مطالب دیگر

تولید کلم بروکلی و کلم پیچ به روش هیدروپونیک

هیدروپونیک کلم چینی و کلم پیچ

مدتی است که کلم پیچ سبزی سالم انتخاب شده است. با تمام ویتامین ها و مواد مغذی آن، جای تعجب نیست! کاشت کلم پیچ خود بهترین راه برای اطمینان از داشتن تازه ترین و تمیزترین سبزیجات ممکن است و رشد آن به صورت هیدروپونیک به این معنی است که می توانید از کلم پیچ تازه در هر فصلی لذت ببرید.

نحوه رشد کلم هیدروپونیک

در یک محیط هیدروپونیک، گیاهان به جای اینکه در زمین کاشته شوند، در آب با مواد مغذی اضافه شده به آن رشد می کنند. این روش می‌تواند برای چندین نوع گیاه به خوبی کار کند، اما یکی از موارد مورد علاقه در میان پرورش دهندگان هیدروپونیک سبزی‌های برگ‌دار هستند. کلم پیچ یک انتخاب عالی برای هیدروپونیک است، زیرا تقاضای زیادی دارد، استفاده از آن همه کاره است.

شرایط بهینه رشد کلم پیچ

یکی از جذاب ترین ویژگی های روش های کشت هیدروپونیک، توانایی کنترل شرایط رشد است. یک پرورش دهنده می تواند نور، دما و عوامل مختلف دیگر را کنترل کند تا از سالم ترین و کارآمدترین رشد گیاه مطمئن شود.

هنگام کاشت کلم پیچ، تعدادی شرایط وجود دارد که برای اطمینان از برداشت خوب باید آنها را تحت نظر داشته باشید، از جمله زمان کاشت کلم پیچ. کلم پیچ به حدود شش تا ده ساعت نور در روز نیاز دارد. نور خورشید همیشه بهترین است، اما اگر این گزینه نباشد، چراغ‌های LED رشد داخلی نیز کار خواهند کرد.

کلم پیچ چینی در مزرعه هیدروپونیک

کلم پیچ چینی در مزرعه هیدروپونیک

نحوه کاشت نهال کلم پیچ

بذرهای خود را در دمای 18 تا 21 درجه جوانه بزنید. دمای پایین تر نیز موثر است، اما روند رشد را کند می کند. پس از جوانه زنی، شما می خواهید محیط را در دمای 7 تا 14 درجه با رطوبت حدود 55-65٪ نگه دارید. از آنجایی که کلم پیچ در دماهای سردتر به بهترین وجه رشد می کند، دمای پایین تر طعم نرم تری را در برگ ها ایجاد می کند. دمای آب را بین 18 تا 21 درجه فارنهایت با pH حدود 6.0 نگه دارید.

اطمینان حاصل کنید که از محلول غذایی استفاده می کنید که به طور خاص برای کلم پیچ فرموله شده است، زیرا نیازهای غذایی منحصر به فرد خود را دارد. اگر محلول شما حاوی سولفات کلسیم یا منیزیم کافی نیست، ممکن است نیاز به مکمل با این مواد مغذی داشته باشید.

فواید کلم هیدروپونیک برای سلامتی

کلم پیچ به دلیل ارزش غذایی شگفت انگیزش به انتخاب محبوبی برای سالادها، اسموتی ها و دیگر دستور العمل ها تبدیل شده است. منبع عالی ویتامین های A، B، C و K و همچنین مواد معدنی مانند کلسیم، مس، آهن، منیزیم، منگنز، فسفر و پتاسیم است. همچنین کلم پیچ پروتئین، آنتی اکسیدان و اسیدهای چرب امگا 3 بیشتری نسبت به بسیاری از سبزیجات دارد.

به دلیل ترکیب منحصر به فرد ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی، کلم پیچ به عنوان یک غذای فوق العاده شناخته شده است. اعتبار دارد برای:

 • تقویت استخوان ها
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • بهبود بینایی
 • ممکن است به جلوگیری از رشد و گسترش برخی سرطان ها کمک کند.

در حالی که این فواید در همه گیاهان کلم پیچ یافت می شود، در بیشتر موارد، کلم پیچ فقط در اواخر پاییز و اوایل زمستان به صورت تازه در دسترس است. یکی از مزایای عمده کلم پیچ هیدروپونیک این است که می توان آن را در تمام طول سال در محیط های کوچک داخلی پرورش داد و برداشت کرد، به این معنی که می توانید در هر فصلی از کلم پیچ تازه لذت ببرید.

نگاه نزدیک از کلم بوک چوی رسیده اماده برداشت در مزرعه هیدروپونیک

نگاه نزدیک از کلم بوک چوی رسیده اماده برداشت در مزرعه هیدروپونیک

نحوه رشد کلم بروکلی هیدروپونیک

کلم بروکلی برای رشد هیدروپونیک کمی دشوار است، مانند کلم پیچ، اسفناج، نخود و کلم بروکسل، این محصول در هوای سرد است که در دماهای بالاتر خوب نمی شود. پس از جوانه زنی، دما باید 50 تا 60 درجه فارنهایت باشد. بیشترین. کلم بروکلی همچنان در دماهای بالاتر رشد می کند، اما متأسفانه متوجه خواهید شد که برای چیز دیگری غیر از دانه یا توده کمپوست تلخ و بی فایده است.

همچنین توجه داشته باشید که دمای طولانی مدت، چه خیلی سرد یا خیلی گرم، باعث پیچ و مهره می شود. هنگامی که گیاه بذر می دهد، دیگر خوش طعم نیست – مزه بدی پیدا می کند. بذرها با افزایش سن کمتر زنده می شوند، سرعت جوانه زنی به طور باور نکردنی کاهش می یابد. حتما از بذر بسته بندی شده برای فصل رشد فعلی استفاده کنید.

دانه های خود را چند هفته قبل از استفاده در یخچال [نه در فریزر] نگهداری کنید. دانه های بروکلی در دمای بین 45 تا 80 درجه فارنهایت بهترین جوانه می زنند، اما در دمای پایین 40 درجه فارنهایت نیز جوانه می زنند و میزان موفقیت جوانه زنی کمتری دارد. آنها همچنین در دماهای بالاتر جوانه می زنند – برای سرعت موفقیت در جوانه زنی همینطور.

پس از ظهور گیاهان حتماً دما را کاهش دهید. البته این به دمای هوا اشاره دارد. دانه‌های بروکلی را می‌توان به‌طور معمول، در بسته‌های سلولی با خاک گلدان شروع کرد و هنگامی که جوانه زد، به سیستم هیدروپونیک منتقل شد، یا می‌توان آن‌ها را در Oasis Cubes شروع کرد. 4 تا 7 روز طول می کشد تا جوانه بزنند.

اگر به طور معمول در خاک شروع شود، باید مراقب باشید که خاک چسبیده به ریشه های جوان را بدون آسیب رساندن به سیستم ریشه پاک کنید. هنگامی که خاک با ظرافت کوبیده شد و ریشه های جوان شسته شد، من دوست دارم ریشه ها را با قارچ Mycorrhizae گردگیری کنم، قارچ مفیدی که به سیستم ریشه اکثر گیاهان در طبیعت نفوذ می کند.

آنها در جذب بهتر آب و مواد مغذی از محیط کشت مفید هستند. البته این اختیاری است اما منجر به گیاهان سالم تر و قوی تر می شود.

شروع بذر در مکعب

Oasis Cubes و محصولات مشابه نیز برای شروع بذر بروکلی مناسب هستند. Oasis Cubes از فوم جاذب آب، فوم فنولیک، که به عنوان فوم گلدار نیز شناخته می شود، تولید می شود. همچنین به عنوان مکعب های ریشه Oasis شناخته می شود، آنها یک محیط شروع خوب برای نهال ها و قلمه های گیاهی ارائه می دهند، نه به عنوان یک محیط رشد کامل

کلم تازه در گلخانه هیدروپونیک

کلم تازه در گلخانه هیدروپونیک

مکعب های استارتر را مرطوب کنید

دانه ها را در سوراخ های مکعب فرو کنید. شما تقریباً به 3 تا 4 بذر در هر مکعب نیاز دارید، با پیش بینی اینکه برخی از آنها جوانه نزنند و بذرهای ضعیفتر بعداً از بین بروند. آنها باید در سینی قرار داده شوند و روزانه با محلول مغذی 1/4 آبیاری شوند تا بذرها جوانه بزنند و جوانه بزنند که فقط چند روز طول می کشد. پس از جوانه زدن از محلول 1/2 قدرت استفاده کنید.

هنگامی که نهال ها رشد کردند، نهال های اضافی را نازک کنید و در هر مکعب فقط یکی از نمونه های زیبا باقی بماند. برخی از گیاهان نازک شده ممکن است برای پیوند در جای دیگر مناسب باشند. هنگامی که ریشه ها شروع به نمایان شدن می کنند و نهال ها به ارتفاع چند اینچ می رسند، آماده خروج از لانه و ورود به محل هستند.

کاشت کلم بروکلی باید در فواصل تقریباً 3 تا 4 هفته ای به منظور اطمینان از برداشت مداوم انجام شود.

مواد مغذی و pH

قلیائیت و اسیدیته که به pH نیز معروف است در باغبانی هیدروپونیک بسیار مهم است. الزامات ph خاک الزامات ph هیدروپونیک نیست، این دو را با هم اشتباه نگیرید. pH بهینه برای یک محلول غذایی 5.6 (بین 5.5-6.0) است، اگرچه بیشتر گیاهان هنوز می توانند در محیطی با pH بین 5.0 تا 7.5 زنده بمانند.

کلم بروکلی در محدوده 6.0 تا 6.8 بهترین عملکرد را دارد، انتظار داشته باشید که به صورت دوره ای کاهش یابد و افزایش یابد، اما تا زمانی که پارامترهای قابل قبول را حفظ کنید، واقعاً مشکلی وجود ندارد. به طور کلی می توان با پیروی از دستورالعمل های خط غذایی که انتخاب می کنید و مراقبت از گیاهان خود برای هر گونه نشانه ای که ممکن است نشان دهنده کمبود یا بیش از حد باشد، از مشکلات pH جلوگیری کرد.

از نیتروژن کم استفاده کنید، نیتروژن اضافی ساقه های توخالی ایجاد می کند. مواد مغذی باید دو بار در روز به مخزن اضافه شود. برخی افراد دوست دارند ویتامین B را اضافه کنند، اگرچه هیچ مدرکی مبنی بر اینکه واقعا به گیاهان کمک می کند وجود ندارد، اما ضرری ندارد.

تصور می شود ویتامین B به رشد سریع کمک می کند و محتوای معدنی ویتامین را در محصول نهایی افزایش می یابد.

کلم تازه در مزرعه هیدورپونیک آماده برداشت برای تولید محصولات غذایی

کلم تازه در مزرعه هیدورپونیک آماده برداشت برای تولید محصولات غذایی

نور مورد نیاز کلم بروکلی

در یک چرخه 24 ساعته، کلم بروکلی باید حداقل 10 تا 12 ساعت نور دریافت کند. اگر از نور با شدت کمتری مانند جک فلورسنت استفاده می کنید که تا 16 ساعت در روز چرخه و به دنبال آن 8 ساعت تاریکی است. منبع نور باید حداقل 1/2 فوت از گیاه فاصله داشته باشد. نور ناکافی یا سایه زیاد می تواند بلوغ را به تاخیر بیندازد.

آب و رطوبت

گیاهان بروکلی در طبیعت با آب اضافی خوب نمی شوند، این در کشاورزی مبتنی بر خاک است. بروکلی که آب زیادی دریافت می کند مستعد پوسیدگی است. در کشاورزی هیدروپونیک، ریشه ها هر روز برای مدتی در آب غوطه ور می شوند، که منجر به باتلاقی از انواع مختلف می شود – چگونه می توان قرار گرفتن در معرض آب اضافی را در سناریوی هیدروپونیک به حداقل رساند.

هوادهی محلول و جریان هوای خوب برای جلوگیری از پوسیدگی و قارچ کاملا ضروری است. روش های هوادهی بسته به سیستم رشد هیدروپونیک بکار گرفته شده کمی متفاوت است. کشت آب عمیق به ویژه نیاز به اکسیژن رسانی کافی به ناحیه ریشه غوطه ور دارد.

تولید کلم بروکلی به روش هیدروپونیک

تولید کلم بروکلی به روش هیدروپونیک

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

2 دیدگاه درباره مقاله “تولید کلم بروکلی و کلم پیچ به روش هیدروپونیک

 1. Avatar محمدجواد یوسفی گفت:

  سلام و احترام دارم خدمت همه اساتید و دوستان
  بنده محمد جواد یوسفی، گلخانه ای به مساحت 1000 متر رو در شهر مشهد مقدس به روش هیدروپونیک (کشت بدون خاک) به کشت کلم بروکلی اختصاص دادم البته بدون در دست داشتن نمونه خارجی و یا حتی داخلی، در حال حاضر در واحد سطح حدود 4 هزار کلم بروکلی کشت کردم و به محصول رسیده، در فاز دوم قصد دارم به روش عمودی و در واحد ارتفاع یا همون تاورگاردن کشت کنم و با این کار ظرفیت کشت رو چندین برابر افزایش بدم
  در نهایت برای ادامه کار نیاز به جذب سرمایه گذار دارم. از دوستانی که مایل به سرمایه گذاری در این حوزه هستند دعوت به همکاری میکنم.
  با تشکر و امید توفیق
  Uo3efi@gmail.com

  1. با عرض احترام خدمت اقای یوسفی، فروشگاه پوپونیک در راستای افزایش تولید وظیفه خود می داند که این پیغام را اطلاع رسانی کند ولی به هیچ عنوان نه تایید و نه تکذیب می کند و هیچگونه شناختی در این مساله ندارد و مسئولیت پیگیری و تحقیق را بعهده سرمایه گذاران عزیز می گذارد. امیدواریم که توانسته باشیم در بستر تولید کمک کوچکی کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *