مطالب دیگر

استفاده از پشم سنگ در روش کاشت هیدروپونیک

استفاده از پشم سنگ در روش کاشت هیدروپونیک

پشم سنگ یک بستر اصلی برای پرورش دهندگان هیدروپونیک تجاری است، در درجه اول کسانی که سیستم های آبیاری قطره ای را اجرا می کنند. پشم سنگ که در ابتدا به عنوان عایق استفاده می شد و همچنین به عنوان پشم معدنی یا پشم سنگ نیز شناخته می شد، در دانمارک در دهه 1970 برای باغبانی توسعه یافت.

رطوبت را به خوبی حفظ می کند، اکسیژن را به خوبی حفظ می کند، هرگز مانع رشد ریشه نمی شود، از نظر شیمیایی بی اثر است و در اندازه ها و شکل های مختلف وجود دارد. این مزایا به محبوبیت آن در میان پرورش دهندگان کمک می کند و تقریباً هر گیاهی را که در حال رشد هستند در خود جای می دهد.

مکعب های پشم سنگ چیست؟

از نظر بافت مشابه پشم فولادی، پشم سنگ یک تشک متراکم است که از رشته های بلند الیاف طبیعی تشکیل شده است. سنگ بازالت و گچ با هم ترکیب می شوند و سپس در دمای بسیار بالا (تقریباً 3000 درجه فارنهایت) ذوب می شوند تا گدازه ایجاد کنند. سپس گدازه ها را در یک محفظه چرخان می اندازند تا الیاف را در فرآیندی بسیار شبیه ساختن آب نبات پنبه ای ایجاد کنند.

به دلیل فرآیند پخت، مکعب های پشم سنگ از نظر شیمیایی و بیولوژیکی بی اثر هستند. این یک محیط رشد ایده آل برای سیستم های رشد هیدروپونیک ایجاد می کند. پس از چرخاندن الیاف، آنها را با یک ماده اتصال دهنده مخلوط کرده و در حصیرهای بزرگ فشرده می کنند. حصیرها سپس به اندازه‌های مختلف مکعب و دال بریده می‌شوند تا به عنوان بستر رشد گیاهان به مشتریان فروخته شوند.

مکعب های پشم سنگ به دلیل ساختار مفیدشان در میان پرورش دهندگان هیدروپونیک و همچنین پرورش دهندگان معمولی محبوب هستند. هنگامی که الیاف چرخانده می شوند، ساختاری ایجاد می کند که برای حفظ آب و در عین حال نگه داشتن اکسیژن بیشتری نسبت به محیط های معمولی خاک مناسب است. افزایش ظرفیت نگهداری آب و اکسیژن رسانی در ناحیه ریشه هنگام شروع بذر و ریشه زایی قلمه های تکثیر فوق العاده مفید است.

یکی دیگر از مزایای مکعب های پشم سنگ این است که آنها به عنوان یک محصول طبیعی در نظر گرفته می شوند، حتی اگر ساخته دست بشر باشند. این به این دلیل است که آنها از سنگ بازالت و گچ که مواد طبیعی هستند منشاء می گیرند. به عنوان یک محصول طبیعی در نظر گرفته شده، آنها را در سیستم های رشد ارگانیک قابل قبول می کند و محبوبیت آنها را افزایش می دهد.

ماهیت بی اثر آنها همچنین به این معنی است که پرورش دهندگان می توانند به سرعت شرایط را در منطقه ریشه برای رفع نیازهای گیاهان تنظیم کنند. ظرفیت تبادل کاتیونی موجود (CEC) از تغییر مواد مغذی توسط محیط رشد یا بسته شدن و غیرقابل دسترس شدن برای جذب گیاه جلوگیری می کند. همچنین مکعب ها را می توان به سرعت با آب تازه شستشو داد و نمک های کود را از بین می برد.

مکعب های پشم سنگ در چند اندازه مختلف وجود دارند. کوچکترین آنها برای شروع بذر و تکثیر قلمه های ساقه و برگ به خوبی کار می کنند. مکعب های بزرگتر توسط پرورش دهندگان برای رشد گیاهان فشرده تر استفاده می شود.

پشم سنگ

پشم سنگ

بایدها و نبایدهای استفاده از مکعب پشم سنگ

یکی از ایرادات استفاده از مکعب های پشم سنگ دقت و توجه ویژه ای است که هنگام کار با آنها باید رعایت شود. در حالی که آنها منبع مفیدی برای سیستم رشد هیدروپونیک هستند، دارای برخی از اشکالات مهم هستند که باید برطرف شوند.

قبل از شروع بذرها یا تلاش برای ریشه‌زنی قلمه‌ها، وقت بگذارید و به درستی مکعب‌های پشم سنگ را آماده کنید. PH طبیعی آنها برای رشد بهینه گیاه بسیار بالا است و در صورت باقی ماندن در آن قلیاییت، مشکلات و بی ثباتی در سیستم هیدروپونیک ایجاد می کند.

برای ایمن نگه داشتن خود هنگام کار با مواد پشم سنگ از وسایل محافظ استفاده کنید. فیبرها برای پوست، ریه ها و چشم ها تحریک کننده هستند، بنابراین محافظت از خود ضروری است. حداقل، از ماسک گرد و غبار استفاده کنید تا از استنشاق الیاف به ریه های خود جلوگیری کنید. همچنین در صورت احتمال تماس طولانی مدت با پوست، استفاده از محافظ چشم و آستین بلند توصیه می شود.

محلول تغذیه را قبل از بازگرداندن آن از طریق مکعب های پشم سنگ، استریل کنید. با وجود اینکه این ماده مصنوعی و بی اثر است، اما در صورتی که محلول خوراک بدون درمان مناسب، دوباره به گردش درآید، همچنان می تواند مستعد رشد جلبک ها و باکتری ها باشد که می توانند سیستم هیدروپونیک را آلوده کنند.

پس از اتمام کار با مکعب ها، مواد را به درستی دور بریزید. بر خلاف سایر محیط های رشد، پشم سنگ از مواد طبیعی تشکیل نشده است، بنابراین در طول زمان تجزیه نمی شود. اگر به محل دفن زباله برسد به طور نامحدود آنجا خواهد بود. به جای دور ریختن آنها، قطعات را بشکنید و آنها را در باغچه یا خاک گلدان خود قرار دهید تا به افزایش احتباس آب آنها کمک کنید.

اگر می‌خواهید مکعب‌های پشم سنگ را برای یک فصل رشد متوالی یا حتی فصول متعدد دوباره استفاده کنید، عملیات حرارتی انجام دهید. این کار را می توان با بخارپز کردن آنها یا ریختن آب جوش در میان آنها انجام داد تا هر گونه باکتری یا قارچی را که ممکن است در الیاف مکعب وجود دارد از بین ببرد. برخی از وب‌سایت‌ها استفاده از روش‌های شیمیایی را برای استریل کردن مکعب‌های پشم سنگ برای استفاده مجدد توصیه می‌کنند، اما این می‌تواند خطرناک باشد مگر اینکه کاملاً مطمئن باشید که تمام مواد شیمیایی ضدعفونی‌کننده را از الیاف شسته‌اید.

وقتی مکعب ها خیس هستند، آن ها را فشار ندهید. اگر بعد از آماده کردن آنها در محلول با pH کنترل شده نیاز به حذف مقداری آب از آنها دارید، بهتر است آنها را به آرامی تکان دهید. مکعب‌های پشم سنگ به دلیل ساختار درونی‌شان که به آن‌ها ظرفیت نگهداری آب و حرکت اکسیژن عالی می‌دهد، معروف هستند. فشردن آنها ساختار را متراکم می کند و مانع از مزایایی است که آنها به آن معروف هستند.

فراموش نکنید پشم سنگ کاملاً خنثی است و نمی تواند هیچ ارزش غذایی برای گیاهانی که در مکعب رشد می کنند فراهم کند. هر چیزی که گیاه به آن نیاز دارد باید از محلول غذایی تامین شود.

پشم سنگ در پرورش کاهو به صورت هیدروپونیک

پشم سنگ در پرورش کاهو به صورت هیدروپونیک

طرز تهیه پشم سنگ

قبل از استفاده از پشم سنگ خود در سیستم هیدروپونیک، مهم است که آن را برای استفاده آماده کنید. برخلاف سایر محیط های کشت هیدروپونیک با pH خنثی مانند Hydroton و Coco Coir، Rockwool به دلیل نحوه تولید، pH طبیعی بالایی دارد که معمولاً حدود 8.0 است. در طول فرآیند، آهک فراوانی روی الیاف رسوب می‌کند. آهک به طور طبیعی اسیدیته را خنثی می کند و PH را بالا می برد.

PH 8.0 برای گیاهان در حال رشد بهینه نیست، بنابراین باید در سطحی تنظیم شود که برای رشد مناسب تر باشد. PH بالاتر باعث می شود بسیاری از مواد مغذی ضروری گیاه برای جذب گیاه در دسترس نباشند و علائم کمبود را ایجاد کنند. اکثر گیاهان ترجیح می دهند در شرایط کمی اسیدی رشد کنند و اگر pH مکعب های پشم سنگ به سطح اسیدی تر کاهش یابد، سود خواهند برد.

روش‌های مختلفی برای آماده‌سازی پشم سنگ برای استفاده وجود دارد که هیچ‌کدام سخت نیستند، اما زمان‌بر هستند. به همین دلیل، قبل از استفاده از پشم سنگ، باید چند روز را در نظر بگیرید.

اولین قدم در تهیه مکعب های پشم سنگ این است که آنها را در آب اسیدی قرار دهید تا PH پایین بیاید. آب اسیدی آهکی را که در طول فرآیند تولید روی الیاف تشکیل می شود حل می کند و pH به سطح بهتری کاهش می یابد.

بهتر است از آب مقطر به دلیل خلوص آن استفاده کنید، اما اگر تنها چیزی که در دسترس است، آب لوله کشی می تواند به مقدار کمی کار کند. pH را به آرامی تنظیم کنید تا به 5.5 مورد نظر برسد. بسیار مهم است که pH کمتر از 5.0 نشود زیرا زمانی که بیش از حد اسیدی باشد شروع به آسیب رساندن به الیاف پشم سنگ می کند.

سپس مکعب های پشم سنگ را در آب فرو کنید و اجازه دهید تا 24 ساعت خیس بخورند. وقتی خیساندن آنها به پایان رسید، آنها را از آب خارج کرده و با دقت به سیستم هیدروپونیک اضافه کنید و اجازه دهید سیستم بدون هیچ گونه گیاهی کار کند تا زمانی که PH سیستم بین 5.5 تا 6.0 باقی بماند – یعنی مکعب ها پایدار هستند و می توان از آنها استفاده کرد.

کاربرد مکعب های پشم سنگ چیست؟

مکعب‌های پشم سنگ نسبت به اندازه‌شان مقدار زیادی آب در خود نگه می‌دارند، که در برابر قطع برق که باعث خاموش شدن پمپ‌ها یا تایمرها می‌شود، بافری را فراهم می‌کند. به طور متوسط ​​آنها همچنین حداقل 18٪ اکسیژن را بین الیاف نگه می دارند و مقدار زیادی اکسیژن را به ناحیه ریشه می رسانند و همچنین آبیاری بیش از حد گیاهان را بسیار دشوار می کنند.

پرورش دهندگان در درجه اول از مکعب های پشم سنگ به عنوان محیط رشد برای دو هدف اصلی در سیستم های هیدروپونیک خود استفاده می کنند: جوانه زدن بذرها و تکثیر قلمه های جدید. به طور معمول از مکعب های 1.5 اینچی برای شروع بذر یا تکثیر قلمه ها استفاده می شود. برخی از مکعب های بزرگتر (تا 4 اینچ) به عنوان محیط رشد برای گیاهان فشرده نیز استفاده می شوند، اما در مقیاس بسیار کوچکتر

کشاورز در حال باز کردن بسته بندی پشم سنگ

کشاورز در حال باز کردن بسته بندی پشم سنگ

دانه های جوانه زده

شروع دانه ها گاهی اوقات می تواند یک ماجراجویی استرس زا باشد. این یک تعادل ثابت بین مرطوب نگه داشتن آنها به اندازه کافی برای تقویت جوانه زنی بدون خیس شدن آنها است که مرطوب شده و می میرند. مکعب‌های پشم سنگ به دلیل حفظ رطوبت عالی برای جوانه زدن بذرها محبوب هستند – آنها در جلوگیری از خشک شدن دانه‌ها یا نهال‌ها عالی هستند، اما اجازه ندهید در محیط‌های پر آب بنشینند.

رطوبت عامل حیاتی در جوانه زنی بذر است. آب از طریق لایه بذر یا دهانه کوچکی به نام میکروپیل وارد دانه می شود. وجود آب واکنش های آنزیمی درون بذر را فعال می کند که شروع به جوانه زدن می کند.

شبیه سازی گیاهان جدید

تکثیر گیاهان جدید فرآیند برداشتن یک قسمت گیاهی موجود (معمولاً قلمه برگ یا ساقه) و رشد آن به یک گیاه کاملاً جدید است. این روش منجر به یک کلون مشابه با نمونه اصلی می شود و ارزان تر از خرید بذر و شروع از صفر است.

حفظ رطوبت بالا در اطراف قلمه برای تکثیر موفق بسیار مهم است. گیاهان باید از خشک شدن جلوگیری کنند. بدون رطوبت کافی گیاه به حالت دفاع شخصی می رود و تلاش برای رشد ریشه های جدید را متوقف می کند.

پارو زدن گیاهان جدید از طریق تکنیک های تکثیر باید در محیطی استریل و عاری از باکتری یا قارچ انجام شود. مکعب های پشم سنگ به دلیل فرآیند گرمایشی که در طول تولید متحمل می شوند کاملاً بی اثر هستند. این تضمین می کند که آنها استریل و عاری از هر گونه میکروارگانیسم مضری هستند که می تواند مانع از انتشار شود.

دستورالعمل گام به گام استفاده از پشم سنگ برای کاشت بذر و تکثیر قلمه

مکعب های پشم سنگ را برای استفاده آماده کنید، مطمئن شوید که آنها را در آب تنظیم شده با pH خیس کنید تا PH آنها بین 5.5 تا 6.5 کاهش یابد.

برای کاشت بذر:

2 دانه را در سوراخ بالای مکعب پشم سنگ فرو کنید. از یک خلال دندان یا چیز مشابه دیگر برای فشار دادن دانه ها به پایین سوراخ استفاده کنید.

سوراخ را ببندید.

مکعب ها را در سینی مهد کودک قرار دهید و روی آن را با گنبد رطوبتی بپوشانید تا رطوبت آن قفل شود.

در دمای 70 تا 80 درجه نگهداری کنید.

مکعب های پشم سنگ را با آبیاری کم هر چند روز یکبار یا مه پاش کردن با بطری اسپری هنگامی که شروع به خشک شدن کردند، مرطوب نگه دارید.

به محض جوانه زدن بذرها را از گنبد رطوبت خارج کرده و زیر چراغ ها قرار دهید.

روی هر مکعب را جدا کنید (اگر در هر مکعب 2 عدد کاشته اید) که قوی ترین یا بلندترین دانه نیست. آنها را بیرون نکشید زیرا ممکن است همزمان گیاهچه سالم تر را از جای خود خارج کند

زمانی که گیاهچه ها به ارتفاع 2-3 اینچ رسیدند پیوند بزنید.

جوانه ها در پشم سنگ

جوانه ها در پشم سنگ

برای تکثیر قلمه

شب قبل از شروع پروسه تکثیر، گیاه استوک را به خوبی آبیاری کنید.

یک قلمه ساقه برگ 3-4 اینچی را از ساقه اصلی گیاه جدا کنید و آن را تا حد امکان به ساقه اصلی بدون آسیب رساندن به گره جدا کنید.

انتهای برش را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید.

قلمه را در مکعب پشم سنگ بکارید و مطمئن شوید که کف مکعب بیرون نیاید.

یک سینی مهد کودک را تا حدودی پر از پرلیت یا ورمیکولیت کنید.

مکعب های پشم سنگ را روی محیط رشد قرار دهید.

سینی مهد کودک را با یک گنبد رطوبتی بپوشانید تا رطوبت را مسدود کنید.

نزدیک به 80 درجه نگه دارید.

هنگامی که ریشه ها شروع به ظهور می کنند، گنبد رطوبت را ترک می کند، روز بعد به تدریج افزایش می یابد.

چند روز پس از ظاهر شدن ریشه ها، گنبد رطوبت را بردارید.

زمانی که ریشه ها شروع به بیرون زدن از انتهای مکعب ها کردند، پیوند بزنید.

نتیجه

مکعب های پشم سنگ محصولی ضروری در صنعت کشت هیدروپونیک هستند. سنگ و گچ بازالتی طبیعی در دمای بسیار بالا در گدازه مذاب ذوب می شوند. سپس این گدازه در یک محفظه چرخان قرار می گیرد تا الیاف بلندی ایجاد شود که بعداً برای جابجایی آسان به شکل بلوک یا مکعب در می آیند.

مکعب های پشم سنگ محبوب هستند زیرا رطوبت و اکسیژن را به خوبی حفظ می کنند و هرگز مانع رشد ریشه ها نمی شوند. با اندازه‌ها و شکل‌های مختلف موجود، تقریباً با هر پرورش‌دهنده‌ای سازگار هستند.

برای خرید تجهیزات گلخانه از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه احداث گلخانه میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *