بن سای و گلخانه

تعریف هیدروپونیک

گیاهان در هیدروپونیک

هیدروپونیک چیست؟ چگونه کار می کند؟ کشاورزی هیدروپونیک در مقایسه با کشاورزی سنتی چگونه است؟

وقتی به مردم می گوییم که محصولات خود را با استفاده از هیدروپونیک پرورش می دهیم، معمولاً چیزی نزدیک به این پاسخ دریافت می کنیم:

“به نظر جالب می آید… به نظر می رسد که ربطی به غذای سالم دارد شاید؟ اصلاً چیست؟»

هیدروپونیک چیست؟

به زبان ساده: هیدروپونیک راهی برای حذف خاک، زیرسازی مواد متفاوت برای حمایت از ریشه گیاه و رشد مستقیم محصولات در آب غنی از مواد مغذی است.

رویکردهای متعددی برای طراحی سیستم های هیدروپونیک وجود دارد، اما عناصر اصلی اساساً یکسان هستند.

آنچه شما نیاز دارید:

آب شیرین

بیشتر گیاهان آبی با سطح pH در حدود 6-6.5 را دوست دارند. می‌توانید اسیدیته آب خود را با محلول‌های بدون نسخه موجود در فروشگاه های باغبانی تنظیم کنید.

اکسیژن

گیاهان خود را غرق نکنید! در کشاورزی سنتی، ریشه ها می توانند اکسیژن مورد نیاز برای تنفس را از حفره های هوای موجود در خاک دریافت کنند. بسته به سیستم هیدروپونیک خود، یا باید بین پایه گیاه خود و مخزن آب فاصله بگذارید، یا باید ظرف خود را اکسیژن رسانی کنید (به حباب های موجود در مخزن ماهی فکر کنید) که می توانید با خرید هوا این کار را انجام دهید. سنگ یا نصب پمپ هوا

دستان کشاورزی که گیاهان تازه هیدروپونیک را در دست گرفته است

دستان کشاورزی که گیاهان تازه هیدروپونیک را در دست گرفته است

پشتیبانی ریشه

حتی اگر به خاک نیازی ندارید، ریشه های گیاه شما هنوز به چیزی برای نگه داشتن نیاز دارند. مواد معمولی عبارتند از ورمیکولیت، پرلیت، پیت ماس، الیاف نارگیل و پشم سنگ. از موادی که ممکن است فشرده شوند (مانند ماسه) یا رطوبتی را در خود نگه نمی دارند (مانند شن) دوری کنید.

مواد مغذی

گیاه شما به مقدار زیادی منیزیم، فسفر، کلسیم و سایر مواد مغذی برای سالم ماندن و پربار بودن نیاز دارد – درست مانند گیاهانی که در زمین رشد می کنند به خاک و کود سالم نیاز دارند. هنگامی که گیاهان را بدون خاک پرورش می دهید، این “غذای گیاهی” باید در آبی که گیاهان شما را تغذیه می کند گنجانده شود. در حالی که از نظر فنی می توانید محلول غذایی خود را بسازید، خرید مخلوط به صورت آنلاین و در فروشگاه ها آسان است.

نور و روشنایی

اگر گیاهان خود را در داخل خانه پرورش می دهید، ممکن است مجبور شوید روی نورپردازی خاصی سرمایه گذاری کنید. هر نوع گیاه برای میزان نور مورد نیاز خود و برای قرار دادن چراغ ها نیاز متفاوتی دارد.

در حالی که با افزایش پیچیدگی مزرعه هیدروپونیک خود، عناصر دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید به عنوان مثال، مواردی مانند مکمل (CO2)، پنج مورد ذکر شده در بالا اساسی ترین عناصر هر سیستم هیدروپونیک هستند.

با نظارت و تنظیم این متغیرهای کلیدی، می توانید دقیقاً کشف کنید که گیاهان شما برای رشد به چه چیزی نیاز دارند و آن شرایط را برای هر رشدی در آینده تکرار کنید.

مزرعه گیاهان هبدروپونیک

مزرعه گیاهان هبدروپونیک

چرا گیاهان بدون خاک رشد می کنند؟

این تغییر ظاهراً ظریف در نحوه تولید غذا (یعنی از قلم انداختن خاک) در واقع انقلابی است که به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد تا در هر نقطه از جهان، در هر زمانی از سال غذا تولید کنند و بازدهی بالاتری را با منابع کمتر به دست آورند.

رشد در هر کجا

بله این را در نظر بگیرید، تغییر آب و هوا. فصول و مناطق رشد در حال حاضر با تغییر دما و تغییر شرایط رشد همراه با آنها در نوسانات عمده ای هستند. حتی در شرایط «عادی»، مکان‌های زیادی وجود دارد که زمین برای کشاورزی مساعد نیست (مثل بیابان‌ها، جنگل‌های بتنی…).

در حال حاضر، بیشتر سبزیجاتی که در یک فروشگاه با آنها برخورد می کنید، از راه دور ارسال شده اند و در طول مسیر ارزش غذایی خود را از دست داده اند.

با استفاده از هیدروپونیک، می‌توانیم سیستم‌های غذایی بیش از حد محلی ایجاد کنیم . مزارع کانتینری ما درست در جوامع و مناطقی که ما به آنها خدمت می کنیم راه اندازی شده اند. حتی می‌توان یک مزرعه را مستقیماً پشت رستوران‌هایی قرار داد که محصولات فوق‌العاده تازه می‌خواهند! و زمانی که به صورت هیدروپونیک رشد می کنید، مجبور نیستید برای یک فصل توقف کنید یا به دلیل آب و هوای نامناسب محصول را از دست بدهید.

بازدهی بالاتر

گیاهانی که در سیستم های هیدروپونیک به خوبی مدیریت می شوند، زندگی خوبی دارند. از آنجایی که ریشه ها در تمام مواد مغذی مورد نیاز خود غوطه ور هستند، گیاهان زمان بیشتری را صرف رشد به سمت بالا و زمان و انرژی کمتری را صرف رشد سیستم های ریشه ای گسترده برای جستجوی غذا می کنند.

نرخ رشد بر اساس نوع سیستم و کیفیت مراقبت متفاوت است، اما گیاهان آبی می‌توانند تا 25 درصد سریع‌تر از همان گیاهانی که در خاک رشد می‌کنند بالغ شوند و بازده محصول را افزایش دهند.

دانشمند تایوانی در حال تست گیاهان هیدروپونیک

دانشمند تایوانی در حال تست گیاهان هیدروپونیک

منابع کمتر

شرط می‌بندیم که این اتفاق را ندیده‌اید: سیستم‌های هیدروپونیک در واقع آب کمتری نسبت به سیستم‌های سنتی مبتنی بر خاک مصرف می‌کنند. این به این دلیل است که سیستم های بسته در معرض نرخ های یکسانی از تبخیر نیستند. بعلاوه، آب مورد استفاده در سیستم های هیدروپونیک را می توان فیلتر کرد، دوباره با مواد مغذی پر کرد و دوباره به گیاهان بازگردانید تا آب به جای هدر رفتن دائماً بازیافت شود!

در Vertical Roots، سیستم های ما تا 98 درصد آب کمتری نسبت به سیستم های سنتی مبتنی بر خاک مصرف می کنند.

سایر “منابع” گیاهان هیدروپونیک داخلی به آنها نیاز ندارند؟ آفت کش ها و سایر مواد شیمیایی بالقوه مضر، زیرا محصولات آبی از بسیاری از آفات و بیماری های گیاهی که در فضای باز در مزارع مبتنی بر خاک یافت می شوند محافظت می شوند

عیب یابی آسان

چند بار تا به حال به باغ خود رفته اید و یکی از گیاهانتان را در حال رشد در حالی که همسایه همسایه اش در حال افتادن است، دیده اید؟ در این شرایط، تقریباً غیرممکن است که بدانید کدام متغیر بر گیاه ضعیف شما تأثیر منفی می گذارد. آیا مشکل آفت است؟ آیا مواد مغذی موجود در خاک در آن نقطه متفاوت است؟

با سیستم هیدروپونیک، شما دقیقا می دانید که گیاهان شما در چه شرایطی رشد می کنند. به این ترتیب، می توانید به راحتی متغیرها را جدا کرده و آزمایش کنید! هنگامی که فرمول کامل نور، تعادل pH و مواد مغذی را پیدا کردید، می توانید موفقیت را تکرار کنید بدون اینکه همیشه با توپ های منحنی ضربه بخورید.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

هومن انگورانی

درباره هومن انگورانی

سلام! من هومن انگورانی هستم و از اینکه با شما در این فضای دیجیتال ارتباط برقرار کنم، خوشحالم. به عنوان یک نویسنده و علاقه‌مند به موضوعات مختلف، نوشته هایم را به اشتراک می‌گذارم. به نظر من نوشتن یک ارتباط قوی و شگفت‌انگیز است. علاقه مند به یادگیری عمیق هستم و دوستم دارم هر انچه را که آموختم تا حدی که میتوانم به دیگران انتقال دهم.

مقاله های مرتبط

یک دیدگاه درباره مقاله “تعریف هیدروپونیک

  1. Avatar محمدعلی محمدی گفت:

    باسلام متاسفانه اطلاعات اندکی درباره نکات مهم در روش هیدروپونیک وجوددارد.درهیچ مقاله ای به زمانبندی عوامل هیدروپونیک اشاره نمیشود مثال برای پمپ هوای درون مخزن چه سیکل زمانی موردنیازاست (تجربه شخصی خودم از ۱۵ دقیقه درمیان شروع کنید)در روشهای پمپ آب مخزن از نیم ساعت درمیان میتوان شروع کرد.(تجربه شخصی) نکات مهمی که برخوردکردم.۱.استفاده از کودهای حرفه ای هیدروپونیک۲.روش ساده هیدروپونیک درخانه بهتر از روشهای پاشش آب جواب میده یعنی فقط یه پمپ هوا چون روشهای پاشش آب مدام بایستی تمیزباشن و گرفتگیها رفع بشن واین زحمت زیادی داره۳.استفاده از کودهای حاوی میکروبهای مفید که جذب نیتروژن را راحت میکنند.۴.گیاهان گلزا باید از بوسترهای قوی استفاده کنیم شخصا گلدهی در خاک را سریعتر از گلدهی در آب دیدم دقیقا برعکس رشدگیاه ۵.در روشهای پاشش آب مراقب افزایش دمای آب مخزن باشید چون پمپ عامل افزایش دماهست و از پمپهای بیرون مخزنی بهتره استفاده کنیم ببخشیداگر ناقص گفتم یا ایرادی در نوشته هام ملاحظه میکنید اینافقط تجربه شخصی ام بود امیدوارم همگان تجربه های هیدروپونیک رااگر دارن منتشرکنند.ممنون از شمادست اندکاران این سایت خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *