مطالب دیگر

بهترین گیاهان برای سیستم آکواپونیک

بهترین گیاهان برای سیستم آکواپونیک

آکواپونیک زمانی با موفقیت همراه است که علاوه بر مراقبت از ماهی، محصول شما نیز رشد می­کند. در حقیقت، سیستم کوچکی را در خانه ایجاد می­کنید. عناصر مهمی که باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از ماهی­هایی که می­خواهید و گیاهانی که برای آکواپونیک مناسب هستند.

برای این منظور شما به یک مخزن برای نگهداری ماهی، یک پمپ برای ارسال آب به بستر گیاه و بازگشت آن به ماهی­ها و برخی از محیط­های رشد گیاهان، نیاز دارید. بنابراین، بهترین گیاهان را برای کشت آکواپونیک انتخاب کرده و شروع می­کنید. البته برای مرتب­ سازی و تنظیم آن­ها بایستی برخی جزئیات در نظر گرفته شود. شما می­توانید به راحتی یک آکواپونیک کوچک را ایجاد کرده و قبل از آغاز سیستم­های بزرگ همه موارد مورد نیاز را یاد بگیرید.

ماهی­گیری:

انتخاب ماهی نسبتا ساده است. اکثر مردم از تیلاپیا، قزل ­آلا، ماهی طلایی، کپور، گربه ماهی، خرچنگ و میگو استفاده می­کنند. انتخاب شما بستگی به نوع نصب شما و اینکه آیا به دنبال پرورش ماهی خوراکی هستید یا ماهی را برای تغذیه گیاهان نگه می­دارید، دارد.

چه گیاهانی را می­توان در آکواپونیک رشد داد؟

انتخاب گیاه مناسب برای رشد بسیار مشکل است. اگرچه اکثر گیاهان در آکواپونیک به راحتی رشد می­کنند، اما گونه­ های متعددی وجود دارد که عملکرد فوق ­العاده ای دارند. شما باید تصمیم بگیرید که کدام گیاه برای شما بهترین است. برای مثال، اگر شما گیاه گوجه ­فرنگی را دوست نداشته باشید، رشد کمی خواهد داشت.

هنگامی که مردم در مورد آکواپونیک فکر می­کنند، اغلب گوجه فرنگی و خیار به ذهن آن­ها می­ آید. با این حال، حقیقت این است که سیستم آکواپونیک می­تواند برای رشد هر نوع گیاه، سبزیجات، میوه ­ها، گیاهان گلدار و میکروگرین­ها استفاده شود. شما می­توانید سیستم­های مختلفی را برای رشد گیاهان آکواپونیک مختلف استفاده کنید. شما می­توانید روی بهترین سبزیجات آکواپونیک و حتی بهترین گیاهان آکواپونیک تمرکز داشته باشید.

ماهی مناسب اکواپونیک

ماهی مناسب اکواپونیک

بهترین سبزیجات برای آکواپونیک:

تعداد زیادی از سبزیجات می­توانند به عنوان بهترین سبزیجات برای آکواپونیک استفاده شوند. در اینجا محبوب­ترین و بهترین گیاهان برای آکواپونیک معرفی شده­اند.

گوجه ­فرنگی­ ها:

گیاه گوجه ­فرنگی در سیستم مبتنی بر آب عملکرد فوق ­العاده ­ای دارد. شما می­توانید دما و حتی مقدار آفتاب گیاهان را کنترل کنید. در اینجا می­توانید اطلاعات بیشتری را از گوجه فرنگی بدست آورید. با این حال، لازم به ذکر است که گیاهان گوجه فرنگی تمایل به جذب آفات دارند که می­تواند خلاص شدن از آن­ها به شدت مشکل باشد.

کاهو:

این گیاه یکی از پرطرفدارترین گیاهان در سیستم­های آکواپونیک است. کاهو در آب با دمای 70 تا 74 درجه فارنهایت رشد می­کند و همراه ایده ­آلی برای ماهی تیلاپیا است. همه چیزهایی که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید آیا شما گیاهچه ­های خود را در سیستم آکواپونیک قرار می­دهید یا خیر. البته، اگر آن­ها در سینی رشد قرار داشته باشند، باید قبل از انتقال به سیستم آکواپونیک، خاک موجود در ریشه ­ها شسته شود. با این حال، می­تواند برای جلوگیری از از دست دادن بذر در محیط رشد مفید باشد.

آب­تره:

این سبزی خشبی یکی از بهترین گیاهان آکواپونیک می­باشد که سرعت رشد بالایی دارد. شما می­توانید یک قطعه بسیار کوچک از آن را جدا کرده و استفاده کنید که با سرعت شگفت ­انگیزی رشد می­کند. با این حال، باید نظر بگیرید که آیا این گیاه واقعا بهترین سبزی برای آکواپونیک شما است. این گیاه مصرف زیادی دارد و قادر است به سرعت در بستر شما رشد کرده و سیستم آب را مسدود کند. این گیاه، یکی از بهترین گیاهان برای آکواپونیک می­باشد و شما می­توانید آن را در نظر داشته باشد.

فلفل:

فلفل­ها می­توانند ازطریق رویکرد باغبانی استاندار به سختی رشد کنند. این امر به این دلیل است که آن­ها آب مورد نیاز خود را مصرف کرده و به آفتاب زیادی نیاز دارند. رشد آن­ها در سیستم آکواپونیک کوچک منطقی است. شما قادر به نظارت بر تنظیمات دما خواهید بود و مطمئن شوید که سطوح مواد مغذی در آب بهینه شده است. اما موثرترین فاکتور بر تولید فلفل­های بسیار تند دما می­باشد که می­توانید آن را کنترل نمایید.

لازم به ذکر است که فلفل­ها در سیستم آکواپونیک به خوبی عمل نمی­کنند. با این حال، اگر از سیستم سیل و تخلیه استفاده می­کنید، عملکرد فوق­ العاده خوبی دارند. بایستی توجه داشت که در سیستم سیل و تخلیه نیاز است که از سیفون استفاده شود.

خیارها:

شما از قبل خیار را می­شناسید، آیا تاکنون متوجه شدید که یکی از بهترین گیاهان برای آکواپونیک است؟ دلیل آن بسیار ساده است، آن­ها گیاهان مبتنی بر آب هستند و سیستم آکواپونیک می­توانید همه موارد مورد نیاز برای زنده ماندن و رشد آن­ها را فراهم کند. خیار معمولا دارای سیستم ریشه بزرگ بوده و بایستی دقت کنید که لوله­ ها را مسدود نکنند.

همچنین، خیار در ذخیره نیتروژن خوب عمل کرده و سایر گیاهان موجود در سیستم را محصور می­کند. بنابراین، فاصله بین گیاهان بایستی 30 تا 60 سانتیمتر باشد تا از همپوشانی آن­ها ممانعت شود. بهتری از کار را با چندین گیاه شروع و در آینده گیاهان بیشتری را به سیستم خود اضافه کنید.

گل کلم:

گل کلم یکی دیگر از گیاهان مبتنی بر آب بوده و در سیستم آکواپونیک رشد می­کند. این گیاهان بسیار مقاوم بوده و نیاز به نگهداری اندکی دارند. همچنین، آن­ها مقاومت بالایی به بیماری­ها داشته و اگر شما یک مبتدی هستند می­توانید از آن در سیستم آکواپونیک خود استفاده کنید. برای برداشت، گلم کلم به حدود 12 هفته زمان نیاز دارد؛ با این حال، نور مستقیم و سرما را دوست ندارد. برای جلوگیری از آسیب، بهتر است که برگ­ها را پوشش دهیم. این امر به بزرگ شدن آن­ها کم می­کند.

کلم:

کلم غذای اصلی بسیاری از رژیم­های غذایی سراسر جهان است. همچنین، یکی از بهترین گیاهان برای آکواپونیک است. شما به pH بین 6.2 تا 6.6 و دمای بین 15.5 تا 21 درجه سانتیگراد نیاز دارید. به طور کلی، این گیاه به نگهداری کمی نیاز دارد. بزرگترین مسئله این است که قسمت انتهایی یا سر آن نشکند. زیرا خاک و بیماری از طریق این شکاف­ها وارد کلم می­شود.

به غیر از این، شما باید به آفات معمولی، نظیر شته­ ها، بیماری­های قارچی و پوسیدگی سیاه توجه داشته باشید. حالت ایده ­آل این است که گیاهچه­ ها اندکی گرمتر از گیاه بالغ حفظ شود. این امر به رشد آن­ها کمک می­کند. پس از 9 هفته می­توان کلم را برداشت کرد.

توت ­فرنگی:

این میوه کوچک قرمز برای خوردن در طول سال مناسب است (از نظر تکنیکی، توت ­فرنگی میوه، سبزی یا توت نیست، داستان آن کاملا متفاوت است. در واقع این گیاه، گیاه مناسب برای سیستم آکواپونیک شما است. با توجه به عرضه ثابت مواد مغذی و قابلیت کنترل محیط، شما می­توانید آن را در تمام طول سال و حتی در زمستان نیز برداشت کنید.

برای رشد توت­ فرنگی در سیستم آکواپونیک، نیاز است که گیاهان دارای اندازه یکسانی باشند. این امر به آن دلیل است که اکثر گیاهان چندین توت­ فرنگی را تولید می­کنند. اگر می­خواهید از خوردن آن­ها لذت ببرید یا حتی آن­ها را به فروش برسانید، باید گیاهان زیادی برای تولید محصول داشته باشید.

خبر خوب این است که هر گیاه نیاز به فضای بسیار کمی دارد و می­توانید از سیستم شناور، لوله­ ها و یا حتی سبدها نیز استفاده کنید. برای تولید محصول، توت­فرنگی به مراقبت بسیار کمی نیاز دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد توت­فرنگی اینجا را کلیک کنید.

اگر شما احساس پرماجرا دارید، می­توانید از گیاهان زیر نیز در سیستم آکواپونیک استفاده کنید. بایستی نظارت دقیقی بر محیط خود داشته باشید :

 • موز
 • ذرت شیرین
 • چغندر
 • درخت مرکبات پاکوتاه
 • پیازها
 • تربچه­ ها
 • ارکیده ­ها
 • بنفشه­ ها
 • میکروگرین­ها
 • مارچوبه
 • جوانه گندم

گیاهان مشتاق مواد مغذی

 • گوجه فرنگی­ها
 • لوبیاها
 • فلفل­ها
 • کدوها
 • خیارها
 • کلم بروکلی
 • کلم
 • گل­کلم
 • نخودفرنگی
 • گل­ها

اگر سیستم تجاری دارید، برای جدا کردن گیاهان مشتاق ماد مغذی از گیاهان دارای نیاز کم به مواد مغذی، باید هوشمند باشید. به همین دلیل، در صورت نیاز به مقادیر بالای مواد مغذی، EC بالاتر خواهد بود. سیستم دارای EC بالا، برای گیاهان دارای نیاز اندک مواد مغذی، مانند کاهو، مناسب نیست. بنابراین، نمی­توانید این گیاهان را در EC بالا رشد دهید.

رشد سبزیجات با آکواپونیک

رشد سبزیجات با آکواپونیک

بهترین گیاهان برای آکواپونیک:

احتمالا شما قبلا سعی داشتید که باغ گیاه خود را ایجاد کنید. بنابراین، شما سعی داشتید که گیاهان را در تابستان و زمستان تولید کنید. خوشبختانه این مسئله راحت بوده و توسط رشد گیاهان در آکواپونیک حل شده است. شما می­توانید به هر اندازه که نیاز دارید گیاه خود را رشد دهید و می­توانید این روند را در طول سال­ها ادامه دهید و اطمینان خواهید داشت که همیشه گیاهان را دارید.

در اینجا برخی از موارد خوب برای آغاز معرفی شده است:

زنجبیل:

زنجبیل یک گیاه دشوار بوده و گیاه آکواپونیک شگفت ­انگیزی می­باشد. طعم فلفلی آن از قدیم در غذاهای آسیایی استفاده شده است. لازم به ذکر است که این یک پروژه بلند مدت است. مشخص نیست که زنجبیل بتواند در سیستم آکواپونیک تولید زیادی داشته باشد. بهترین کاری که می­توانید انجام دهید این است که چند قلمه از آن را در یک گوشه از سیستم خود قرار دهید.

این می­تواند تا 12 ماه طول بکشد تا رشد کند. در طول این مدت، گیاه شاخه ­های جدیدی را تولید می­کند که توسط یک پایه ریشه­ دار ضخیم پوشیده می­شود. لازم است که شما برگ آن را کم کنید تا از عدم خفه شدن آن در سیستم آکواپونیک مطمئن شوید. بهترین ایده این است که گیاه را در ظرف کوچک خود قرار دهید. این امر باعث حفظ گیاه شده و زنجبیل شما را نگه می­دارد.

ریحان:

ریحان یکی از اعضای خانواده نعناع است که قابلیت رشد بالایی دارد. یکی از بهترین گیاهان برای آکواپونیک ریحان شیرین تایلندی است. این گیاه دارای عطر و طعم سبکی بوده و تقریبا ظرف را پر می­کند. این گیاه به طور طبیعی نسبت به گرما و رطوبت مقاوم بوده و برای سیستم آکواپونیک ایده ­آل است.

رشد آن سریع بود و در طول 5 روز جوانه می­زند و در طول 25 روز آماده برداشت می­شود. به محض تشکیل گل، گل­ها برداشت می­شود تا فصل رشد آن طولانی شود.

شما نباید بیش از یک سوم گیاه را برداشت کنید، این امر باعث حفظ رشد گیاه می­شود.

کلم کیل:

این گیاه، یکی دیگر از گیاهان مناسب برای آکواپونیک است؛ این گیاه به سرعت رشد می­کند. به نظر می­رسد که این گیاه در محیط رشد بسیار بهتر عمل می­کند. این گیاه به سطوح خوب از گرما نیاز داشته و دمای بیرون سیستم آکواپونیک و یا گلخانه باید کنترل شود. با این حال، دماهای بالاتر از 21 درجه سانتیگراد تا حودی برای این گیاه بالا بوده و بایستی متعادل شود.

گیاهانی که سیستم آکواپونیک را دوست ندارند:

همیشه گیاهانی وجود دارد که در آن­ها استفاده از سیستم­های جایگزین خانه طبیعی بسیار دشوار است. بهتر است از رشد این گیاهان اجتناب شود :

بلوبری:

اگرچه بلوبری بسیار خوشمزه و سالم است، اما به pH پایین متحمل بوده و هنگامی که pH کمتر از 7 باشد رشد بهتری دارد. این امر باعث می­شود که حفظ سطح pH آب برای ماهی و گیاهان سخت باشد.

گل ­داوودی:

در این گیاه نیز pH مسئله بوده و در pH بیشتر از 7 رشد بهتری دارد؛ بنابراین، این احتمال وجود دارد که حفظ pH برای رشد ماهی­ها مشکل باشد. اگر شما علاقه زیادی به این نوع گیاهان دارید، پس هر چیزی که نیاز به سطوح pH کمتر از 7 دارند برای سیستم آکواپونیک شما مناسب نخواهند بود.

نعناع:

در واقع نعناع یکی از بهترین گیاهان برای آکواپونیک است. این گیاه رشد سریعی داشته و به سرعت گسترش می­یابد. به همین دلیل شما باید از کاشت آن اجتناب کنید. واقعیت این است که به سرعت رشد کرده و خطر خفه کردن سیستم شما و جلوگیری از رشد هر چیز دیگری وجود دارد. همچنین، شما باید زمان زیادی را برای برداشتن همه ریشه­ ها صرف کنید. این گیاه یکی از بهترین و بدترین گیاهان آکواپونیک است.

جمع­ بندی بهترین گیاهان برای آکواپونیک:

سیستم آکواپونیک جدید نیست، اما در سال­های اخیر توجه زیادی به آن­ها شده است. بسیاری از آن­ها راه ­حل­های عالی برای رشد همه گیاهان هستند. همزمان با آن، عملکرد محصول می­توانید بسیار بیشتر شده و محیط زیست نیز بهتر کنترل شود.

به منظور کشت محصول و افزایش تولید آن، ممکن است شما به دنبال بهترین گیاهان برای سیستم­های آکواپونیک باشید. با این حال، واقعیت این است که آکواپونیک فرصتی را می­دهد تا محصولات بیشتری رشد کرده و به تغذیه جهانی کمک کند. این سیستم با تغییرات قابل توجه شروع شده و به آرامی گسترش می­یابد.

یکی از آخرین نکته ­هایی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که سبزیجات و سایر محصولاتی که در زمین رشد می­کنند، در آکواپونیک نیز به خوبی رشد می­کنند، اما شکل آن­ها ممکن است شبیه به آن چیزی که استفاده می­کنید نباشد. آن­ها نیز خوشمزه هستند.

بهترین گیاهان آکواپونیک ممکن است گوجه­ فرنگی، توت­ فرنگی، کاهو و فلفل باشد، اما این بدان معنی نیست که شما نمی­توانید از گیاهان دیگر استفاده کنید. بنابراین، بخشی از سرگرمی سیستم آکواپونیک تلاش برای کاربرد چیزهای مختلف است.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

2 دیدگاه درباره مقاله “بهترین گیاهان برای سیستم آکواپونیک

 1. Avatar رمضان ارنواز گفت:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  ایا کشت قارچ در این سیستم امکان پذیر است؟ و چه نوع قارچی؟
  ممنون از راهنمایی های مفید شما

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بله می توان قارچ را هم به روش هیدروپونیک پرورش داد به زودی مقاله ای هم در این رابطه منتشر میکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *