کنید .

 

پخت کاکتوس

 

 

بطورکلی، دو گروه رایج از کاکتوس­ها وجود دارد :

  1.   کاکتوس­ های آفتاب دوست
  2.   کاکتوس ­های سایه دوست.

محیط گلدان بایستی متشکل از مقادیر مساوی از ماسه درشت، پیت و پرلیت باشد که برای رشد بیشتر کاکتوس ایده­ آل است. گیاهان عمودی بایستی در ظرفی که دارای قطر 3 سانتی متر ارتفاع است، کاشته شود. قطر ظرف بایستی 5 سانتی متر بیشتر از گیاه کاکتوس باشد. مراقب گسترش پوسیدگی در گیاه تازه کاشت شده باشید. اطمینان حاصل کنید که قبل از انتقال گیاه گلدان خشک بوده و انتقال به خاک خشک صورت گرفته است. قبل از آبیاری یک هفته منتظر بمانید که ریشه­ های آسیب­دیده ترمیم شوند.

مقدار و فراوانی آبیاری یکی از بزرگترین مشکلات مربوط به کاکتوس است. از آنجا که کاکتوس در اولین نشانه­ های تنش خشکی پژمرده نمی­شود، چندین نشانه برای درک نیاز به آب در کاکتوس وجود دارد. یک قاعده خوب برای آبیاری این است که 2 تا 3 سانتیمتر خاک خشک شود. این مقدار بایستی با فصل تنظیم شود.

با این حال، با توجه به اینکه رشد گیاه در تابستان نسبت به فصل زمستان بیشتر است، نیاز بیشتری به آب خواهد داشت. در فصل زمستان گیاه ممکن است تنها یک بار در ماه به آب نیاز داشته باشد. در طول تابستان، شما بایستی رطوبت را در مقدار مناسب حفظ کنید تا از خشک شدن ریشه ­ها جلوگیری شود. یکی از مهمترین ملاحظات در آبیاری کاکتوس این است که شما هرگز گلدان را در آب نگذارید.

خاک اشباع از آب می­تواند منجر به پوسیدگی ریشه­ ها شده و عواقب فاجعه باری را به دنبال داشته باشد. کاکتوس نیز به آبیاری و کوددهی نیاز دارند، اما نسبت به سایر گیاهان فراوانی آن­ها کمتر است. برای انجام آبیاری، اجازه دهید که خاک گلدان بین آبیاری­ها کاملا خشک شود. در طول زمستان، بارندگی و بلافاصله پس از کاشت آبیاری را انجام ندهید. برخی ارقام دارای دوره خواب می­باشند که آبیاری می­تواند برای آن­ها بسیار مضر باشد. گلدان­های رسی نسبت به گلدان­های شیشه­ای یا پلاستیکی به آب بیشتری نیاز دارند. گلدان­های کوچک نسبت به گلدان­های بزرگ به آبیاری مکرر نیاز دارند.

کاکتوس و ساکولنت برای حفظ رنگ و شکل مناسب خود به حداقل مقدار نور نیاز دارد. گونه­ های خاردار، تیره و کرکی به نور آفتاب بیشتری نسبت به انواع صاف، نرم و برگ­دار نیاز دارند.

اگرچه بسیاری از کاکتوس­ها طیف وسیعی از دما را تحمل می­کنند، اما اکثر آن­ها در دمای مشابه سایر گیاهان خانگی بیشترین تاثیر را خواهند داشتند. زمانی که درجه حرارت خیلی گرم یا خیلی سرد می­شود، کاکتوس به راحتی به حالت خواب می­رود. فضای ایده­آل برای کاکتوس در زمستان، اتاق سرد آفتابی خواهد بود. در تابستان، کاکتوس به خارج از خانه منتقل شده و در آنجا می­تواند در طول روز در جلوی آفتاب و در طول شب در مکان سرد و مرطوب قرار گیرد. اگر شما در تابستان کاکتوس خود را به محیط بیرون منتقل می­کنید، مطمئن باشید که سایه جزئی برای چند هفته اول وجود دارد. در صورت قرارگیری مستقیم گیاه در معرض خورشید، شدت نور خورشید می­تواند روی آن تاثیر داشته باشد.

کاکتوس را می­توان توسط شاخه ­ها و جوانه­ ها تکثیر کرد. جوانه بایستی از گیاه جدا شده و به مدت 2 هفته خشک شود. پس از برش، زخمی ایجاد می­شود که گیاه باید آن را در یک محیط خشک ترمیم کند. هنگام برید بخش ساقه، از چاقوی تیز و تمیز استفاده شود. اگر از یک ساقه بلند چندین قطعه می­گیرید، بایستی به یاد داشته باشید که بالا و پایین هر قطعه زخمی بوده و قطعه ساقه کشت شده رشد نخواهد کرد.

یک روش ساده برای حفظ بالا و پایین ساقه این است که پایین هر قطعه به صورت زاویه و بالا به صورت مستقیم برش داده شود. برای تشکیل پد یا ساقه کاکتوس، قلمه ­ها بایستی در درزها قرار گیرند، زیرا گیاه مادی ممکن است به طور قابل توجهی ناسازگار باشد. پد بیضی حاصل از کاکتوس می­تواند به عنوان قلمه مناسب در نظر گرفته شود.

مشکل اصلی قلمه­ های کاکتوس، توسعه پوسیدگی قارچی است. این وضعیت از سطح قلمه شروع شده و در نهایت کل قلمه را در بر می­گیرد. برای جلوگیری از این مشکل، دو روش توصیه می­شود.

اول اینکه قلمه­ های تازه را از یک تا 14 روز قبل از قرار دادن در محیط ریشه­ زایی می­توان در یک مکان گرم و خشک قرار داد. هر چقدر سطح قلمه بزرگتر باشد بایستی بیشتر خشک شود. در این زمان، خشک شدن باعث ایجاد کالوس خشک می­شود که نسبت به پوسیدگی مقاوم است. اگرچه به نظر می­رسد که قرار دادن قلمه به مدت چندین روز در محیط گرم یک ایده اصلی می­باشد، اما به خاطر داشته باشید که کاکتوس قادر به زنده ماندن در دوره­ های خشکی است. تا زمانی که قلمه زیاد نازک نیست، خشک شدن آن زمان زیادی را می­برد. برای جلوگیری از پوسیدگی نرم قلمه­ های تازه تهیه شده می­توان گوگرد باغ را کاهش داد. به مدت یک هفته قلمه را آبیاری نکنید. پس از یک هفته می­توانید آبیاری را آغاز کنید.

برای مطالعه مقاله با گیاه کاکتوس آشنا شویم کلیک کنید .

 

گیاه کاکتوس

گیاه کاکتوس

 

همچنین، کاکتوس می­تواند از بذر رشد کند و بسیاری از شرکت­های بذر بسته­ هایی از ارقام مخلوط را ارائه می­دهند.(بسته گلدان کاکتوس) این حالت می­تواند بسیار سرگرم کننده باشد. برخی از بذر کاکتوس یک سال طول می­کشند تا جوانه بزنند و ممکن است چند سال طول بکشد تا شما بتوانید شکل کاکتوس جوان را مشاهده کنید.

با وجود جوانه­ زنی کند، نگهداری کاکتوس حاصل از بذر نسبت به کاکتوس نیمه مقاوم سخت نیست. بسیاری از آن­ها می­توانند در عرض 2 سال جوانه بزنند. شما می­توانید در چند سال آینده یک مجموعه خوب را بدست آورید.

زمان کاشت بذر به شرایط موجود بستگی دارد. اگر گلخانه یا یک فضای کوچک و گرم دارید، می­توانید بذر های خود را در آخر دی یا در اوایل بهمن کاشت کنید. با این حال، اگر گرما در دسترس نیست، بهتر از تا اواخر فروردین یا اردیبهشت صبر کنید.

بذر هایی که زودتر کاشت می­شوند معمولا گیاهچه­ های بزرگتری را قبل از زمستان تولید می­کنند. این نکته بسیار مهم است. امکان ندارد که بتوانید گیاهچه­ های کوچک را در زمستان و بدون گرما نگهداری کنید. گیاهچه­ ها معمولا در اواسط مهر قوی­تر هستند و بهترین شانس برای مشاهده آن­ها در فصل سرد می­باشد. برخی از ارقام بسیار کند هستند، در حالی که ارقام دیگر بسیار سریع می­باشند. گرمای گلخانه خود را در محدود 5-7 درجه سانتی گراد نگهدارید. این امر به رشد آغاز رشد گیاهچه­ ها در بهار کمک خواهد کرد.

برای مطالعه مقاله راز نگهداری از کاکتوس های خانگی چیست کلیک کنید .

 

گیاه کاکتوس

گیاه کاکتوس

 

وجود کمپوست در خاک بسیار ایده ­آل است. علاوه بر این، ماسه نیز فوق العاده مفید می­باشد.

به نظر می­رسد که عمق 10 سانتی متر برای رشد بذر ها بسیار مناسب است، زیرا باعث خشک شدن سریع آن­ها نمی­شود. قبل از کاشت مطمئن باشید که همه ظرف­ها تمیز و استریل شده­اند. اگر شما مقدار کمی از بذر هر رقم دارید، می­توانید سطح خاک را توسط نوارهای پلاستیکی تقسیم ­بندی کنید. بایستی مراقب باشید که مخلوط بذر ها را از بین نبرید. 2.5 سانتی متر از کمپوست را به ظرف اضافه کنید. سپس، ظرف را با مخلوطی از کمپوست و ماسه پر کرده و به آرامی خاک را فشار دهید تا فضای 3 سانتی متری در بالای ظرف باقی بماند. تکه­ های تقسیم کننده را در ظرف قرار داده و تمام بذر ها را کاشت کرده و با تاریخ مشخص کنید. بذر های کوچک را با مخلوط گلدان نپوشانید، اما به آرامی بین بذر و ماسه تماس ایجاد کنید. بذر های بزرگ بایستی به آرامی در خاک فرو برده شوند.

پس از کاشت بذر ها، ظرف­ها را در یک ظرف دیگر دارای مقدار کافی آب، حدود 6 سانتی متر بالاتر، قرار دهید. هنگامی که سطح بالای خاک به طور کامل مرطوب شد، ظرف­ها را در انتهای ماه دی و اوایل بهمن در اتاقک تکثیر گرم با دمای 21 تا 32 درجه سانتی گراد قرار دهید. پایه اتاقک تکثیر می­تواند ماسه باشد، اما فضای بین ظرف­ها را می­توان با پیت مرطوب پر کرد. پوشش را روی آن قرار داده و برای ایجاد سایه از کاغذ تیره استفاده کنید. با این حال، اگر نگهداری دما در حدود 21 درجه سانتیگراد امکان­پذیر نیست، بهتر است تا اواخر ماه فروردین یا اوایل ماه اردیبهشت منتظر بمانید که دمای مناسب برای کاشت تامین شود. آبیاری اولیه بایستی تا زمان جوانه ­زنی بذر ها کامل باشد. ظرف­ها را به دقت بررسی کنید و در صورت لزوم آب را با اسپری اضافه کنید.

جوانه ­زنی برخی ارقام بسته به رقم طول می­کشد. با این حال، برخی از گیاهچه­ ها ممکن است در عرض 7 تا 10 روز ظاهر شوند، در حالی که برخی دیگر به زمان بسیار زیادی نیاز دارند. کاکتوس­های توپی ممکن است در عرض دو هفته یا زودتر ظاهر شوند. اگر مخلوطی از بذر های ارقام مختلف را دارید، برخی از آن­ها سریعتر از بذر های دیگر جوانه خواهند زد. بهتر است هر رقم را به صورت جداگانه کشت کنید. کاکتوس، فروکاکتوس و برخی از انواع کاکتوس­ها می­توانند در مدت طولانی جوانه بزنند. مشخص شده که بذرهای بزرگ اگر قبل از کاشت با آب گرم خیس شوند به سرعت جوانه می­زنند.

بذر ها را پس از کاشت بپوشانید. این حالت بایستی در بسیاری از ارقام کاکتوس صورت گیرد. هر پوششی که شما انتخاب می­کنید – پوشش شیشه ­ای یا جعبه یا حتی کیسه­ های پلی­اتیلن – بسیار مهم است و بایستی روزانه تمیز شوند تا حذف رطوبت به راحتی انجام شود.

به محض اینکه گیاهچه ­ها ظاهر شدند، بایستی کاغذ یا پوشش برداشته شود تا نور به آن­ها برسد. اما اگر گیاهچه­ ها در معرض نور شدید قرار گیرند، می­توانند رنگ قرمز داشته و برای مدت طولانی به رشد خود ادامه دهند. هنگامی که گیاهچه جوانه می­زند، روزانه شیشه یا قاب را بکشید تا نور و هوا به آن­ها برسد. در غیر این صورت، گیاهچه­ ها خیس خواهند شد.

 

گیاه کاکتوس

گیاه کاکتوس

 

بیماری به نام “damping-off” وجود دارد که دشمن سرسخت گیاهچه­ های کوچک است. بنابراین، استریل کمپوست بسیار مهم بوده و بایستی بطور صحیح استریل شود و از آب تمیز نیز برای اسپری و آبیاری استفاده گردد. اگر گیاهچه­ ها مورد حمله قرار گیرند مطمئنا از بین خواهند رفت. اگر در سطح ظرف کپک وجود داشته باشد، می­تواند باعث از بین رفتن بذرها شود. عاری کردن بذرها از ناخالص­ها بسیار مهم است.

اجازه ندهید که در طول جوانه ­زنی ظرف خشک شود. هنگامی که گیاهچه ­ها بالا می­آیند، بایستی بیشتر مراقب آن­ها باشد و قبل از هر آبیاری اجازه دهید که سطح خاک خشک شود.

همچنین، مهم است که بلافاصله پس از آماده شدن گیاهچه ­ها، آن­­ها را خراش دهید. اگر به مدت طولانه در ظروف بذر نگهداری شوند، ممکن است رشد آن­ها متوقف شود. هنگامی که این اتفاق رخ می­دهد، زمان زیادی طول می­کشد تا گیاهچه­ ها رشد دوباره خود را آغاز کنند و به ندرت گیاه خوبی حاصل می­شود.

هنگامی که گیاهچه ­ها 3 ماهه شدند می­توان آن­ها را از ظرف بذر خارج کرد، اما برخی از ارقام ممکن است به زمان زیادی نیاز داشته باشند. بهترین زمان برای انتقال گیاهچه­ ها به ظرف دیگر، هنگامی است که کوتیلدون­ (اولین برگ بذر) توسط گیاه جذب می­شود. شما خواهید دید که گیاهچه یک سیستم ریشه خوب داشته و می­تواند بدون آسیب دیدگی کاشت شود. بهتر است که حدود 2.5 سانتی متر از گیاه در سینی کاشت شود. سینی نیز بایستی به خوبی ضد عفونه شده و شسته شود تا از بروز هر گونه بیماری جلوگیری گردد. از مخلوط گلدان می­توان استفاده کرد، اما بهتر است به ازای هر بخش ماسه از 5 بخش کمپوست استفاده شود تا آن را متخلخل کند. سطح خاک اطراف گیاه را به آرامی مرتب کنید.

هنگام برداشت گیاهچه­ ها از ظرف بذر، ممکن است همه گیاهچه­ ها باهم کشیده شوند؛ در این صورت، ریشه­ ها را به آرامی جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که ریشه­ ها به خوبی به خاک می­رسند و سعی کنید که آن­ها را به خوبی جدا کنید. هر کدام از گیاهچه ­ها را بر اساس نام و تاریخی که در گلدان قرار داده­اید مشخص کنید. در مورد آبیاری نیز دقت کنید. گیاهچه­ ها بایستی در سایه نگهداری شوند. در هیچ شرایطی نباید آن­ها را در جلوی نور آفتاب قرار دهید. تا زمانی که گیاهچه­ ها رشد خود را پس از انتقال آغاز می­کنند، نبایستی آب زیادی داده شود.

دمای مورد نیاز بایستی نزدیک به 21 درجه سانتی گراد باشد. اگر دما در طول شب کاهش یابد، نباید به گیاهچه ای آسیبی وارد شود. در صورت کاهش دما به 10 درجه سانتی گراد آسیب­ هایی به گیاهچه وارد خواهد شد.

سعی کنید موقع آبیاری خاک مرطوب شود. تا زمانی که نشانه­ ها خشکی در خاک مشخص نشده آبیاری را انجام ندهید. اطمینان حاصل کنید که در طول روز گردش هوا مناسب بوده و تهویه به راحتی انجام می­شود.

دلیل اصلی عدم جوانه زنی برخی از بذر ها، کاشت عمیق آن­ها است. همچنین، بذرهای قدیمی احتمال جوانه­ زنی کمتری دارند، بخصوص اگر در شرایط بد نگهداری شوند. بایستی از بذر تازه که از شرکت معتبر خریداری شده استفاده شود. ظرف بذر را در معرض نور آفتاب مستقیم قرار ندهید و مطمئن شوید که نور به آن­ها می­رسد.

صبور باشید و گیاهچه­ های کوچک را بیش از حد جابجا نکنید. تا زمانی که همدیگر را لمس نکرده ­اند در جعبه نگهداری کنید. بسته به رقم، گیاهچه­ ها بایستی در گلدان­ها 5 یا 6.5 سانتی متر قرار گیرند. برخی از گیاهچه­ ها، مانند کاکتوس توپی، ممکن است در جعبه بذر نیز گل بدهند، اما برخی از ارقام دیگر، نظیر روبوتیا، پارودیا، ژیمنوکالیسیوم و توتیا معمولا 2 سال طول می­کشد تا گل دهند. سایر ارقام، نظیر اوپونتیاس، سرئوس و فروکاکتوس ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشند.

پس از اینکه گیاه به خوبی رشد کرد، بایستی در زمستان در دمای 7 درجه سانتی گراد نگهداری شوند.

برای مطالعه مقاله رشد گیاه کاکتوس در داخل خانه کلیک کنید .

 

گیاه کاکتوس

گیاه کاکتوس

 

در اکثر گونه ­ها می­توان در ماه­ های بهار و تابستان از کود مایع استفاده کرد.

تیره کاکتوس دارای هزاران رقم و گونه است. ما فقط یکی از آن­ها را پوشش می­دهیم، اما برای کشت همه گونه­ ها دستورالعمل­هایی وجود دارد.

گیاهان هوایی، استثناء بوده و به طور طبیعی روی درختان رشد می­کنند. آن­ها نیاز به دستورالعمل­های مختلفی دارند، به خصوص اینکه آن­ها پس از کریسمس شروع به تولید گل می­کنند.

نمونه ­هایی از این گیاهان عبارتند از Zygocactus truncatus، Schlumbergera bridgesii (کاکتوس کریسمس)، Schlumbergera gaertneri (کاکتوس عید پاک) و Rhipsalidopsis rosea (کاکتوس ویت­سام). همه این گونه­ ها نیاز کم تا متوسط به نور و کمپوست متخلخل با قابلیت نگهداری رطوبت نیاز دارند. آن­ها بایستی در پاییز خشک شوند تا جوانه­ زنی تحریک شود. آن­ها به محیط مرطوب نیاز دارند و از فصل بهار تا اواخر ماه آگوست، آبیاری هفتگی سودمند خواهد بود. با آغاز تشکیل جوانه­ ها، گیاهان در محل خنک قرار دهید. دمای آن بایستی 7 تا 10 درجه سانتی گراد باشد. حداقل 12 ساعت تاریکی برای آن­ها مناسب است.

اپیفیلوم متفاوت بوده و از اوایل پاییز تا بهار به نور کامل نیاز دارد و پس از گلدهی نیز به سایه جزئی نیاز دارد. آن­ها را می­توان خارج از محدوده سایه قرار داد. لازم است قبل از آوردن همه گلدان­ها اطمینان حاصل شود که کرم در گلدان وجود ندارد. پس از گلدهی، گیاه بایستی به مدت 6 هفته در حالت استراحت نگهداری شود. در این صورت، برای جلوگیری از خشک شدن کامل خاک فقط رطوبت نیاز خواهد بود. در تمام موارد دیگر، نباید کمپوست بیش از حد خشک شود. در اواخر پاییز و زمستان بایستی آبیاری کمتری انجام شود. در صورت نیاز به رطوبت جهت جلوگیری از خشک شدن کامل خاک، بهتر است آب اسپری شود. آپوروکاکتوس به کمپوست غنی و باز و مقدار زیادی آب در تابستان نیاز دارد.

برای مطالعه مقاله آموزش رشد کاکتوس کلیک کنید .

بایستی اطمینان حاصل شود که منطقه عاری از آفت است. در اینجا چند مورد را مشاهده می­کنید.

 

شپشک آردی

ضروری است که شپشک آردی به سرعت کشته شود. برای این منظور می­توان از یک آفت­کش خوب حاوی مالاتیون استفاده کرد. برخی از ارقام کاکتوس نسبت به مالاتیون مقاوم نیستند؛ بنابراین، از هویت گیاه خود اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال، گل­نازیان توسط مالاتیون آسیب می­بیند. یک انتخاب بهترین برای این گونه، فرمول حاوی ایداکلوپرید است.

 

شپشک آردی

شپشک آردی

 

شپشک آردی ریشه

بایستی تمام خاک حذف شده و همه آن­ها نابود شوند. ریشه­ ها را با ترکیبات متیله شستشو کنید؛ سپس، آن­ها را کاملا تمیز کرده و پس از خشک شده و قبل از پر کردن گلدان، خاک را کاملا استریل نمایید. همیشه ابزاری که استفاده می­کنید باید تمیز و استریل باشند.

 

شپشک آردی ریشه

شپشک آردی ریشه

 

برای خرید بذر  و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

 

[1] سنگرخ یا لیتوپس سرده گیاهان آب­داری در خانواده علف­ فرشیان است.

[2] یک سوداگر و دریانورد اهل جنوا ایتالیا بود که بر حسب اتفاق قاره آمریکا را کشف کرد.

[3] آزتک­ها یک تمدن آمریکای مرکزی را در مکزیک مرکزی شامل می­شدند که دارای اسطوره بسیار غنی بودند.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *