گیاهان دارویی و ادویه ها

خواص درمانی گیاه گوش خرگوش

خواص داروئی گیاه گوش خرگوش

بیشترین پراکنش گیاه گوش خرگوش در منطقه ایرانی تورانی بوده و در مزارع چغندرقند، یونجه کاری­ها، مراتع، اطراف جاده­ ها و زمین‌های مجاور رودخانه­ ها به چشم می‌خورد. خواص درمانی این گیاه در کشور کمتر مورد توجه بوده است.

دارای طبع سرد حاوی مواد چرب مرکب از اسید اولئیک، اسید پالمیتیک، اسید لینولئیک، سرشار از ویتامین های A و B، اسانس، سلولز و املاح معدنی است.

گویجه گنوزی، دوه دابانی (Conringia orientalis)

از خانواده : شبویان Brassicaceae

خواص درمانی گیاه گوش خرگوش:

دارای خاصیت ادرارآور، ضدنفخ، هاضم، تقویت معده، برطرف ­کننده تشنگی، قاعده ­آور، برطرف ­کننده تشنج، برطرف­ کننده زخم­های داخلی دهان، برطرف ­کننده بوی بد دهان و مفید برای برطرف کردن مسمومیت­ها است. تخم گیاه گوش خرگوش جهت درمان بواسیر، دندان درد، خواب­ آور و دفع­ کننده انگل­های داخلی بدن است.

جوشانده تخم گوش خرگوش:

حدود ۱۰ گرم تخم گیاه گوش خرگوش را در چهار لیتر آب ریخته و بگذارید بجوشد تا حجم آن به یک لیتر برسد سپس آن را سرد کرده و برای تسکین درد دهان و بواسیر آن را مصرف کنید.

خوردن گیاه گوش خرگوش به صورت سبزی برای تقویت معده، ضد نفخ، رفع تشنگی و همچنین خوردن آن بعد از غذا برای هضم غذا کمک می­کند.

برای مطالعه مقاله خواص درمانی کاهوی وحشی (گاو چاق­کن) کلیک کنید .

گیاه گوش خرگوش

گیاه گوش خرگوش

دهان­شویه گیاه گوش خرگوش:

یک قاشق چای خوری پودر تخم گوش خرگوش را در یک لیوان آب جوش ریخته به مدت ۵ دقیقه دم‌کرده سپس آن را برای شستن دهان، دندان و گلو غرغره کنید.

هیچگاه گیاهی را بدون آگاهی از خواص آن مورد استفاده قرار ندهید، برخی گیاهان دارای واکنش‌های خاص دارویی هستند، لطفاً قبل از مصرف گیاهان دارویی با پزشک متخصص مشاوره انجام دهید.

در طب سنتی آذربایجان (تّرکِه دوا) گیاه گوش خرگوش به صورت خام نیز قابلیت خوردن دارد، در مراحل اولیه رشد گیاه در فصل بهار برگ­های لطیف این گیاه را جمع­ آوری کرده و در پخت غذایی مقوی و طبی که ترکیبی از گیاهان مختلف است به نام (تره) به کار می‌برند.

برای خرید بذر و فروش بذر می توانید از این لینک استفاده کنید.

در صورت داشتن هر گونه پرسش و مشاوره در زمینه خرید بذر میتوانید با شماره 09358504040 تماس بگیرید.

مقاله های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.