بن سای و گلخانه

مراقبت از بن سای کاج سیاه ژاپنی

بن سای کاج سیاه ژاپنی

درخت کاج سیاه ژاپنی بومی ژاپن بوده و یکی از گونه­ های کلاسیک کاج بونسای است. کاج سیاه یک درخت بسیار قوی بوده و در ژاپن معمولا در پارک­ها و باغ­های زینتی رشد می­کند و ارتفاع بیش از 25 فوت بوده و تا فواصل 35-20 فوتی گسترش می­یابد. کاج­های سیاه در برابر شرایط بد مقاوم هستند و در طبیعت در خاک­ های سنگی ضعیف رشد می­کنند. کاج­های سفید اغلب به کاج­های سیاه پیوند زده می­شوند تا توانایی و سرعت خود را افزایش دهند. بونسای کاج سیاه بسیار شیک و بی­خطر بوده و برای مبتدیان و استادان مناسب است.

ویژگی­های درختان بن سای کاج سیاه ژاپنی :

درختی عالی، کوچک و با شکل غیر عادی که دارای رنگ خاکستری – سبز تیره بوده و طول سوزن­های آن 13 تا 18 سانتی متر می­باشد و در دو گروه قرار گرفته ­اند. اگرچه طول سوزن­ها به صورت طبیعی بلند است، اما می­تواند اندازه آن را با استفاده از تکنیک­های هرس بونسای کاهش داد. شاخه­ ها به صورت افقی بوده و چشم انداز زیبایی را ایجاد می­کنند و گاهی اوقات مرکز اصلی را ایجاد می­کنند که دارای پوست خاکستری رنگ زیبا بوده و با افزایش سن تیره می­شود.

برای خرید انواع بذر بن سای کلیک کنید .

بن سای کاج سیاه ژاپنی

بن سای کاج سیاه ژاپنی

دمای بن سای کاج سیاه ژاپنی:

کاج سیاه گرما شدید، به خصوص در اطراف ریشه را دوست ندارد. این بونسای تمایل دارد که در طول تابستان آب به صورت اسپری داده شود. این درخت زندگی در هوای سردتر را ترجیح می­دهد و در صورتی که در مناطق گرم رشد کند، بایستی مراقبت شده و توجه ویژه­ای به نیاز آن شود.

نور بن سای کاج سیاه ژاپنی:

این بونسای در آفتاب کامل رشد می­کند و به گردش خوب هوا نیاز دارد. بهترین زمان برای این درخت وقتی است که نور به تمام قسمت­های شاخ و برگ می­رسد.

آبیاری بن سای کاج سیاه ژاپنی:

این بونسای متحمل خشکی بوده و می­تواند خشکی بین آبیاری را تحمل کند. این درخت یک انتخاب عالی برای کسانی است که معمولا مسافرت می­کنند. این درخت به تخلیه خوبی نیاز دارد و ارائه رطوبت توسط یک سینی پر از سنگ می­تواند برای ریشه­ ها مفید باشد.

کوددهی بن سای کاج سیاه ژاپنی:

در طول فصل رشد، هر چهار هفته با کود بر پایه اسید، کودهی شود.

هرس کردن بن سای کاج سیاه ژاپنی:

هرس معمولا در اوایل بهار و در اواخر پاییز که جوانه ­ها به بلوغ می­رسند، انجام می­شود. ابتدا جوانه­ های ناخواسته که ضعیف هستند حذف می­شوند و یک هفته بعد جوانه­ هایی که بسیار قوی هستند برداشته می­شوند. بنابراین، در اولین هرس، جوانه­ های مناطق ضعیف حذف می­شوند و تنها جوانه ­های بزرگ و قوی نگهدای می­شوند. در قوی­ترین منطقه، جوانه­ های ضعیف حفظ شده و بزرگترین و قوی­ترین جوانه­ ها حذف می­شوند.

سوزن­ها رشد یافته از بالا و پایین شاخه­ ها حذف شده و تنها سوزن­های جانبی باقی می­مانند. اگر در بهار دیگر درخت سالم باشد، شما می­توانید همه سوزن­های جدید را حذف کنید. به دنبال آن، در محل حذف سوزن­ها، جوانه ­ها ظاهر می­شوند. در این تکنیک، سوزن­ها به طور قابل توجهی کاهش می­یابد و تراکم شاخه­ ها بیشتر می­شود.

برای نگهداری از آن در طول ماه­های تابستان می­توانیم از سیم استفاده کنید، اما بایستی مراقب پوست آن باشید تا آسیب نبیند. این امر مانع افتادن و شکستن شاخه­ های حساس می­شود. این بونسای عمدتا در فرم عمودی دیده می­شود.

برای مطالعه مقاله کاشت بنسای از بذر کلیک کنید .

بن سای کاج سیاه ژاپنی

بن سای کاج سیاه ژاپنی

حشرات / آفات بن سای کاج سیاه ژاپنی:

این درخت بسیار دلپذیر بوده و نسبت به آفات یا بیماری حساس نیست؛ با این حال، تحت تاثیر آن­ها قرار می­گیرد. برای سالم نگه داشتن درخت، بایستی اطمینان حاصل کنید که قادر به جلوگیری از مشکلات معمول در انواع دیگر بن سای هستید.

تکثیر بن سای کاج سیاه ژاپنی:

بذرهای کاج سیاه را می­توان به راحتی در اوایل بهار در ماسه کاشت کرد. برای آغاز جوانه ­زنی بذر بایستی به مدت دو روز در آب خیس شوند. اطمینان حاصل کنید که تمام بذرهای شناور در آب حذف می­شوند، زیرا این بذرها جوانه نخواهند زد. کاج­های سیاه را می­توان توسط پیوند و قلمه نیز تکثیر کرد.

تعویض گلدان بن سای کاج سیاه ژاپنی:

گلدان بونسای کاج سیاه را در بهار، قبل از اینکه جوانه­ ها متورم شده باشند، تعویض می­کنند. خاک مخلوط، شن و ماسه درشت و ماسه و پیت بهتر است. ظرف ممکن از بزرگتر از گلدان­های قدیمی بن سای باشد تا ریشه ­های تغذیه کننده در پایان روز تابستان گرم از بین نروند. بایستی مطمئن شوید که کاج سیاه ریشه کافی برای جذب رطوبت و تغذیه را داشته باشد. برای جذب مواد غذایی، کاج به نوع خاصی از قارچ در اطراف ریشه نیاز دارد. این قارچ­ها به عنوان مواد سفید و رشته­ ای بوده و تحت عنوان میکوریزا شناخته می­شود.

میکوریزا با ریشه­ های درخت همزیست شده و باعث ایجاد تارهای کشنده می­شوند. با توجه به اینکه میکوریزا ویتامین­ها و کربوهیدرات­های مورد نیاز درخت را تامین می­کند، یون­هایی را نیز تولید می­کند که به طور مستقیم به درخت منتقل شده و باعث افزایش کارآیی جذب مواد مغذی از خاک می­شود.

این امر از طریق افزایش سطح جذب سیستم ریشه و حل شدن سیلیکات­ها در خاک و افزایش دسترسی مواد مغذی در حالت اسیدی می­شود. همچنین، میکوریزا نیتروژن و هورمون­های رشد طبیعی را تولید کرده و از سیستم ریشه در برابر پاتوژن­ها محافظت می­کند.

هنگام تعویض گلدان، اطمینان حاصل کنید که برخی از این قارچ­های مفید در مخلوط خاک جدید گنجانده شده ­اند تا از سلامت بونسای خود مطمئن شوید.

برای مطالعه مقاله بن سای چیست کلیک کنید .

بن سای کاج سیاه ژاپنی

بن سای کاج سیاه ژاپنی

سایر نظرات :

گاهی اوقات، کاج سیاه یک شاخه “ساحر” را ایجاد می­کند که باعث عفونت قارچی می­شود. این یک گروه از شاخه­ های کوچک است که بسیار کوتاه می­باشد. درختانی که دارای شاخه ­های ساحر هستند، دارای شاخه ­های کوچک و سوزنی بسیار کوتاه و مستحکم می­باشند. بن سایی که از شاخه­ های “ساحر” تکثیر می­شوند، یاتسوبوسا نامیده می­شوند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.