مطالب دیگر

تهیه سیستم آکواپونیک

ساخت سیستم آکواپونیک

آکواپونیک برابر است با آبزی ­پروری (پرورش ماهی خوراکی) بعلاوه هیدروپونیک (رشد سبزیجات بدون خاک)،  شما ممکن است نمونه ­هایی از این روش انقلابی را برای رشد مواد غذایی در برخی از پروژه­ ها دیده باشید. در هر فوت مربع از این سیاره می­توان بهترین نوع کشاورزی را انجام داد. در این سیستم گیاهان و حیوانات همانند یک اکوسیستم عمل کرده و بدون نیاز به مواد زائد و آلودگی، غذای مورد نیاز مردم را تولید می­کنند.

اگر شما کشت آکواپونیک را در حیاط خلوت خود امتحان کنید. این راهنما می­تواند به عنوان مرور کلی، تمام اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهد. اگر با یک باغ سبزی معمولی درگیر هستند، با ابتکار و تصمیم­گیری می­تواند این سیستم را استفاده کنید. اگر احساس ترس دارید، پیشنهاد می­کنم که از سیستم کوچک آغاز کنید و سپس آن را به کل سیستم تعمیم و روش را اصلاح کنید.

اجزای پایه سیستم آکواپونیک:

هر سیستم آکواپونیک شامل اجزای ذکر شده در زیر است. گزینه­ های زیادی برای افزودن به آن­ها وجود دارد که به شرایط و اهداف خاص بستگی دارد. به عنوان مثال، اکثر افراد در هوای سرد تصمیم­ می­گیرند که سیستم آکواپونیک را در گلخانه خود ایجاد کرده و در تمام طول سال نگه دارند.

آکواپونیک با وان حمام

آکواپونیک با وان حمام

مخزن:

در تئوری، سیستم آکواپونیک می­تواند برای تولید یک پوند ماهی در هر گالن آب استفاده شود. با این حال، هنگام شروع، بهتر است یک ماهی برای هر 10 گالن در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل شود که سیستم از تعادل خارج نخواهد شد (علاوه بر ماهی، فضای بیشتری برای شنا نیاز است).

اکثر افراد کار خود را با بشکه 55 گالن یا جعبه مربع 225 گالنی شروع می­کنند. این دو اندازه، اندازه ­های استاندارد مواد غذایی هستند که به راحتی قابل بازیافت می­باشند. فقط مطمئن شوید که از آن­ها برای نگهداری موادی نظیر سس سویا استفاده شده و سم در آن نگهداری نشده است. برای مخازن بزرگ­تر از استخرهای وینیل سرپوشیده می­توان استفاده کرد.

آکواپونیک متحرک همراه تانک ماهی

آکواپونیک متحرک همراه تانک ماهی

بستر رشد:

سبزیجات شما برای رشد به ظرف­های مقاوم به آب نیاز دارند تا محیط مناسب برای رشد گیاهان را فراهم کند. برای این منظور، محصولات بسیاری وجود دارد و همچنین روش­های DIY فراوانی نیز وجود دارد. ساده ­ترین راه استفاده از جعبه ­های چوبی کم عمق (15 تا 25 سانتیمتر) می­باشد که همانند بسترهای معمولی سبزیجات بوده و دارای خطوط آبگیری است.

سپس، هر جعبه با محیط رشد مناسب، مانند پرلیت (بسیار سبک بوده و می­توان آن را از زمین بلند کرد) و یا ماسه خوب (ارزان، اما سنگین) پر می­شود. کوکو کویر که از محبوب­ترین و پرطرفدارترین محیط کشت­ها می­شود، اغلب برای حفظ رطوبت و هوا مورد استفاده متخصصان قرار می­گیرد. مخلوط سه قسمت مساوی از محصولات مختلف یک شرایط عالی را فراهم می­کند. شما می­توانید یک منطقه رشد را تا 10 برابر سطح مخزن ماهی برنامه ­ریزی کنید.

بستر رشد در آکواپونیک

بستر رشد در آکواپونیک

پمپ ها و سخت افزارها:

معجزه آکواپونیک این است که گیاهان مواد زائد موجود در مخزن ماهی را فیلتر کرده و اجازه می دهند که بدون هیچ گونه افزودنی آب تازه در اختیاز ماهی ها قرار می گیرد. آب مخزن ماهی غنی از مواد مغذی بوده و کود عالی برای گیاهان و سبزیجات محسوب می­شود. بنابراین، برای گردش آب بین دو محیط و ایجاد سیستم چرخشی وجود پمپ ضروری است. اگر تصمیم دارید پمپ خورشیدی نصب کنید، سیستم آکواپونیک شما تقریبا خود کفا خواهد بود.

پمپ­ها و لوله ­کشی­ها روی سیستم آکواپونیک تاثیر دارد. اگر شما مهارت لوله ­کشی و الکتریکی ندارید، آشنایی را پیدا کنید که این کار را برای شما انجام دهد تا صرفه جویی صورت گیرد. پمپ می­تواند از بسترهای بزرگ رشد جمع ­آوری کرده و آن را به مخازن منتقل کند (اگر بسترهای رشد زیر مخزن باشد)، و یا می­تواند به انتهای مخزن منتقل کرده و آن را روی سطح بسترهای رشد هدایت کند (اگر بالاتر از سطح مخزن باشند).

بستر به شبکه­ ای از لوله­ های PVC نیاز دارد تا آب را در مخزن ماهی توزیع کند. سوراخ یک چهارم اینچی با فاصله 15 سانتیمتری در هر لوله ایجاد شده و لوله ­ها به صورت موازی با فاصله 30 سانتیمتر از هم قرار می­گیرند. شما می­توانید گیاهچه­ ها را در سوراخ­های کوچک لوله PVC قرار دهید. برای تهیه سیستم آکواپونیک یک قطعه سخت­ افزاری کاملا حیاتی وجود دارد که برای تهیه اکسیژن کافی برای ماهی­ها است.

ماهی:

تیلاپیا رایج­ترین گونه مورد استفاده در سیستم­های آبزی­ پروری کوچک است. با این حال، این ماهی یک گونه گرمسیری بوده و به دمای بین 21 تا 32 درجه سانتیگراد نیاز دارد تا به خوبی رشد کند. آن­ها قابلیت تحمل وجود مواد زیاد را داشته و از شرایط آب حداکثر استفاده را می­کنند. علاوه بر این، در طول 6 تا 8 ماه اندازه آن­ها به یک پوند می­رسد. بنابراین، در آب و هوای معتدل می­توان در ماه مه در مخازن نگهداری و در ماه اکتبر محصول را برداشت کرد.

ماهی ها در آکواپونیک

ماهی ها در آکواپونیک

گیاهان:

برخی از گیاهان نسبت به سایر گیاهان مواد غذایی سیستم آکواپونیک را به خوبی جذب می­کنند. اساسا هر چیزی که برگ­های آن برداشت می­شود – کاهو، کلم بروکلی، اسفناج، ریحان، کرفس و غیره – مواد مغذی موجود در آب ماهی را به خوبی جذب کرده و نیازی به مکمل­های غذایی ندارند. همچنین، میوه­ هایی نظیر تمشک، توت­ فرنگی و غیره و سبزیجاتی نظیر گوجه­ فرنگی، خیار و کدو سبز به عنوان کود عالی بوده و در سیستم هیدروپونیک کشت می­شوند.

کاهو

کاهو

قرار دادن سیستم در کنار هم:

برای تنظیم سیستم آکواپونیک، فضای صاف و آفتابی مورد نیاز است. اگر آن را در داخل گلخانه قرار ندهید، خواهید دید که همه چیز در اوایل بهار امکان­پذیر بوده و دما به 70 درجه سانتی­گراد می­رسد. ابتدا محلول­های مادری را تهیه کنید و سپس گیاهچه ها را در خاک گلدان آماده کنید. تا زمانی که گیاهچه­ ها به اندازه کافی رشد کنند، بایستی ماهی­ها زباله کافی را برای رشد آن­ها تولید کنند. در ضمن، سبزیجات با آب تمیز ماهی به کندی رشد می­کنند؛ بنابراین، نیاز است که بستر رشد چرخش داشته باشد تا گیاهان رشد کنند.

مدیریت و تنظیم دقیق:

برای فراهم شدن اکسیژن کافی برای ماهی­ها، هوادهی بایستی به بصورت 7/24 دور صورت گیرد. پمپ آب بایستی آب را از مخزن به بستر رشد منتقل شود که برای این منظور یک تایمر در نظر گرفته می­شود که در روز چندین بار روشن می­شود. شما بایستی فرآوانی و طول آبیاری را آزمایش کنید: هدف این است که آب به اندازه کافی برای ماهی تمیز باشد، اما باید بایستی از نگهداری بیش از حد محیط جلوگیری شود.

به طور معمول، ماهی­ها غذای زیادی را می­خورند. ماهی­ها بایستی سه بار در روز به مدت 20 دقیقه تغذیه شوند. تغذیه ­کننده­ های اتوماتیکی وجود دارد می­تواند به صورت ساده و خودکار عمل کرده و فرآیند تغذیه را ساده­ تر کنند. نکته کلیدی این است که کار را باید از کوچک و ساده شروع کنیم و به سیستم فشار زیادی وارد نکنیم. تغذیه بیش از حد ماهی­ها اشتباه بوده و باعث کاهش سرعت چرخش می­شود. هنگامی که با یک سیستم ساده کار می­کنید، با گسترش سیستم به موفقیت دست خواهید یافت.

نمونه کاهویی که در سیستم آکواپونیک رشد کرده

نمونه کاهویی که در سیستم آکواپونیک رشد کرده

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *