آموزش باغبانی

چگونگی رشد گیاه فلفل سیاه

رشد گیاه فلفل سیاه

چگونگی رشد گیاه فلفل سیاه (دانه فلفل) را یاد بگیرید، رشد آن دشوار است اما شما می­توانید امتحان کنید. فلفل سیاه محبوب­ترین، گران­ترین و ضروری­ترین ادویه جهان است که بسیار گران بوده و “طلای سیاه” نیز نامیده می­شود.

سختی:

سخت

سایر نام ­ها:

بلنک پویور، اکستریت د پویور، گرین د پویور، هو جیائو، کالی میرچی، کالی مریچ، کوشو، کریشنا، ماریچ، ماریچا، په په، فلفل، عصاره فلفل، گیاه فلفل، دانه فلفل، ففر، پیمنتا، پیمنتا نیگرا، پیمنتا بلانکا، پیپر نیگروم، پیپرین، پویور، پویور نویر، پویور نویر بلانک،  پویویر، ولاجا، فلفل سفید.

شرایط رشد فلفل سیاه:

گیاه فلفل به طور گسترده درجنوب هند می روید اما در سایر مناطق گرمسیری و مرطوب جهان نظیر برزیل، میانمار و اندونزی نیز کشت می شود. برای کاشت فلفل سیاه مرغوب دمای هوا نبایستی به کمتر از 60 درجه فارنهایت برسد (16 درجه سانتیگراد). این گیاه دارای برگ های قلبی شکل و ریشه های هوایی است. گل های آن به رنگ سفید و میوه ها کوچک بوده و در تابستان تولید می شوند.

چگونه گیاه فلفل را رشد دهیم:

تکثیر فلفل

کشت دانه­ های فلفل را می­توان انجام داد، اما تنها دانه­ های تازه جوانه می­زنند. دانه ­ها برای مدت کوتاهی زنده هستند. برای تکثیر فلفل توسط دانه­ ها، گلدان را با خاک مناسب و حاوی مقادیر زیادی از مواد آلی پر می­کنید. با استفاده از انگشت خود، سه سوراخ با عمق 2/1 اینچ و فاصله 1 تا 5/1 اینچ ایجاد کنید. دانه را در هر سوراخ قرار داده و سپس آن را با خاک بپوشانید. دانه­ ها را آب داده و خاک را مرطوب نگه دارید. فلفل را می­تواند توسط قلمه­ ها نیز تکثیر کرد.

کشت فلفل

قبل از کاشت کمپوست و ماسه را مخلوط کنید. سوراخی را در خاک ایجاد کرده و گیاهچه­ ها یا گیاهان را در همان عمق که در گلدان قبلی کشت شده بود، کشت کنید. خاک اطراف پایه گیاه را محکم کرده و آن را در موقعیت مناسب قرار دهید و آبیاری کامل را انجام دهید. اگر در گلدان­ها کشت شود، بایستی گلدان به اندازه کافی بزرگ باشد تا گیاه فلفل سیاه که دارای ریشه ­های گسترده­ ای است، رشد کند.

برای خرید انواع بذر فلفل کلیک کنید .

رشد گیاه فلفل سیاه

رشد گیاه فلفل سیاه

نیازهای رشد فلفل سیاه

محل

در کشت فلفل همیشه به یاد داشته باشید که مکان مرطوب با درجه حرارت بالا و حدود 75 تا 85 درجه فارنهایت (24-30 درجه سانتیگراد) را انتخاب کنید. با این حال، گیاه فلفل می­تواند دمای بین 140-50 درجه فارنهایت (10-40 درجه سانتیگراد) را تحمل کند.

خاک

گیاه فلفل سیاه در خاک حاصلخیز و خاک شنی متوسط که رطوبت کمتری را حفظ می­کند، بهتر عمل می­کند. زهکشی خوب ضروری­ترین نیاز برای رشد فلفل سیاه است، خاک اشباع از آب می­تواند به گیاه آسیب برساند. pH خاک می­تواند بین 5/5 تا 7 باشد. اگر خاک خیلی اسیدی باشد آهک و اگر قلیایی باشد گوگرد اضافه کنید.

آفتاب

به دنبال سایه باشید، نقطه ­ای که نور خورشید فیلتر شده را به مدت طولانی دریافت می­کند، زیرا اگر در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد می­تواند آسیب ببیند. در صورت کشت در منطقه آفتابی بهتر است از پارچه استفاده شود تا نور خورشید تا حداقل تا 50 درصد فیلتر کند.

آبیاری

اطمینان حاصل کنید که آب کافی را به گیاه فلفل داده ­اید و خاک را نیز اندکی مرطوب نگه دارید. اجازه ندهید که بین دو آبیاری خاک خشک شود.

رشد گیاه فلفل سیاه

رشد گیاه فلفل سیاه

مراقبت از گیاه فلفل سیاه:

مراقبت از گیاه فلفل سیاه به یکسری شرایط محیطی بستگی دارد که در ذیل به آنها اشاره کرده ایم.

رطوبت:

گیاه فلفل رطوبت را دوست دارد. برای این منظور، در اغلب موارد آبیاری سبک صورت می­گیرد. اگر فلفل سیاه را در گلدان­ها کشت کرده­ اید، آن را با آب پر کنید. این امر باعث می­شود که سطح رطوبت افزایش یابد.

کود:

10 کیلوگرم کود گاوی یا کمپوست را در یک سال به خاک گیاه اضافه کنید تا خاک غنی از مواد مغذی شود. استفاده از کود 10-10-10 باعث رهاسازی کند مواد مغذی می­شود و معمولا با توجه به دستورالعمل شرکت سازنده در ابتدای فصل رشد به خاک اضافه می­شود. کاربرد نمک اپسوم نیز مفید است. بهتر است قبل از کوددهی خاک را آزمایش کنید.

مالچ:

برای جلوگیری از رطوبت و علف­های هرز، از مالچ آلی استفاده کنید.

برداشت:

فلفل سیاه، سفید یا سبز در واقع از یک گیاه برداشت می­شوند. رنگ فلفل بستگی به درجه­ های مختلف بلوغ و نحوه پردازش فلفل سیاه بستگی دارد. میوه فلفل معمولا قبل از بلوغ برداشت شده و در آفتاب گرم خشک می­شود. پس از خشک شدن، چروکیده و سیاه می­شود.

رشد گیاه فلفل سیاه

رشد گیاه فلفل سیاه

آفات و بیماری­ها:

شایع­ترین بیماری پوسیدگی ریشه است که اغلب به دلیل آب بیش از حد رخ می­دهد. شته ­ها، لیسه­ ها و شپش­ها نیز از آفات رایج این گیاه هستند. همچنین، بایستی در هنگام کشت از عنکوبت قرمز نیز مراقب بود.

سوالات متداول در مورد گیاه فلفل سیاه:

 1. چه مدت طول می کشد تا یک گیاه فلفل سیاه میوه بدهد؟

  سرانجام فلفل سبز با برداشت دانه های فلفل سبز هنوز خشک است و آنها را خشک می کند. تولید یک گیاه فلفل از زمان کاشت بذر ممکن است سه تا چهار سال طول بکشد.

 2. آیا گیاهان فلفل به نور مستقیم خورشید نیاز دارند؟

  آنها را با فاصله 18 تا 24 سانتی متر در یک مکان آفتابی و خوب تخلیه کنید. گیاهان فلفل حداقل به 6-8 ساعت نور خورشید در روز نیاز دارند. هنگام کاشت کمپوست یا سایر مواد آلی را در خاک مخلوط کنید.

 3. آیا می توانیم فلفل سیاه را در خانه پرورش دهیم؟

  فلفل یک گیاه گرمسیری مرطوب است، که به بارندگی و رطوبت کافی نیاز دارد. فلفل را می توان در طیف وسیعی از خاک ها مانند لوم رسی، لوم قرمز، لوم شنی و خاکهای لاتریتیک با pH 5.4 تا 6 پرورش داد، اگرچه در زیستگاه طبیعی خود، در خاک بکر غنی از مواد آلی بهترین رشد را دارد.

 4. چند بار باید گیاهان فلفل آبیاری کنم؟

  توصیه می کنیم بعد از اینکه خاک تا حدودی خشک شد، آبیاری کنید. در طولانی ترین گرمترین روزهای تابستان که ممکن است هر روز باشد. در هوای خنک تر و در طول بهار و پاییز ممکن است فقط لازم باشد که آنها را هر 2-3 روز یکبار آبیاری کنید.

 5. آیا فلفل در آفتاب یا سایه بهتر رشد می کند؟

  با تغییر فصول، تولیدکنندگان فلفل دلمه ای تجاری در جنوب شرقی یک دشمن مشترک دارند: خورشید. دمای وحشیانه تابستان اغلب رشد هر چیزی را غیرممکن می کند و فلفل در چنین شرایطی می تواند در معرض انبوه بیماری ها و اختلالات باشد.

 6. عمر فلفل چقدر است؟

  این یک گیاه چند ساله است که می تواند بیش از 30 سال با عمر تجاری 12-20 سال زندگی کند. فلفل سیاه همچنین ممکن است فلفل یا فلفل ماداگاسکار باشد و بومی جنوب و جنوب شرقی آسیا باشد.

 7. چرا برگ های گیاه فلفل من آویزان می شوند؟

  تا حد زیادی رایج ترین دلیل پژمردگی گیاهان فلفل کمبود آب است. وقتی گیاهان خشک می شوند، اغلب نشانه های افتاده برگ ها است. این امر بخصوص در گیاهان فلفل قابل توجه است. گرچه ایده آل نیست که صبر کنید تا گیاهان بین آبیاری پژمرده شوند، اما این یک نشانه واضح است که زمان آبیاری است.

 8. گیاهان فلفل سیاه کجا رشد می کنند؟

  گیاه فلفل سیاه بومی هند جنوبی است و به طور گسترده در آنجا و در مناطق گرمسیری دیگر مانند برزیل، میانمار و اندونزی کشت می شود. این یکی از رایج ترین ادویه جات در جهان است. این مقاله را بخوانید تا بدانید چگونه فلفل سیاه را پرورش دهید.

 9. چگونه فلفل را در خانه پرورش می دهید؟

  یک سینی یا ظرف را با خاک پر کنید و دانه های فلفل سیاه خود را یک چهارم اینچ (0.6 سانتی متر) زیر سطح بکارید. دانه ها را از هم جدا کنید تا 3 اینچ (6.6 سانتی متر) از یکدیگر فاصله داشته باشند. بذرها را بلافاصله پس از کاشت آبیاری کنید. قبل از انتقال بذرها به بیرون، حدود 30 روز داخل خانه نگه دارید.

 10. چرا برگهای گیاه فلفل من زرد می شوند؟

  برگ های گیاه فلفل به دلیل کمبود آب و مواد مغذی زرد هستند. یکی از دو دلیل شایع برگ های زرد در گیاه فلفل، آبیاری یا کمبود مواد مغذی در خاک است. در هر دو مورد، گیاهان فلفل رشد کوتاهی خواهند کرد و معمولاً گل های میوه یا میوه های فلفل را می ریزند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

9 دیدگاه درباره مقاله “چگونگی رشد گیاه فلفل سیاه

 1. Avatar زهره گفت:

  بذر این فلفل سیاه رو دارین؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   متاسفانه فلفل سیاه سه ماه قوه نامیه نگه میدارد زمان کمی است برای نگه داری برای همین نمی توانیم بیاوریم

 2. Avatar هادی هوشیاری گفت:

  باسلام من درکیش زندگی میکنم. ایااینجا انگور رشد می‌کند البته من به باردهی فکر نمکنیم چون خیلی بعیداست اگر حدود یکی دومتر شود بابرگهای سبز ‌سالم برای من ایده الاست بسیار منمنون میشوم. ‌از مرکبات هم می‌شود چنین انتظاری داشت باتشکر مجدد. شهریور۱۴۰۰

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   کلا انگور برای آب و هوای سردسیر بهتر عمل می آید اگر اینقدر اصرار به داشتن انگور دارید می توانید مکانی را پیدا کنید که سایه خور باشد تا در زمستان آفتاب کمتری به آن برسد و از بین نرود
   مرکبات را می توانید عمل آورید اما با بازده خیلی کمتر

 3. Avatar هادی. هوشیاری گفت:

  سوال دیگری داشتم فراموش کردم ایا امکان ارسال نهال به کیش از طریق هوایی مکان دارد باسپاس ‌آرزوی مولفقیت

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   متاسفانه امکان ارسال نهال از طریق هوایی را نداریم

 4. Avatar علی گفت:

  باسلام در هرمزگان انگور رشد و میوه هم می دهد من خودم بچه میناب هستم و در شهر ما انگور ،نارگیل،اناناس،موز کشت و سمر دهی دارند

 5. Avatar مصطفی گفت:

  سلام.هر هکتار زمین چقدر محصول میدهد فلفل سیاه.چقدربذرمیخواهد؟خوزستان بهبهان هستم چه نوع فلفل سیاه مناسب است.مشاوره برای کاشت داشت و برداشت میخواهم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   ما چند سری بذر فلفل سیاه آوردیم ولی مشکلی که داشت طول عمر بذر حدود سه ماه است و سریع از بین میرود به خاطر هم اطلاع خوبی در مورد آن نداریم متاسفانه ندیدم در ایران جایی کاشته شود به صورت عمده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *