مطالب دیگر

سیستم هیدروپونیک پایه و نحوه کار آن

سیستم هیدروپونیک پایه

پنج نوع سیستم هیدروپونیک پایه وجود دارد؛ ویکی، کشت در آبی، اِب و فلو (جریان و تخلیه)، قطره (بازیابی یا بدون بازیابی)، N.F.T (تکنیک فیلم­های تغذیه­ ای) و هواکشت. صدها تنوع دیگر در این سیستم­های پایه وجود دارد، اما همه روش­های هیدروپونیک یک تنوع (یا ترکیبی) از این شش مورد است.

سیستم ویکی:

سیستم ویکی تا حد زیادی ساده­ ترین نوع سیستم هیدروپونیک است. این سیستم، یک سیستم منفعل بوده و هیچ بخش متحرکی وجود ندارد. محلول مواد مغذی به محیط کشت مخزن جوش خورده است. برای سیستم ساده یک برنامه رایگان در دسترس می­باشد .

این سیستم می­تواند انواع مختلفی از محیط کشت را استفاده کند. پرلیت، ورمی­کولیت، مخلوط پروتئین و فیبر نارگیل یکی از محبوب­ترین موارد باشند. بزرگترین مزیت این سیستم آن است که گیاهان بزرگ رشد کرده و مقادز زیادی آب استفاده می­کنند و مواد مغذی آن­ها تامین می­شود.

سیستم ویکی

سیستم ویکی

کشت آبی:

سیستم کشت آبی ساده ­ترین سیستم کشت هیدروپونیک فعال است. پلتفرم نگهدارنده گیاهان از پلی­استایرن ساخته می­شود و به طور مستقیم در محلول مواد مغذی شناور می­گردد. پمپ هوا به سنگ هوا هدایت شده و از محلول مغذی حباب عبور کرده و اکسیژن به ریشه گیاهان منتقل می­شود. کشت آبی، سیستم انتخابی برای رشد کاهوهای بزرگ بوده و گیاهان به سرعت رشد می­کنند. این نوع سیستم هیدروپونیک بسیار ایده ­آل است. تعداد کمی از گیاهان، نظیر کاهو، در این سیستم به خوبی رشد می­کنند.

این نوع سیستم هیدروپونیک برای کلاس درس مناسب بوده و محبوب معلمان است. این سیستم بسیار ارزان بوده و از یک آکواریوم قدیمی یا ظرف محکم نیز می­توان استفاده کرد. بزرگ­ترین مشکل این نوع سیستم آن است که برای گیاهان بزرگ و کشت طولانی مدت کاربرد ندارد.

کشت آبی

کشت آبی

اِب و فلو – (جریان و تخلیه):

سیستم اِب و فلو به طور موقت با محلول مواد مغذی کار می­کند و سپس به مخزن برگردانده می­شود. این عمل معمولا با یک پمپ غوطه ­ور که به تایمر متصل است صورت می­گیرد.

هنگامی که تایمر پمپ در محلول مواد مغذی روشن می­شود، محلول به داخل سینی پمپاژ می­گردد. هنگامی که تایمر پمپ را خاموش می­کند، محلول مواد مغذی به مخزن منتقل می­شود. تایمر چندین بار در روز تنظیم می­شود که بسته به اندازه و نوع گیاه، حرارت، رطوبت و نوع محیط کشت مورد استفاده دارد.

اِب و فلو یک سیستم همه کار می­باشد که می­تواند با انواع مختلف محیط­های رشد استفاده شود. کل سینی رشد را می­توان با گروث راک، شن و ماسه و یا راکوول پر کرد. بسیاری از مردم دوست دارند که از گلدان­های شخصی پر از محیط کشت استفاده کنند. این امر باعث می­شود که گیاهان در اطراف آن­ها حرکت کرده و یا اینکه در خارج سیستم نیز حرکت کنند. ضعف اصلی این نوع سیستم مربوط به برخی از محیط­های کشت (گرانول، گروث راک و پرلیت)، آسیب­ پذیری به قطع برق و همچنین آسیب پمپ و تایمر است. هنگامی که دوره آبیاری قطع می­شود، ریشه­ ها سریعا خشک می­شوند. این مشکل تا حدودی با استفاده از محیط­های کشتی که آب بیشتری دارند حل شده است (مانند ورمی­کولیت، راکوول، فیبر نارگیل یا مخلوط خاکستری نظیر پرومیکس یا فارفارد).

برای مطالعه مقاله هیدروپونیک خانگی کلیک کنید.

اِب و فلو – (جریان و تخلیه)

اِب و فلو – (جریان و تخلیه)

سیستم قطره (بازیابی / عدم بازیابی):

سیستم­های قطره ­ای رایج­ترین نوع سیستم هیدروپونیک می­باشد که به طور گسترده در جهان مورد استفاده قرار گرفته است. فعالیت آن ساده بوده و تایمر و پمپ شناور آن را کنترل می­کند. تایمر پمپ را روشن می­کند و محلول مواد مغذی با یک قطره چکان کوچک بر پایه هر گیاه تخلیه می­شود. در سیستم بازیابی قطره، محلول اضافی مواد مغذی برای استفاده مجدد جمع­ آوری می­شود. در سیستم عدم بازیابی، محلول اضافی جمع­ آوری نمی­شود. سیستم بازیابی، کارآیی استفاده از مواد مغذی تا حدودی کارآمد می­باشد، زیرا محلول زیاد مجددا استفاده می­شود. این امر امکان استفاده از تایمر ارزان­تر را نیز فراهم می­کند، زیرا سیستم بازیابی مستلزم کنترل دقیق دوره ­های آبیاری نیست. سیستم عدم بازیابی، نیاز به یک تایمر دقیق دارد تا چرخه­ های آبیاری را بتوان تنظیم کرد تا از دریافت مواد مغذی کافی توسط گیاهان اطمینان حاصل شود. در این سیستم، جریان آب به حداقل می­رسد.

سیستم عدم بازیابی به نگهداری کمتری نیاز دارد که به دلیل عدم بازگشت محلول مواد مغذی اضافی به مخزن است. بنابراین، مقدار مواد مغذی و pH مخزن تغییر نخواهد کرد. این بدان معنی است که شما می­توانید مخزن را با pH محلول مواد مغذی تنظیم و سپس آن را استفاده کنید. سیستم بازیابی می­تواند تغییرات بزرگی را در pH و سطوح مواد مغذی ایجاد کند که نیاز به بررسی و تنظیم مجدد دارد.

برای مطالعه مقاله هیدروپونیک(آبکشت) چیست کلیک کنید.

سیستم قطره (بازیابی / عدم بازیابی)

سیستم قطره (بازیابی / عدم بازیابی)

N.F.T. (تکنیک فیلم­های تغذیه ­ای):

این نوع سیستم هیدروپونیک، سیستمی است که اکثر مردم در مورد هیدروپونیک فکر می­کنند. سیستم­های N.F.T. یک جریان ثابت از مواد مغذی می­باشد که هیچ تایمری برای پمپ شناور مورد نیاز نیست. محلول مواد مغذی به سینی رشد پمپاژ شده و در ریشه گیاهان جریان می­یابد و سپس به مخزن تخلیه می­شود. معمولا هیچ محیط رشدی به غیر از هوا استفاده نمی­شود که باعث صرفه­ جویی در هزینه جایگزینی محیط کشت می­گردد.

N.F.T. (تکنیک فیلم­های تغذیه ­ای)

N.F.T. (تکنیک فیلم­های تغذیه ­ای)

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

7 دیدگاه درباره مقاله “سیستم هیدروپونیک پایه و نحوه کار آن

 1. Avatar محسین گفت:

  با سلام
  دوست عزیز اگر تجربه و علم سیستمهای هیدروپونیک را ندارید لطفا با ترجمه نادرست ملت را دچار سردرگمی نکنید. متن ترجمه شده در خصوص سیستمهای هیدروپونیک آنقدر مشکل دار است که تصمیم به استفاده از متن اصلی گرفتم.

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   شما دوست عزیز ما هستید ممنون از انتقاد سعی در بهتر شدن محتوا میکنیم

 2. Avatar امیر گفت:

  سلام من هم در احداث گلخانه های هیدروپونیک در حال فعالیت هستم و یکی از محصولات مقرون به صرفه به این روش کشت علوفه میباشد. و هم بخاطر قیمت تمام شده ارزان و مورد مصرف بودن دامداری ها، مرغداری ها، مزارع شترمرغ، اسب سواری ها و… میشه گفت بازار گسترده ای بابت فروش علوفه داراست

 3. Avatar مرتضی گفت:

  با سلام در سیستم nft پمپاژ طبیعتا 24 ساعته انجام نمیشه.سوال من اینه که با قطع جریان هوای موجود در داکت ها گیاه دچار شوک نمیشه؟ یا این عامل باعث خشک شدن بوته نمیشه؟
  ممنونم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در زمان قطع شدن جریان هوا مشکلی پیش نمی آید.

 4. Avatar فائزه گفت:

  سلام خسته نباشید یک سیستم هیدروپونیک NFT پمپ آبش چه مدت باید روشن باشه و چه مدت باید خاموش بشه من هرجا کشتم نتونستم مطلبی درباره این مورد پیدا کنم لطفا یک راهنمایی برفرماید منظورم زمان بندی روشن خاموش کردن پمپ آب هست

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   آب دائم در حال چرخش است و هیچوقت ثابت نمی ماند اما برای اینکه به پمپ فشار نیاید میشود هر ساعت ده دقیقه استراحت داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.