مطالب دیگر

روش کاشت آئروپونیک

رشد گیاهان با ایروپونیک

آئروپونیک یک جایگزین عالی برای رشد گیاهان در فضاهای کوچک به ویژه در داخل خانه است. آئروپونیک شبیه به هیدروپونیک است، زیرا در هیچ یک از روش ها از خاک برای رشد گیاهان استفاده نمی شود. با این حال، با هیدروپونیک، آب به عنوان یک محیط رشد استفاده می شود. در ایروپونیک از محیط کشت استفاده نمی شود. در عوض، ریشه‌های گیاهان را در یک محفظه تاریک آویزان کرده یا به صورت دوره‌ای با محلول غنی از مواد مغذی اسپری می‌کنند.

تاریخچه ایروپونیک و چرایی اهمیت آن

داستان منشأ هواپیمایی عمیقاً در فضا و داستانهای علمی تخیلی ریشه دارد. در فضا، خدمه باید از تمام منابع در نهایت پتانسیل خود استفاده کنند، هر چیزی را که با خود می برند کاهش دهند، دوباره استفاده کنند و بازیافت کنند. در حالی که ممکن است مشکلاتی که فضانوردان با آن روبرو هستند یک میلیون مایل دورتر به نظر برسند، پاسخ به مشکلات آنها می‌تواند راه‌حل‌هایی واقعاً زمینی برای مسائلی که بشر امروزی با آن مواجه است فراهم کند.

سیستم آیروپونیک

سیستم آیروپونیک

ایروپونیک چیست؟

آئروپونیک روشی برای پرورش گیاهان بدون خاک و با استفاده از آب کم است. در سیستم ایروپونیک، ریشه‌های گیاهان در هوا معلق هستند و به صورت دوره‌ای توسط یک غبار غلیظ از مواد مغذی احاطه می‌شوند که به آنها امکان دسترسی به آب، مواد مغذی و گازهای مورد نیاز گیاهان برای رشد را می‌دهد.

چه کسی ایروپونیک را اختراع کرد؟

اصطلاح آئروپونیک در ابتدا توسط زیست شناس هلندی فریتس وارمولت ونت در سال 1957 ابداع شد، اما 29 سال کامل طول کشید تا اولین غذای پرورش یافته به روش آئروپونیک توسط ریچارد استونر در یک زنجیره خواربار فروشی ملی فروخته شود.

استونر اولین حق اختراع خود را در سال 1983 ثبت کرد و در ادامه تعدادی شرکت را تأسیس کرد که به تحقیق و پیشرفت فناوری هواپیک می پرداختند. یکی از شرکت‌های او به نام Genesis Technology Incorporated یا GTI، اولین شرکتی بود که سیستم‌های ایروپونیک در مقیاس تجاری را برای تولید محصولات تجاری به گلخانه‌ها وارد کرد.

هم نام شرکت و هم اولین محصول آنها، Genesis Machine، از طرح فیلم اخیر Star Trek، “Star Trek II: The Wrath of Khan” الهام گرفته شده است. در این فیلم، Genesis Device یک نوآوری فن‌آوری پیچیده بود که برای کاهش مشکلات جامعه‌شناختی مانند افزایش جمعیت و محدودیت منابع غذایی طراحی شده بود. استونر مدافع بزرگی برای ظرفیت صرفه جویی در منابع ایروپونیک، به ویژه استفاده کارآمد آن از آب بود.

استونر شروع به کار در دانشگاه ایالتی کلرادو بر روی فرمول کنترل بیماری کرد که می تواند با سیستم ایمنی گیاه در محیط هواپیک برای بهبود رشد و جلوگیری از بیماری و عفونت همکاری کند. این فرمول، کنترل بیماری های آلی، ODC نام داشت. در گذشته، تلاش‌های قبلی سایر محققان برای تحریک سیستم ایمنی گیاه همگی کوتاه بوده است. اخبار موفقیت های استونر در حال پخش شدن بود و توجه اداره ملی هوانوردی و فضایی، یا به طور معمول، ناسا را ​​به خود جلب کرد.

تولید منحصر بفرد گیاهان و سبزیجات با استفاده از روش ایروپونیک

تولید منحصر بفرد گیاهان و سبزیجات با استفاده از روش ایروپونیک

ایروپونیک در فضا

ناسا شروع به تأمین مالی تحقیقات استونر در زمینه ایروپونیک کرد. در سال 1997، آنها با استونر برای توسعه یک آزمایش هواپیک برای استفاده در ایستگاه فضایی میر همکاری کردند. بیشتر اهمیتی که ناسا به ایروپونیک داده است، حول محور استفاده کارآمد از منابع است.

برای موفقیت آمیز بودن ماموریت های فضایی طولانی مدت، خدمه باید مقداری از غذای خود را در حین حمل و نقل تولید کنند. هر ذره ای از مواد غذایی تولید شده و آب صرفه جویی شده در فضاپیما باعث کاهش وزن می شود و فضا را برای محموله های دیگر باز می کند.

این امر، همراه با افزایش سرعت رشد و کاهش وزن خود مجموعه در حال رشد (به دلیل حذف خاک و کاهش مصرف آب) باعث شد آئروپونیک به یک راه حل جذاب برای سفرهای فضایی تبدیل شود. این فقط ناسا نبود که وارد این ماجرا شد. پروژه EDEN ISS مستقر در قطب جنوب نیز مورد توجه قرار گرفت.

ایستگاه فضایی Eden “تولید غذای ایمن را برای ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) و وسایل نقلیه اکتشاف فضایی انسانی و پست‌های سیاره‌ای آینده توسعه می‌دهد. گلخانه اکتشاف آینده قلب پروژه بود، هدف آن “بررسی و تایید تکنیک های کشت گیاه در سیستم های حمایت از حیات احیا کننده زیستی آینده” است. یکی از این تکنیک ها ایروپونیک است

رشد با ایروپونیک

رشد با ایروپونیک دشوار نیست و فواید آن بسیار بیشتر از هر گونه اشکالی است. تقریباً هر گیاهی را می توان با موفقیت با استفاده از ایروپونیک پرورش داد، به ویژه سبزیجات. گیاهان سریعتر رشد می کنند، عملکرد بیشتری دارند و به طور کلی سالم تر از گیاهانی هستند که در خاک رشد می کنند.

تغذیه برای ایروپونیک نیز آسان است، زیرا گیاهان رشد یافته در هواپخش معمولاً به مواد مغذی و آب کمتری نیاز دارند. صرف نظر از سیستم مورد استفاده در داخل خانه، ایروپونیک به فضای کمی نیاز دارد، و این روش رشد گیاهان را به ویژه برای ساکنان شهری و موارد مشابه مناسب می کند.

به طور معمول، گیاهان آئروپونیک (معمولاً در قسمت بالایی قرار می گیرند) روی یک مخزن در یک نوع ظرف مهر و موم شده آویزان می شوند. تغذیه برای ایروپونیک از طریق استفاده از پمپ و سیستم آبپاش انجام می شود که به طور دوره ای محلول غنی از مواد مغذی را روی ریشه های گیاه اسپری می کند. تنها عیب رشد با آئروپونیک تمیز نگه داشتن همه چیز است، زیرا محیط مرطوب به طور مداوم آن بیشتر مستعد رشد باکتری است. همچنین می تواند گران شود.

رشد گیاهان تازه با هواکشت

رشد گیاهان تازه با هواکشت

ایروپونیک خانگی برای علاقه مندان به ایروپونیک شخصی

در حالی که رشد با ایروپونیک معمولاً آسان است، بسیاری از سیستم های ایروپونیک تجاری می توانند نسبتاً پرهزینه باشند .در واقع بسیاری از سیستم‌های ایروپونیک شخصی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را با قیمت بسیار کمتری نسبت به سیستم‌های تجاری با قیمت بالاتر در خانه بسازید.

به عنوان مثال، یکی از ساده‌ترین سیستم‌های ایروپونیک خانگی شامل یک سطل بزرگ و قابل آب‌بندی و لوله‌ها و اتصالات PVC است. البته یک پمپ مناسب و چند لوازم دیگر نیز لازم است. بنابراین اگر به دنبال جایگزین دیگری برای رشد گیاهان در فضاهای کوچکتر هستید، چرا به رشد با ایروپونیک فکر نکنید. این روش برای رشد گیاهان در داخل خانه عالی عمل می کند. آئروپونیک همچنین محصولات سالم تر و فراوان تری را به همراه دارد.

چرا این موضوع امروز مرتبط است؟

در حالی که همه این صحبت ها درباره اختراعات الهام گرفته از فیلم های علمی تخیلی و رشد غذا در فضا ممکن است ناملموس به نظر برسد، اما دور از ذهن است. این که چگونه با افزایش جمعیت از منابع خود استفاده کنیم یکی از مهم ترین سؤالات ما است. زمین حاصلخیز، آب شیرین و شرایط آب و هوایی خوب همیشه برای رشد محصولات در جایی که نیاز داریم در دسترس نیست.

بیش از 97 درصد استفاده از زمین های انسانی را می توان به کشاورزی نسبت داد و خاک های ما به طور فزاینده ای در حال تخریب هستند. برای حفظ سطوح پایدار منابع آب، میزان برداشت آب باید کمتر از نرخ تجدید آب شیرین باشد. همچنین انتظار می رود تغییرات آب و هوا و تقاضای انرژی زیستی رابطه پیچیده بین توسعه جهانی و تقاضای آب را تقویت کند.

در سطح جهانی، ما تقریباً 70 درصد از برداشت‌های آب شیرین را برای کشاورزی استفاده می‌کنیم. فناوری ایروپونیک می تواند استفاده از منابع را در کشاورزی ساده کند. مزارع آئروپونیک برای کار نیازی به زمین حاصلخیز ندارند و 95 درصد آب کمتری نسبت به کشاورزی سنتی مصرف می کنند.

سفر فضایی کاتالیزور بسیاری از اختراعاتی بوده است که امروزه نمی‌توانیم زندگی بدون آن را تصور کنیم: LED، گوشی‌های هوشمند، شیر خشک نوزاد، هشدار دهنده دود، فوم حافظه، عایق خانگی، اسکن CAT، هدفون‌های بی‌سیم و حتی مربی‌های مدرن! آیا ایروپونیک بعدی در این لیست خواهد بود؟

برای خرید تجهیزات گلخانه از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه احداث گلخانه میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

یک دیدگاه درباره مقاله “روش کاشت آئروپونیک

  1. Avatar فرهاد جعفری گفت:

    سلام
    برای اولین بار از سایت شما باز دید کردم
    بسیار عالی و جذب است
    متشکرم و موفق باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *