مطالب دیگر

تولید توت فرنگی به روش هیدروپونیک

تولید توت فرنگی به روش هیدروپونیک

پرورش توت فرنگی هیدروپونیک می تواند یک روش جدید کارآمد، تمیز و سرگرم کننده برای پرورش یکی از انواع توت های مورد علاقه شما باشد. ممکن است اصطلاح هیدروپونیک را بشنوید و فکر کنید که این یک تکنیک باغبانی بیش از حد پیچیده است، اما در واقع می تواند بسیار ساده باشد!

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بخواهید این سبک رشد را امتحان کنید، و شروع آن آسان تر از آنچه فکر می کنید است. ما همه اینها را آموزش خواهیم داد و سپس نحوه رشد توت فرنگی هیدروپونیک را از ابتدا تا انتها توضیح خواهیم داد.

چرا توت فرنگی هیدروپونیک پرورش دهیم؟

چه در حال رشد توت فرنگی در خاک بوده باشید و چه در مورد این توت کاملا مبتدی هستید، دلایل زیادی وجود دارد که باید به این سبک پرورش فکر کنید. اگر به طور کلی با هیدروپونیک آشنا نیستید، در اینجا یک مرور کلی وجود دارد.

در این روش رشد از هیچ خاکی استفاده نمی شود. در عوض، از یک محیط بی اثر برای چسباندن ریشه های گیاه در جای خود استفاده می شود. سیستم ریشه از طریق این محیط رشد می کند و بسته به چیزی که در حال رشد هستید، مستقیماً در معرض آب یا محلول غذایی قرار می گیرد.

مزیت های رشد توت فرنگی در سیستم هیدروپونیک

از آنجایی که هیچ خاکی وجود ندارد، اصلاً مجبور نخواهید بود با آفات خاکی مقابله کنید. این کار شما را به عنوان پرورش دهنده بسیار آسان می کند. بعلاوه، گیاهان توت فرنگی که به صورت هیدروپونیک رشد می کنند، کمتر مستعد ابتلا به آفات پروازی هستند!

ممکن است این تصور را داشته باشید که از آنجایی که آب دائمی وجود دارد، در نهایت آب بیشتری مصرف می کنید. در حقیقت، هیدروپونیک از نظر آب کارآمدتر است، زیرا شما آب را به گردش در می‌آورید، نه اینکه دائماً آب شیرین را به گیاهان بدهید.

اگر فضای کمی دارید، خوشحال خواهید شد که بدانید توت فرنگی های کشت شده به روش هیدروپونیک را می توان به صورت عمودی روی هم چید. این امر منجر به افزایش تعداد گیاهان در هر متر مربع از فضا می شود. علاوه بر این، برداشت میوه توت فرنگی بسیار ساده تر از خم شدن برای برداشت از خاک است.

نکات مثبت زیادی در مورد هیدروپونیک وجود دارد. این قطعا روشی است که ارزش وقت شما را دارد.

گلخانه عالی هیدروپونیک توت فرنگی

گلخانه عالی هیدروپونیک توت فرنگی

معایب رشد توت فرنگی در سیستم هیدروپونیک

تنها چند اشکال برای رشد هیدروپونیک وجود دارد. اصلی ترین هزینه راه اندازی اولیه است. سیستم های هیدروپونیک می توانند کمی گران تر از رشد در خاک باشند. اما، این سیستم ها اغلب به مرور زمان از نظر کارایی و بازدهی بلندمدت هزینه خود را پرداخت می کنند، زیرا می توانید از طریق کشت عمودی، توت فرنگی های بیشتری را از این طریق پرورش دهید.

یکی دیگر از اشکالات این سبک باغبانی، منحنی یادگیری هیدروپونیک است. در ابتدا کمی پیچیده‌تر از باغبانی سنتی خاک است، اما وقتی به آن دست پیدا کردید، دیگر مشکلی نیست.

آخرین چیزی که برای هیدروپونیک توت فرنگی باید در نظر گرفت این است که توت فرنگی کمی کمتر از سیستم خاک در هر بوته محصول می دهد. با این حال، از آنجایی که اگر سیستم شما در داخل خانه است که آب و هوا ثابت است، می توانید مقدار بیشتری از انواع توت ها را به طور کلی رشد دهید، از دست دادن هر گیاه در ابتدا به راحتی قابل جبران است.

آنچه برای شروع به آن نیاز دارید:

بدیهی است که اولین قدم پیدا کردن یک سیستم هیدروپونیک خوب است. اینها از نظر قیمت، تعداد کارخانه و عملکرد بسیار متفاوت هستند. بنابراین هنگام خرید سیستم خود باید دقت لازم را انجام دهید.

هنگامی که برای اولین بار شروع به کار کردید، از سیستم جزر و مد، کشت آب عمیق (DWC) یا سیستم قطره ای هیدروپونیک استفاده کنید. تعداد زیادی سیستم عالی وجود دارد که آماده رشد هستند، اما شما همچنین می توانید سیستم خود را بسازید.

با استفاده از سینی باغ، مخزن، پمپ آب، و چند جزء متفرقه آبی دیگر، کسانی که به دنبال رشد با بودجه هستند، می توانند به راحتی و با کسری از هزینه یک سیستم معمولی شروع به کار کنند.

ساختن واقعی سیستم بسیار آسان است. شما فقط باید مخزن آب خود را در زیر سینی خود قرار دهید، جایی که گیاهان شما در واقع رشد می کنند. سپس، پمپ و تایمر خود را تنظیم کنید تا آب را از مخزن به سینی رشد منتقل کند تا توت ها سیراب و تغذیه شوند.

همچنین باید در نظر داشته باشید که از چه رسانه های رو به رشدی استفاده می کنید. برخی از انتخاب های رایج عبارتند از: سنگ های رشد، سنگریزه های رسی، نارگیل یا پشم سنگ. بسیاری از اشکال دیگر رسانه در حال رشد نیز موجود است!

همچنین احتمالاً به مقداری مواد مغذی هیدروپونیک نیاز دارید تا گیاهان خود را به خوبی تغذیه کرده و با پتانسیل کامل رشد کنند. اما، این کاملا به شما به عنوان پرورش دهنده بستگی دارد.

مجموعه بذر توت فرنگی

پرورش توت فرنگی هیدروپونیک

اکنون که ایده ای در مورد آنچه برای شروع به آن نیاز دارید دارید، بیایید به بخش سرگرم کننده بپردازیم – در واقع پرورش توت فرنگی های هیدروپونیک خود.

ما همه چیزهایی را که باید بدانید را پوشش خواهیم داد، بنابراین چه قبلاً در زمینه هیدروپونیک فعالیت داشته باشید یا کاملاً مبتدی باشید، در پایان این بخش احساس اعتماد به نفس خواهید داشت.

تکنیک های کاشت

قبل از شروع، باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید از بذر رشد کنید یا از ابتدا. دانه های توت فرنگی ممکن است سال ها طول بکشد تا میوه دهی شوند، بنابراین این گزینه بسیار کندتر است.

در عوض، می‌توانید چند گیاه توت‌فرنگی جوان را پیدا کنید و آن‌ها را مستقیماً در سیستم هیدروپونیک خود با استفاده از محیط دلخواه و گلدان‌های توری بکارید. گلدان های توری را تا حدودی پر کنید، گیاه خود را پس از شستشوی تمام خاک از سیستم ریشه اش بچسبانید و سپس بقیه راه را پر کنید تا آن را در جای خود نگه دارید. بلافاصله به آن آبیاری کنید.

توت فرنگی های تازه

توت فرنگی های تازه

نور و دما

هنگام پرورش توت فرنگی هیدروپونیک، اغلب در محیطی با آب و هوای کنترل شده قرار می گیرید. شما باید شرایط نور و دمای مناسب را برای رشد توت ها فراهم کنید.

توت فرنگی ها دمای گرم را ترجیح می دهند، بین 65 تا 80 درجه فارنهایت.

از نقطه نظر نورپردازی، باید مطمئن شوید که توت فرنگی های شما بین 8 تا 12 ساعت نور در روز دارند. برخلاف برخی از گیاهان، نیازی به تغییر برنامه روشنایی در طول زندگی آنها نیست. شما می توانید آنها را برای همیشه در این دوره نوری نگه دارید.

اگر در گلخانه رشد می کنید، گیاهان شما به طور طبیعی نور خود را دریافت می کنند. در غیر این صورت، باید چراغ‌های رشد تکمیلی را اضافه کنید تا آنچه را که نیاز دارند در اختیار آنها قرار دهید.

کیفیت آب و سطوح pH

وقتی صحبت از هیدروپونیک می شود، کیفیت آب و سطح pH همه چیز است. ریشه های شما مستقیماً در معرض آب قرار می گیرند، بنابراین جای کمی برای خطا وجود دارد.

ما به شدت توصیه می کنیم از فیلتر آب استفاده کنید تا مطمئن شوید که کلرامین های مضر یا ناخالصی هایی که اغلب در آب لوله کشی یافت می شود را به توت فرنگی خود نمی خورید.

شما باید مطمئن شوید که PH شما در محدوده مناسب است. برای اطمینان از اینکه آب شما بین 5.8 تا 6.2 است از یک PH متر استفاده کنید. اگر به زیر یا بالاتر از این محدوده برسید، با مشکلات مواد مغذی مواجه خواهید شد و گیاهان شما آسیب خواهند دید.

محیط رشد

محیط های کشت هیدروپونیک زیادی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید و همه آنها تقریباً همین کار را انجام می دهند. اما، ما توصیه می‌کنیم از چیزی که آسان و به راحتی در دسترس است، مانند کوکو استفاده کنید.

کوکو کاملاً بی اثر است و تغذیه یا pH توت فرنگی شما را تغییر نمی دهد. این بسیار مبتدی پسند، به طور گسترده در دسترس، و ارزان است. ممکن است بخواهید مقداری پرلیت برای افزایش هوادهی و تخلیه آب اضافه کنید.

بذر آربوتوس

محلول مواد مغذی

چه به صورت ارگانیک رشد کنید یا نه، در هیدروپونیک توت فرنگی به نوعی محلول غذایی برای زنده نگه داشتن آنها نیاز دارد. توت فرنگی شما به مقدار کافی نیتروژن، پتاسیم و فسفر به همراه مواد مغذی ثانویه و ریز مغذی ها نیاز دارد.

شما باید از مواد مغذی مایع استفاده کنید. مواد ارگانیک تمایل دارند سیستم‌های هیدروپونیک را جمع و مسدود کنند، بنابراین برای مبتدیان آسان‌تر است که با مواد مصنوعی شروع کنند و از آنجا ادامه دهند. یکی از خطوط مورد علاقه ما، General Hydroponics Nutrients است. این ویژگی‌ها به‌راحتی از برنامه‌های تغذیه پیروی می‌کنند، بنابراین شما دقیقاً می‌دانید که در طول زندگی بوته‌های توت‌فرنگی خود به چه چیزی و چه زمانی غذا بدهید. آنها برای مبتدیان، بسیار با کیفیت و قیمت پایین هستند.

گرده افشانی

اگر به دنبال تلاقی انواع خاصی از توت فرنگی هستید، می خواهید توت فرنگی های خود را گرده افشانی کنید. برای این موضوع، حشرات گرده افشانی مانند زنبورها ممکن است به گیاهان شما دسترسی نداشته باشند، بنابراین ممکن است برای تولید میوه نیاز به گرده افشانی داشته باشید.

از آنجایی که سیستم‌های هیدروپونیک یک سبک رشد داخلی هستند، باید حشرات مفیدی مانند زنبورها را برای گرده افشانی توت‌فرنگی‌های خود پیدا کنید.

به راحتی می توانید با دست گرده افشانی کنید. گیاهان توت فرنگی هرمافرودیت هستند، بنابراین شما نیازی به پیدا کردن گل های نر یا ماده ندارید. از یک سواب پنبه ای برای جمع آوری گرده از یک گل و انتقال آن به گل دیگر استفاده کنید، سپس این کار را در تمام گیاهان خود تکرار کنید و از همان سواب برای گرده افشانی همه آنها استفاده کنید. اگر گیاهان زیادی برای گرده افشانی دارید، ممکن است خسته کننده شود، اما ساده و بسیار مؤثر است.

اگر دستگاه هیدروپونیک شما بیرون است و حشرات گرده افشان در دسترس دارید، برای تولید میوه نیازی به انجام این کار ندارید. با این حال، هرکسی که در داخل خانه رشد می‌کند، می‌خواهد گرده افشانی دستی انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که میوه خوبی دارد.

توت فرنگی در گلدان های هیدروپونیک

توت فرنگی در گلدان های هیدروپونیک

هرس

برای اینکه توت فرنگی های خود را سالم نگه دارید و عملکرد بالایی داشته باشید، باید دونده ها را که استولون نیز می نامند، هرس کنید. ساقه های توت فرنگی ساقه های بدون برگ هستند که به بیرون از گیاه امتداد می یابند و گاهی اوقات گیاه جدیدی در نوک آن تشکیل می شود. اینها را تا جایی که می توانید به پایه گیاه نزدیک کنید. اگر گیاهچه ای در نوک دونده تشکیل شده است، می توانید از آن برای تکثیر استفاده کنید!

تکثیر

گیاهان توت فرنگی معمولاً با استفاده از بذر یا گیاهچه هایی که در انتهای استولون هایشان رشد می کنند تکثیر می شوند.

از بذر:

باید بذر را از یک تامین کننده بذر قابل اعتماد تهیه کنید. در حالی که جمع آوری بذر از توت های سال قبل امکان پذیر است، اما اگر گیاه هیبرید باشد، ممکن است درست نباشد. بذر خود را در مخلوط گلدانی در داخل خانه بکارید و صبر کنید تا جوانه بزند و به یک گیاه کوچک تبدیل شود. آن را مرطوب و گرم نگه دارید و نور را برای کمک به رشد گیاه جوان فراهم کنید.

با گیاهچه ها:

قلمه های خود را بردارید و آنها را در خاک مرطوب گلدان قرار دهید. پایه گیاه را روی خاک محکم کنید و آن را گرم و مرطوب نگه دارید. برای اینها هم نور فراهم کنید. آنها سریعتر ریشه می دهند و شما می توانید ساقه دونده درازنده را پس از آن کوتاه کنید.

هم برای شروع بذر و هم برای گیاهچه، صبر کنید تا گیاه حداقل 5 سانتیمتر ریشه بلند کند. سپس می توانید آنها را با دقت از گلدان خارج کنید. بیشتر خاک را پاک کنید، سپس ریشه ها را با آب بشویید تا خاکی که هنوز به ریشه های توت فرنگی چسبیده است پاک شود. سپس می توانید آنها را در محیط رشد خود بکارید.

بذر توت فرنگی صخره ای

عیب یابی

اگر این مراحل را که در بالا توضیح دادیم دنبال کنید، احتمالاً از بسیاری از مشکلاتی که تولیدکنندگان جدید در هنگام پرورش توت فرنگی با آن مواجه هستند، اجتناب خواهید کرد.

با این حال، بدون توجه به اینکه چقدر مراقب و کوشا هستید، هنوز این احتمال وجود دارد که با مشکلاتی مواجه شوید. بیایید مواردی را که ممکن است پیش بیایند مرور کنیم.

مشکلات رو به رشد

شایع ترین مشکلات رشدی که با آن مواجه خواهید شد ناشی از عدم تعادل تغذیه و pH است. این می تواند ناشی از تغذیه کم، تغذیه بیش از حد، PH بسیار پایین یا PH بسیار بالا باشد.

تشخیص دقیق این موضوع به عهده شما به عنوان پرورش دهنده است. برای هر باغبانی که به دنبال پرورش بهترین گیاهان ممکن است، یک دفترچه یادداشت دقیق در مورد آنچه انجام می دهید، آنچه می بینید، و اقداماتی که برای رفع هر مشکل انجام می دهید، ضروری است.

مطمئن شوید که محلول غذایی شما در سطوح مناسب برای گیاهان توت فرنگی است. اگر محلول مغذی مورد استفاده شما خیلی قوی است، احتمالاً باید آن را با آب اضافی رقیق کنید. با تامین کننده هیدروپونیک خود صحبت کنید و ببینید آنها چه گزینه های محلول غذایی دارند که برای تولید توت فرنگی و میوه بهینه شده است.

زمان بندی مهم است. اگر در زمان نامناسبی تغذیه کنید، می توانید تعادل ظریف pH، مواد مغذی و آب را بر هم بزنید. توت فرنگی های شما ممکن است در نتیجه آسیب ببینند. یک PH متر در دست داشته باشید و سطح خود را به طور مرتب چک کنید. اگر برنامه غذایی خود را به دقت دنبال کنید، مراقب مسائل باشید و مطابق با آن عمل کنید، باید بتوانید به سرعت مشکلات را برطرف کنید.

توت فرنگی های رسیده در بشقاب در گلخانه هیدروپونیک

توت فرنگی های رسیده در بشقاب در گلخانه هیدروپونیک

آفات

در حالی که در داخل خانه رشد می کنید، در معرض بسیاری از حشرات که در باغ های خاکی سنتی وجود دارند، نخواهید بود. به علاوه، رشد هیدروپونیک احتمال ابتلا به آفات و بیماری ها را کاهش می دهد.

اما همیشه این خطر وجود دارد که چیزی به باغ شما نفوذ کند، و شما باید سریع عمل کنید. در اینجا برخی از آفات و بیماری هایی که ممکن است هنگام پرورش توت فرنگی با آنها روبرو شوید آورده شده است:

  • کنه ها (کنه های عنکبوتی)
  • تریپس
  • پشه ها

با بیشتر این موارد، اسپری کردن سطوح گیاه خود با روغن چریش باید مشکل را حل کند. اگر ادامه داشت، از یک اسپری ارگانیک مبتنی بر پیرترین برای رفع مشکل استفاده کنید.

بذر توت فرنگی خیلی بزرگ

بیماری ها

رشد گیاهان توت فرنگی به روش هیدروپونیک بیشتر نگرانی های پوسیدگی ریشه را از بین می برد. از آنجایی که هیچ خاکی برای پوسیدگی قارچی وجود ندارد، شما آنها را تجربه نمی کنید!

اما برخی از بیماری ها ممکن است هنوز بالاتر از محیط رشد ظاهر شوند. با این موارد می توان به روش های مختلفی برخورد کرد.

دو شکل پوسیدگی میوه، پوسیدگی Rhizopus و پوسیدگی میوه Mucor، هنوز می توانند روی میوه ایجاد شوند. اینها هر دو در توت فرنگی رسیده یا بیش از حد رسیده رایج هستند و در دمای گرمی که گیاهان شما در آن بهترین رشد می کنند رشد می کنند. برای کاهش احتمال این موارد، میوه را به محض رسیدن بچینید.

Botrytis cinerea می تواند میوه و گل را تحت تأثیر قرار دهد. این بیماری قارچی که گاهی کپک خاکستری نامیده می شود، می تواند به راحتی به گلخانه ها یا گاراژها نفوذ کند. از روغن چریش برای هجوم‌های خفیف یا قارچ‌کش‌های مبتنی بر مس برای موارد بزرگ استفاده کنید.

کپک پودری یکی دیگر از بیماری های مبتنی بر هاگ است که توت فرنگی را تحت تاثیر قرار می دهد. مانند بوتریتیس، می توانید آن را با روغن چریش یا اسپری قارچ کش بر پایه مس درمان کنید.

توت فرنگی هیدروپونیکی

توت فرنگی هیدروپونیکی

محتوای عناصر توصیه شده برای رشد و تولید مطلوب توت‌ فرنگی:

عنصر مقدار ppm (mg/L)
نیتروژن (N) 207
فسفر (P) 55
پتاسیم (K) 289
کلسیم (Ca) 155
منیزیم (Mg) 38
گوگرد (S) 51

محتوای عناصر غذایی توصیه شده برای گیاهان توت‌ فرنگی:

عنصر مقدار ppm (mg/L)
عناصر ماکرو
نیتروژن (N) 128
فسفر (P) 58
پتاسیم (K) 211
کلسیم (Ca) 104
منیزیم (Mg) 40
گوگرد (S) 54

 

عنصر مقدار ppm (mg/L)
عناصر ماکرو
آهن (Fe) 5
منگنز (mn) 2
روی (Zn) 25/.
مس (Cu) 70/.
بُر (B) 07/.
مولیبدن (Mo) 05/.
برای خرید تجهیزات گلخانه از این لینک استفاده کنید.
در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه احداث گلخانه با شماره 09358504040 تماس بگیرید.
هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *