آموزش باغبانی

چگونگی رشد فلفل سیاه

چگونگی رشد فلفل سیاه

فلفل سیاه گیاهی گلدار است که بیشتر تحت عنوان طعم دهنده و فلفل دانه­­ای تند شناخته می­شود. اگرچه این گیاه در شرایط آب و هوای گرمسیری بهتر رشد می­کند، اما می­تواند با هوای خشک یا سردتر نیز سازگار باشد. هنگام کاشت، رشد و برداشت گیاه خود مراقب باشید، زیرا بذر هایی تولید می­کند که ممکن است برای سلامتی مضر باشد.

بخش 1 : کاشت فلفل سیاه

1 – انتخاب مکان با دمای بین 29-24 درجه سانتیگراد فلفل سیاه بومی اقلیم­های گرمسیر بوده و هنگامی که دما بین 29-24 درجه سانتیگراد است رشد بهتری دارد. اگر دما به 16 درجه سانتیگراد کاهش یابد، گیاه از بین خواهد رفت.

 • اگر شما در اقلیم سرد زندگی می­کنید، فلفل سیاه می­تواند در داخل خانه و گلخانه رشد کند.
 • نواحی رشد 10 و 11 برای فلفل سیاه ایده­آل است. اگر مطمئن نیستید که در کدام ناحیه رشد زندگی می­کنید، می­توانید به صورت آنلاین مشاهده کنید.
چگونگی رشد فلفل سیاه

چگونگی رشد فلفل سیاه

2 – یافتن ناحیه ­ای با سایه جزئی جهت کاشت فلفل سیاه. فلفل سیاه در هر روز به 6 تا 8 ساعت نور غیر مستقیم آفتاب نیاز دارد. نقطه­ای را در باغ خود انتخاب کنید که مخلوطی از سایه و نور آفتاب را در طول روز دریافت می­کند و یا نقطه نزدیک پنجره را برای دریافت نور آفتاب انتخاب نمایید.

 • اگر در اقلیم ابری زندگی می­کنید، برای گیاه خود لامپ آفتاب خریداری کنید.
چگونگی رشد فلفل سیاه

چگونگی رشد فلفل سیاه

3 – نصب داربست در محلی که گیاه فلفل سیاه در آن کشت شده است. گیاه فلفل سیاه می­تواند تا 4.6 متر بلند شود. داربست می­تواند گیاهان شما را از خراب شدن حفظ کند. دو سوراخ به فاصله 7.5 سانتی متری از گیاه حفر کنید و داربست را در آن محکم کنید. سپس داربست را در زمین محکم کنید تا بتواند از گیاهان فلفل سیاه شما محافظت کند.

 • گیاهان فلفل سیاه در اولین سال کشت خود، یعنی وقتی که جوان هستند و ارتفاع زیادی ندارند، می­توانند به صورت گیاهان آویزان نیز باشند.

4 – گیاه فلفل سیاه را در خاک با زه­کشی خوب کاشت کنید. فلفل سیاه در خاک ­های غنی با زه­کشی خوب بهتر رشد می­کند. برای آزمایش اینکه آیا خاک زه­کشی خوبی دارد، در باغ خود حفره کوچک­ای به اندازه 30 تا 46 سانتی­متری به عرض 30 تا 46 سانتی­متر حفر کنید و آن را با آب پر کنید. چند ثانیه طول می­کشد تا سوراخ خالی از آب شود. اگر خالی شدن سوراخ از آب 5 تا 15 دقیقه طول بکشد، یعنی خاک زه­کشی خوبی دارد.

 • برای کسب اطمینان از اینکه خاک مورد استفاده شما دارای pH بین 5/5 تا 7 است، از یک کیت تستر pH خاک استفاده کنید.
 • به منظور تهیه خاک با زه­کشی مناسب، به خاک مورد استفاده کمپوست، شن و ماسه، کود گیاهی، یا خاک رست اضافه­ کنید.

5 – بذر های فلفل سیاه را قبل از کاشت خیس کنید. بذر های سخت و خشک، به مواد غذایی کمتر پاسخ می­دهند. یک کاسه کوچک را با آب پر کنید و بذر های فلفل خود را به مدت یک روز قبل از کاشت خیس کنید.

 • آب ولرم یا دمای اتاق برای خیساندن بذر های شما مناسب است. برای خیساندن دانه­ها، نوع آب مهم نیست و آب شیر مناسب است.
 • اگر ترجیج می­دهید قلمه ­ها را در باغ بکارید، نیازی نیست قبلا بذر ها را بخیسانید.

برای مطالعه مقاله چگونگی رشد گیاه فلفل سیاه کلیک کنید .

6 – خاک را تا عمق یک چهارم اینچ (0.64 سانتی­متر) حفر کنید. اگر شما می­خواهید بذر ها را کاشت کنید، بذر ها بایستی در عمق حدود یک چهارم اینچ (64/0 سانتی­متر) زیر زمین قرار گیرند. بذر­ یا قلمه را در سوراخ قرار دهید. روی بذر ها یا پای قلمه­ ها را با خاک بپوشانید تا بتوانند مواد غذایی مورد نیاز برای رشد را از طریق خاک دریافت کنند.

چگونگی رشد فلفل سیاه

چگونگی رشد فلفل سیاه

7 – بذر های فلفل سیاه یا قلمه­ های خود را در عمق 2.5 تا 5 سانتی­متر به صورت جدا از هم کاشت کنید. اگر بخواهید چندین دانه­ فلفل سیاه یا جندین قلمه­ را باهم کشت ­کنید، آن­ها را به فاصله 1 تا 2 اینچی (5/2 تا 1/5 سانتی­متر) از هم قرار دهید تا بتوانند رشد کنند.

برای مطالعه مقاله چگونگی تعویص گلدان گیاه (آموزش گام به گام تصویری) کلیک کنید .

چگونگی رشد فلفل سیاه

چگونگی رشد فلفل سیاه

8 – اگر در اقلیم سردسیر زندگی می­کنید، کاشت  بذر های فلفل سیاه خود را در داخل خانه شروع کنید. یک جعبه یا ظرف را با خاک پر کنید و بذر­ فلفل سیاه خود را در عمق یک چهارم اینچی (64/0 سانتی­متر) از سطح خاک قرار دهید. دانه ها را از هم جدا کنید تا حدودا 3 اینچ (6/7 سانتی­متر) از هم فاصله داشته باشند. بلافاصله بعد از کشت بذرها را آبدهی کنید. دانه ­ها را 30 روز نگهداری کنید و سپس به خارج از خانه منتقل کنید.

 • خاکی که بذر در آن کاشت شده است به مدت 30 روز گرم و مرطوب نگه دارید. برای این کار می­توانید از قرار دادن یک منبع حرارتی کنار بذر ها استفاده کنید.

بخش 2 : آبیاری و مراقبت از گیاهان خود

1 – گیاه خود را 2 تا 3 بار در هفته آبیاری کنید. گیاهان فلفل سیاه به خاک مرطوب نیاز دارند و وقتی چنیدین بار در هفته آبیاری می­شوند، بهتر رشد می­کنند. در اقلیم­های گرمتر، ممکن است گیاه شما به آب بیشتری نیاز داشته باشد. با قرار دادن انگشت خود در خاک، مقدار رطوبت آن را چک کنید و اگر احساس کردید خاک گرم یا خشک است، گیاه را آبیاری کنید.

 • در آب و هوای سرد، برای آبیاری از آب گرم یا خنک استفاده کنید، چرا که گیاه فلفل سیاه به دمای سرد حساس است.

2 – گیاه فلفل را هر دو هفته کوددهی کنید. کوددهی دو بار در ماه می­تواند گیاه شما را سالم و قوی نگه دارد. برای تغذیه خود با مواد غذایی یا فروشگاه­ها کود آلی بخرید یا خودتان کمپوست تهیه کنید. کود را در اطراف و داخل خاک (با پنجه یا دست) پخش کنید تا گیاه بتواند مواد مغذی را جذب کند.

 • مقدار کود مصرفی بستگی به پایداری آن دارد. راهنمای استفاده از کود را مطالعه کنید تا تعیین کنید که گیاه فلفل سیاه شما چه مقدار کود نیاز دارد.
 • گیاهان فلفل سیاه مخصوصا به کودهای مایع بهتر پاسخ می­دهد.
چگونگی رشد فلفل سیاه

چگونگی رشد فلفل سیاه

3 – گیاه خود را دو بار در سال ملچ­دهی کنید. گیاهان فلفل حاوی سیستم ریشه کم عمق هستند و به خوبی در مواد مغذی ارگانیک غوطه ­ور هستند. مالچ­ دهی گیاه هر 6 تا 8 ماه می­تواند منجر به حفظ رطوبت خاک شده و نوسانات دما در طول روز و شب کاهش دهد.

 • مالچ­های آلی از چمن بریده شده، برگ­ها یا کودهای کشاورزی مناسب برای فلفل سیاه تهیه می­شود.
 • مالچ گیاهان را حداقل در عمق 5.1 تا 10.2 سانتی­متر از زمین قرار دهید تا ریشه گیاهان بتواند به طور کامل آن­ها را جذب کند.

برای مطالعه مقاله نحوه رشد کدو تنبل (آموزش گام به گام تصویری) کلیک کنید .

چگونگی رشد فلفل سیاه

چگونگی رشد فلفل سیاه

4 – برای خلاص شدن از شپشک­ها و حشرات نواری، روی گیاه حشره ­کش اسپری کنید. حشرات نواری دارای ظاهر رنگ ­پریده، مستطیلی شکل با برآمدگی­های شاخ مانند روی شانه ­ها هستند. شپشک­ها سفید و گرد با پاهای خیلی کوچک در دو طرف بدن هستند. اگر متوجه حشرات دیگری روی گیاه خود شدید، گیاه را با یک حشره ­کش غیرسمی، مطابق با راهنمای استفاده از آن، اسپری کنید.

 • علائم آسیب ناشی از حشره نواری : قهوه ­ای یا سیاه کم رنگ، پژمردگی، یا خاکستری شدن دانه­ های فلفل.
 • علائم آسیب ناشی از شپشک­ها : رشد ضعیف یا کم گیاه، خسارت روی دانه­ های فلفل، و کپک خاکستری.

5 – به منظور جلوگیری از پژمردی از آبیاری بیش از حد گیاه خود اجتناب کنید. پژمردگی سریع و آهسته از شایع­ترین بیماری­های گیاه فلفل است و اگر درمان نشوند می­توانند ریشه­ ها نیز منتقل شوند. وقتی که گیاه خود را آبیاری می­کنید انگشت خود را در خاک قرار دهید. اگر احساس کردید خاک خیس است یا در مخزن اطراف گیاه آب وجود دارد، نیازی به آبیاری گیاه نیست.

 • علائم آبیاری بیش از حد : داشتن برگ­های زرد یا قهوه ­ای، گیاهچه­ های پژمرده، ریشه­های فاسد و کپک زده، یا ایجاد تاول یا زخم روی گیاه

برای مطالعه مقاله چگونه فلفل دلمه ای بکاریم؟(آموزش گام به گام تصویری) کلیک کنید .

بخش 3 : برداشت دانه فلفل

1 – برای برداشت گیاه فلفل خود 2 تا 3 سال صبر کنید. گیاه فلفل سیاه معمولا تا چندین سال پس از کاشت میوه نمی­دهد. درصورت رشد کامل، خوشه­ های دانه فلفل شما در بهار و تابستان گل می­دهد.

 • اگر می­خواهید گیاه فلفل خود را زودتر برداشت کنید، یک گیاه فلفل بالغ تهیه کنید.
چگونگی رشد فلفل سیاه

چگونگی رشد فلفل سیاه

2 – حبه­ های دانه فلفل را وقتی که به رنگ قرمز هستند، برداشت کنید. وقتی که دانه­ های فلفل برای چیدن حاضر می­شوند، آن­ها به رنگ­های سبز تا قرمز روشن خواهند بود. برای جلوگیری از برداشت دانه­ های نارس، دانه ­های­ گیاه را در یک زمان مشخص برداشت کنید. یک ظرف برای برداشت گیاه فلفل خود تهیه کنید تا دانه ­ها را داخل آن قرار دهید.

 • همه حبه­ های دانه فلفل همزمان بالغ نمی­شوند. بنابراین ممکن است نیاز باشد که در یک فصل چندین بار محصول را برداشت کنید.

برای مطالعه مقاله نحوه پرورش کلم بروکلی در گلدان(اموزش گام به گام تصویری) کلیک کنید .

3 – دانه­ های فلفل را در زیر خورشید به مدت 7 تا 9 روز خشک کنید. دانه­ های فلفل خود را روی یک سطح صافی مانند یک ماهی­تابه پهن کنید، و آن­ها را در جایی که می­توانند نور مستقیم خورشید را دریافت کنند، قرار دهید.

دانه­ های فلفل خود را بیرون از خانه خشک کنید تا پوست خارجی آن­ها چروکیده و سیاه رنگ شده و بافت­ها سفت و خشک شوند.

چگونگی رشد فلفل سیاه

چگونگی رشد فلفل سیاه

4 – دانه­ های فلفل را برای تهیه ادویه فلفل سیاه خرد کنید. برای تهیه ادویه خوشمزه و تازه، نمونه را از باغ خود برداشته و توسط خردکن یا هاون خرد کنید. اگر طرفدار فلفل نیستید، می­توانید کل دانه فلفل را به عنوان طعم دهنده به سوپ، سس و گوشت اضافه کنید.

برای مطالعه مقاله نحوه پرورش ریحان در گلدان (آموزش گام به گام تصویری) کلیک کنید .

5 – دانه ­های فلفل را می­توان در مکان خشک و خنک به مدت 4 سال نگهداری کرد. دانه فلفل را می­توان در یک مخزن هوادهی به مدت 4 سال ذخیره کرد. پس از 4 سال، دانه ­های فلفل قابل استفاده هستند، اما ممکن است عطر و طعم خود را از دست داده باشند.

 • برای بررسی پتانسیل بذر فلفل، یکی از میوه­ها را با انگشت خود فشار داده و آن را بو کنید. اگر رایحه آن ضعیف باشد، احتمالا طعم خود را از دست داده است.
چگونگی رشد فلفل سیاه

چگونگی رشد فلفل سیاه

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.