گیاهان دارویی و ادویه ها

خواص درمانی گیاه ماهور (خرگوشک)

گیاه ماهور (خرگوشک)

گیاه ماهور (خرگوشک) گلی است خاص منطقه آسیا و اروپا که در اکثر مناطق معتدل، کوهپایه­ ای و مراتع کشور خصوصاً مناطق آذربایجان انتشار دارد. نمونه‌ خشک­ شده گل­های آن در عطاری‌ها موجود است.

گیاه ماهور (خرگوشک) دارای طبع گرم و گل­های گل ماهور یا خرگوشک دارای موسیلاژ فراوان، ترکیبات سولفوره، ترکیبات کلسیم، خانواده ویتامین‌های B و سایر املاح معدنی، پروتئین و فیبر است.

سیغیر قویروغی، سیری قویروقی (Verbascum Thapsus L.)

از خانواده : گل میمون Scrophulariacea

خواص درمانی گیاه ماهور (خرگوشک):

روغن دمکرده گل­های آن در بسیاری از بخش­های اروپا به عنوان داروی خانگی برای بیماری­های گوناگون مانند هموروئید، سل، عفونت گوش و التهاب پلک کاربرد دارد.

دارای خواص خلط ­آور، ادرارآور خفیف، آرام بخش، ترمیم­ کننده زخم، قابض، ضد التهاب، درمان سرفه و برونشیت، محلول خرگوشک برای رشد مو و ابرو موثر بوده و گل­های گل ماهور یا خرگوشک دارای موسیلاژ فراوان بوده و دارای اثر نرم­ کننده سینه است.

برای خرید و مطالعه اموزش کاشت بذر گل ماهور کلیک کنید .

خواص داروئی گیاه ماهور (خرگوشک)

خواص داروئی گیاه ماهور (خرگوشک)

توصیه­ ها و تجویز گیاه ماهور (خرگوشک):

مقدار ۵۰ گرم شاخ و برگ و گل­های خشک شده گل ماهور را در نیم لیتر آب جوش ریخته و به مدت ۵ دقیقه دم‌کرده و از این دمکرده قوی جهت درمان سرفه ­های مزمن، التهاب گلو و نیز تب و لرز همراه با سرفه استفاده کنید، این دمکرده موجب ازدیاد تعریق هم می‌شود.

روغن دمکرده گل ماهور یک ظرف شیشه­ای درب دار متوسط انتخاب کرده و آن را از گل­های خشک شده پر کرده و روغن زیتون یا کنجد به آن اضافه کنید تا شیشه پر شود. سپس در ظرف را بسته و در مقابل نور خورشید به مدت دو هفته قرار دهید سپس آن را صافی رد کرده و یک داروی خانگی به دست آورید، چکاندن چند قطره از آن موجب تسکین درد گوش می­شود، جهت درمان اگزما و حساسیت­های پوستی و نیز هموروئید می‌توان از آن به صورت موضعی استفاده کرد.

هیچگاه گیاهی را بدون آگاهی از خواص آن مورد استفاده قرار ندهید، برخی گیاهان دارای واکنش‌های خاص دارویی هستند، لطفاً قبل از مصرف گیاهان دارویی با پزشک متخصص مشاوره انجام دهید.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی گیاه گزنه کلیک کنید .

در طب سنتی آذربایجان (تّرکِه دوا) و در ادبیات شفاهی سنتی آذربایجان نیز از این گیاه یاد شده است :

سنه قوربان اولوم سیری قویروغینین کئول لاری

(ای فدای تو بوته­ های گل ماهور)

ائورتوب دی باشینا ساری ساری شال لاری

(پوشیده بر سرش شال­های زردرنگ)

منه گئورصت اصلی گئدن یول لاری

(راهی را معشوقه­ ام از آن گذر کرده نشانم ده)

گندیم ائو یول لارا جان قوربان ائیله یم

(تا جان خود را فدای خاک پایش کنم)

گل­های این گیاه را که دارای موسیلاژ فراوان بوده را در سایه خشک کرده و پس از پودر کردن آن را در داخل آب داغ ریخته و جهت درمان سرماخوردگی و به عنوان نرم­ کننده سینه مصرف می‌کنتد، از پودر آن نیز مرهمی ساخته و بر روی زخم می­گذارند. در مناطق شرقی آذربایجان برگ­های این گیاه را پودر کرده و به عنوان نوعی مرگ ماهی جهت صید ماهی به کار می‌برند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.