مطالب دیگر

محلول غذایی تهویه شده ایستا در روش هیدروپونیک

محلول غذایی تهویه شده ایستا در روش هیدروپونیک

راه سریع و ساده برای توصیف هیدروپونیک، پرورش گیاهان هیدروپونیک هنری با آب غنی از مواد مغذی در خارج از پایه خاک است. اصطلاح “هیدروپونیک” مشتق شده از دو کلمه یونانی است. کلمه یونانی “hydro” به معنی آب و “ponics” به معنای کار است. هیدروپونیک نوعی باغبانی بدون خاک است.

خاک اغلب به عنوان محیطی برای میزبانی سیستم ریشه گیاه استفاده می شود و به رساندن آب و مواد مغذی به سیستم ریشه گیاه کمک می کند. در سیستم هیدروپونیک، آبی که با مواد مغذی تزریق می شود، به سیستم ریشه گیاه می رسد. تکنیک رشد گیاهان در خارج از خاک طی صدها سال در حال توسعه بوده است. محققان و دانشمندان تاریخچه هیدروپونیک در طول تاریخ در مورد شایستگی رشد گیاهان خارج از بستر خاکی بحث کرده اند و این بحث در حال حاضر ادامه دارد. این روزها، سازمان هایی مانند ناسا به توسعه تکنیک ها ادامه می دهند تا بتوان سیستم های رشد را در محیط های بدون خاک راه اندازی کرد. ترکیبی از هیدروپونیک و چراغ های رشد LED برای راه اندازی سیستم های رشد گیاهان در فضا استفاده شده است.

چند مزیت استفاده از هیدروپونیک نسبت به سایر روش های سنتی رشد شامل کنترل و کارایی است. استفاده از تکنیک های هیدروپونیک را می توان در فضای محدودتری نسبت به روش های سنتی کشت خاک انجام داد. استفاده از محلول غذایی در هیدروپونیک به پرورش دهنده اجازه می دهد تا مواد مغذی ارائه شده به گیاه را به شدت کنترل کند. همچنین، هنگام رشد با سیستم هیدروپونیک، مشکلات آفات کمی وجود دارد و هیچ مشکلی برای علف‌های هرز یا آفت‌کش‌ها وجود ندارد. سیستم هیدروپونیک را می توان در یک فضای محدود کنار هم قرار داد و عملکرد گیاه می تواند بهتر از نتایج عملکرد در فضای مشابه در هنگام استفاده از روش های رشد خاک باشد.

سیستم های رشد هیدروپونیک را می توان به روش های مختلفی طراحی کرد. سیستم ریشه گیاه ممکن است مستقیماً در محلول غذایی رشد کند. گیاه همچنین ممکن است توسط محلول مه آلود شود یا سیستم ریشه می تواند در بستر جایگزینی برای خاک رشد کند. دو روش اصلی وجود دارد که اغلب برای رشد هیدروپونیک استفاده می شود. روش کشت محلول وجود دارد که از محیط جامد برای ریشه ها استفاده نمی کند و روش کشت متوسط ​​وجود دارد که یک کشت جایگزین بدون خاک فراهم می کند که در آن ریشه ها رشد می کنند.

سیستم هیدروپونیک

سیستم هیدروپونیک

تکنیک های کشت محلول برای رشد هیدروپونیک:

کشت محلول هیدروپونیک در کشت محلول، هیچ محیطی برای خاک استفاده نمی شود. ریشه های گیاهان در تماس مستقیم با محلول غذایی ارائه شده رشد می کنند. سه روش کشت محلول اولیه برای کشت هیدروپونیک وجود دارد. رشد هیدروپونیک می تواند در یک محلول استاتیک، در یک محلول جریان پیوسته اتفاق بیفتد یا می توان از روش آئروپونیک استفاده کرد.

فرهنگ حل استاتیک:

کشت محلول استاتیک به گونه ای طراحی شده است که به گیاهان اجازه می دهد در محلول آب مغذی که در داخل یک واحد مهار نگهداری می شود رشد کنند. ریشه های گیاه در محلول استاتیک قرار می گیرند و در حین رشد گیاه در آنجا نگهداری می شوند. واحد نگهدارنده محلول و گیاه می تواند هر چیزی باشد، از یک شیشه یا سطل پلاستیکی گرفته تا یک مخزن با اندازه صنعتی تر، محلول استاتیک در هیدروپونیک شیشه ای

محلول غذایی را می توان هوادهی کرد یا خیر، اما اگر محلول هوادهی نشد، محلول غذایی باید رقیق شود تا سیستم ریشه از اکسیژن کافی محروم نشود. من توصیه می کنم که محلول هوادهی شود. اکسیژن را می توان از طریق پمپ هوای آکواریوم، سایر پمپ های آبی یا سنگ هوایی ارائه کرد.

برای پرورش دهندگان داخلی، بسیاری از آنها سیستم رشد را در یک شیشه سنگ تراشی معمولی یا ظرف پلاستیکی کوچک تنظیم می کنند. اگر تصمیم دارید با شیشه سنگ تراشی بروید، می توانید بیرون را بپوشانید تا نور را کاهش دهید که باعث رشد جلبک می شود. یک پرورش دهنده می تواند بیرون شیشه را با کاغذ قصابی یا با فویل آلومینیومی بپوشاند.

در یک سیستم هیدروپونیک استاتیک، راه اندازی می تواند به صورت باز یا بسته باشد. در یک سیستم باز، هیدروپونیک قطره ای محلول مغذی را می توان به طور مداوم مانند سیستم آبیاری قطره ای جدید ارائه کرد. در سیستم بسته، محلول غذایی تا زمانی که از نظر شیمیایی مفید باشد استفاده می شود.

نمونه ای از سیستم بسته سیستمی است که در آن محلول غذایی به طور مداوم با سیستم ریشه در تماس باقی می ماند تا زمانی که دیگر قابل دوام نباشد. محلول غذایی باید به طور دوره ای در هنگام استفاده از یک سیستم استاتیک بسته تغییر کند، به عنوان مثال یک بار در هفته، اما پرورش دهندگان داخلی می توانند با استفاده از یک رسانایی سنج الکتریکی در مورد تغییرات محلول غذایی دقیق تر عمل کنند.

گلخانه بزرگ صنعتی در محیط داخلی با سیستم هیدروپونیک

گلخانه بزرگ صنعتی در محیط داخلی با سیستم هیدروپونیک

کشت محلول جریان پیوسته: هیدروپونیک جریان پیوسته

این سیستم یکی از پربازده‌ترین سیستم‌ها در مورد انواع هیدروپونیک است، اما کمی پیچیده‌تر از تنظیم استاتیک است. به طور کلی، در یک تنظیم جریان مداوم، محلول غذایی به طور مداوم از کنار ریشه های گیاه عبور می کند. مانند رشد گیاهان در جریانی از محلول غذایی است.

این سیستم اغلب در محیط های تجاری تر مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا می تواند هزاران گیاه را در یک زمان سرویس دهد. یکی از راه های رایج استفاده از لوله های پلاستیکی با سوراخ های بریده شده در لوله است. گیاه از سوراخ رشد می کند و ریشه ها به سمت لوله کشیده می شوند در حالی که محلول غذایی به طور مداوم در ریشه ها جریان دارد.

یکی از مزایای این سیستم این است که به سیستم ریشه اجازه می دهد تا به راحتی اکسیژن رسانی شود. یکی از معایب بزرگ این نوع سیستم این است که اگر از کار بیفتد، مانند زمانی که برق قطع می‌شود و جریان محلول غذایی متوقف می‌شود، تا زمانی که سیستم را دوباره راه اندازی نکنید، گیاهان کمی برای زندگی خواهند داشت.

ایروپونیک:

روش آئروپونیک برای رشد کلون‌ها یا قلمه‌های جدید سودمند است و به طور کلی هیدروپونیک به عنوان فرآیند رشد گیاهان در هوا یا محیط غبار بدون استفاده از خاک یا سایر محیط‌های جایگزین توصیف می‌شود. روش آئروپونیک لزوماً یک روش هیدروپونیک نیست، زیرا به استفاده از محلول غذایی مایع که در آن ریشه‌های گیاه رشد می‌کنند متکی نیست.

با این حال، به یک محلول غنی از مواد مغذی متکی است که اغلب برای تغذیه گیاه در هوا غبارآلود می شود. برخی آن را از شاخه های هیدروپونیک می دانند. محلول غنی از مواد مغذی را می توان به جای غوطه ور کردن ریشه ها در محلول غنی از مواد مغذی مانند روش هایی که در بالا توضیح داد، روی گیاه و ریشه های آویزان گیاه با سمپاش ها مه کرد.

مه پاش می تواند تقریباً به طور مداوم اتفاق بیفتد. یکی از مزیت‌های اصلی سیستم‌های ایروپونیک این است که ریشه‌ها به راحتی هوادهی می‌شوند و نیازی نیست نگران ورود آب به گیاهان باشید. تحقیقات ناسا همچنین نشان می‌دهد که عملکرد گیاهانی که به‌صورت هوایی رشد کرده‌اند، از عملکرد گیاهانی که در سیستمی رشد می‌کنند که ریشه‌های گیاه را در محلول‌های غذایی غوطه‌ور می‌کند، پیشی می‌گیرد.

برگ کاهو قرمز بلوط هیدروپوینک در دست

برگ کاهو قرمز بلوط هیدروپوینک در دست

تکنیک های کشت متوسط ​​برای رشد هیدروپونیک:

کشت متوسط ​​هیدروپونیک رشد گیاهان به صورت هیدروپونیک در یک کشت متوسط ​​به این معنی است که شما در حال رشد گیاهان در محیطی جایگزین بدون خاک هستید. ریشه های گیاه به جای رشد در خاک از طریق این محیط رشد می کنند، اما به صورت هیدروپونیک تغذیه می شوند.

رشد ریشه ها از طریق یک محیط بدون خاک جایگزین برای هدایت محلول غذایی به سیستم ریشه گیاه و در عین حال پشتیبانی از فرآیند هوادهی انجام می شود. جایگزین محیط جامد برای خاک ممکن است سنگ، ماسه، شن، پوکه، پرلیت، پشم سنگ، زغال سنگ، یا الیاف چوب باشد و جایگزین های متوسط ​​دیگری نیز وجود دارد.

آبیاری تحت آبیاری یا آبیاری نشتی روشی آبیاری است که در آن محلول غذایی از زیر به ریشه گیاه می رسد و محلول غذایی از طریق محیط متخلخل به سمت بالا جذب می شود. تکنیک آبیاری فرعی جزر و مد یکی است که از یک پمپ خودکار برای پر کردن مخزن هیدروپونیک جزر و مد با محلول غذایی استفاده می کند که سپس از طریق محیط متخلخل به سمت بالا جذب می شود تا ریشه های گیاه را تغذیه کند.

پمپ محلول مواد مغذی را تا زمانی که به نقطه تخلیه برخورد کند، تامین می کند و سپس اجازه می دهد تا محلول غذایی به یک مخزن نگهدارنده تخلیه شود. سپس این روند تکرار می شود. روش run to waste شکل دیگری از کشت هیدروپونیک با کشت متوسط ​​است.

این روش باعث می‌شود گیاهانی که در خاک رشد می‌کنند، محیط‌های بدون هیدروپونیک را هدر دهند و به طور معمول با محلول غذایی آبیاری شوند. رواناب اضافی محلول مغذی در یک مخزن نگهداری می شود و پس از انجام فیلتراسیون می توان مجدداً از آن استفاده کرد. این یک روش معمول برای پرورش دهنده ای نیست که تازه شروع به فکر کردن به رشد هیدروپونیک می کند.

محلول غذایی مورد استفاده در سیستم رشد هیدروپونیک:

محلول غذایی محلول غذایی می تواند از مواد مغذی آلی یا مواد مغذی شیمیایی تشکیل شده باشد. گاهی اوقات مواد مغذی آلی می توانند خطوط را در سیستم پمپ مسدود کنند که می تواند منجر به کار بیشتر و زمان خاموشی شود. استفاده از مواد مغذی شیمیایی به عنوان منبع اصلی غذا، انتخاب محبوب بسیاری از تولیدکنندگان هیدروپونیک به دلیل سهولت و سازگاری در اجرا است. محلول های مغذی را می توان در فروشگاه هیدروپونیک محلی یا به صورت آنلاین پیدا کرد.

مزرعه هیدروپونیک با کارگر در حال بازرسی کاهوهای سالادی

مزرعه هیدروپونیک با کارگر در حال بازرسی کاهوهای سالادی

مزایای کلی استفاده از سیستم رشد هیدروپونیک:

 • خاک به عنوان محیطی برای رشد سیستم ریشه گیاه مورد نیاز نیست.
 • چندین روش کشت هیدروپونیک را می توان در یک فضای کوچک کنار هم قرار داد.
 • نشان داده شده است که سرعت رشد گیاهانی که به روش هیدروپونیک رشد می کنند، تا 50 درصد سریعتر از سرعت رشد گیاهان کشت شده در خاک است.
 • عملکرد می تواند بهتر از روش های سنتی کاشت خاک باشد.
 • افزودن اکسیژن به ریشه ها در سیستم رشد هیدروپونیک باعث افزایش رشد و نمو می شود.
 • تعداد کمی آفت و نگرانی در مورد سمیت آفت کش ها بسیار کاهش می یابد.
 • ریشه های گیاه مواد مغذی را سریعتر در سیستم رشد هیدروپونیک پیدا می کنند و محلول غنی از مواد مغذی به طور معمول در دسترس گیاه قرار می گیرد که رشد گیاه را تقویت می کند.
 • گیاهانی که به صورت هیدروپونیک رشد می کنند انرژی کمتری نسبت به گیاهانی که در خاک رشد می کنند برای تجزیه مواد غذایی مورد نیاز خود مصرف می کنند و بنابراین انرژی ذخیره شده را می توان برای رشد سریعتر گیاه و عملکرد قوی تر مورد استفاده قرار داد.
 • سازگار با محیط زیست است زیرا مواد شیمیایی برای کنترل آفات ضروری نیستند.
 • سازگار با محیط زیست است زیرا باغبانی هیدروپونیک به آب کمتری برای حمایت از رشد گیاه نسبت به گیاهان کاشته شده در خاک نیاز دارد.
 • سازگار با محیط زیست است زیرا رشد هیدروپونیک تأثیر منفی بر فرسایش خاک سطحی موجود ندارد.
 • به طور کلی یک سیستم پایدار است که تنظیم و کنترل آن نسبتاً آسان است.
 • برداشت می تواند آسان تر از سایر روش های سنتی کاشت خاک باشد.

برای خرید تجهیزات گلخانه از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه احداث گلخانه میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

2 دیدگاه درباره مقاله “محلول غذایی تهویه شده ایستا در روش هیدروپونیک

 1. Avatar BEHNAZ گفت:

  سلام وقت بخیر، در هیدروپونیک تیه شده از کوکوپیت و پرلیت ، محلول غذایی تهیه شده رو چند روز میشه استفاده کرد ؟؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بستگی به ماده غذایی دارد که استفاده میکنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *