بن سای و گلخانه

مراقبت از بونسای کاج سفید

بونسای کاج سفید

درخت کاج سفید ژاپنی – Pinus parviflora – ترجیح می­دهد که در محیط بیرون باشد و در هر جا که استفاده می­شود چشم انداز خوبی را ایجاد می­کند. ارتفاع این درخت اغلب 7 تا 15 متر بوده و تراکم بسیار بالایی دارد و اغلب مخروطی شکل است و سایه گسترده­ ای را ایجاد می­کند. طول سوزن­های آن 2.5 تا 6 سانتی متر بوده و سفت و سخت است. شاخه­ های آن به رنگ آبی/سبز بوده و بافت کلی به شکل درخت را ایجاد می­کند. مخروط­های آن به رنگ قرمز مایل به قهوه­ ای بوده و در دختان 6 تا 7 ساله طول آن به 2.5 تا 10 سانتی متر می­رسد. سوزن­ها در گروه­های پنج تایی رشد می­کنند؛ بنابراین، این درخت نیز به عنوان “کاج پنج سوزنی” شناخته می­شود، به ویژه رقم P. pentaphylla.

موقعیت بونسای کاج سفید:

کاج سفید ژاپنی در محیط بیرون رشد بهتری دارد، زیرا در فصول مختلف سال به مقدار زیادی نور آفتاب و تغییرات دما نیاز دارد.

برای خرید انواع بذر بن سای کلیک کنید.

بونسای کاج سفید

بونسای کاج سفید

آبیاری بونسای کاج سفید:

با توجه به اینکه بونسای نور آفتاب و گرمای بیشتری را دریافت می­کند، به آب بیشتری نیاز دارد. بونسای بیشتر به علت آبیاری نامناسب می­ میرد. در صورتی که خاک مرطوب یا سرد است، درخت را قرار ندهید. بونسای بایستی هر دو روز آبیاری شود، اما هیچ برنامه تنظیم شده ­ای وجود ندارد. هنگامی که سطح خاک خشک شد، آبیاری را به طور کامل انجام دهید. یک ترفند قدیمی برای بونسای این است که تمام گلدان را در یک سینی پر از آب با عمق 2.5 یا 5 سانتی متر قرار می­دهند. اجازه دهید تا آب از سوراخ­های موجود در انتهای گلدان جذب شود. یک رطوبت­ سنج ارزان قیمت برای تعیین دور آبیاری وجود دارد که ما آن­ها را در وب­سایت می­فروشیم. همانند کاج­های دیگر، زهکشی خوب برای کاج سفید ژاپنی ضروری است.

کوددهی بونسای کاج سفید:

کوددهی بونسای برای سلامتی گیاه ضروری است، زیرا مواد مغذی موجود در خاک در هر آبیاری شسته می­شوند. کود همانند ویتامین­ها و مواد معدنی برای گیاه ضروری است. هنگامی که رشد گیاه در بهار آغاز می­شود، زمان شروع تغذیه بونسای فرا می­رسد. از کودهای آلی با فعالیت کم استفاده کنید. در هر سال 3-2 بار از کود آهن شلاته شده استفاده کنید. اگر ترجیح می­دهد که از کودهای شیمیایی استفاده کنید، هر هفته در یک زمان مشخص حدود نیمی از کود را به گیاه بدهید. ممکن است شما بخواهید از یک کود متعادل مانند کود 20-20-20 پیتر استفاده کنید، در این صورت به اسیدیته ترکیب خاک خود توجه کنید.

برای مطالعه مقاله کاشت بنسای از بذر کلیک کنید .

بونسای کاج سفید

بونسای کاج سفید

هرس کردن بونسای کاج سفید:

به منظور اطمینان از قوی بودن ریشه ­ها، سیستم ریشه کاج سفید ژاپنی بایستی به تدریج مورد بررسی قرار گیرد. هرس کردن و سیم­کشی شاخه­ ها بایستی در اواخر پاییز انجام شود و سیم موجود در روی درخت به مدت 8-6 ماه باقی خواهد ماند. شاخه­های جدید را در بهار تا طول 1.3 برش دهید. این امر باعث می­شود که جوانه­ هایی که در روی شاخه ­ها از بین رفته­اند، مجددا تشکیل شوند. دلیل آن این است که فاصله میانگره­ های شاخه­ ها بسیار کم است.

سیم­ کشی بونسای کاج سفید:

اگر سیم مورد استفاده را انتخاب نموده ­اید، از نازک­ترین سیم استفاده کنید که شاخه­ ها را در موقعیت دلخواه خود نگه می­دارد. بلافاصله پس از تعویض گلدان بونسای آن را سیم­کشی نکنید. سیم باعث محافظت از شاخه­ ها در برابر باد می­شود. بستن محکم سیم باعث ایجاد حساسیت خواهد شد. از پایه درخت بونسای شروع کرده و سیم را به آرامی در اطراف تنه قرار دهید. در ادامه سیم را در اطراف شاخه ­ها قرار دهید. فرآیند را در صورت نیاز تکرار کنید.

سیم­کشی بایستی به دقت انجام شود تا نشانه­ های بریدگی سیم در پوست دیده نشود. این این اتفاق رخ دهد، بایستی بلافاصله سیم برداشته شود. در صورت لزوم، پس از حذف سیم قدیمی، درخت را می­تواند مجددا سیم­کشی کرد.

برای خرید و مطالعه آموزش کاشت بذر درخت بونسای کاج ژاپنی کلیک کنید.

بونسای کاج سفید

بونسای کاج سفید

تعویض گلدان بونسای کاج سفید:

تعویض گلدان درختان جوان (بیش از 10 سال) هر 2 یا 3 سال یکبار انجام می­شود. برای درختان مسن، تعویض گلدان هر 3 تا 5 سال یکبار انجام می­شود. تعویض گلدان می­تواند در بهار، قبل از باز شدن شمع­ها و یا در اواخر تابستان یا اوایل پاییز پس از کاهش دمای تابستان انجام شود. دو زمان برای رشد بهتر ریشه در کاج­ها وجود دارد.

با توجه به کیفیت نامناسب کاج پنج سوزنی، بایستی از یک گلدان مستطیلی قوی استفاده شود. کاج به سیستم ریشه عمیق نیاز دارد و کاج­های پنج سوزنه به گلدان عمیق نیاز دارند تا زنده بمانند. مخلوط خاک بایستی رطوبت و زهکشی خوبی داشته باشد و در مورد درصد ماسه بایستی با متخصصان مختلف مشورت شود. تعویض گلدان به صورت دوره­ای ضروری بوده و خاک تازه را برای گیاه تامین می­کند. حدود 4-3 هفته پس از تعویض گلدان نباید از کود استفاده شود.

بونسای کاج سفید

بونسای کاج سفید

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *