مطالب دیگر

چگونگی مخلوط کردن مواد غذایی هیدروپونیک

چگونگی مخلوط کردن مواد غذایی هیدروپونیک

برای ارائه مواد مغذی به گیاهان در حال رشد در هیدروپونیک، 2 روش اساسی وجود دارد. شما می­توانید مواد مغذی از پیش مخلوط شده را خریداری کرده و یا اینکه خودتان مخلوط کنید. مواد مغذی از پیش مخلوط شده تمام مواد مورد نیاز گیاه شما را فراهم می­کند، اما ممکن است فرد به سطوح مختلف مواد مغذی نیاز داشته باشد. مخلوط کردن مواد مغذی از نظر اقتصادی ارزان بوده و طیف گسترده ­ای از انعطاف­ پذیری را امکان­ پذیر می­کند.

انتخاب مواد مغذی

انتخاب مواد مغذی برای کاشت هیدروپونیک نیاز به یکسری اطلاعات دارد که در ذیل برایتان شرح می دهیم.

1. دانستن آن چیزی که در آب است

شما می­توانید آب خود را به آزمایشگاه ارسال کنید تا آزمایش شود. با آب خوب و “سبک” می­توانید مواد مغذی مورد نیاز برای گیاهان را در فصل رشد تامین کنید. با آب “سخت” ممکن است برای حذف فلزات سنگین و مواد ناخواسته نیاز به فیلتر باشد.

 • برای بررسی آب، می­توانید از دستگاه اندازه ­گیری مواد جامد غیر محلول استفاده کنید. این دستگاه تحت عنوان هدایت الکتریکی متر (EC) یا بخش در میلیون متر (PPM) نامیده می­شود.
 • کربنات­های کلسیم و منیزیم، ترکیبات رایج در آب­های شیرین و خوب هستند. هر یک از مواد مغذی لازم برای رشد گیاه بایستی در مقادیر محدود باشد. دانستن مقدار آن­ها در آب، می­تواند مقدار مورد نیاز برای اضافه کردن را مشخص کند.
دانستن آن چیزی که در آب است

دانستن آن چیزی که در آب است

2. با مواد ریز مغذی مورد نیاز آشنا شوید

مواد مغذی ضروری مورد استفاده شامل نیترات کلسیم، سولفات پتاسیم، نیترات پتاسیم، فسفات پتاسیم و سولفات منیزیم است. هر عنصر مربوط به این مواد مغذی دارای مزایای متفاوتی هستند.

 • هیدروژن از طریق ترکیب با اکسیژن آب را تولید می­کند.
 • نیتروژن و گوگرد برای تامین اسیدهای آمینه و پروتئین­ها ضروری هستند.
 • فسفر در فتوسنتز و رشد استفاده می­شود.
 • پتاسیم و منیزیم به عنوان کاتالیزور در ایجاد نشاسته و قند عمل می­کنند.
 • منیزیم و نیتروژن نیز در تولید کلروفیل نقش دارند.
 • کلسیم بخشی از آرایش دیواره سلولی بوده و در رشد سلول نقش دارد.
با مواد ریز مغذی مورد نیاز آشنا شوید

با مواد ریز مغذی مورد نیاز آشنا شوید

3. انتخاب مواد ریز مغذی صحیح

مواد ریزمغذی که عناصر کم مصرف نیز نامیده می­شود، بسیار ضروری هستند و در مقادیر بسیار کم مورد نیاز می­باشند. این عناصر روی رشد و تکثیر گیاه تاثیر داشته و سایر مواد مغذی را تحت تاثیر قرار می­دهند.

 • مواد ریزمغذی شامل : بور، کلر، مس، آهن، منگنز، سدیم، روی، مولبیدن، نیکل، کبالت و سیلیس.
 • حداقل 10 عنصر کم مصرف در محلول مواد مغذی بایستی وجود داشته باشد.
انتخاب مواد ریز مغذی صحیح

انتخاب مواد ریز مغذی صحیح

4. بررسی دمای آب

بهترین دما برای رشد گیاه نه گرم و نه سرد است. اگر محلول شما خیلی سرد باشد، گیاهان جوانه نخواهند زد. اگر محلول شما خیلی گرم باشد، گیاهان شما ممکن است در نتیجه تنش یا کمبود اکسیژن از بین بروند. دمای مطلوب برای آب بین 65 درجه (18 درجه سانتیگراد) تا 80 درجه (27 درجه سانتیگراد) است.

 • گیاهانی که در اقلیم­های سرد رشد می­کنند در آب سردتر رشد می­کنند؛ در حالی که، گیاهانی که در مناطق گرمتر رشد می­کنند، آب گرم را ترجیح می­دهند.
 • هنگام اضافه کردن آب جدید به مخزن، اطمینان حاصل کنید که تقریبا هم دمای آب موجود در مخزن است.
بررسی دمای آب

بررسی دمای آب

5. تعادل مناسب pH را حفظ کنید

برای بررسی تعادل می­توانید از pH متر استفاده کنید. شما می­توانید تعادل pH را بین 5.5 و 7 حفظ کنید. تعادل pH در نهایت بر توانایی گیاهان برای مصرف مواد مغذی تاثیر می­گذارد.

 • بالا و پایین شدن تعادل pH یک امر طبیعی است. تعادل آن به طور طبیعی تغییر خواهد کرد، زیرا عناصر توسط گیاه جذب می­شوند. اجتناب از اضافه کردن ترکیبات شیمیایی زیاد یکی از راهکارهای اجتناب از تغییر pH است.
 • اگر محیط رشد ضعیفی دارید، این امر ممکن است پایداری تعادل pH را تحت تاثیر قرار دهد.
 • در اکثر سیستم­های آب شهری، افزودن کربنات کلسیم باعث افزایش سطح pH آب می­شود. میانگین تعادل pH در آب شهری در اغلب موارد بیشتر از 8 است.
 • به خاطر داشته باشید که کیت­های اندازه­ گیری pH، سطوح مختلفی را در دماهای مختلف نشان می­دهند. قبل از اضافه کردن مواد شیمیایی به آب، دمای آب را نیز بررسی کنید.

برای مطالعه مقاله تعریف هیدروپونیک معایب و محاسن کلیک کنید.

تعادل مناسب pH را حفظ کنید

تعادل مناسب pH را حفظ کنید

مخلوط کردن مواد مغذی:

در این قسمت مقاله به چگونگی مخلوط کردن مواد مغذی می پردازیم.

1. ظروف خود را با آب پر کنید

در اکثر دستورالعمل­های هیدروپونیک از 3-2 مخزن استفاده می­شود. اطمینان حاصل کنید که ظروف شده دارای درجه مواد غذایی هستند. اگر می­توانید از آب مقطر یا آبی استفاده کنید که توسط سیستم اسمز معکوس تصفیه شده­ اند. آب شهری اغلب حاوی یون­ها و عناصر دیگری است که می­توانند برای سیستم هیدروپونیک مضر باشند.

 • برای مواد مغذی کمتر، از یک گالن خالی استفاده کنید (4 لیتر). برای مقادیر بیشتر، از 5 گالن آب استفاده کنید.
 • اگر نمی­توانید آب مقطر را پیدا کنید، آب را به مدت 24 ساعت در فضای باز نگهدارید تا کلر آن از بین برود.
 • اگر شما قصد استفاده از آب شهری را دارید، آن را آزمایش کنید.
ظروف خود را با آب پر کنید

ظروف خود را با آب پر کنید

2. اندازه ­گیری مواد مغذی

در سیستم مخزن دو ظرفی، 1 ظرف دارای مواد مغذی خاص، مانند نیترات پتاسیم و یا شلاته کننده­ های مواد ریز مغذی خواهد بود. ظرف دیگر ممکن است با کود از پیش مخلوط شده یا سایر مواد مغذی پر شده باشد.

 • استفاده از مواد شیمیایی خشک و کاغذ فیلتر استریل برای خشک نگه داشته مواد شیمیایی. اندازه­ گیری مواد مغذی مایع در استوانه مدرج.
 • برای مثال، برای 5 گالن کامل (20 لیتر) از آب، 5 قاشق چای خوری (25 میلی­لیتر) CaNO3، 1.3 قاشق چای خوری (1.7 میلی­لیتر) K2SO4، 12.3 قاشق چای خوری (8.3 میلی­لیتر) KNO3، 11.4 قاشق چای خوری (6.25 میلی­لیتر) KH2PO4، 31.2 قاشق چای خوری (17.5 میلی­لیتر) MgSO4، و 2.5 قاشق چای خوری (2 میلی لیتر) از عناصر کم مصرف اضافه می­شود.
اندازه ­گیری مواد مغذی

اندازه ­گیری مواد مغذی

3. یک قوطی در دهانه مخزن قرار دهید

شما می­توانید مواد مغذی را بدون قیف مخلوط کنید، اما انجام این کار می­تواند باعث نشتی شده و مانع تعادل مواد مغذی محلول شود. با استفاده از قوطی پلاستیکی کوچک، مواد شیمیایی ا به داخل ظرف منتقل کنید.

 • برخی از مواد مغذی و سایر مواد افزودنی می­توانند باعث تحریک پوست شده و اثرات مضری روی آن داشته باشد. با استفاده از یک قیف می­توانید مانع نشتی شوید.
 • پس از اضافه کردن مواد مغذی، pH آب را در سیستم هیدروپونیک بررسی کنید. مواد مغذی هیدروپونیک معمولا pH آب خنثی را پایین می­آورند؛ بنابراین، برای تعادل pH ممکن است افزودنی­های دیگری نیز مورد نیاز باشد.
یک قوطی در دهانه مخزن قرار دهید

یک قوطی در دهانه مخزن قرار دهید

4. مواد مغذی را به آب اضافه کنید

مواد مغذی را به صورت یکنواخت ریخته و برای جلوگیری از سرریز شدن یا نشت به آرامی تکان دهید. از دست دادن مقدار کمی از مواد مغذی باعث آسیب جدی به سیستم شما نمی­شود، اما هر چقدر گیاهان شما بتوانند منبع مواد مغذی را تنظیم کنند، بهتر است.

 • میزان محلول مغذی مورد نیاز شما بیشتر مربوط به مخزن واحد هیدروپونیک شما است. هیچ راه دقیقی برای تعیین مقدار آن وجود ندارد و شناخت آن­ها نیاز به آزمایش دارد.
 • به طور کلی، شما باید حداقل راه حل را استفاده کنید تا پمپ مخزن روشن شود.
مواد مغذی را به آب اضافه کنید

مواد مغذی را به آب اضافه کنید

5. مخزن را بسته و تکان دهید

اطمینان حاصل کنید که در آن بسته است. ظرف را در هر دو دست برای 30 تا 60 ثانیه تکان دهید تا مواد مغذی حل شوند. اگر در به خوبی بسته نشود، ممکن است لازم باشد که تنها با یک یا دو انگشت تکان دهید.

 • توجه داشته باشید که اگر ظرف بیش از حد بزرگ یا سنگین باشد به آرامی تکان دهید.
 • در اغلب موارد تکان دادن بهترین روش برای حل شدن مواد جامد می­باشد، اما ممکن است برای مدت زمان بیشتری این کار انجام دهید.

برای مطالعه مقاله نحوه پرورش ریحان در گلدان (آموزش گام به گام تصویری) کلیک کنید.

مخزن را بسته و تکان دهید

مخزن را بسته و تکان دهید

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *