مطالب دیگر

گیاهان مناسب برای کشت هیدروپونیک

گیاهان مناسب کاشت هیدروپونیک

احتمالا شما رویاهای بزرگی را برای هر وعده غذای خانواده خود دارید. این می­تواند رخ دهد، اما ما توصیه می­کنید که ابتدا آن را کم کنید. اگر همه چیز را به درستی انجام داده و به محصول نهایی نرسید، ممکن است ناامید شده و کل پروژه را رها کنید. قطعا نمی­خواهید این اتفاق رخ دهد؛ بنابراین، مهم است که برای اولین بار چند محصول را آزمایش کنید. هنگامی که نتایجی را به دست می ­آورید، آماده می­شوید تا باغ هیدروپونیک خود را گسترش داده و متنوع کنید.

اگر فضای باغی نداشته باشید، می­توانید گیاهان فوق ­العاده­ ای را در خانه و از طریق کشت هیدروپونیک رشد دهید. این راهنما چگونگی انجام آن را به شما نشان می­دهد. اگر باغ مورد نظر خود را نداشته باشید و یا فضایی برای باغبانی نداشته باشید، می­توانید از مزایای رشد گیاه خود لذت ببرید. بسیاری از گیاهان، نظیر سبزیجات، در داخل خانه از طریق هیدروپونیک رشد می­کنند.

من 25 گیاه را به صورت ساده از طریق کشت هیدروپونیک رشد می­دهم. اگرچه بسیاری از گیاهان ریشه داشته و در یک شیشه با مقدار کمی آب رشد می­کنند، اما برای تغذیه مناسب گیاه و تسریع برداشت آن بایستی سبزی رشد کرده را از باغ خود خارج کنید. شما این گزینش­ ها را عمدتا می­دانید، اما باید بدانید که بدون خاک نیز می­توانند رشد کنند. اگر آماده هستید شروع می­کنیم.

مجموعه کود فلورا

رشد گیاهان به صورت هیدروپونیک:

تصور کنید که می­ توانید در هر زمانی گیاهان تازه خود را برداشت کنید. تصور کنید که چقدر طعم غذا و محتوای مواد غذایی خانواده تغییر می­کند.

لازم به ذکر است که می­تواند در اغلب موارد می­توانید گیاه را از بذرها تولید کرده و در سیستم هیدروپونیک رشد دهید. در واقع می­توانید همه گزینه­ ها را مد نظر قرار دهید. این امر نه تنها گیاه را قوی­تر می­کند، بلکه رشد آن را سریع­تر نیز می­کند.

گیاهان مناسب برای کشت هیدروپونیک

نام عمومی نام لاتین بذر
قلمه­ ها
تلخون Artemisia dracunculus خیر بله، از شاخه ­های بهاری
نعناع فلفلی Mentha piperita خیر بله
نعناع Mentha بله، اما سخت بله
مرزنگوش Origanum vulgare بله بله
ریحان Ocimum basilicum بله بله
مریم­گلی Salvia officinalis بله بله
استویا Stevia rebaudiana بله بله
فرنجمشک Melissa officinalis بله بله
رومارون Rosmarinus officinalis بله بله (روش ترجیحی)
رشد گوجه فرنگی به روش هیدروپونیک

رشد گوجه فرنگی به روش هیدروپونیک

رشد سبزیجات به صورت هیدروپونیک:

علاوه بر گیاهان فوق، انواع مختلفی از گیاهان وجود دارد که می­توانند در یک محیط آبی رشد کنند، از جمله سبزیجات مختلف. بسیاری از این گیاهان در فضای خارجی باغ نیز رشد کرده و به تنهایی برای رشد در فضای کوچکتر مناسب هستند. به خاطر داشته باشید که تا زمانی که شما گیاه خود را تغذیه می­کنید، برای رشد به نور نیز نیاز دارید.

برای حمایت از گیاهان بزرگ­تر، مانند گوجه فرنگی، من ترجیح می­دهم که از سنگ­ریزه ­های رسی استفاده کنم، زیرا اجازه می­دهد که ریشه­ ها ثابت بمانند. جدول زیر برخی از گیاهان سبزی که می­توانند از طریق هیدروپونیک رشد کنند را نشان می­دهد.

سبزیجات مناسب برای هیدروپونیک

نام عمومی نام لاتین بذر قلمه ­ها
کاهو Lactuca sativa بله بله
اسفناج Spinacia oleracea بله بله
بوک چوی Brassica chinensis بله بله
گوجه­ فرنگی Solanum lycopersicum بله بله
فلفل­ ها Capsicum بله، برخی موارد بله
خیار Cucumis sativus بله بله
کرفس Apium graveolens بله بله
رشد سبزیجات به صورت هیدروپونیک

رشد سبزیجات به صورت هیدروپونیک

رشد گیاهان خانگی در هیدروپونیک:

در زیر لیستی از گیاهان خانگی ایده ­آل برای رشد بدون خاک ارائه شده است. این گیاهان در سیستم هیدروپونیک به سرعت رشد می­کنند. شما ممکن است با بسیاری از آن­ها آشنا باشید. بنابراین، چرا نباید سیستم جدید رشد را به تهیه قلمه از آن­ها شروع نکنید؟ نه تنها این گیاهان بسیار زیبا هستند، بلکه با جذب دی ­اکسید کربن باعث تمیزی هوا می­شوند. کدام یک از این گیاهان را دوست دارید در آب کشت کنید؟

گیاهان خانگی مناسب برای هیدروپونیک

نام عمومی نام لاتین بذر قلمه­ ها
پوتوس Epipremnum aureum خیر بله
سینگونیوم پودوفیلوم Syngonium podophyllum خیر بله
فیلودندرون برگ­انجیری Philodendron bipinnatifidum بله بله
گل چمچه­ ای Spathiphyllum بله بله
گیاه مانی چینی Pilea peperomioides بله بله
اژدهای جزایر قناوری ماده Dracaena draco بله بله، اما سخت
دیفنباخیا Dieffenbachia نه بله
همیشه سبز چینی Aglaonema commutatum بله، اما سخت بله
گیاه عنکبوتی Chlorophytum comosum بله بله
رشد گیاهان خانگی به روش هیدروپونیک

رشد گیاهان خانگی به روش هیدروپونیک

پنج گیاه ایده ­آل برای رشد در سیستم هیدروپونیک:

 1. کاهو
 2. اسفناج
 3. توت­ فرنگی
 4. فلفل دلمه ای
 5. گیاهان داروئی

کشاورزان دریافته ­اند که این گیاهان همانند اردک به آب، به کشت هیدروپونیک واکنش نشان می­دهند. آن­ها با دوام بوده و رشد سریعی دارند و برای شروع کار زیادی نمی خواهند. همه ویژگی­ های عالی را برای رشد در یک اتاق کوچک دارند. اکنون اجازه دهید که هر کدام از آن­ ها را از نزدیک بررسی کنیم.

کاهو در هیدروپونیک:

بایستی کاهو اولین گیاهی باشد که با سیستم هیدروپونیک آزمایش می­کنید. این گیاه دارای سیستم ریشه کم عمق بوده و با در عمق کم قرار می­گیرد. این بدان معنی است که نیازی به تنظیم ندارد. در مقابل، شما اجازه می­دهید که رشد کرده و به صورت منظم از محلول مواد مغذی استفاده کند. در نهایت، پس از آن که خوب به نظر رسید آن را استفاده می­کنید.

 • زمان رشد: حدود 30 روز
 • بهترین PH: شش الی هفت
 • نکته : کشت متناوب، شما می­توانید به طور مدام از آن استفاده کنید
 • گزینه­ های مختلف: رومین، بوستون، ایسبرگ، بوترکرونک، بیبب
رشد کاهو به روش هیدروپونیک

رشد کاهو به روش هیدروپونیک

اسفناج در هیدروپونیک:

در سیستم هیدروپونیک، اسفناج به سرعت رشد می­کند. به ویژه هنگام استفاده از تکنیک فیلم مغذی و یا سایر روش­ها که محلول­های مواد مغذی حاوی اکسیژن زیادی است. همچنین، شما نسبت به باغ از آب کمتری استفاده می­کنید. کشت این گیاه را از بذر شروع کرده و یک هفته پس از کشت شروع به جوانه­ زنی می­کند و سپس به سیستم خود منتقل می­کنید.

 • زمان رشد : حدود 40 روز
 • بهترین PH: شش تا هفت و نیم
 • نکته: برای اسفناج شیرین، دمای رشد بین 18 درجه سانتیگراد تا 22 درجه سانتیگراد است. حداقل دما ممکن است زمان رشد را افزایش دهد.
 • گزینه ­های مختلف: ساوی، بلومزدال، اسموث لیف، ریژمنت، کاتالینا، تی، کاردینال قرمز.
رشد اسفناج به روش هیدروپونیک

رشد اسفناج به روش هیدروپونیک

توت­ فرنگی در هیدروپونیک:

بدترین چیز در مورد توت­ فرنگی این است که فصلی است. اگر هنگام تهیه محصول به آن دقت نکنید، به نوع از انواع توت­های در حال زوال شروع خواهید کرد. با استفاده از هیدروپونیک می­توانید محصول را در تمام طول سال داشته باشید. برداشت آن بسیار راحت بوده و بدون خم شدن است. به نظر می­رسد که توت­ فرنگی­ها با سیستم اِب و فلو سازگاری بهتری دارند. کشت آب عمیق و یا تکنیک­های فیلم مغذی می­تواند برای مقدار کم محصول استفاده شود.

 • زمان رشد: حدود 60 روز
 • بهترین PH : پنج و نیم تا 6.2
 • نکته: بذر توت­ فرنگی را خریداری نکنید، زیرا برای سال­ها تولید نخواهد کرد. در مقابل، شما می­توانید ساقه­ های رونده را ذخیره کرده و یا خریداری کنید.
 • گزینه ­های مختلف: برایتون، چاندلر، داگلاس، گانتلت قرمز و تیگو
رشد توت فرنگی به روش هیدروپونیک

رشد توت فرنگی به روش هیدروپونیک

فلفل دلمه ای در هیدروپونیک:

فلفل دلمه ای یک گیاه هیدروپونیک پیشرفته می­باشد. اجازه ندهید که تا ارتفاع کامل خود رشد کند. در مقابل، اجازه دهید که تا ارتفاع 20 سانتیمتری رشد کند. کشت آب عمیق یا سیستم­های اِب و فلو برای فلفل بهتر هستند.

 • زمان رشد: حدود 90 روز
 • بهترین PH: شش تا 6.5
 • نکته: برنامه ­ای برای فراهم کردن حداکثر 18 ساعت نور در روز برای گیاهان و افزایش شدت نور می­تواند باعث رشد تا ارتفاع 15 سانتیمتری شود.
 • گزینه­ های مختلف: آس، کالیفرنیا واندر، ویدی، یولو واندر
رشد فلفل دلمه ای به روش هیدروپونیک

رشد فلفل دلمه ای به روش هیدروپونیک

گیاهان داروئی در هیدروپونیک:

انواع مختلفی از گیاهان وجود دارند که در باغبانی هیدروپونیک عالی عمل می­کنند. مطالعات نشان داده که گیاهان هیدروپونیک نسبت به گیاهان رشد یافته در زمین شاداب­تر و معطرتر هستند. چه گیاهی می­خواهید رشد دهید؟ ریحان، پیازچه، گشنیز، شوید، نعناع، جعفری، رزماری، آویشن و کاکائو گزینه­ های خوبی هستند. تولید گیاهان داروئی یکی دیگر از روش­های عالی برای آزمایش سیستم هیدروپونیک جدید شما است و تقریبا هر کدام از سیستم­ها برای طیف وسیعی از گیاهان مناسب هستند.

 • زمان رشد: بسته به گیاه متفاوت است
 • بهترین pH: بسته به گیاه متفاوت است
 • نکته: به منظور افزایش رشد در هر هفته مواد غذایی به گیاه اضافه می­شود.
 • گزینه ­های مختلف: نام مورد علاقه خود و دستورالعمل رشد آن را پیدا کنید
رشد گیاهان دارویی به روش هیدروپونیک

رشد گیاهان دارویی به روش هیدروپونیک

مزایای رشد سبزیجات به صورت هیدروپونیک در خانه

هنگامی که شما به فروشگاه مواد غذایی می­روید، احساس می­کنید که مجبور هستید آن­ها را خریداری کنید؟ البته شما می­توانید به بازار کشاورزان رفته و آن­ها را از مغازه ­های تخصصی خریداری نمایید. اما باید واقع بین باشیم، چه کسی زمان آن را دارد؟ به ویژه اگر شما یک خانواده و یا شغل داشته باشید، مدت زمان کافی برای انجام آن نخواهید داشت. همه ما می­خواهیم غذای سالم و با کیفیت خوب را برای خود و خانواده فراهم کنیم. به نظر می­رسد که هر روز یک مقاله جدید یا آنلاین در مورد اخبار مربوط به مواد غذایی GMO یا سموم آب مزارع چاپ می­شود. با رشد گیاه مورد نظر خود، می­دانید که چطور آن را مصرف کنید.

اگر شما یک باغبان سنتی هستند، ممکن است فکر کنید که گیاهان نمی­توانند در محیط مصنوعی رشد کنند. تا زمانی که تحقیق نکرده بودم این احساس را داشتم. به نظر می­رسد که سبزیجات پرورش یافته در هیدروپونیک دارای مقدار ویتامین­های برابر با گیاهانی هستند که در زمین رشد می­کنند. البته این بستگی به کیفیت مواد مغذی، آب و گیاه در حال رشد دارد. با این حال، می­توان گفت که همانند خاک است. اگر یک گیاه را در خاک فقیر رشد دهید، طعم آن کم خواهد بود. در این صورت مواد مغذی که از آن دریافت می­کنید نیز کم خواهد بود (سبزیجات تولید شده به صورت ارگانیک نیز ممکن است مقدار ویتامین متفاوتی داشته باشند).

در اینجا لیستی از برخی از مزایای گیاهان رشد یافته به صورت هیدروپونیک ارائه شده است :

 1. شما می­دانید که غذا از کجا آمده است.
 2. شما می­دانید که از هیچ گونه آفت­کشی استفاده نشده است.
 3. رشد گیاهان هیدروپونیک بسیار سریع­تر از خاک است.
 4. عملکرد گیاهان هیدروپونیک اغلب بیشتر از گیاهان رشد یافته در خاک است.
 5. برای رشد گیاهان به باغ و فضای زیادی نیاز ندارید.
 6. گیاهان هیدروپونیک معمولا آفات و بیماری­های کمتری دارند.
 7. هیچ گونه علف­هرزی در گیاهان هیدروپونیک وجود ندارد.
 8. باغبانی هیدروپونیک باعث صرفه جویی در مصرف آب می­شود.

غذای شما از کجا می­ آید؟

شاید بزرگ­ترین مزیت رشد مواد غذایی به صورت هیدروپونیک این است که می­دانید از کجا آمده و چگونه رشد کرده است. علاوه بر این، می­توانید مطمئن باشید که هیچ آفت­کش مضری استفاده نشده است.

تنظیم کننده ph محلول غذایی هیدروپونیک

نکات مفید در مورد گیاهان رشد یافته در شرایط هیدروپونیک

در اینجا چند نکته و ملاحظات اضافی در مورد باغ هیدروپونیک جدید ارائه شده است:

 • روشنایی: فقط به این دلیل که گیاه در آب رشد می­کند، لزوما به این معنی نیست که نیاز به نور خورشید ندارد. به خصوص در مورد میوه­ ها و سبزیجاتی نظیر گوجه­ فرنگی که شما باید گیاهان خود را در نزدیکی پنجره جنوبی قرار دهید و یا از روش دیگری برای گرفتن نور مورد نیاز خود با حداقل 6 ساعت استفاده کنید. متاسفانه، با توجه به طیف­های گوناگون نور، شدت و قدرت می­تواند بسیار پیچیده بوده و بست هبه نیازهای گیاهان مختلف باشد. برای اطلاعات بیشتر، مبانی نور هیدروپونیک را بررسی کنید.
 • سطح pH: بسته به آنچه که برای رشد انجام می­دهید، عدم داشتن pH مطلوب می­تواند توانایی گیاهان برای جذب ویتامین­ها، کربوهیدرات­ها و سایر مواد مغذی را کاهش دهد. (به عنوان مثال، بیشتر گیاهان ذکر شده در بالا در سطح pH پایین و در آب شیرین رشد می­کنند.). بنابراین، مهم است که pH مناسب گیاهان خود را بررسی کرده و آن را تنظیم کنید.
 • اقلیم/دما: با توجه به اینکه اکثر گیاهان دمای بین 25-15 درجه سانتیگراد را ترجیح می­دهند، مهم است که چگونگی گرم و سرد شدن اطراف باغ هیدروپونیک را در نظر داشته باشید. گاهی اوقات لازم است که از آن­ها در برابر گرمای تولید شده توسط لامپ­ها و یا رادیاتورهای نزدیک محافظت کنید. همچنین، لازم است که در زمستان آن­ها را در برابر کاهش دمای خانه محافظت کنید.
روش آکوپونیک

روش آکوپونیک

تکنیک فیلم مواد مغذی (NFT) چیست؟

تکنیک فیلم مواد مغذی (NFT) یک سیستم هیدروپونیکی فعال است که آب آن حاوی مواد مغذی حل شده در یک سینی رشد است؛ به طوری که، این مواد مغذی می­توانند توسط گیاهان و از طریق ریشه جذب شوند. سپس، آب به مخزن پایین­تر تخلیه شده و در نهایت از طریق پمپ به سینی بر می­گردد.

این تکنیک یکی از محبوب­ترین تکنیک­ها برای سیستم هیدروپونیک می­باشد که می­تواند برای گیاهان سبک، مانند کاهو مفید باشد، اما برای کشت محصولات سنگین نظیر گوجه ­فرنگی مناسب نیست.

تفاوت بین هیدروپونیک، آبزی پروری و آکوپونیک چیست؟

آشنایی با اصطلاحات بسیار آسان است، زیرا برای تکنیک­های کشت مختلف اصطلاحات اختصاصی وجود دارد. همچنین، بسیاری از افراد برخی از کلمات را تغییر می­دهند که می­توانند باعث سردرگمی شوند. در حقیقت، اصطلاح کشت آبی شامل گیاهان آبی می­باشد که با پیچیدگی­های زیادی همراه است.

حال در مورد برخی از موضوعات بحث و تبادل نظر می­کنیم:

 • هیدروپونیک: این اصطلاح به گیاهان در حال رشد در آب دارای مواد معدنی و مغذی اشاره دارد. برای گیاهان بزرگ­تر، اغلب از سنگ­ریزه­ های رسی، کویر، پرلیت و یا ماسه استفاده می­شود که باعث حمایت از ریشه می­گردد. در این سیستم خاک وجود ندارد.
 • آبزی پروری: شامل پرورش ماهی، خرچنگ، حلزون و گیاهان آبزی و جلبک­ ها است. ماهی­گیری که در مزرعه صورت می­گیرد در این دسته قرار دارد.
 • آکوپونیک: ترکیب دو حوزه آبزی پروری و هیدروپونیک می­باشد که با استفاده از فاضلاب ماهی و سایر فعالیت آبزی پروری برای غنی ­سازی آب برای گیاهان صورت می­گیرد. اغلب گیاهان در بالای مخزن، آکواریوم یا دریاچه به همراه ماهی رشد می­کنند.

چرا هیدروپونیک را امتحان نکنید؟

من می­توانم بدون هیچ دلیل از سیستم هیدروپونیک استفاده نکنم. این بدان معنی است که شما می­توانید غذای تازه را استفاده کرده و آن را در آشپزخانه به کار ببرید. این حقیقت دارد که آن را هزاران مایل از کشور دور می­کند. بچه ­ها دوست دارند که گیاهان در حال رشد را ببنند. حتی آن­ها به رشد سبزیجات کمک می­کنند تا مقدار بیشتری از آن را مصرف کنند. در مورد چگونگی راه ­اندازی سیستم هیدروپونیک خود، باید به دنبال اطلاعات بیشتری باشد و سایر مقالات مفید را بررسی کنید.

برای خرید انواع بذر می توانید از این لینک استفاده نمایید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

23 دیدگاه درباره مقاله “گیاهان مناسب برای کشت هیدروپونیک

 1. Avatar نسیم گفت:

  آیا گل سنبل هم به روش هیدروپونیک میتوان پرورش داد ؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   من شخصا تست نکردم و جایی هم به چشمم نخورده ولی فکر کنم بشود

 2. Avatar منعم گفت:

  سلام
  چرا از بذر توت فرنگی برای کشت هیدروپونیک نمی شه استفاده کرد ؟!

  1. Avatar حسنا انگورانی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر به شماره تماس 09358504040 در واتس آپ و یا تلگرام پیغام دهید .

 3. Avatar پیروز گفت:

  کشت خرما درمحیط بروش هیدروپونیک آیا امکان پذیراست

  1. Avatar فایزه محمدی گفت:

   متاسفانه در رابطه با کشت خرما به روش هیدروپونیک اطلاعی نداریم.

 4. Avatar آزاد گفت:

  هل و یا زعفران را می‌توان به روش هیدروپونیک کشت کرد؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   زعفران کشت هیدروپونیک دارد اما هل را تا بحال نخواندم که به روش هیدروپونیک کشت کنند.

 5. Avatar امین گفت:

  سلام .گیاهان دارویی مثل گل گاو زبان و به لیمو میشه به روش هیدروپونیک کشت کرد؟

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   تجربه کاشت گیاهان دارویی به روش هیدروپونیک را نداشته ام ولی فکر نکنم مشکلی داشته باشند.

 6. Avatar محمدجواد عابدی گفت:

  بسیارعالی بود ممنون و متشکر

 7. Avatar متاح گفت:

  سلام میخواستم بدونم آیا گیاهان دارویی به روش هیدروپونیک کاشت کردین و آویشن چگونه بوده

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   به شخصه تجربه کاشت گیاهان دارویی به روش هیدروپونیک را نداشتم
   ولی فکر کنم بتوانید بکارید

 8. Avatar امیر امیر گفت:

  سلام من در کاشان یک شرکت دارم داخل محدوده شهری هستش چاه عمیق آب هم دارم و حدودا دوهزار و پانصد متر سالن سر پوشیده اگر سرمایه گذار باشد حرفی ندارم مشغول کشت هیدروپونیک بشوم

 9. Avatar احمد کلاه مال همدانی گفت:

  سلام علیکم
  احتراما، مایل هستم در پاسیوی کوچک چه خدماتی در منزل از کشت هیدروپونیک استفاده کنم . در این زمینه تجربه ای ندارم . در صورت امکان بفرمایید، چه خدمات علمی و فنی و آموزشی در این زمینه میتوانید ارائه کنید . ظاهرا کشت زعفران و یا کشت آویشن مناسب میباشد لطف کنید پاسخ را به ایمیل بنده ارائه بفرمایید.
  با تشکر و احترام
  دکتر احمد کلاه مال همدانی

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   در زمینه کاشت هیدروپونیک چند تا مقاله در سایت وجد دارد می توانید از آنها استفاده کنید.

 10. Avatar کیانا گفت:

  سلام، قهوه هم میشه در این روش رشد داد ؟
  میتونید مثل اینها نکته ها و مدت زمان رشد و … هم بگید؟
  متشکرم

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   باید قبلا تست شده باشد کاشت قهوه من در جایی ندیدم که درخت قهوه را به روش هیدروپونیک کشت کرده باشند

 11. Avatar اسلام گفت:

  سلام خسته نباشید دوستان بنده یک حیاطی دارم 800 متر مربع که 600 متر آن را می خواهم اختصاص بدم به کشت هیدروپونیک زعفران از دوستان کسی تشریف دارد در این زمینه بنده را راهنمایی کند اگر آموزشی چیزی هم هست به ایمیل بنده ارسال بفرمایید صدرصد جبران میکنم islam.farzaneh2010@gmail.com

 12. Avatar علی عبدی گفت:

  سلام لوبیا قرمز هم میشود به روش هیدروپونیک کاشت

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بله لوبیا قرمز را هم میشود به روش هیدروپونیک کاشت کرد.

 13. Avatar علی عبدی گفت:

  سلام حبوبات
  هم میشود به روش هیدروپونیک کاشت

  1. Avatar حمیدرضا انگورانی گفت:

   بله حبوبات را هم میتوانید به روش هیدروپونیک بکارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *