بن سای و گلخانه

معرفی گونه های بونسای کاج

بونسای کاج

برای تهیه بونسای، کاج گزینه مناسبی بوده و بسیاری از علاقه زیادی از بونسای این درخت دارند. درخت کاج همیشه سبز بوده و دارای سوزن می­باشد که در دسته­ های دو تا پنج ­تایی قرار گرفته­ اند.

پوست درختان کاج مسن کنده شده و تکه تکه می­شود. در طبیعت، کاج­ها در اشکال مختلف رشد می­کنند و می­توانند در سبک­های مختلف بونسای مورد استفاده قرار گیرند. به منظور تیمار گونه­ های مختلف کاج بر اساس ماهیت آن، لازم است مراحل رشدی آن در طول فصل رشد را بدانیم. گونه­ های کاج حاوی دو سوزن می­توانند در اوایل تابستان برای تولید سوزن­های کوچک­تر خرد شوند. گونه­ های کاج دارای دو سوزن، سوزن را تولید نمی­کنند، زیرا برای آن­ها مضر می­باشد.

چگونه می­توان گونه­ های کاج خود را شناسایی کرد

دو گونه شناخته شده کاج دو سوزن را در هر دوره رشدی تولید می­کنند و عمدتا در ژاپن در مناطق نزدیک ساحل رشد می­کنند. طوفان­ها اغلب سوزن­های جدید آن­ها را در ماه خرداد می­شکند و پس از آن درختان دومین سوزن را تولید می­کنند. کاج سیاه ژاپنی یک درخت قوی، بلند، سبز تیره با سوزن­های خوشه ­ای است. این درخت بیشتر در کنار دریا رشد می­کند.

کاج قرمز ژاپنی ظریف­تر، بلندتر و باریک­تر بوده و دارای سوزن­های نرم­تر و نازک­تر شبیه کاج اسکاتلندی هستند. رشد این کاج در سمت ساحل اندکی بیشتر است.

گونه­ های کاج اغلب در کوه­ها رشد می­کنند و با شرایط سخت و دوره رشدی کوتاه سازگار هستند. کاج سفید ژاپنی (به نام کاج پنج سوزن نیز نامیده می­شوند) یک گیاه کوهی می­باشد که دارای سوزن­های نرم در خوشه ­های پنج­تایی است. این کاج بیشتر ماده بوده و در مناطق کوهستانی با ارتفاع بالا یافت می­شوند. این کاج عمدتا روی سیستم ریشه کاج سیاه پیوند زده می­شود تا رشد پایدارتری داشته باشد.

ارقام پا کوتاه کاج سفید شامل زوئی­شو، کوکونو و میوجو می­باشد. کاج اسکاتلند در سراسر اروپا و حتی در سیبری رشد می­کند. این کاج دارای سوزن­های نازک بوده و پوست آن در قسمت فوقانی تنه اغلب قرمز است. کاج پندورزا بومی شمال غربی آمریکای شمالی و کوهای راکی است.

این درخت بلند بوده و سوزن­های آن بسیار طویل هستند و در خوشه­ های سه تایی قرار دارند. پوست کاج­های پندورزا مسن به رنگ زرد تا نارنجی بوده و حتی صورتی با شکاف­های سیاه نیز می­باشد. کاج کوهی بومی کوه­های اروپا بوده و اغلب به صورت درختچه­ ای در نزدیکی تیمبرلین قرار دارند. این کاج دارای جفت سوزن­های کوتاه، قوی و سبز تیره بوده و پوست آن به رنگ قهوه ­ای تیره است. چوب آن فیبری و صمغی است. در نهایت، Pinus aristata (کاج بریستلکون) بیشتر در کلرادو و نیومکزیکو رشد می­کند.

برای خرید انواع بذر بن سای کلیک کنید .

بونسای کاج

بونسای کاج

دستورالعمل مراقبت از بونسای کاج دو سوزن:

در ادامه به صورت کاملا مفصل به نحوه مراقبت از بونسای کاج دو سوزن می پردازیم.

اطلاعات کلی بونسای کاج دو سوزن:

مهم این است که بدانیم که گونه­ های کاجی که در طبعیت زندگی می­کنند چه ویژگی­هایی دارند. در این صورت می­توان درک درستی از چگونگی رفتار درخت در بونسای بدست آورد. کاج­های سیاه و قرمز ژاپنی اولین سوزن و برخی از شاخ و برگ­های خود را به دلیل طوفان­هایی که در اوایل یا اواسط تابستان در ژاپن رخ می­دهد، از دست می­دهند.

پس از آن­، این درختان می­توانند سریع رشد کرده و سوزن دوم خود را تا پاییز تولید کنند. این حادثه را می­توان در تهیه بونسای به منظور کوتاه کردن سوزن­ها و فشرده و صاف کردن بیشتر شاخه­ ها استفاده کرد. اما لازم است که فصل رشد باید به اندازه کافی طولانی باشد تا بتواند به طور کامل رشد کند.

موقعیت بونسای کاج دو سوزن:

بونسای کاج را در خارج از نور کامل آفتاب قرار دهید. این کمک می­کند که اولین و دومین فلوش رشد کرده و توسعه یابد و تعداد و اندازه سوزن­ها نیز کاهش یابد (اگر نور خورشید به اندازه کافی نباشد، سوزن­ها رشد بیشتری می­کنند). درختان کاج بسیار سرسخت هستند، اما نیاز است که در طول زمستان در داخل ظروف نگهداری شوند.

آبیاری بونسای کاج دو سوزن:

مواظب باشید که آبیاری بیش از حد نشود، زیرا بونسای کاج رطوبت دائمی را دوست ندارد. زهکشی خود لازم است. از درختان در برابر بارندگی بیش از حد محافظت کنید، زیرا آب زیاد باعث رشد بیشتر سوزن­ها می­شود.

کوددهی بونسای کاج دو سوزن:

در طول سال به درختان ضعیف کود دهید. در دماهای پایین از کود کمتر استفاده نکنید. درختان سالم را در اوایل بهار (اسفند) تا اوایل تابستان و زمانی که شمع­ها برش داده می­شوند، کود دهید. کود آلی جامد می­تواند حداقل سه بار با فواصل زمانی 4 هفته استفاده شود. سپس، کوددهی را متوقف کنید تا رشد شمع­های ثانویه تشدید شود. در اوایل تا اواخر پاییز نیز مجددا کود اضافه کنید.

هرس کردن بونسای کاج دو سوزن :

در اوایل و اواخر تابستان شمع­های کاج­های سالم را بردارید و فقط یک قطعه کوچک با طول حدود 5 میلی­متر با چند جفت سوزن را نگهدارید. جوانه­ های خوابیده را بردارید تا رشد آن­ها فعال شود. در پاییز، پس از رشد ثانویه، شاخه­ های اضافی را حذف کنید.

در جایی که بیش از دو شاخه از یک نقطه رشد کرده است، شاخه­ ای را انتخاب کنید که دارای رشد جانبی بوده و به شکل V می­باشد. سایر شاخه­ ها را حذف کنید. در بخش­های قوی درخت، سوزن­های قدیمی و اضافه را به صورت متعادل حذف کنید تا درخت به خوبی رشد کند.

سیم­ کشی بونسای کاج دو سوزن :

سیم کاج­ها از اوایل پاییز تا اوایل بهار یا بلافاصله پس از هرس کردن شمع­ها در اوایل تا اواسط تابستان وصل می­شود.

تعویض گلدان بونسای کاج دو سوزن :

تعوض گلدان پس از اینکه جوانه ­ها شروع به رشد کردند، در بهار انجام می­شود.

تکثیر بونسای کاج دو سوزن :

کاج می­تواند توسط بذر یا پیوند تکثیر شود. برخی از آن­ها نیز توسط هوا منتشر می­شوند.

آفات و بیماری­ها بونسای کاج دو سوزن :

کاج­ها می­توانند تحت تاثیر شته­ ها، کنه­ های تارعنکبوتی و کرم پیله­ ساز تحت تاثیر قرار گیرند. گاهی اوقات، آن­ها نیز توسط بیماری­های قارچی و پوسیدگی ریشه مورد حمله قرار می­گیرند. در این گونه موارد بایستی از آفت­کش­های اختصاصی استفاده شود. توصیه می­شود که در این زمینه از یک متخصص کمک بگیرید، زیرا کاج می­توانند قبل از اینکه علائم اولیه را نشان دهد از بین برود. اگر کاج در موقعیت آفتابی قرار گیرد، تمایل دارد که بسیار سالم باشد.

برای مطالعه مقاله بن سای چیست کلیک کنید .

بونسای کاج دو سوزن

بونسای کاج دو سوزن

دستورالعمل مراقبت از بونسای کاج تک سوزن:

در ادامه به دستورالعمل های مراقبت بونسای کاج تک سوزن می پردازیم.

اطلاعات عمومی بونسای کاج تک سوزن :

برخلاف گونه ­های کاج که در بالا ذکر شد، اکثر کاج­های دیگر تنها یک سال رشد می­کنند. این می­تواند برای از بین بردن تمام شمع­های آن کشنده باشد. این رده شامل کاج سفید، کاج اسکاتلندی، کاج پاندورزا و کاج کوهی است.

موقعیت بونسای کاج تک سوزن :

کاج را در بیرون در نور کامل آفتاب قرار دهید. این امر باعث رشد سالم و کاهش اندازه سوزن­ می­شود (اگر درخت نور کافی را دریافت نکند، سوزن رشد بیشتری می­کند). درختان کاج بسیار سرسخت هستند، اما در زمستان بایستی در ظروف کاشت شوند.

آبیاری بونسای کاج تک سوزن :

مراقب باشید که آبیاری بیش از حد نباشد، زیرا بونسای رطوبت دائمی را دوست ندارد. زهکشی خوب لازم است. از درختان در برابر بارندگی بیش از حد محافظت کنید، زیرا آب زیاد باعث رشد بیشتر سوزن­ها می­شود.

کوددهی بونسای کاج تک سوزن :

در طول سال به درختان ضعیف کود دهید. در دماهای پایین از کود کمتر استفاده نکنید. درختان سالم را در اوایل بهار تا اواخر پاییز کود دهید.

هرس کردن بونسای کاج تک سوزن :

در اوایل و اواخر تابستان شمع­های کاج­های سالم را کوتاه کرده و فقط یک قطعه کوچک را نگهدارید. اگر در یک محل بیش از دو شمع وجود دارد، شما می­توانید غیر از دو شمع بقیه را حذف کنید. در پاییز می­توانید شاخه ­های اضافی را حذف کنید. در جایی که بیش از دو شاخه از یک نقطه رشد کرده است، شاخه ­ای را انتخاب کنید که دارای رشد جانبی بوده و به شکل V می­باشد.

سایر شاخه­ ها را حذف کنید. در بخش­های قوی درخت، سوزن­های قدیمی و اضافه را به صورت متعادل حذف کنید تا درخت به خوبی رشد کند.

سیم­ کشی بونسای کاج تک سوزن :

سیم کاج­ها از اوایل پاییز تا اوایل بهار یا بلافاصله پس از هرس کردن شمع­ها در اوایل تا اواسط تابستان وصل می­شود.

تعویض گلدان بونسای کاج تک سوزن :

تعوض گلدان پس از اینکه جوانه ­ها شروع به رشد کردند، در بهار انجام می­شود. همچنین، شما می­توانید گلدان کاج­ها را در اواخر تابستان یا اوایل پاییز، زمانی که دما تا حدودی بالا است تعویض کنید. در این صورت زمان کافی برای درخت جهت رشد بهتر ریشه ­ها تا قبل از زمستان وجود خواهد داشت.

تکثیربونسای کاج تک سوزن :

کاج می­تواند توسط بذر یا پیوند تکثیر شود. برخی از آن­ها نیز توسط هوا و برخی توسط قلمه منتشر می­شوند.

آفات و بیماری­ها بونسای کاج تک سوزن :

کاج­ها می­توانند تحت تاثیر شته ­ها، کنه ­های تارعنکبوتی و کرم پیله­ ساز تحت تاثیر قرار گیرند. گاهی اوقات، آن­ها نیز توسط بیماری­های قارچی و پوسیدگی ریشه مورد حمله قرار می­گیرند. در این گونه موارد بایستی از آفت­کش­های اختصاصی استفاده شود. توصیه می­شود که در این زمینه از یک متخصص کمک بگیرید، زیرا کاج می­توانند قبل از اینکه علائم اولیه را نشان دهد از بین برود. اگر کاج در موقعیت آفتابی قرار گیرد، تمایل دارد که بسیار سالم باشد.

برای مطالعه مقاله کاشت بنسای از بذر کلیک کنید .

بونسای کاج تک سوزن

بونسای کاج تک سوزن

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *