سبزیجات

چگونگی رشد شوید

رشد شوید

شوید گیاهی چندساله بوده و اغلب در ترشی و همچنین سوپ­ها، سالادها و کباب­ها استفاده می­شود. علاوه بر خوشمزه بودن، پرورش آن در داخل خانه و باغ آسان بوده و مزایای زیادی دارد. همه شماها نیاز به مکان آفتابی با خاک کمی اسیدی با زهکشی مناسب دارید تا از پرورش این گیاه لذت ببرید.

بخش 1: کشت دانه­ های شوید

محلی را انتخاب کنید که هر روز 8-6 ساعت در معرض نور مستقیم قرار می­گیرد. اگر شما در مورد شرایط باغ خود مطمئن نیستید، در طول یک روز آفتابی چگونگی افتادن سایه را نگاه کرده و محل خود را انتخاب کنید.

 • شوید خود را کشت کنید، به این معنی که از بذر تهیه شده گیاهان جدید را رشد دهید. بنابراین، محلی را انتخاب کنید که در آن بتوانید تا چند سال آیند شوید را رشد دهید.
 • اگر شما محلی را که هر روز 8-6 ساعت نور خورشید داشته باشد را ندارید، آن را در جایی قرار دهید که نور دریافت می­کند. شوید می­تواند نسبت به برخی سایه­ ها متحمل باشد.
رشد شوید

رشد شوید

استفاده از نوار pH برای تعیین اسیدیته خاک. نوار pH را در خاک قرار دهید و سپس آن را با نمودار رنگی برای تعیین سطح pH خاک خود مقایسه کنید. شوید در خاکی که اندکی اسیدی است رشد بهتری دارد؛ بنابراین، به دنبال pH در حدود 5/6-8/5 باشید. در صورت نیاز، pH خاک را تنظیم کنید.

چگونه میتوان در خانه Ph خاک را اندازه گرفت

 • اگر خاک شما بیش از حد اسیدی باشد، می­توانید pH را با اضافه کردن پودر سنگ آهک افزایش دهید.
 • اگر خاک شما بیش از حد قلیایی باشد، می­تواند سولفات آمونیوم را به باغ خود اضافه کنید.

برای خرید خاک کلیلک کنید .

قبل از کشت شوید، کمپوست را به باغ خود اضافه کنید. در خاک­های خوب شوید رشد مناسبی دارد و اضافه کردن کمپوست به باغ می­تواند باعث حفظ آب شود. اگر کیفیت خاک شما خوب نباشد، نگران نباشید؛ شوید بیشتر شرایط شنی و ضعیف را ترجیح می­دهد.

 • شما می­توانید کمپوست خود را از باغ خانواده خود تهیه کنید و یا می­تواند از کارخانه یا مغازه خریداری نمایید.
کمپوست

کمپوست

بذرهای خود را در طول ماه اردیبهشت تا خرداد به طور مستقیم در زمین قرار دهید. بهتر است شوید را پس از اتمام دوره­ های یخ­زدگی کشت کنید. بذر را در عمق حدود 4/1 اینچ (64/0 سانتیمتر) با فاصله 18 اینچ (46 سانتیمتر) کشت کنید و سپس دانه­ های خاک را روی آن­ها بریزید.

 • هنگامی که شوید را می­کارید، ممکن است نیاز به تنظیم آبیاری داشته باشید که بر اساس آب و هوای منطقه صورت می­گیرد.
 • از آنجا که شوید را نمی­توان نشاء کرد، بهتر است بذر را به طور مستقیم در خاک قرار دهید. اگر فضای زیادی نداشتید، بذرهای خود را در داخل خانه کشت کنید تا ارتفاع آن­ها حداقل به 12 اینچ (30 سانتیمتر) برسد. ظرف کشت را در مکانی قرار دهید که روزانه 5-6 ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت می­کند.

با فاصله 3 تا 4 هفته برداشت کنید. اگر می­خواهید در تابستان و پاییز از مصرف شوید تازه لذت ببرید، هر چند هفته تا حدود 90 روز سبزی تازه را برداشت کنید.

 • اگر نمی­توانید مقادیر زیادی شوید را در یک زمان استفاده کنید، ابتدا تنها چند بذر را استفاده کرده و چند بذر را در هفته بعد مورد استفاده قرار دهید. این امر به شما اطمینان می­دهد که شما محصول را در یک زمان به اتمام نخواهید رساند.

طریقه کاشت درخت آووکادو (آموزش گام به گام فیلمی)

بخش 2: مراقبت از گیاه شوید خود

اجازه دهید که بین هر دوره آبیاری، خاک خشک شود. شوید آب زیاد را دوست ندارد؛ با این حال، نباید خاک را کاملا خشک کنید تا گیاه بمیرید. خاک را هر روز بررسی کنید  و وقتی شروع به خشک شدن کرد آب را اضافه کنید.

 • اگر به گیاه شوید آب زیادی داده شود، ممکن است خشک شود.

حدود 2 هفته پس از کشت، گیاهچه­ ها در سطح خاک ظاهر می­شود. پس از کشت، گیاهچه­ ها پس از 14-10 روز ظاهر می­شوند. 14-10 روز پس از کشت، شما تنها یک گیاه را در هر 18-12 اینچ (46-30 سانتیمتر) خواهید دید. قوی­ترین گیاهچه را انتخاب کرده و گیاهچه­ های ضعیف را حذف کنید.

 • از بین گیاهچه­ های شوید، گیاهی که به اندازه کافی رشد کرده است را نگه دارید.
 • شما می­توانید گیاهچه­ ها را به راحتی توسط دست بکشید.

پس از اینکه ارتفاع گیاه به 8 اینچ رسید (20 سانتیمتر) از قسمت بالایی با قیچی برش دهید. برای برش از ارتفاع 5.1 تا 7.6 سانتیمتر از قیچی باغبانی استفاده کنید. این امر باعث می­شود که مواد مغذی به قسمت بالای گیاه منتقل شده و از آن خارج نشود.

 • برش بالای گیاه کمک می­کند که شوید بازسازی شده و وزن خود را دوباره بدست آورد.
رشد شوید

رشد شوید

کود را تنها یک بار و در اواخر بهار اضافه کنید. بهترین کود برای شوید، کود ترکیبی 10-5-15 است. این کود دارای 15 درصد نیتروژن، 5 درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم است. توصیه می­شود که در هر 100 متر مربع خاک باغ (9.3 متر مربع) از 1 پوند (0.45 کیلوگرم) کود استفاده شود.

برای خرید کود کلیلک کنید .

 • شما می­توانید کود 10-5-15 را از اکثر فروشگاه­های باغبانی خریداری کنید.
رشد شوید

رشد شوید

برای رشد طولانی مدت، گل­های زودرس را حذف کنید. قبل از گلدهی، شوید بهترین عطر و طعم را دارد. اولین گل­های ظاهر شده روی گیاه را حذف کنید.

 • شما می­توانید گل­ها به راحتی با دست بچینید و یا می­توانید از قیچی کوچک استفاده کنید.

آفات را توسط دست از روی گیاه بردارید. شوید مقاوم به بیماری است، اما ممکن است توسط کرم جعفری و کرم­های گوجه­ فرنگی مورد حمله قرار گیرد. هر دو مورد از آفات معمولی هستند.  اگر یکی از آن­ها را روی گیاه مشاهده کردید، با دست بردارید.

 • این کرم­ها نیش نمی­زنند، اما اگر نمی­خواهد آن­ها را با دست خالی بردارید، بهتر است از دستکش باغبانی استفاده کنید.
 • کرم پیله ­ساز جعفری به رنگ سیاه، زرد و سفید بوده و دارای نقاط یا نوار می­باشد.
 • کرم­های گوجه­ فرنگی به رنگ سبز بوده و پاهای آن­ها دارای اندامک­های فنجانی شکل است.

هر گونه علف ­هرز جوانه زده را حذف کنید. علف­های هرز می­توانند مواد مغذی موجود در خاک را مصرف کنند. هر بار که به گیاهان خود آب می­دهد، علف­های هرز رشد کرده را حذف کنید.

رشد شوید

رشد شوید

در زمان ضعیف شدن گیاه یا باد شدید، پایه­ ای را در کنار آن قرار دهید. گیاهان شوید دارای ساقه بلند و نازکی هستند که در صورت عدم حمایت، می­شکنند. در صورتی که هوا نامناسب است، می­توانید از پایه استفاده کنید.

 • اگر شما ستونی را در باغ ندارید، بهتر از شوید را به یک تکه چوب بچسبانید.
 • با رشد گیاه، شما ممکن است نیاز باشد که گره­های اضافی را در بالای گیاه ایجاد کنید.
 • با توجه به سطوح پایین نور، گیاه شوید بلندتر شده و نیاز به حمایت خواهند داشت.

نحوه ساخت ویواریوم به صورت گام به گام وتصویری

بخش 3: برداشت و نگهداری شوید

رشد شوید

رشد شوید

در طول فصل رشد، برگ­های تازه شوید مورد نیاز است. برگ­های شوید باید پس از 90 روز برداشت شوند تا بهترین طعم را داشته باشند، اما می­توانید آن­ها را به محض اینکه ظاهر شدند استفاده کنید. هر زمان که به شوید اندکی نیاز داشتید از قیچی باغبانی استفاده کرده و برگ­ها را برش دهید.

 • اگر شوید در داخل خانه کشت شده باشد، پس از 8 هفته قابل برداشت خواهد بود.
رشد شوید

رشد شوید

حدود 3-2 هفته پس از گلدهی، برای جمع ­آوری بذرها آن­ها را جدا کنید. اگر می­خواهید از بذر استفاده کنید، اجازه دهید گیاه به گل برود. سپس، چند هفته منتظر بمانید که بذر رشد کند. پس از برش، آن­ها را در داخل کیسه­ های کاغذی یا پلاستیکی قرار داده و به مدت چند هفته خشک کنید. سپس، دانه­ ها برای استفاده آماده می­شوند.

 • دانه­ های خشک شوید اغلب در تهیه ترشی و همچین طعم دادن سوپ استفاده می­شود.
رشد شوید

رشد شوید

برگ­ها را در یخچال می­توان به مدت چند هفته نگه داشت.برای حفظ عطر و طعم برگ­های تازه بریده شده، آن­ها را در حوله کاغذی مرطوب قرار داده و سپس در داخل کیسه پلاستیکی قرار دهید. برای نتیجه بهتر، کیسه را در یخچال فریرز قرار دهید.

 • شما می­توانید برگ­های تازه را در یک ظرف در فریزر قرار داده و تا یک سال نگهداری کنید.
رشد شوید

رشد شوید

برای خرید بذر شوید کلیک کنید .

برگ­ها یا دانه­ های شوید را در ظروف بسته خشک کنید. گیاه خشک شده، از جمله دانه، تا زمان نامحدود باقی می­ماند؛ با این حال، در طول زمان طعم آن از بین می­رود.

 • گزینه مناسب برای نگهداری شوید خشک شده، شامل استفاده از کیسه­های پلاستیکی یا ظروف یا کوزه­های با پوشش تنگ می­باشد.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

6 دیدگاه درباره مقاله “چگونگی رشد شوید

 1. Avatar صفا گفت:

  سلام من شوید کاشتم ودر ۳مرحله رشد ان خوب بود ولی الان که دم عید هست رشد ان خیلی کم شده واز جنوب هم هستم لطفعا راهنمایی

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   لطفا عکس شوید های خودرا به شماره 09358504040 واتس اپ کنید تا بتوانیم کمک کنیم.

 2. Avatar پرنده گفت:

  سلام ببخشید ابیاری شوید باید چکونه باشدوعلت سفیدک زدن شوید چیه ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   علت سفیدک بر روی شوید نوعی قارچ است که باآبیاری بارانی که باعث بالا رفتن رطوبت میشود به وجود می آید .
   در زمان گرمای هوا هر روز شوید نیاز به آبیاری دارد

 3. Avatar یوسف گفت:

  من میخواهم شوید در گلدون بکارم و از آن بذر بدست بیارم. این کار شدنیه؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   اگر گلدان شوید شما دارای ارتفاع مناسب حداقل 25 سانت و مقدار نور آفتاب کافی حداقل روز 8 ساعت مستقین باشد شما می توانید در گلدان هم بذر شوید بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.